20. 7. 2013

Zomrela Helen Thomasová

Zomrela Helen Thomasová
Priekopnícka novinárka Helen Thomasová zomrela v sobotu vo veku 92 po dlhej chorobe
Thomasová vo svojej práci pokrývala 10 prezidentov cez viac ako pol storočia a stala sa legendou v tomto odvetví.
Bola takmer príslušenstvom v Bielom dome na tlačových konferenciách Thomasová začala byť spravodajkyňou United Press International pre Biely dom , keď sa John F. Kennedy sa stal prezidentom v roku 1961 a bola tam až do svojho odchodu do dôchodku v roku 2010.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Postavy zo seriálov Simpsonovci (1989) a Griffinovci (1999) sa na budúci rok stretnú v spoločnej epizóde. Griffinovci, ktorých vytvoril Seth MacFarlane, sa totiž vyberú na výlet do Springfieldu a narazia na žltú rodinku Simpsonovcov z dielne Matta Groeninga. Bart svojimi kúskami očarí Stewieho a Marge sa zblíži s Lois. Homer sa zas s Petrom Griffinom porozpráva o tom, či je lepšie pivo Pawtucket alebo Duff.
Simpsonovci sú najdlhšie vysielaným animovaným seriálom v USA a tiež americkým sitkomom s najväčším počtom dielov. Jeho prvá epizóda mala premiéru 17. decembra 1989, postavičky sa však na obrazovke objavili už v roku 1987 v Tracey Ullman Show. Seriál vysielajú vo viac ako 100 krajinách sveta a nadabovaný je viac ako 50 jazykmi. Príbehy Homera, Marge, Lisy, Barta a Maggie získali 27 cien Emmy. Simpsonovci majú od roku 2000 svoju hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy.
Seriál Griffinovci, známy aj ako Family Guy, má na konte po tri ceny Emmy a Annie. V roku 2009 ho nominovali na Emmy v kategórii Najlepší komediálny seriál. Čo sa týka animovaných seriálov, stalo sa tak po prvý raz, odkedy nomináciu v roku 1961 získali Flinstonovci (1960). Túto satiru americkej kultúry a životného štýlu často porovnávajú práve so Simpsonovcami.


Anglický hudobník Liam Gallagher podal žalobu na denník New York Post, ktorý napísal, že má dieťa s novinárkou Lizou Ghorban. Potvrdil to jeho hovorca, ktorý sa však k týmto klebetám odmietol vyjadriť. New York Post informoval o tom, že Ghorban má s manželom speváčky Nicole Appleton sedemmesačnú dcérku.
Dvojica sa zoznámila v roku 2010, keď Ghorban s Gallagherom robila rozhovor pre denník New York Times. Už vtedy sa údajne začala ich aférka, ktorá vyústila až do narodenia dievčatka. Asi tri mesiace potom sa hudobník s novinárkou prestal stretávať, keďže mu oznámila, že od neho bude súdnou cestou vymáhať výživné. Podľa New York Postu žiada tri milióny dolárov (v prepočte približne 2,3 milióna eur). Gallagher má tri deti s rôznymi ženami, so spomínanou Appleton má syna Genea.
Liam Gallagher je frontmanom kapely Beady Eye, ktorá vznikla v roku 2009 po rozpade legendárnej skupiny Oasis, kde spolu s ním pôsobil aj jeho brat Noel. Debutovú štúdiovku Different Gear, Still Speeding, ktorá sa dostala na tretie miesto britského albumového rebríčka, vydali vo februári 2011. Pochádzajú z nej single Bring The Light, Four Letter Word, The Roller, Millionaire a The Beat Goes On. Autorom piesní na debute je Liam spolu s Andym Bellom a Gemom Archerom. Medzi úspechy skupiny patrí napríklad vlaňajšie vystúpenie na olympijských hrách v Londýne, kde po tom, ako ponuku organizátorov odmietli Noel Gallagher's High Flying Birds, predviedli najznámejšiu pieseň Oasis - Wonderwall. Druhý album Beady Eye s názvom BE vyšiel 10. júna.


Poľská tenistka Agnieszka Radwanská verejne obhajuje svoj krok zapózovať nahá pre americký športový magazín ESPN. Za "momentku", keď sedí na opaľovacom kresle vedľa bazéna s tenisovými loptičkami a rukami si zakrýva intímne partie, ju odsúdili členovia poľskej mládežníckej katolíckej skupiny Krucjata Mlodych. Dvadsaťštyriročná "Aga", ktorá sa netají svojou silnou katolíckou vierou, na tom však nevidí nič zlé.
"Moje tenisové kolegyne Serena Williamsová, Daniela Hantuchová či Vera Zvonarevová sa v minulosti takisto nechali takto zvečniť. Táto fotografia nemá v úmysle nikoho uraziť. Trénujem naozaj veľmi tvrdo, aby som sa udržala v dobrej fyzickej kondícií a o tom je tento magazín. O peniaze v tomto prípade nešlo. Nikomu z nás nezaplatili. Chcem povzbudiť mladých, najmä dievčatá, aby zostali zdravé a v dobrej forme," bránila sa v stanovisku na Facebooku rodáčka z Krakova.


© 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Americký policajný fotograf Sean Murphy poskytol časopisu Boston Magazine zábery zo zadržania zakrvaveného a neupraveného Džochara Carnajeva, pretože ho nahnevala fotografia na titulnej strane najnovšieho čísla magazínu Rolling Stone. Informovala dnes o tom tlačová agentúra AP.
      Na niektorých záberoch je na Carnajevovom čele vidieť červený bod laserového zameriavača pušky ostreľovača. Podľa Murphyho názoru časopis Rolling Stone podozrivého útočníka z Bostonského maratónu "prikrášlil".
            David Procopio, hovorca štátnej polície v Massachusetts, povedal, že neschválili poskytnutie fotografií časopisu Boston Magazine a neposkytnú ich iným médiám.
      Policajného fotografa na jeden deň suspendovali. Po jeho vypočutí sa rozhodne, či bude suspendovaný až do skončenia vnútorného policajného vyšetrovania. Boston Magazine uverejnil vyše desať fotografií zo zadržania Carnajeva.
      Murphy vo vyhlásení uviedol, že Carnajev je hrozným človekom a jeho fotografie "ukazujú skutočného" bostonského atentátnika, nie niekoho učesaného a upraveného pre obálku Rolling Stone.
      Hudobný magazín s Carnajevovou fotografiou sa tento týždeň dostal do predaja, no niektorí maloobchodní predajcovia ho odmietli predávať.
      Fotografie, ktoré zverejnil Boston Magazine, boli urobené pri zadržaní Carnajeva 19. apríla, keď sa zakrvavený skrýval v člne na bostonskom predmestí.
      Pri útoku 15. apríla v cieľovej rovinke známeho maratónu prišli o život traja ľudia a vyše 260 ďalších utrpelo zranenia. Džochar Carnajev a jeho brat Tamerlan potom 18. apríla údajne zabili policajta. Tamerlan po prestrelke s políciou zomrel.
      Čečenec Džochar Carnajev, ktorý prišiel do USA ako dieťa, minulý týždeň na súde vyhlásil, že je nevinný. Pôsobil nenútene, hoci mal opuchnutú tvár a ruku v sadre.


Copyright © TASR 2013

TO JE TV !

TO JE TV !
 

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS


Z mobilných zariadení Slováci v júni najčastejšie navštevovali spravodajské portály a weby z kategórie služby, mapy a cestovné poriadky. Počet reálnych užívateľov týchto webových stránok dosiahol v minulom mesiaci 400 tisíc. Weby z týchto kategórií mali tiež najvyššiu návštevnosť z klasických osobných počítačov, počet ich užívateľov dosiahol takmer 2,4 milióna. Vyplýva to z výsledkov štúdie AIMmonitor.
V júni navštívili webové stránky zapojené do výskumu AIMmonitor 3 mil. užívateľov zo Slovenska a viac ako 800 tis. zo zahraničia. Počet užívateľov zo Slovenska, navštevujúcich webové stránky z mobilných zariadení, dosiahol v júni viac ako 612 tisíc. Slovenskí internetoví užívatelia vykonali na meraných weboch viac ako 1,5 mld. zobrazení stránok z klasických počítačov a takmer 420 mil. zobrazení z mobilov a tabletov. Najpoužívanejšími mobilnými zariadeniami pre pripojenie k internetu sú u nás tie od značky Samsung, z ktorých pochádza tretina všetkých mobilných návštev. Druhé miesto patrí HTC s 15,5 % návštev a tretie značke Apple, ktorá dosiahla 11-percentý podiel.
Veľkosť slovenskej online populácie dosiahla v júni takmer 3,2 mil. užívateľov. Najpočetnejšie skupiny užívateľov tvoria osoby vo veku 20 až 29 rokov a 30 až 39 rokov, do ktorých patrí takmer polovica online populácie. Najvyššie zastúpenie v slovenskej internetovej populácii majú návštevníci z obcí s veľkosťou 1000 až 4999 a 20 000 až 99 999 obyvateľov a každá z týchto skupín tvorí zhruba tretinu celej populácie.

 
©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

19. 7. 2013

OTVORENÝ LIST MINISTROVI KULTÚRY SR MAREKOVI MAĎARIČOVI

OTVORENÝ LIST MINISTROVI KULTÚRY SR
 
MAREKOVI MAĎARIČOVI
 
 
 Vážený pán minister!

Dňa 14.7.2013 verejnoprávna STV na svojom druhom programe „:2“ odvysielala o 20.00 Program „Colnica“. V ňom účinkovala aj česká undergroundová kapela s názvom „Piča z Hoven“, ktorá zahrala a zaspievala po česky slovenskú štátnu hymnu. Nijako sa pri tom netajili, že s plným vedomím hrajú štátnu hymnu susedného štátu. Zrejmé to bolo i obom moderátorom programu. Došlo tým hrubým, bezprecedentným a neospravedlniteľným spôsobom k zneváženiu štátneho symbolu SR, hymny SR . Takýto brutálny útok na štátny symbol SR si od jej vzniku nikdy nedovolilo žiadne bulvárne médium.
Vážený pán minister, ako občan SR, poctivo platiaci koncesionárske poplatky, protestujem proti tomu, aby koncesionárske poplatky boli používané na tvorbu programov, pri ktorých sú zosmiešňované a znevažované štátne symboly SR. Tento neodpustiteľný čin možno odčiniť len odvolaním riaditeľa RTVS z jeho funkcie.
Vážený pán minister, tento program vznikol s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Ako občan SR, poctivo platiaci dane, protestujem proti tomu, aby boli peniaze z mojich daní míňané na tvorbu takýchto programov. Ako je možné, že Vami riadené ministerstvo finančne dotuje takúto publicistiku? Žiadam Vás, aby ste mňa aj verejnosť informovali, kto na tento program dotáciu schválil, v akej výške a aké voči nemu vyvodíte konzekvencie.
Vážený pán minister, dňa 17.7.2013 som v mieste svojho bydliska navštívil Policajný zbor SR, kde som podal podnet na prešetrenie znevažovania štátneho symbolu SR Slovenskou televíziou. Ľudia, zodpovední za túto cieľavedomú politickú provokáciu nemôžu zostať nepotrestaní.
S úctou:
MUDr. Štefan Paulov, Golianova 141, 94901 Nitra.

RTVS si polepšila.Už nie je posledná


RTVS si polepšila

Už nie je posledná
 
Televízia s najobjektívnejším spravodajstvom je podľa ľudí TV Markíza. Nasleduje TV JOJ, verejnoprávna RTVS a spravodajská TA3. Vyplýva to z výsledkov prieskumu spoločnosti Median SK, ktorý robili od 1. apríla do 23. júna na vzorke 2 033 ľudí vo veku 14 až 79 rokov. Agentúru SITA o výsledkoch prieskumu informoval riaditeľ spoločnosti Median SK Jindřich Bardon.
Respondenti odpovedali na otázku: Ktorá televízia má podľa Vás najobjektívnejšie spravodajstvo? TV Markízu uviedlo 29,5 percenta ľudí, TV JOJ označilo 23,4 percenta opýtaných. K verejnoprávnej RTVS (STV) sa priklonilo 16,6 percenta respondentov a spravodajstvo TA3 považuje za najobjektívnejšie 14,2 percenta opýtaných. Inú televíziu uviedlo 3,8 percenta. Respondenti mohli určiť len jednu televíziu, 12,5 percenta respondentov sa k otázke nevedelo vyjadriť.

 

©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA

„ Žádný žid nemůže být pro státní pokladnu horší než pan Kalousek.”
Michal Babák

"Keď vidím zábery ministerky Kyengovovej, nemôžem sa ubrániť podobnostiam s orangutanom".
Roberto Calderoli , podpredseda hornej komory talianskeho parlamentu


„Já bych řekl, že Karel Schwarzenberg je nedostudovaný lesník, a myslím si, že o historii ví velmi málo. To je všechno, co k tomu mohu říct.“
Miloslav Ransdorf, český  europoslanec za KSČM

.
„Na Pohode som sa venoval kamarátom, manželke, sestre a hudbe. Lebo sa obávam, že na budúci rok ako prezident republiky si ju už v takejto pohode nebudem môcť užiť.“
Radoslav Procházka

 

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS
 

 

 


Časopisy pre deti spred takmer storočia možno spoznať aj dnes cez internet vďaka digitalizácii v Slovenskej národnej knižnici (SNK). Národná knižnica zdigitalizovala a zverejnila na svojej webstránke http://www.dikda.eu v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív 20 čísel zábavného ilustrovaného časopisu pre deti Včelka z rokov 1925 až 1927 a tiež 13 čísel časopisu Novinky pre slovenské deti z rokov 1923 a 1924, ktorý v tých časoch vychádzal ako dočasná náhrada slovenskej čítanky.
Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa SNK Miriam Štefková, medzi množstvom dokumentov, umeleckej či odbornej literatúry je v zbierkach národnej knižnice aj veľa hodnotnej literatúry pre deti a mládež. Do tejto kategórie podľa generálnej riaditeľky SNK Kataríny Krištofovej nepochybne patrí aj časopis pre deti Včelka. Vychádzal v rokoch 1925 až 1927 a vydávala ho Matica slovenská spolu s Československým Červeným krížom a Živenou. "Rovnako som veľmi rada, že verejnosti môžeme v rámci projektu digitalizácie predstaviť aj časopis Novinky pre slovenské deti, ktorý v dvadsiatych rokoch 20. storočia zábavnou formou dopĺňal učebnú látku všetkých predmetov ľudových škôl.
Časopis Včelka pre sedem- až 12-ročné deti vznikol z iniciatívy literárneho kritika, historika, prozaika a básnika Štefana Krčméryho. Spolu s redaktorom Františkom Volfom dbali o to, aby to bol literárny časopis, kde by sa vytvoril priestor nielen pre umeleckú literatúru, ale aj pre výtvarný ilustračný prejav. Do Včelky prispievali napríklad Ľudmila Podjavorinská, Martin Braxatoris-Sládkovičov či Jozef Cíger-Hronský. Svojimi ilustráciami časopis dotvorili medzi inými Ján Hála a Martin Benka. V časopise prevažoval folklór, nová aj staršia básnická a prozaická tvorba, ale aj vecná literatúra - memoáre, vlastivedné, historické a iné články. Včelka vychádzala raz mesačne okrem školských prázdnin vo veľkosti malého zošitového formátu. Po dvoch rokoch existencie časopis Včelka od ročníka 1927/ 1928 premenovali na Slniečko, dodala Štefková.
Slovenská národná knižnica sídliaca v Martine pokračuje v zverejňovaní zdigitalizovaných diel, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana. Zdigitalizované diela sa dajú voľne sprístupniť, až keď sa stanú z pohľadu autorských práv voľnými, teda po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov. Robí tak v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF) v rámci Prioritnej osi 2 Operačného programu Informatizácia spoločnosti. Na svojom webe http://www.dikda.eu doteraz sprístupnila napríklad aj autentické vydania Dobšinského rozprávok, ktoré čítali slovenské deti v 19. storočí, tiež hádanky, staré slovenské národné povesti, porekadlá či bájky, no aj herbáre, snáre a ďalšie zaujímavé diela.

©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


  Nomináciám na prestížne americké televízne ceny Emmy, ktoré zverejnili dnes v Los Angeles, kraľujú televízny triler spoločnossti FX American Horror Story: Asylum a fantasy film televízie HBO Game of Thrones. Prvý z nich získal rekordných 17 nominácií a druhý 16, vrátane kategórie najlepšia dráma, informovala agentúra Reuters.
      Internetová služba Netflix získala svoje vôbec prvé  nominácie na Emmy za politickú drámu House of Cards a za komédiu Arrested Development. House of Cards má deväť nominácií vrátane kategórie najlepšia dráma, ako aj herec/herečka v hlavnej úlohe (Kevin Spacey a Robin Wrightová).
      Minuloročný víťaz Homeland bol nominovaný v 11 kategóriách vrátane najlepšej drámy.
      Medzi komédiami si najviac nominácií (13) odniesol seriál televízie NBC 30 Rock. Jeho scenáristka a zároveň hlavná hviezda Tina Fey spolu so seriálovým partnerom Alecom Baldwinom boli nominovaní v kategórii najlepší herec/herečka v hlavnej úlohe v komédii. Minuloročný víťaz, seriál Moderná rodina televízie ABC, má na konte 12 nominácií vrátane kategórie najlepší komediálny seriál.
      Film televízie HBO Behind the Candelabra o živote pianistu Liberaceho si odniesol 15 nominácií. Michael Douglas ako Liberace a Matt Damon ako jeho milenec sa uchádzajú o ceny pre herca v hlavnej úlohe v miniseriáli alebo filmovej kategórii.
      Prestížne televízne ceny Emmy udeľuje americká Akadémia televíznych umení a vied. Tento rok vyhlási laureátov 22. septembra v priamom prenose na kanáli CBS.

Copyright © TASR 2013


Súdny dvor Európskej únie zamietol odvolania, ktoré podali Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) a Európska futbalová únia (UEFA) proti rozsudkom belgického a britského všeobecného súdu o televíznom vysielaní majstrovstiev sveta a Európy. Verdikt sa odvoláva na smernicu umožňujúcu členským štátom zakázať exkluzívne vysielanie udalostí, ktoré považujú za udalosti veľkého významu pre svoju spoločnosť, ak by takéto vysielanie zbavilo podstatnú časť verejnosti možnosti sledovať tieto udalosti vo voľne prístupnej televízii.
Pre FIFA a UEFA predstavuje predaj práv na televízne vysielanie týchto vrcholných súťaží dôležitý zdroj ich príjmov. Belgicko a Spojené kráľovstvo zaradili oba futbalové šampionáty do zoznamu udalostí veľkého významu pre ich spoločnosti. Zoznam odoslali Európskej komisii, ktorá rozhodla, že sú v súlade s právom Európskej únie. FIFA a UEFA napadli tieto rozhodnutia pred všeobecným súdom, pričom spochybnili skutočnosť, že by všetky tieto zápasy mohli predstavovať udalosti veľkého významu pre spoločnosť v týchto štátoch. Keďže súdy zamietli ich žaloby, podali odvolania na Súdny dvor EÚ, ktorý rozhodnutie potvrdil. Zároveň však pripustil, že nie všetky zápasy záverečného turnaja MS a ME majú pre verejnosť rovnaký význam, keďže verejnosť priznáva osobitnú váhu rozhodujúcim zápasom najlepších tímov, ako sú finále a semifinále, a tiež stretnutiam s účasťou príslušného národného tímu. V dôsledku toho sa tieto turnaje musia považovať za udalosti, ktoré v zásade možno rozdeliť na rôzne zápasy alebo fázy, pričom vymedzenie ako udalosti veľkého významu sa nemusí nevyhnutne vzťahovať na všetky z nich.
V tejto súvislosti Súdny dvor EÚ konštatoval, že na rozdiel od rozsudkov všeobecných súdov sú členské štáty povinné oznámiť Európskej komisii dôvody, prečo sa domnievajú, že záverečná fáza MS a ME predstavuje ako celok jedinú udalosť veľkého významu pre ich spoločnosť. To sa však netýka Belgicka a Spojeného kráľovstva, kde všetky zápasy záverečných fáz obidvoch turnajov skutočne vyvolávajú dostatočný záujem na to, aby mohli byť udalosťou veľkého významu. Za týchto okolností Súdny dvor EÚ v celom rozsahu zamietol odvolania, ktoré podali FIFA a UEFA.


©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

18. 7. 2013

RTVS NEWS

RTVS NEWS


RTVS zakúpila licenčné práva ku 13 kvalitným celovečerným filmom ako Čokoláda, Frida, Malena , NAQOYQATSI ,CENTRAL STATION , Talentovaný pán Ripley ai. Práva nakupovala u spoločnosti Krisolta Film & TV(UK) Ltd. za 64 700 €. Licenčná doba na 2 roky, rozsah licenčných dôb od 1.8.2013 do 30.8.2016 . Počet vysielaní: 2 vysielania –každé vysielanie vrátane reprízy do 72 hod.

MEDIA NEWS

 MEDIA NEWSJuhokórejská letecká spoločnosť Asiana Airlines v stredu zmenila svoje pondelňajšie rozhodnutie a nezažaluje americkú televíziu, ktorá koncom minulého týždňa zverejnila falošné mená štyroch pilotov prítomných v kabíne jej nedávno havarovaného lietadla v San Franciscu. Aerolínie sa odvolali na verejné ospravedlnenie televízie a zároveň na vôľu sústrediť sa na pomoc zraneným a rodinám usmrtených cestujúcich.
Juhokórejčania ešte pondelok skonštatovali, že spoločnosť KTVU sa dopustila urážky a nactiutŕhania, keďže vymyslené mená pilotov predstavovali fonetický prepis pomyselnej komunikácie krátko pred nárazom stroja na vlnolam sanfranciského letiska. Mená, ktoré tesne pred ich piatkovým zverejnením "potvrdil" jeden z pracovníkov amerického Národného úradu pre bezpečnosť dopravy (NTSB), údajne zneli Sum Ting Wong (v angličtine Something wrong - v preklade Niečo je zle), Wi Tu Lo (We too low - Sme príliš nízko), Ho Lee Fuk (fonetický prepis nadávky v angličtine) a Bang Dink Ow (prepis citosloviec nárazu). Asiana to označila za urážlivé a diskriminačné nielen pre jej pilotov a spoločnosť, ale aj všetkých Ázijčanov, a preto chcela podať žalobu. KTVU aj NTSB sa ešte v piatok verejne ospravedlnili.
Lietadlo juhokórejskej leteckej spoločnosti Asiana Airlines začiatkom júla chvostom narazilo o začiatok pristávacej dráhy letiska v San Franciscu, následne sa brušnou časťou kĺzalo po ploche a skončilo značne poškodené a v plameňoch mimo nej. Vážna nehoda na sanfranciskom medzinárodnom letisku si zatiaľ vyžiadala troch mŕtvych a desiatky vážne zranených. Podľa predbežných zistení bola príčinou nešťastia veľmi nízka pristávacia rýchlosť a neskúsenosť pilota so daným typom lietadla. Na jeho palube sa v čase tragédie nachádzalo viac ako 300 ľudí. Stroj typu Boeing 777, ktorý letel zo Soulu, je jedným z najpoužívanejších na svete a pre jeho veľkú kapacitu ho využívajú najmä na dlhšie medzikontinentálne lety.


V tretej sérii seriálu Homeland (2011) si zahrajú aj Martin Donovan a Shaun Toub. Podľa magazínu The Hollywood Reporter sa Donovan v novej sérii predstaví ako washingtonský právnik Bennet a Toub ako vysokopostavený člen spravodajskej služby z Blízkeho východu Majid Javadi. Tretia séria Homelandu (2011) sa začne v USA vysielať 29. septembra a okrem spomínaných hercov sa v nej predstavia aj David Aaron Baker, Joanna Merlin, Amy Morton, Nazanin Boniadi, Gady Wilmes, Sam Underwood, Tracy Letts, Lawrence Clayton, Pedro Pascal či William Abadie.
Päťdesiatpäťročný Donovan je rodákom z Kalifornie a počas svojej kariéry sa objavil v snímkach ako Vzájomná dôvera (1990), Nadja (1994), Amatér (1994), Všetci moji muži (1998), Onegin (1999), Divoká zem (1999), Insomnia (2002), Svet podľa Lelanda (2003), Strážca (2006) či Odpočítavanie (2010). Okrem toho je známy aj zo seriálov ako Tráva (2005-2012), Boss (2011), Rogue (2013) či King and Maxwell (2013). Jeho kolega iránskeho pôvodu Shaun Toub sa narodil v roku 1963 a predstavil sa vo filmoch ako Crash (2004), Majster šarkanov (2007), Iron Man (2008), Iron Man 3 (2013) alebo niekoľkých epizódach seriálov Sopranovci (1999-2007), NCIS - Námorný vyšetrovací úrad (2003), Nezvestní (2004-2010), Chuck (2007-2012), Mentalista (2008) či Vtierka Castle (2009).


© 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané


Americký magazín Rolling Stone uverejnil na titulnej strane svojho najnovšieho čísla fotografiu Džochara Carnajeva, mladého Čečenca obvineného z aprílového bombového útoku na účastníkov maratónu v Bostone. Kontroverzný krok vyvolal búrlivý ohlas verejnosti, informovala dnes agentúra AP.
      Carnajev na titulnej strane časopisu však viac pripomína jednu z mnohých rockových hviezd, ktoré magazín takto poctil, než osobu podozrivú zo spáchania zločinu. Fotografiu sprevádza titulok: "Bombový atentátnik - Ako obľúbeného a nadaného študenta zradila rodina, pohltil radikálny islam a ako sa stal netvorom."
      Autorkou článku je redaktorka Janet Reitmanová. Niektorí používatelia sociálnej siete Twitter označili rozhodnutie redakcie použiť fotografiu za hanebné. Maloobchodné spoločnosti v regióne Nové Anglicko, kde sa nachádza aj Boston, dnes oznámili, že inkriminované číslo magazínu nebudú ponúkať vo svojich predajniach.
      Devätnásťročný Carnajev, ktorý má kirgizské aj americké občianstvo, čelí 30-bodovej obžalobe vo veci prípravy a spáchania bombového atentátu na účastníkov Bostonského maratónu z 15. apríla.
      Výbuch dvoch náloží, ktoré explodovali s odstupom 12 sekúnd v cieľovej rovinke, usmrtil troch ľudí: dvoch Američanov (mladú ženu a osemročného chlapca) a jednu Číňanku študujúcu v Bostone. Zranenia utrpelo vyše 260 ľudí.
      Štvrtou obeťou je policajt, ktorý zahynul počas prestrelky s Džocharom a jeho bratom Tamerlanom niekoľko dní po útoku. Zraneniam utŕženým počas prestrelky podľahol aj 26-ročný Tamerlan, údajný Džocharov spolupáchateľ.
      Ťažko zraneného Džochara Carnajeva zadržali v noci na 20. apríla na bostonskom predmestí Watertown. Na prvom súdnom pojednávaní 10. júla sa mladík vyhlásil za nevinného vo všetkých bodoch obžaloby.
      Predmetné číslo časopisu oficiálne vyjde až 1. augusta. Rolling Stone je dvojtýždenník zameraný na hudbu, masovú kultúru a politiku. V roku 1967 ho v kalifornskom meste San Francisco založili jeho súčasný šéfredaktor Jann Wenner a hudobný kritik Ralph Gleason.

Copyright © TASR 2013


Revival

Revival


17. 7. 2013

Zomrel Vincenzo Cerami

Zomrel Vincenzo Cerami


Spolupracovník talianskeho oscarového režiséra Roberta Benigniho, scenárista, spisovateľ a dramaturg Vincenzo Cerami, zomrel dnes v rodnom Ríme po dlhej chorobe vo veku 72 rokov. Informovali o tom talianske médiá.
      Najväčším úspechom pre Ceramiho bola zrejme nominácia na Oscara za scenár filmu Život je krásny (1997), pri zrode ktorej bol spoluautorom námetu i scenára.
      Potomok sicílskych predkov bol v mladosti talentovaným hráčom ragby. Cestu do sveta literatúry a umenia vôbec mu otvoril slávny taliansky filmár, ale aj básnik a scenárista Pier Paolo Pasolini, ktorému robil asistenta.
      Cerami, ktorý vyštudoval fyziku na Univerzite La Sapienza v Ríme, napísal následne celý rad románov, divadelných hier a scenárov.
      Bývalý manžel americkej herečky Mimsy Farmerovej (1970-1986) sa v roku 2001 stal laureátom vysokého štátneho vyznamenania Radu Talianskej republiky za zásluhy a o štyri roky neskôr i nositeľom Zlatej medaily za prínos kultúre a umeniu.
      Na začiatku tohto roka rozšíril z iniciatívy pápeža Benedikta XVI. rady členov Pápežskej akadémie krásnych umení a literatúry.

Copyright © TASR 2013


MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


 Litovská homosexuálna komunita v pondelok odsúdila obmedzenia, ktoré tamojšia verejnoprávna televízia uplatňuje pri vysielaní príspevkov propagujúcich nadchádzajúce zhromaždenie príslušníkov sexuálnych menšín vo Vilniuse. Podľa televízneho vedenia totiž môžu byť zaradené do programu iba neskoro večer a s upozornením na obsah nevhodný pre mladistvých, keďže to prikazuje príslušný zákon. Námestník riaditeľa Rimvydas Palečkis v liste adresovanom bojovníkom za práva homosexuálov poukazuje na úpravu, ktorá limituje šírenie informácií "podporujúcich myšlienku vstupu do manželstva a vytvorenia rodiny odlišne, ako je stanovené v ústave". Podľa popredného litovského LGBT aktivistu Vladimira Simonka rozhodnutie predstavuje nebezpečný precedens, pričom litovskú legislatívu prirovnal k zákazu "homosexuálnej propagandy" v Rusku.
"Európa sa rozhorčovala nad ruským zákonom, no zdá sa, že podobný zákon platí aj v Litve," povedal v pondelok Simonko pre tlačovú agentúru AFP. Aktivisti sa podľa neho plánujú obrátiť na litovské orgány dohliadajúce na dodržiavanie novinárskej etiky. 
Premetom sporu sú videoklipy spolufinancované francúzskym veľvyslanectvom, kde sa Litovčania vyjadrujú v prospech pochodu za práva sexuálnych menšín naplánovaného na 27. júla. Podobné podujatie vo Vilniuse pritom organizujú iba druhýkrát v dejinách. V prevažne katolíckej Litve, ktorá je momentálne predsedníckou krajinou EÚ, boli homosexuálne vzťahy zakázané až do roku 1993.

© 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.Americká internetová spoločnosť Yahoo zaznamenala v 2. štvrťroku 2013 pokles tržieb, ale jej zisk vzrástol vďaka úspešným investíciám. Informovali o tom agentúry Bloomberg, AP a DPA.
Tržby Yahoo sa za tri mesiace do konca júna znížili medziročne o 7 % na 1,14 miliardy USD (869,03 milióna eur). Zisk spoločnosti po vylúčení jednorazových položiek v 2. kvartáli vzrástol o 46 % na 331 miliónov USD, čo predstavuje 30 centov na akciu, z 227 miliónov USD alebo 18 centov na akciu v rovnakom období minulého roka.
Bez vylúčenia jednorazových položiek by zisk Yahoo od začiatku apríla do konca júna dosiahol 35 centov na akciu.
Aj znižovanie nákladov začína prinášať svoje ovocie. Spoločnosť na konci júna zamestnávala 11.500 ľudí, čo je o 9 % menej ako v 2. kvartáli 2012.

Copyright © TASR 2013

PFC Ludogorets Razgrad na Dvojke.Zatiaľ najlacnejšie

PFC Ludogorets Razgrad na Dvojke

Zatiaľ najlacnejšie

 

RTVS NEWS

RTVS NEWS

 


Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) pokračuje v prípravách na technologickú modernizáciu svojej televíznej časti. Ako vyplýva z informácií zverejnených 16. júla vo vestníku verejného obstarávania, RTVS hľadá firmu na úpravu interiéru štúdiového komplexu MD1 a MD2 v televíznom sídle RTVS v bratislavskej Mlynskej doline. Podľa výzvy na predkladanie ponúk zákazka na stavebné práce je na štyri mesiace a v predpokladanej hodnote 150 tisíc eur bez DPH. Z ponúk, ktoré splnia podmienky zákazky, vyhrá ekonomicky najvýhodnejšia. Do úpravy interiéru štúdiového komplexu MD1 a MD2 sú zahrnuté nevyhnutné stavebné práce, úprava stien, podláh a stropu, časti vzduchotechniky a elektroinštalácie. RTVS ponuky prijíma do 5. augusta.
Rekonštrukcia štúdiového komplexu MD1 a MD2 je dlhodobým zámerom RTVS a jasnejšie kontúry dostala po zverejnení predbežného oznámenia o rekonštrukcii vo vestníku verejného obstarávania 7. júna. Ako vyplýva zo spomínaného predbežného oznámenia, rekonštrukcia má zabezpečiť modernizáciu technologických procesov a zmenu výrobného formátu štúdiového komplexu z SD 4:3 na HD 16:9 v rozlíšení 1080/50i. Hodnota plánovanej zákazky je 1,15 milióna eur. "Rekonštrukcia MD1, 2 je súčasťou investičného plánu RTVS na rok 2013 a je aj súčasťou kapitálových výdavkov zmluvy so štátom," uviedla po zverejnení predbežného oznámenia pre agentúru SITA Dominika Šulková z marketingu a komunikácie s verejnosťou RTVS. Cieľom je nanovo postaviť komplex MD1,2, aby verejnoprávna televízia mohla vysielať spravodajstvo zo zrekonštruovaných priestorov HD technológiou. RTVS predpokladá ukončenie rekonštrukcie prvej časti komplexu MD1,2 a začatie vysielania v marci 2014.
Na predbežné oznámenie nadviazalo 21. júna vyhlásenie verejného obstarávania na 1. etapu rekonštrukcie štúdiového komplexu MD1 a 2. Súťaž s kritériom najnižšej ceny a použitím elektronickej aukcie je na spomínanú sumu 1,15 milióna eur a RTVS predpokladá, že jej víťaz zákazku uskutoční od začiatku októbra do polovice januára 2014.
Rozlohou najmenšie štúdio MD1 vypli v roku 2005 a dodnes nie je v prevádzke, štúdio MD2 Slovenská televízia rekonštruovala naposledy v roku 1996. V štúdiu MD2 sa vlani v novembri stala havária režijného obrazového zariadenia. "Video réžiu vymenili pracovníci techniky za novú, avšak bez periférií a výmeny ostatných zariadení. Štúdio MD2 tak zostalo naďalej v havarijnom stave, ale ako jediné v prevádzkyschopnom stave, dokonca vo formáte HD," uviedla ďalej pre SITA Dominika Šulková. Nevyhnutné je vymeniť monitorovú stenu, nadväzujúce obrazové zariadenia, záznamy, merací systém - všetko v HD, ako aj zvukový stôl s príslušenstvom. Ako zdôraznila, "cieľom rekonštrukcie je postaviť nanovo komplex MD1,2 tak, aby bolo možné skončiť výrobu a vysielanie spravodajských formátov v súčasnom komplexe, tzv. UTD a začať vysielať spravodajstvo zo zrekonštruovaných priestorov s novou modernou digitálnou HD technológiou". Rekonštrukciou sa spojí technika štúdií MD1 a MD2 a vznikne jeden technologický celok MD1,2. "Celá technologická výmena musí zohľadniť všetky ďalšie aspekty prebudovávania štúdií MD 3 a MD 4, teda dlhodobé investičné plánovanie ako aj pripojenie na vysielací systém," konštatovala Šulková. Dodala, že rekonštrukcia MD1,2 obsahuje dodávku a montáž nových celkov, ako je osvetľovací systém štúdia, úprava interiéru štúdia a réžie, vybudovanie klimatizovaného priestoru pre technológiu, výmena a doplnenie rozvodov energetiky, inštalácia prepojovacieho, monitorovacieho a meracieho systému, kamier, statívov s elektronikou pre určovanie polohy, grafický systém, serverový systém pre nahrávanie a prispievanie, video réžia, audio systém, dorozumievanie. Výmena a inštalácia zariadení je súčasťou niekoľkých výberových obstarávaní.©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

TO JE TV !

TO JE TV !


16. 7. 2013

Zomrel Miroslav Polák

Zomrel  Miroslav Polák 

Vďaka hlasu, ktorý prepožičal Hurvínkovmu psovi Žerykovi, ho poznali detskí diváci nielen v Česku. Bábkoherec Miroslav Polák však už nie je medzi živými. V pondelok, v predvečer svojich 69. narodenín, zomrel po dlhej a ťažkej chorobe v Prahe, informovali dnes české elektronické médiá.
      Niekdajší člen Mestského divadla v Kladne strávil viac ako tri desaťročia v súbore Divadla Spejbla a Hurvínka, v ktorom stvárnil viacero postáv, ale po viac ako 20 rokov bol interpretom Žeryka. Muž, ktorý bol aj tlačovým hovorcom divadla, sa spolupodieľal na celom rade audionahrávok súboru.
      Divadlo Spejbla a Hurvínka je pražskou scénou, ktorej súbor už v uplynulých desaťročiach tradične reprezentoval československú a neskôr českú kultúru na vrcholných podujatiach na všetkých kontinentoch. Repertoár divadla tvoria hry s dvojicou hlavných hrdinov, drevených bábok, pri zrode ktorých stál kedysi ich duchovný otec Josef Skupa (1892-1957) a ktorých popularitu neskôr výrazne zvýšil Miloš Kirschner (1927-1996).
      Postupne k týmto hrdinom pribudli v priebehu desaťročí aj ďalšie postavy, ako Mánička, Žeryk alebo Pani Kateřina.
      Tretím hlasom Spejbla a Hurvínka po Skupovi a Kirschnerovi je od úmrtia druhého z nich Martin Klásek (56), postavám Máničky i Pani Kateřiny prepožičiava hlas už viac ako tri desaťročia Helena Štáchová (68), aktuálna riaditeľka scény.


Copyright © TASR 2013

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Juhokórejská letecká spoločnosť Asiana Airlines v pondelok potvrdila, že zažaluje americkú televíziu, ktorá koncom minulého týždňa zverejnila falošné mená štyroch pilotov prítomných v kabíne jej nedávno havarovaného stroja v San Franciscu. Podľa Juhokórejčanov sa spoločnosť KTVU dopustila urážky a nactiutŕhania, keďže vymyslené mená pilotov predstavovali fonetický prepis pomyselnej komunikácie krátko pred nárazom stroja na vlnolam sanfranciského letiska. Mená, ktoré tesne pred ich piatkovým zverejnením "potvrdil" jeden z pracovníkov amerického Národného úradu pre bezpečnosť dopravy (NTSB), údajne zneli Sum Ting Wong (v angličtine Something wrong - v preklade Niečo je zle), Wi Tu Lo (We too low - Sme príliš nízko), Ho Lee Fuk a Bang Dink Ow. Asiana to považuje za urážlivé a diskriminačné nielen pre jej pilotov a spoločnosť, ale aj všetkých Ázijčanov, a preto podá žalobu. Neplánuje však podniknúť právne kroky voči NTSB, ktorej brigádnik si neoveril fakty. Podľa amerických médií už na úrade nepracuje. KTVU aj NTSB sa ešte v piatok verejne ospravedlnili.
Lietadlo juhokórejskej leteckej spoločnosti Asiana Airlines začiatkom júla chvostom narazilo o začiatok pristávacej dráhy letiska v San Franciscu, následne sa brušnou časťou kĺzalo po ploche a skončilo značne poškodené a v plameňoch mimo nej. Vážna nehoda na sanfranciskom medzinárodnom letisku si zatiaľ vyžiadala troch mŕtvych a desiatky vážne zranených. Podľa predbežných zistení bola príčinou nešťastia veľmi nízka pristávacia rýchlosť a neskúsenosť pilota so daným typom lietadla. Na jeho palube sa v čase tragédie nachádzalo viac ako 300 ľudí. Stroj typu Boeing 777, ktorý letel zo Soulu, je jedným z najpoužívanejších na svete a pre jeho veľkú kapacitu ho využívajú najmä na dlhšie medzikontinentálne lety.


 
V piatej sezóne seriálu Upírske denníky (2009) sa predstaví aj ruská herečka Olga Fonda. Tridsaťročná rodáčka z mesta Uchta, ktorá sa pôvodne venovala modelingu, bude v piatej sérii stvárňovať novú postavu menom Nadia. Pôjde vraj o odvážnu, dobrodružnú, egocentrickú sociopatku túžiacu po pomste. Jej postava bude podľa tvorcov ako "chameleón, ktorý s cieľom napredovať vo svojom tajomnom ťažení uzavrie spojenectvo s kýmkoľvek a zvolí akúkoľvek taktiku". Prvá časť piatej série Upírskych denníkov (2009) by mala mať v USA premiéru 10. októbra.
Olga Fonda, vlastným menom Olga Tchakova, sa narodila v Rusku a ako 14-ročná sa presťahovala do USA. Počas návštevy Los Angeles jej ponúkli prácu modelky a následne sa začala objavovať v televíznych reklamách. Filmovú premiéru absolvovala v nezávislom filme Love Hurts (2009), kde stvárnila ruskú baletku. Objavila sa v seriáloch ako Plastická chirurgia s.r.o. (2003 - 2010), Vincentov svet (2004 - 2011) či Ako som spoznal vašu mamu (2005). Okrem toho ju diváci mohli vidieť aj v komédii Fotri sú lotri (2010) alebo akčnom sci-fi Real Steel: Oceľová päsť (2011).

©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Zomrel Václav Fischer

Zomrel Václav Fischer


Vo veku 87 rokov zomrel 15. júla básnik a textár Václav Fischer, oznámila jeho dcéra Markéta Mališová.
Fischer je autorom mnohých textov k tuzemskej populárnej hudbe a dvadsiatky knižiek poézie pre deti.Fischer bol po februári 1948 kvôli svojmu pôvodu, odbojovej činnosti za vojny aj svojim názorom nútený vykonávať robotnícke povolania. Bol spriaznený s textárom Ivo Fischerom, hudobným skladateľom Janom Fischerom či spisovateľkou Danielou Fischerovou.Václav Fischer sa narodil 6. februára 1926 v Prahe. Od roku 1943 bol členom odbojovej skupiny Spravodajská brigáda, orientované na Londýn. Čoskoro po vojne bol za svoju odbojovú činnosť vyznamenaný, ale po roku 1948 za ňu bol trestaný. V roku 1945 vstúpil do KSČ, po februári 1948 však zo strany vystúpil.Študoval na Filozofickej fakulte UK, v januári 1949 ale bol vylúčený a začal pracovať ako robotník. V októbri 1949 nastúpil prezenčnú službu a po niekoľkých týždňoch bol prevelený k útvaru PTP (pracovne technický prápor), kde slúžil dva roky. Neskôr sa živil ako správca štadióna, učiteľ telesnej výchovy, v rokoch 1957 až 1970 pracoval ako baník a tavič v Kovohuty Mníšek. Po roku 1968 bol označený za kontrarevolucionára av roku 1970 zbavený možnosti pracovať manuálne a od tej doby sa v slobodnom povolaní venoval písaniu.V 60. rokoch boli základom jeho tvorby texty k populárnej hudbe. Spolupracoval s Milanom chladila, Karlom Hálom, Waldemarom Matuškom, Evou Pilarovou, Yvettou Simonová, Marie Rottrová, Jaromírom Mayerom, Hanou Zagorovú, Jitkou Zelenkovú, Jiřím Kornom, Olympicom a ďalšími. Jeho poézie pre deti zahŕňa 22 knižných titulov ilustrovaných poprednými slovenskými výtvarníkmi, napríklad Radkom Pilařom, Karlom Frantom či Milošom Noll.Od roku 1975 bolo hlavným ťažiskom Fisherov tvorby písanie textov pre spevácke zbory. Spolupracoval s mnohými zbormi z celej republiky, jeho cykly sa hrajú aj v zahraničí. Tejto tvorivej činnosti sa venoval až do neskorého veku. Dlhodobo spolupracoval s hudobným vysielaním pre deti a mládež Českého rozhlasu v Prahe a s Českou televíziou.

 

Copyright © ČTK 2013

Štát bude po novom chrániť vodu viac a prísnejšie, HN zavádzajúŠtát bude po novom chrániť vodu
 
viac a prísnejšie, HN zavádzajú 

      Dnešný článok v Hospodárskych novinách, s titulkom "Vláda vidí nový biznis: vývoz vody" vytvára zavádzajúci dojem, že štát mieni obchodovať s vodou, alebo takýto obchod podporiť, čo je nezmysel. Faktom je pravý opak. Autorka článku mala k dispozícii odpoveď rezortu, ktorá jasne hovorila o tom, že v návrhu novely vodného zákona ide o ochranu vodných zdrojov Slovenskej republiky, ktorá má zaviesť pre prípadný vývoz vody za hranice SR tvrdé a prísne pravidlá. Štát v súčasnosti vývoz vody nepodporuje a ani podobnú podporu neplánuje. Ide o čisto preventívne ochranné opatrenie, ktoré má chrániť národné nerastné bohatstvo v podobe zásob vody.
      Súčasné legislatívne pravidlá prevod a predaj vody za hranice neupravujú. Subjekty, ktoré majú povolenie na odber vody, ju v súčasnosti môžu predávať za hranice, mať z obchodu neúmerný zisk a nemusia zohľadňovať potreby regiónu a Slovenskej republiky. Ministerstvo životného prostredia je však presvedčené, že preprava a prevod vody cez hranice štátu musí byť pod kontrolou obyvateľov SR prostredníctvom vlády. Štát už v minulosti zaregistroval signály a úvahy o cezhraničnom obchode s vodou.
      Voda je jedinečné a nenahraditeľné bohatstvo a vlastníctvo štátu, ktorý ju považuje za strategickú surovinu. Preto treba stanoviť podmienky, ktoré zohľadňujú potrebu slovenských spotrebiteľov. Podľa nových a jasných pravidiel by bolo možné vodu predávať ako surovinu za hranicami napríklad len v prípade, ak to výskyt, spotreba a budúci predpoklad v lokalite - umožňuje a nie je potrebná pre zásobovanie pitnou vodou v danej lokalite. Cezhraničný predaj však nie je možné zakázať úplne, keďže sme členským štátom Európskej Únie.
      Ak by chcel podnikateľský subjekt vodu vyvážať, musel by teda splniť prísne podmienky a konečné rozhodnutie by podliehalo súhlasu vlády SR, nemôže sa teda odohrať len na lokálnej úrovni. Keďže program rokovania vlády je verejný, verejnosť by o návrhoch vždy včas vedela.
      Je smutné, že práve Hospodárske noviny sa púšťajú cestou bulvarizácie a zavádzania čitateľov. Novela vodného zákona prináša oproti minulosti jasný posun k ochrane zásob vody krajiny, ktorá je národným bohatstvom a je len preventívnym opatrením.      TASR informácie poskytol hovorca Ministerstva životného prostredia SR Maroš Stano.

TOP OF THE POPS

TOP OF THE POPS


1.Búrlivé víno – Markíza ; 2. Televízne noviny – Markíza ; 3. NAJLEPŠIE POČASIE- TV JOJ ; 4. Športové noviny – Markíza ; 5. NOVINY TV JOJ- TV JOJ ; 6. Počasie – Markíza ; 7. Keno 10 – Markíza ; 8. Šport – TV JOJ ; 9. Vesničko má středisková – Markíza ; 10. KRIMI- TV JOJ ; 11. KENO 10, Loto, Joker – Markíza ; 12. Horúce pozdravy z Paríža- TV JOJ ; 13. SLNKO, SENO, SLANINA- TV JOJ ; 14. Lovci drakov – Markíza ;

15. 7. 2013

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS


Audiovizuálne prostredie na Slovensku nie je dostatočne konkurencieschopné, najmä pokiaľ ide o výrobné a technologické zázemie, ako aj z hľadiska dostupnosti finančných zdrojov a investícií do audiovizuálnej produkcie mimo sféry verejných financií.
      "Vývoj filmovej produkcie v SR je dlhodobo poznačený absenciou zahraničných produkcií, čím dochádza k neúmernej závislosti slovenského audiovizuálneho priemyslu takmer výlučne od domácich finančných zdrojov," upozorňuje ministerstvo kultúry. Z tohto dôvodu prišlo s novelou zákona o Audiovizuálnom fonde, ktorý dnes predložilo do pripomienkového konania.
      V ňom navrhuje, aby sa podporná činnosť Audiovizuálneho fondu rozšírila z audiovizuálnej kultúry v SR aj na oblasť audiovizuálneho priemyslu.
      Takže fond by mal od budúceho roka poskytovať finančné prostriedky tiež na realizáciu filmového projektu. To znamená, na hrané, dokumentárne alebo animované diela alebo také, ktoré sú určené pre televízne vysielanie. Ich obsah však musí byť v súlade s právnymi predpismi Európskej únie. Preukáže sa to buď kultúrnym testom, v ktorom dielo musí získať minimálne 24 bodov z celkových 48, alebo koprodukčným štatútom vydaným oprávnenou osobou. Rovnako tak musí byť v súlade s právnym poriadkom SR. Nemôže mať pornografický charakter, schvaľovať násilie a otvorene urážať ľudskú dôstojnosť.
      Fond bude poskytovať dotácie vo výške 20 percent oprávnených výdavkov. Pod nimi sa rozumejú všetky úhrady za tovary, služby, odmeny a mzdy, ktoré sú zdaňované v SR. Celkový plánovaný rozpočet na filmový projekt nemôže byť nižší ako 2,5 milióna eur a uhradené oprávnené výdavky predstavujú minimálne dva milióny eur.
      Stimuly pre zahraničné filmové produkcie sa v rôznych formách uplatňujú vo viacerých členských štátoch Európskej únie, napríklad v Čechách, Maďarsku, Nemecku, Belgicku, Francúzsku, Chorvátsku či Taliansku. Systém štátnej podpory súkromných investícií do filmového priemyslu podľa rezortu kultúry prináša preukázateľné efekty, a to nielen z hľadiska návratnosti v príjmoch verejného rozpočtu, ale najmä z hľadiska rozvoja audiovizuálneho priemyslu v krajine, jeho infraštruktúry, technologickej inovácie aj profesijného zázemia.


Copyright © TASR 2013

MEDIA NEWS

MEDIA NEWSAmerický herec Aaron Paul oznámil, že záverečnú epizódu seriálu Breaking Bad (2008), v ktorom stvárňuje jednu z hlavných postáv, premietnu 29. septembra na cintoríne Hollywood Forever Cemetery.
Práve v tento deň epizódu odvysiela aj americká televízia AMC.
"Záverečný diel Breaking Bad premietneme 29. septembra v areáli Hollywood Forever Cemetery! Kto sa ku mne pridá? Vstupenky budú v predaji už čoskoro," napísal Paul na svojom konte na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Žiaden ďalší člen hereckého obsadenia seriálu zatiaľ svoju účasť na premietaní nepotvrdil.
Ústrednou postavou seriálu Breaking Bad je stredoškolský učiteľ chémie Walter White v podaní Bryana Cranstona. Ten sa po tom, čo mu diagnostikujú rakovinu pľúc v pokročilom štádiu, rozhodne vyrábať a predávať pervitín, aby stihol pred smrťou zarobiť dostatok peňazí pre svoju manželku a deti.
Pomáha mu pri tom jeho bývalý študent Jesse Pinkman (Aaron Paul). Obaja herci za svoje výkony získali už ceny Emmy - Paul dve a Cranston tri. Druhá polovica záverečnej piatej série bude mať v USA premiéru 11. augusta. Tvorca seriálu Vince Gilligan však prezradil, že momentálne pracuje na spinoffe, ktorý sa bude zameriavať na právnika Saula Goodmana v podaní Boba Odenkirka.

Americký herec a spevák Matthew Morrison, známy predovšetkým ako Will Schuester zo seriálu Glee (2009), na svojom koncerte venoval skladbu zosnulému kolegovi Corymu Monteithovi. Toho našli mŕtveho v sobotu v jeho izbe vo vancouverskom hoteli The Fairmont Pacific Rim, pričom príčina smrti zatiaľ nie je známa. Obaja herci v seriáli účinkovali od jeho začiatku.
Morrison v nedeľu vystupoval v New Yorku v rámci šou Up Close and Personal with Matthew Morrison. Jeden z prítomných magazínu Us Weekly prezradil, čo spevák povedal publiku. "Matt vyšiel na pódium a povedal: 'Priskoro sme stratili skvelého mladého muža.' Vyhlásil, že Cory bol krásny človek a dodal: 'Prišli ste si pozrieť šou, ja som ju prišiel predviesť, takže si týmto vystúpením uctime Coryho,'" uviedol zdroj. Morrison následne začal spievať skladbu What I Did for Love z broadwayského muzikálu A Chorus Line, ktorú v seriáli Glee interpretovala Monteithova priateľka Lea Michele. Tridsaťštyriročný herec a spevák sa údajne nevedel ubrániť emóciám. "Bolo pre neho ťažké vystupovať, ale nikoho nechcel sklamať," uviedol zdroj.
Cory Monteith sa narodil 11. mája 1982 v Calgary a s herectvom začínal vo Vancouveri. V menších úlohách sa objavil napríklad v seriáloch ako Smallville (2001 - 2011), Stargate: Atlantis (2004 - 2009) alebo Hviezdna brána (1997 - 2007). Diváci ho mohli vidieť aj v romantickej komédii Monte Carlo (2011). Jeho najvýznamnejšou úlohou, ktorá ho preslávila, bola rola Finna Hudsona v spomínanom populárnom seriáli Glee, kde predvádzal aj svoje spevácke schopnosti. Tento rok na jar absolvoval liečbu závislosti od návykových látok, pre ktorú sa rozhodol sám.
 
©2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Good Business

Good Business


Margita sype muchy za humná

 Margita sype muchy


za humná


Jednotka horšie až zle.
Dvojka lepšie. Sagan.
Spolu - 11,02 %.

Markíza  lepšie.
TV Doma výborne.
DAJTO  horšie.
FOOOR o chlp horšie.

JOJ o chlp lepšie, ale zle
JOJ PLUS horšie.
WAU horšie.

TA 3 o chĺpok lepšie. 

Jednotka - 6.63% ;
Dvojka - 4.39 % ;
Markíza - 21,77% ;
TV DOMA - 7.04% ;
DAJTO- 2,52%
FOOOR- 1,17 %
TV JOJ – 16,29 % ;
JOJ PLUS- 4.74 % ;
WAU -1,29 % ;
TA 3 - 2.05 %