4. 8. 2012

Zomrel Karol KállayZomrel Karol KállayJeden z najvýraznejších slovenských fotografov Karol Kállay zomrel dnes popoludní vo veku 86 rokov. TASR to potvrdil jeho syn Karol Kállay mladší. Svojím rozsiahlym celoživotným dielom zasiahol do viacerých fotografických odborov, avšak jeho talent sa najviac prejavil vo fotografickej reportáži.

Narodil sa 26. apríla 1926 v Čadci na Kysuciach. V rokoch 1948-1953 pracoval na viacerých miestach ako inžinier-ekonóm. Od roku 1953 začal pôsobiť ako slobodný umelec a o rok neskôr vydal svoju prvú knihu Slovenské rieky. Samostatne vystavoval od roku 1956. Má za sebou viac ako 35 knižných publikácií a stovky výstav po celom svete. Vyštudoval Vysokú školu ekonomickú a právo na Univerzite Komenského v Bratislave. Fotografoval profesionálne ako fotoreportér, módny fotograf, portrétista a krajinár. Spolupracoval s poprednými parížskymi a berlínskymi módnymi časopismi, trvale pracoval pre rôzne periodiká doma a v zahraničí. Počas svojej kariéry fotografoval napríklad pre GEO Hamburg, pre magazíny Spiegel, Stern, Focus, Manager Magazin, Paris Match, Illustré, Sport International, Tutto Turismo a iné. Bol členom prestížnej agentúry Bilderberg v nemeckom Hamburgu a jeho reportáže sú známe po celom svete.


Viaceré fotografické súbory vydal knižne. "Mnohé z mojich kníh sú vlastne veľkými reportážami. Veľkými iba preto, že je v nich veľa fotografií, ktorými som chcel vyrozprávať to, čo som videl a zažil. No sú i vyjadrením myšlienok, ktoré človeku preletia hlavou pri pozorovaní toho, s čím sa stretne, čo chce bleskovo zaznamenať," vyznal sa Kállay v úvode knihy Italy Today, ktorú mal vraj najradšej a ktorá sa stala v Európe kultovou záležitosťou. V odborných kruhoch sa vtedy hovorilo, že tri knihy – New York! od Williama Kleina, Sweet Life od Eda van der Elskena a Kállayova Italy Today – v značnej miere ovplyvnili fotografiu svojím dravým prístupom a otvorenosťou k sociálnym otázkam súčasnosti.


Ďalšie Kállayove knihy Pieseň o Slovensku a Los Angeles získali okrem iných ocenení aj cenu UNESCO ako najkrajšie knihy sveta. Preslávili ho aj publikácie o Tokiu, Ríme, Mexiku či Slovensku. Kniha fotografií Karola Kállaya s názvom Bratislava moja prišla na pulty knižných obchodov v októbri 2011. Veľká reprezentatívna kniha zachytáva atmosféru Bratislavy v rokoch 1944 až 1964, ako ju vnímal významný slovenský fotograf Karol Kállay. Vo svojich fotografiách a lyrických textoch rozpráva príbeh mesta, jeho obyvateľov a štvrtí, ktoré dnes už neexistujú. Pripomína časy tesne po vojne, keď sa mesto spamätávalo z jej hrôz a začalo vytvárať svoju novú tvár. Ale aj časy, keď ho ubíjala nezmyselnosť nového režimu. Všetko sa to odráža aj na tvárach obyvateľov Bratislavy, ktorých život autor zvečnil na svojich výnimočných fotografiách.


Karol Kállay bol členom Medzinárodnej federácie umeleckej fotografie (FIAP), získal titul EFIAP (Excellence de la Féderation Internationale de ĺArt Photographique). Redakcia magazínu GEO v Hamburgu mu v roku 1992 udelila titul Fotograf roku 1992. Svojimi knihami a fotografiami výrazne reprezentoval Slovensko doma i v zahraničí.


Pri fotografovaní vydržal dlhých 30 rokov, čo sám považoval za poriadny výkon. Primátor Čadce Milan Gura udelil 3. októbra 2011 čestné občianstvo fotografovi Karolovi Kállayovi pri príležitosti jeho životného jubilea 85 rokov.


Copyright © TASR 2012

DNO

DNOSprávy STV- 03.08.2012 - 18:59:55 :

67 tisíc divákov ,
1,4 % sledovanosť ,
6,1 % podiel na trhu

TO JE TV !
3. 8. 2012

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA


"Mnohí kolegovia sa mi priznali, že v tom strese, hektike, ktorá bola vyvolaná neúmernou medializáciou, či dokonca honom na týchto mladých ľudí, urobili krížik pri menách pána Lebedu a Hrubého, ale zabudli urobiť krížiky či už sa zdržal alebo bol proti pri ostatných menách a tu došlo k tomu, že v celkovom súčte títo kandidáti neboli zvolení."
Andrej Kolesík, Smer-SD
 
 
„ Mám ešte tri slajdy.“
Štefan Dlugolinský
 
 
"Doslova je špatná tá slovenčina."
Jozef Zima

„ Keď Gučík žiada, nech žiada a uvidí sa, ako to dopadne. Každý má právo žiadať. Odpočúvanie nie je moja kauza. Ja za to necítim žiadnu zodpovednosť“.
Ľubomír Galko


„ Podstatné sú fakty v spravodajstve a nie ktorá krava kde spadla do potoka.“
Magda Vášáryová

„ Horšie je to v STV, kde by určice k výmenám došlo. Na investície by som potrebovala tak 10 miliard evro.
Margita Repková


"Ja som Ostatník, nie čarodejník. Ja vám nič nesľubujem."
Marián Ostatník


„ V prvom rade by mal byť zmenený zákon o RTVS, ktorý by novému riaditeľovi umožňoval vypnúť jeden okruh Slovenskej televízie, vystavať zatiaľ jeden okruh a do budúcnosti pridávať možno ďalšie monotematické kanály.Zároveň by som ten okruh postavil inak, zrušil by som celkom spravodajstvo v dnešnej podobe a zaviedol len bloky čítaného spravodajstva. "
Richard Rybníček


"Mám taký pocit, že v utorok večer boli dva rozdielne typy počasia, ja som cítil, že bolo veľmi teplo, ale v SaS-ke asi snežilo."
Robert Fico

2. 8. 2012

Sme sa nasmiali, Dano

Sme sa nasmiali, DanoV prípade, že sa takzvané koncesionárske poplatky budú platiť aj po roku 2012 tak, ako to navrhuje súčasné vedenie ministerstva kultúry, vytvorí sa situácia, v ktorej bude možné vyvíjať politický tlak na vedenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Myslí si to exminister kultúry Daniel Krajcer (SaS), ktorý presadil v súčasnosti platnú legislatívu. Na základe nej mali úhrady za služby verejnosti zaniknúť od 1. januára 2013.
Exminister poukázal na to, že v súčasnosti sa výber koncesionárskych poplatkov pohybuje okolo 72 miliónov eur. Verejnoprávne médium pritom nemôže rátať ani so ziskom z reklamy, ktorý je zhruba rovnaký ako výdavky na výber samotných úhrad. Na prevádzku pritom potrebuje RTVS podľa Krajcera zhruba 100 miliónov eur. Chýbajúcu čiastku by preto muselo verejnoprávne médium hľadať hlavne v zmluve so štátom.
"Ja sa pýtam, či v tejto situácii minister financií bude ochotný v rámci zmluvy so štátom uvoľniť raz toľko (ako je to teraz), aby sa dosiahla aspoň úroveň 100 miliónov eur... Teraz výška zmluvy so štátom bude závisieť od istej ľubovôle a subjektívneho rozhodnutia ministra financií s ministrom kultúry, čiže vlády, a to je práve priestor na ovplyvňovanie, zasahovanie alebo vytváranie tlaku na manažment RTVS," podčiarkol. Platná legislatíva pritom podľa neho eliminuje priestor pre takéto tlaky, keďže priamo stanovuje, koľko má štát ročne vyčleniť pre verejnoprávne médium po zániku koncesií. V budúcom roku by to bolo asi 97 miliónov eur.
Krajcer si myslí, že finančný objem zmluvy zo štátom sa bude zrejme musieť navýšiť. Pri súčasnom nastavení by totiž rozpočet RTVS bol zhruba 86 miliónov eur. "Je pravda, že RTVS je konsolidovaný, ale 86 miliónov je už na úrovni kolapsu," povedal Krajcer.
Neobstojí podľa neho ani argument, že by sa v budúcnosti mal zlepšiť výber koncesionárskych poplatkov. "Aj keď možno by si mali zavolať Ľuboša Lopatku, bývalého šéfa Sociálnej poisťovne, ktorý dokázal vyberať až nad 100 percent," poznamenal.
Minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) už v júli vyslovil presvedčenie, že výber úhrad za službu verejnosti sa v budúcnosti zlepší. Ten totiž závisí okrem iného aj od výkonu ekonomiky, pretože sú poplatky od právnických osôb nastavené v závislosti od toho, koľko ľudí zamestnávajú. "Trend bol z hľadiska výberu určite negatívny, pretože sa dopredu avizovalo, že takzvané koncesionárske poplatky budú zrušené," povedal vtedy Maďarič.
Šéf rezortu kultúry si pritom nemyslí, že by koncesionárske poplatky nepokryli finančné potreby verejnoprávnej inštitúcie. "My si uvedomujeme, aká suma je asi potrebná. To znamená, že verejnoprávne médium nebude odkázané len na tieto úhrady, ale môže počítať aj so zaujímavou čiastkou zo zmluvy so štátom, ktorá bude priamo určená na výrobu programov," vysvetlil.Copyright © TASR 2012

Odpoveď Ľuba Beláka na neodoslaný list predsedu


Odpoveď Ľuba Beláka na neodoslaný list predsedu

národnej rady Pavla PaškuVážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky Pavol Paška,

ako som predpokladal, nereagovali ste na môj list, ktorý som Vám zaslal prostredníctvom emailu dňa 31.7.2012. Preto sa ešte raz na Vás obraciam so žiadosťou o vysvetlenie postupu Výboru pre kultúru a médiá. Viem, že Vy osobne za nekorektný a neetický priebeh vypočutia kandidátov na generálneho riaditeľa nie ste priamo zodpovedný, ale som si istý, že ako ústavný činiteľ ste povinný reagovať na sťažnosti tohto druhu. Aj napriek tomu, že Vás do parlamentu priviedli hlasy sympatizantov Smeru, na poste predsedu parlamentu vykonávate službu pre všetkých občanov Slovenskej republiky. Nie len pre svojich voličov.

Voľba v Národnej rade prebehla a nový riaditeľ sa ujme svojej práce. Osobne, aj vzhľadom na to, že pán Mika je môj priateľ, mu želám, aby naplnil svoje predsavzatia vytvoriť štandardnú verejnoprávnu inštitúciu, na ktorú už dvadsať rokov čakáme. Nie je jeho vina, že poslanci pri vypočutí konali tak, ako konali. Som presvedčený, že ani jemu nie je moja sťažnosť príjemná a na radosť z víťazstva to vrhá akýsi nedefinovateľný tieň. Uvedomte si, ako politika vstúpila medzi nás. Obaja sme vyrástli v televízii a obaja sme sa podieľali na zmenách v roku 1989. Boli to politické zmeny, ktoré Vám, dnešným poslancom umožnili sedieť v Národnej rade. Určite ste na to zabudli, rovnako ako na idey novembrových dní. V tomto roku sa verejnosť konečne zobudila a vyšla do ulíc. Viete prečo? Lebo zlyhala slovenská politika, ktorá neriešila problémy občanov, ale svoje, stranícke. Tentoraz sa opäť prejavila krutosť a nekultúrnosť podobná tej z akčných filmov. Veď prečo aj nie. Slovenské médiá sú zaplavené odpadom, ktorý sa zákonite rozlieva do ulíc a medzi ľudí. Tentoraz sa dostal medzi priateľov, ktorí mali rovnaké ambície. Dúfam, že v jeho rukách sa RTVS zmení na televíziu a rozhlas, ktorých vysielanie si s chuťou naladím a nájdem tam to, čo kultúrna verejnosť žiada. Kvalitu, kultúrnu rozmanitosť a pôžitok z televízneho umenia. To všetko sa práve kvôli Vám, politikom z týchto médií vytratilo.

Aspoň na chvíľu odložte stranícke tričko a zamyslite sa nad mojimi slovami. Neviem, či to viete, ale ste aj môj predseda Národnej rady SR v mojej krajine. A takýchto je nás okolo päť miliónov.

Preto vás opätovne žiadam, aby ste moju sťažnosť postúpili Výboru pre kultúru a médiá s tým, že očakávam prerokovanie mojej sťažnosti a písomnú odpoveď s jasným vyjadrením.

Na splnenie ďalších dvoch požiadaviek už nezvýšil čas. A to tým, že ste dali hlasovať. Dúfam, že Váš pokyn odštartoval zmeny nielen v RTVS, ale najmä v legislatíve o verejnej službe a poslaní verejnoprávnych médií , o ktorých som na verejnom vypočutí hovoril.

K mojej žiadosti pripájam požiadavku vytvoriť priestor, aby sa kultúrnej, odbornej verejnosti umožnilo podieľať sa na nových a kvalitných mediálnych zákonoch, medzi ktoré patrí aj nový zákon o RTVS. Rád sa na takejto práci zúčastním. Zároveň máte šancu ako legitímny zástupca v Národnej rade presadiť, aby sa konečne spolu s tvorbou zákonov konečne realizovala odluka verejnoprávnych médií od politiky. Od začiatkov tohto druhu televízneho a rozhlasového vysielania to bola a stále je základná podmienka zmysluplnej existencie verejnoprávnych médií. Umožnite novému generálnemu riaditeľovi, aby napĺňal predstavy kultúrnej verejnosti a nie Výboru pre kultúru a médiá. Osobne si myslím, že keby v Národnej rade takýto orgán neexistoval, nič by sa nestalo. Máme ministerstvo kultúry, ktoré úplne stačí na agendu týkajúcu sa funkcií kultúry a médií. Možno by sme tým ušetrili aspoň na jeden dobrý slovenský film, či pár dokumentov. Tie potrebujeme viac ako dopletené názory politikov, ktorí za to berú nezaslúžený plat.

S úctou
PhDr. Ľubomír Belák
bývalý kandidát na funkciu generálneho riaditeľa RTVS
V Bratislave, dňa 2.8.2012

Návrh zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska

Návrh zákona o úhrade za služby verejnosti


poskytované Rozhlasom a televíziou SlovenskaTO JE TV !


Submarine

 Submarine

1. 8. 2012

MEDIA NEWS

MEDIA NEWSSociálna sieť Twitter sa dostala pod paľbu kritiky za to, ako naložila s kritickým príspevkom britského novinára, ktorý sa nepriaznivo vyjadril na adresu americkej televízie NBC.
Guyovi Adamsovi sa nepáčilo, že stanica posunula začiatok vysielania prenosu z otváracieho ceremoniálu Hier XXX. olympiády v Londýne, aby lepšie "zapasoval" do "primetimu" v príslušnom časovom pásme.
Žurnalista z novín The Independent navyše do svojho príspevku pridal aj e-mailovú adresu jedného z čelných predstaviteľov exekutívy Twitteru, za čo mu táto sociálna sieť na určitý čas zrušila prístup na účet.
"Toto je príklad toho, čo sa stane, keď reguláciu slobody slova zveríme do rúk súkromných firiem," povedal Dan Kennedy, profesor žurnalistiky Severovýchodnej univerzity v americkom Bostone.


©2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

RTVS NEWS

RTVS NEWS
Nový generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS Václav Mika si dnes krátko po 16.00 h prevzal menovací dekrét. Na pôde parlamentného výboru pre kultúru a médiá mu ho v prítomnosti viacerých poslancov odovzdala podpredsedníčka Národnej rady SR Renáta Zmajkovičová. Funkcie sa Mika oficiálne ujme už vo štvrtok (2.8.).
"Poprial som pánovi Mikovi veľa úspechov v rámci novej funkcie, lebo nie je v ľahkej situácii. Dohodli sme sa na eventuálnej spolupráci pri novelizácii zákona o RTVS a hovorili sme aj o financovaní Slovenskej televízie," priblížil odovzdanie dekrétu predseda mediálneho výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD).
Tajnej voľby nového generálneho riaditeľa RTVS sa dnes zúčastnilo 95 poslancov. Mika dostal podporu 74 z nich. Na zvolenie mu stačilo získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov.
Nový šéf RTVS nahradí historicky prvú riaditeľku zlúčeného verejnoprávneho rozhlasu a televízie Miloslavu Zemkovú. Tá bola odvolaná koncom júna pre údajné porušenie zákonnej povinnosti písomne informovať Radu RTVS o zámere vstúpiť do zmluvného záväzku, predmetom ktorého je plnenie presahujúce sumu 100.000 eur.

Copyright © TASR 2012AFTERTOUR de GR RTVS 3

AFTERTOUR de GR RTVS 3  Zvolením nového generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) pred rozhodnutím Ústavného súdu SR o sťažnosti exriaditeľky Miloslavy Zemkovej sa parlament podľa poslanca za KDH Radoslava Procházku vystavuje riziku vzniku chaosu o tom, kto je právoplatným riaditeľom RTVS.
"Pred niekoľkými týždňami vyšiel nález ústavného súdu, ktorý povedal, že Dušan Muňko bol nezákonne vládou odvolaný z funkcie šéfa Sociálnej poisťovne. Vtedy som sa vyjadril, že si myslím, že tým pádom sa Muňko znovu stal riaditeľom SP, lebo zanikol titul pre jeho odvolanie. A to isté sa môže stať tu," uviedol pre agentúru SITA Procházka.

"Práve preto, že tu potom môže vzniknúť chaos o tom, kto je právoplatným riaditeľom RTVS, tak bolo dôvodné, rozumné a správne nevoliť, až kým nerozhodne ústavný súd o tom, či riaditeľka RTVS pani Zemková je alebo nie je právoplatne odvolaná z funkcie," vysvetlil.

Opozícia s výnimkou OĽaNO sa podľa neho nezúčastnila na voľbe nového generálneho riaditeľa RTVS, pretože nepovažuje za legitímne voliť nového riaditeľa vo chvíli, keď sa nevie, či predchádzajúci riaditeľ bol alebo nebol odvolaný v súlade so zákonom. Procházka zároveň podotkol, že ak by išiel voliť, hlasoval by pravdepodobne za Václava Miku.

"Smer-SD si zvolil generálneho riaditeľa, ktorého si prial. My sme sa na voľbe nezúčastnili, lebo sme považovali odvolanie Miloslavy Zemkovej za nezákonné, tak sa nám nezdalo v poriadku voliť riaditeľa za nezákonne odvolanú riaditeľku," konštatoval poslanec za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý.

Aj predseda strany Most-Híd Béla Bugár si myslí, že bojkotom voľby opozícia s výnimkou OĽaNO urobila to najlepšie, čo mohla, keďže si myslí, že pri Zemkovej odvolávaní neboli dodržané zákonné podmienky. Mika podľa Bugára teraz môže dokázať, že vie využiť svoje manažérske schopnosti v prospech RTVS.

"Pána Miku poznám z inej televízie, viem čo tam robil. Myslím si, že ak využije svoje schopnosti aj v RTVS, tak má šancu zlepšiť vyhliadky RTVS," dodal. Tiež mu fandí, aby mu vydržalo odhodlanie nenechať sa ovplyvňovať politikmi.

Podpredseda SaS a exminister kultúry Daniel Krajcer sa netají, že novozvoleného riaditeľa RTVS Václava Miku dlho pozná a majú korektný vzťah. "Problém vyplýva z niečoho iného, a to je pravdepodobný nezákonný postup pri odvolávaní generálnej riaditeľky. Na rozdiel od prípadu voľby generálneho prokurátora teraz poslanci za Smer-SD neboli ochotní počkať na rozhodnutie ústavného súdu. Čiže je zrejmé, o čo im ide. Ponáhľajú sa čo najskôr ovládnuť verejnoprávne médiá. Je to proste politická fraška, na ktorej sme sa nemohli zúčastniť," poznamenal Krajcer.

Vôbec tak podľa neho nešlo o to, ktorý z dvoch hlavných kandidátov je lepší. "Obaja sú kvalifikovaní na to, aby viedli médium, veď to koniec koncov obaja dokázali, takže takto otázka nestojí," doplnil. Pripomenul tiež, že verejnoprávne médiá po dlhých rokoch plnia svoje záväzky a neprodukujú stratu.
©2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

AFTERTOUR de GR RTVS 2


AFTERTOUR de GR RTVS 2  


 Hoci Václav Mika zvíťazil v tajnej voľbe nového generálneho riaditeľa RTVS pomerne jednoznačne, rozhodovanie v radoch vládneho Smeru-SD nebolo úplne jednoznačné. Priznal to dnes predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek (Smer-SD).
"Debata, ktorá bola na poslaneckom klube bola veľmi otvorená a v mnohom aj polemická. A to, že ten klub hlasoval tak ako hlasoval, tak to urobil až po úvahe nad diskusnými príspevkami, ktoré boli na klube," uviedol Jarjabek.
Hoci predseda mediálneho výboru pôvodne avizoval, že prezradí koho osobne v tajnej voľbe podporil, napokon od tohto zámeru upustil. "Keby som povedal, koho som volil, mohlo by to vyzerať tak, ako keby som si chcel tohto generálneho riaditeľa zaväzovať istým spôsobom," vysvetlil.
Opozičný poslanec a exminister kultúry Daniel Krajcer (SaS) je napriek tomu presvedčený, že už to, že sa voľba vôbec konala, je dôkazom snahy Smeru-SD politicky ovládnuť RTVS. Pripustil, že obaja neoficiálni favoriti - Václav Mika aj Jaroslav Rezník boli dobrými kandidátmi na post, o ktorý sa uchádzali. "Obaja sú kvalifikovaní, aby viedli médium, veď to napokon obaja aj dokázali. Problém však vyplýva z niečoho iného, a to je nezákonný postup pri odvolávaní generálnej riaditeľky Miloslavy Zemkovej," vysvetlil neúčasť väčšiny opozičných poslancov v tajnej voľbe.
Krajcer argumentuje tým, že sociálni demokrati doteraz presadzovali, aby prezident SR Ivan Gašparovič čakal na rozhodnutie Ústavného sudu SR v súvislosti s rozhodnutím o vymenovaní Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. V tomto prípade však na rozhodnutie toho istého súdu o podaní bývalej šéfky RTVS Miloslavy Zemkovej čakať nechceli. "Je zrejmé, o čo im ide. Ponáhľajú sa, aby mohli čo najskôr ovládnuť verejnoprávne médiá. Je to politická fraška a na nej sme sa jednoducho nemohli zúčastniť," komentoval exminister.
"Ja som sa už pred voľbou vyjadril, že ak by som išiel voliť, tak by som volil Miku," reagoval opozičný poslanec Radoslav Procházka (KDH). Bolo by však podľa neho nezodpovedné zúčastniť sa na voľbe, keď je spochybňovaná legitimita odvolania doterajšej šéfky RTVS. "Pred pár týždňami sa stalo, že v dôsledku nálezu ÚS SR sa do funkcie vrátil Dušan Muňko ako riaditeľ Sociálnej poisťovne. Ak by rovnakým spôsobom rozhodol ÚS SR o odvolaní generálnej riaditeľky Zemkovej, tak by sme zrazu mali situáciu, v ktorej by boli dvaja riaditelia," poznamenal.
Exriaditeľ TV Markíza Václav Mika dnes dostal od poslancov v tajnej voľbe 74 hlasov. Poverovací dekrét si prevezme vo štvrtok (2.8.).

Copyright © TASR 2012

V. MIKA: Riešenie dlhodobých problémov RTVS potrebuje viac času

V. MIKA:

Riešenie dlhodobých problémov RTVS potrebuje viac času 


 Problémy, ktoré v súčasnosti verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) má, sú dlhodobé. Ich riešenie si preto bude vyžadovať čas. V rozhovore pre TASR to uviedol Václav Mika, ktorého dnes poslanci Národnej rady SR zvolili za nového šéfa RTVS. Bývalý riaditeľ súkromnej TV Markíza nevedel povedať, či sa mu podarí vydržať celé päťročné obdobie. O prípadných zmenách chce rokovať so súčasným manažmentom.-Aké budú vaše prvé kroky po zvolení?-

Pravdepodobne si prevezmem dekrét v Národnej rade SR. Potom sa stretnem s manažmentom a Radou RTVS, hneď ako to bude možné. Aké budú prvé zmeny, sa ešte nedá povedať. Budem o tom informovať až po tom, ako budem sedieť s kompetentnými.


-Spomínali ste zámer skvalitniť spravodajstvo. Kedy uvidia diváci prvé výsledky?-

Teraz je leto, čas, kedy v televízii nie je veľká sezóna. Využijem najskôr priestor na to, aby som si sadol a videl celú štruktúru televízie, analýzy, vedel sa do hĺbky pozrieť do situácie v médiu. Poznám televíziu síce podrobne, ale zvonku. Chcem ju spoznať aj zvnútra.


-Televízny manažment už dávnejšie ohlásil plánované zmeny v televíznom spravodajstve v jesennej štruktúre. Ponecháte tento projekt rozbehnutý?-

Pochopiteľne to musím najprv vidieť, ja sa rozhodnem na základe vlastného úsudku. Určite nebudem preberať veci len tak. Ale aj to záleží na dohode s manažmentom.


-Ako zostavíte svoj tím v RTVS. Dá sa už hovoriť o nejakých menách?-

Určite nie, chcem najprv hovoriť so súčasným manažmentom.


-V projekte ste spomínali možnosť spustiť tretí televízny okruh venovaný športu. Budete tento zámer realizovať?-

Spomínal som viackrát, že to bude závisieť od viacerých faktorov. Ide však o vnútorné aspekty, ktoré dnes nepoznám, takže dnes na toto neviem odpovedať. Nechcem hovoriť do vetra. Všetky kroky musia byť jasne zdôvodnené a musia vychádzať z nejakých analýz. Chaos nemám rád.


-Dlhodobo sa hovorí o nízkej sledovanosti STV. Aký je váš cieľ pre Jednotku a Dvojku?-

Mal som v projekte nejaké čísla, ale to, samozrejme, budem špecifikovať, ak budem mať nejakú tlačovú konferenciu.


-Veríte, že vydržíte celé päťročné funkčné obdobie?-

Musím veriť, lebo viera je veľmi dôležitá. Či to bude naozaj päť rokov, to dnes nikto nevie. Ale mal by som, aby to malo zmysel. Problémy v RTVS sú dlhodobé, strategické a hlboké, tak aj riešenia musia byť dlhodobé, strategické a koncepčné. A na to treba aj čas, aj silu.

Copyright © TASR 2012

AFTERTOUR de GR RTVS 1


AFTERTOUR de GR RTVS 1  


Nového generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Václava Miku čaká hneď po nástupe množstvo práce.
Mika, ktorého v stredu zvolil parlament za šéfa RTVS na najbližších päť rokov, sa funkcie ujme deň nasledujúci po zvolení, teda vo štvrtok 2. augusta.
Do 30 dní od zvolenia musí predložiť čestné vyhlásenie o tom, že spĺňa zákonné podmienky o nezlučiteľnosti funkcií verejných funkcionárov a nie je v konflikte záujmov.
Zároveň musí Rade RTVS preukázať do rovnakého termínu svoje majetkové pomery, ktoré následne preukazuje každoročne do 31. marca.
Predseda Rady RTVS Miroslav Kollár predpokladá, že sa s novým šéfom RTVS stretne vo štvrtok, keď dostane menovací dekrét od predsedu Národnej rady SR a tým sa ujme funkcie.
Ako ďalej povedal Kollár pre agentúru SITA, očakáva, že nový šéf RTVS sa stretne aj s dočasným vedením RTVS - ekonomickou riaditeľkou RTVS Danielou Vašinovou (SRo) a poradcom generálnej riaditeľky RTVS pre strategické a investičné projekty Petrom Ondrom (STV).
Hneď prvé dni by s Mikom chcel Kollár hovoriť o jeho prvých krokoch či predstavách o novom manažmente. Predpokladá tiež, že v prvých dňoch dá nový šéf RTVS výpoveď Miloslave Zemkovej.
Zemkovú síce parlament odvolal z funkcie generálnej riaditeľky, no výpoveď jej nedal nik. Sama pre SITA uviedla, že po zvolení ju jej dá nový šéf RTVS. Dovtedy si čerpá dovolenku.


©2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

AFTERTOUR de GR RTVS


AFTERTOUR de GR RTVS  


 Novým generálnym riaditeľom Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) sa stal Václav Mika. Bývalý riaditeľ TV Markíza zvíťazil v konkurencii ďalších desiatich uchádzačov, keď mu v tajnej voľbe svoj hlas odovzdalo 74 poslancov. Na zvolenie potreboval získať nadpolovičnú väčšinu hlasov. Za Mikovho najväčšieho konkurenta, šéfa Tlačovej agentúry (TA) SR Jaroslava Rezníka, hlasovali dvaja poslanci. Okrem vládnych sociálnych demokratov sa na voľbe zúčastnili aj poslanci OĽaNO. Hlasovalo spolu 95 poslancov.
Generálny riaditeľ TASR blahoželá Mikovi k zvoleniu a praje mu veľa "múdrych a šťastných rozhodnutí" vo funkcii šéfa RTVS. Rezník bude naďalej riadiť TASR. "Budem sa venovať rozvoju verejnoprávnej TASR," povedal.

Copyright © TASR 2012

Genarálnym riaditeľom RTVS je Václava Mika

Generálnym riaditeľom

 RTVS je Václava Mika

 Novým generálnym riaditeľom Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) sa stal bývalý riaditeľ TV Markíza a Rádia Expres Václav Mika. Poslanci Národnej rady SR mu v tajnej voľbe odovzdali 74 hlasov. Na zvolenie bolo potrebné získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, hlasovalo ich 95.
     
Václav Mika sa narodil 17. júna 1963 v Trenčíne. V roku 1985 ukončil štúdium na Fakulte ekonomiky riadenia výrobných odvetví Vysokej školy ekonomickej (VŠE) v Bratislave.
V roku 1991 absolvoval štúdium v rakúskom Grazi na Inštitúte pre riadiace sily a o tri roky neskôr sa zúčastnil na študijnom a profesijnom pobyte na britskej Open University, kde v roku 1994 získal certifikát (The Proffesional Certificate in Management).
V rokoch 1986 až 1994 zastával rôzne riadiace funkcie v Slovenskej televízii (STV). Externe pôsobil aj na Fakulte produkcie Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Neskôr bol členom správnej rady spoločnosti IP, externým poradcom ministra kultúry pre oblasť informačnej politiky a masmédií.
V rokoch 1994 až 1998 bol riaditeľom Prvej slovenskej mediálnej agentúry (PSMA). V rokoch 1998 až 1999 bol podpredsedom Rady STV.
V roku 2004 Václava Miku zvolili za prezidenta Asociácie nezávislých rozhlasových a televíznych staníc (ANRTS), ktorá zastupuje záujmy všetkých prevádzkovateľov rozhlasového a televízneho vysielania. Na jej čele bol do začiatku roka 2011. V súčasnosti je čestným členom rady asociácie.
Rádio Expres riadil v rokoch 1999-2006, viedol ho od jeho spustenia v roku 2000 až do 1. februára 2006. Rádio sa v tom čase stalo najpočúvanejším na Slovensku. Bol predsedom predstavenstva spoločnosti D.Expres.
Generálnym riaditeľom televízie Markíza sa stal Václav Mika 17. januára 2006. Tento post zastával od 1. februára 2006, kedy vystriedal vo funkcii Vladimíra Repčíka. Zároveň sa stal konateľom licenčnej spoločnosti Markíza – Slovakia. TV Markíza si za jeho takmer päťročného pôsobenia udržala pozíciu najsledovanejšej súkromnej televízie u nás a spustila svoj druhý kanál TV Doma. Václav Mika odišiel z televízie na vlastnú žiadosť 28. septembra 2010 bez konkretizovania dôvodov.
Po odchode z Markízy podnikal v rôznych oblastiach, medzi iným aj v médiách a je tiež honorárnym konzulom Mexika na Slovensku.Copyright © TASR 2012

     

Gratulujeme.

TOUR de GR RTVS 12

TOUR de GR RTVS 12 


Poslanci Národnej rady SR volia nového generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Rozhodujú o ňom tajne, vyberajú z jedenástich kandidátov. Víťaz hlasovania nahradí Miloslavu Zemkovú, ktorú parlament odvolal v júni.
Štyri opozičné strany - KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS a SaS - sa na voľbe nezúčastňujú. "Nie je najmenší dôvod, aby sme sa na ovládnutí verejnoprávnych médií stranou Smer zúčastňovali," odôvodnil exminister kultúry Daniel Krajcer (SaS). OĽaNO hlasovať ide. Podľa Igora Matoviča každý bude hlasovať sám za seba.
"Nechceme byť jednotní, chceme byť slobodní. Budú ľudia, ktorí dajú hlas pánovi Rezníkovi, ľudia, ktorí dajú hlas pánovi Mikovi a možno budú ľudia, ktorí vyjadria svoju vôľu nejako inak," uviedol Matovič. Krajcer považuje postoj obyčajných za neobyčajný. "Na jednej strane sa stotožňujú s tým, že odvolanie bolo protizákonné a svojou účasťou ho legitimizujú, ale to je otázka na nich," uzavrel exminister.
Za najväčších favoritov označuje opozícia exriaditeľa televízie Markíza Václava Miku a šéfa verejnoprávnej Tlačovej agentúry SR Jaroslava Rezníka. Okrem nich sa o post uchádza Jozef Zima, Štefan Dlugolinský, Iľja Ruppeldt, Ľubomír Belák, Marcel Děkanovský, Marián Herdel, Pavel Jacz, Margita Repková a Marián Ostatník. Smer-SD zatiaľ oficiálne nevyjadril podporu ani jednému z uchádzačov.
Opozícia sa snažila voľbu odložiť do doby, kým Ústavný súd SR rozhodne o Zemkovej podaní. Na súd sa obrátila kvôli jej odvolaniu. O funkciu šéfky RTVS prišla pre presvedčenie vládnych poslancov, že sa dopustila porušenia zákona, keď neinformovala Radu RTVS o zámere zverejniť výzvu na predloženie ponúk na prenájom priestorov pre mediálny komplex. Opozícia si myslí, že odvolanie nebolo celkom v súlade so zákonom, rozhodnúť má ale súd. Varuje tiež, že ak súd skonštatuje porušenie, nový riaditeľ RTVS bude spochybňovaný.

Copyright © TASR 2012

Výzva na bojkotovanie plánovaného vysielania TV

Dajto

Občianske združenie Fórum života reaguje na plánovaný vznik tretej televízie mediálnej skupiny CME na Slovensku. Reakciu prinášame v plnom znení.
Internetová stránka Medialne.sk zverejnila informáciu o plánovanom vzniku tretej televízie mediálnej skupiny CME na Slovensku, po TV Markíza a TV Doma. Jej názov bude „Dajto“ a chce sa zameriavať primárne na mužského diváka. Okrem akčných seriálov a filmov tento kanál bude uprednostňovať šport, dokumenty a erotiku. Podľa informácií stránky Topky.sk, spravodajstvo by mali moderovať obnažené ženy. Fórum života s poľutovaním konštatuje, že sa Markíza stále viac odkláňa od rodinných hodnôt k protirodinným. Vyjadrujeme zásadný nesúhlas so zneužívaním ženy a jej dôstojnosti na komerčné ciele a odsudzujeme takéto podporovanie promiskuity a prispievanie k vytváraniu spoločenskej klímy nepriateľskej voči rodine, vernosti a úcte k žene.

Fórum života, o. z.

TOUR de GR RTVS 11

TOUR de GR RTVS 11 


Poslanci Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) sa zúčastnia na dnešnej voľbe nového generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Oznámil to v úvode rokovania o tomto bode líder Igor Matovič, ktorý by v budúcnosti rád vo funkcii videl odborníka a nie politického nominanta.
V rozprave zdôraznil, že RTVS je verejnoprávnou inštitúciou, preto je absurdné, aby sa jej vedenie menilo po každej zmene vlády. "Považujem to za do neba volajúci príklad politickej nominácie a zneužitia politickej moci," povedal o výmene bývalej šéfky RTVS Miloslavy Zemkovej.
Dušan Jarjabek (Smer-SD) Matoviča upozornil, že parlament dnes bude voliť nového riaditeľa RTVS pre zákon z dielne minulej vlády. Jarjabek považuje právnu normu za frašku a domnieva sa, že ju treba zmeniť. Matovič je za.
Voľba šéfa RTVS dnes v pléne poslancov veľmi nezaujala. Do rozpravy sa prihlásili štyria poslanci, z toho traja sú opoziční. Predstavitelia SaS, ktorej bývalý minister kultúry Daniel Krajcer zákon o RTVS presadil, o diskusiu neprejavil záujem. Na hlasovaní sa Krajcer ani celá SaS neplánuje zúčastniť. Ako sa k voľbe postaví SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd, zatiaľ nie je celkom jasné.
Zástupcovia SDKÚ-DS a KDH sa v pléne nechystajú rečniť. Za Most-Híd už vystúpil Rudolf Chmel, ktorý navrhol počkať s výberom nového šéfa RTVS do rozhodnutia Ústavného súdu SR, na ktorý sa pre svoje odvolanie obrátila exriaditeľka RTVS Zemková.
Chmel poznamenal, že odvolanie Zemkovej vykazuje znaky porušenia zákona. Nazdáva sa, že ak by súd skonštatoval porušenie, boli by spochybňované kroky nového riaditeľa a klesla by dôveryhodnosť verejnoprávneho média. "Dôvera v nezávislosť sa bude otriasať v základoch," vyhlásil.
O post šéfa RTVS má záujem 11 kandidátov, vrátane Václava Miku a Jaroslava Rezníka, ktorých opozícia označuje za najväčších kandidátov. Mika je bývalý šéf televízie Markíza, Rezník vedie verejnoprávnu Tlačovú agentúru SR. Poslanci by mali o novom šéfovi rádiotelevízie rozhodovať tajne, hoci opozícia presadzuje verejné hlasovanie.
Okrem Miku a Rezníka kandidujú Jozef Zima, Štefan Dlugolinský, Iľja Ruppeldt, Ľubomír Belák, Marcel Děkanovský, Marián Herdel, Pavel Jacz, Margita Repková a Marián Ostatník. Smer-SD zatiaľ oficiálne nevyjadril podporu ani jednému z uchádzačov.

Copyright © TASR 2012

TOP OF THE POPS

TOP OF THE POPS1. NAJLEPŠIE POČASIE – TV JOJ ; 2. Televízne noviny - Markíza ; 3. NAJLEPŠIE POČASIE- TV JOJ ; 4. Športové noviny - Markíza ; 5. NOVINY TV JOJ- TV JOJ ; 6. Šport – TV JOJ ; 7. KRIMI – TV JOJ ; 8. EXTRÉMNE PRÍPADY- TV JOJ ; 9. Ťažký zločin - Markíza ; 10. KENO 10, Loto, Joker, Loto 5 z 35 - Markíza ; 11. KRÁTKE NOVINY- TV JOJ ; 12. Kosti III – TV JOJ ; 13. Počasie - Markíza ;  14. Súdna sieň –TV JOJ ;15. Keno 10 - Markíza ; 16. Sultán-DOMA ; 17. Pláž 33 - Markíza ;

TOUR de GR RTVS 10

TOUR de GR RTVS 10 


Predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD) otvoril piatu parlamentnú schôdzu v tomto volebnom období. Jej jediným bodom je voľba generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).
Poslanec za OĽaNO Jozef Viskupič sa hneď v úvode neúspešne pokúsil o zastavenie rokovania dovtedy, kým Ústavný súd SR rozhodne o podaní exšéfky RTVS Miloslavy Zemkovej k jej odvolaniu. Zemkovú parlament odvolal v júni. Dôvodom bolo presvedčenie vládnych poslancov, že sa dopustila porušenia zákona, keď neinformovala Radu RTVS o zámere zverejniť výzvu na predloženie ponúk na prenájom priestorov pre mediálny komplex.
Na rokovaní o návrhu na voľbu šéfa RTVS sa plánuje zúčastniť aj opozícia, ktorá chystá vlastné návrhy. Koľkí jej členovia napokon pôjdu aj hlasovať, zatiaľ nie je jasné. SaS však bude podľa Daniela Krajcera pri voľbe chýbať. Za ostatné strany hovoriť nechcel, hoci vraj existuje opozičná dohoda na spoločnom postupe.
O post šéfa RTVS má záujem 11 kandidátov, vrátane Václava Miku a Jaroslava Rezníka, ktorých opozícia označuje za najväčších kandidátov. Mika je bývalý šéf televízie Markíza, Rezník vedie verejnoprávnu Tlačovú agentúru SR. Poslanci by mali o novom šéfovi rádiotelevízie rozhodovať tajne.
Okrem Miku a Rezníka kandidujú Jozef Zima, Štefan Dlugolinský, Iľja Ruppeldt, Ľubomír Belák, Marcel Děkanovský, Marián Herdel, Pavel Jacz, Margita Repková a Marián Ostatník. Smer-SD zatiaľ oficiálne nevyjadril podporu ani jednému z uchádzačov.

Copyright © TASR 2012

Zomrel Gore Vidal


Zomrel Gore Vidal

Vo veku 86 rokov zomrel v utorok v Los Angeles známy americký spisovateľ, esejista a politický aktivista Gore Vidal. Jeho synovec informoval, že Vidal žil sám a už istý čas bol chorý.
Spisovateľ sa preslávil románmi Burr, Lincoln alebo Myra Breckenridge a ostrými esejami na tému politiky cez literatúru až po sex a náboženstvo.
V 60. a 70. rokoch minulého storočia sa pravidelne zúčastňoval rôznych talk show a iných televíznych programov a otvorene polemizoval s Normanom Mailerom, Williamom F. Buckleym Jr. a ďalšími. Zapálene diskutoval predovšetkým na tému politiky a toho, čo nazýval smrť "Amerického impéria".
Písal tiež divadelné hry, scenáre a objavil sa v niekoľklých filmoch ako
Gattaca, Bob Roberts a  With Honors . Podľa agentúry AP sú jeho tvorba a názory charakterizované neprístojným humorom a nekonvenčnou múdrosťou.
Copyright © TASR 2012

Môj tajný kandidát

Môj tajný kandidát Čítal som dne s na Mediálne.SK ,že som sebavedome prehlásil,že mám jediný z kandidátov kompetencie postačujúce na vedenie Telerozhlasu ako to tam nazvali, tak im jednoznačne a sebavedomo odpovedám,že áno primerané VZDELANIE na RIADENIE mám jediný z kandidátov.Ja som schopnosti už preukázal tým,že máte tento štátny znak ,kto ma pozná vie o čom píše ako aj jediný z nich som schopný nastaviť jednoznačné exaktné hodnotové kritériá,nie ako to beží doposial,intuitívne a za hrozne neefektívne vynakladané peniaze doposial,či sa to fandom Miku a Rezníka páči či nie! Nepoznám v dlhodobom riadení pojem strata. Keď som robil krátko v STV,hneď po prvom štvrť roku som bol v kladných číslach.....a to stačilo tak málo ,aby som zobral kompetecie v podpise peňazí "šéfredaktorom",ktorí si tak ľúbili "strihať" ! Netvrdím že paušálne všetci....Pojem "odštep" som dovtedy vo svojej praxi nepoznal , až v STV som to pochopil.... Áno bol by som primerane dôrazný a spravodlivý manažér a toho sa zrejme niektorí boja....či sa to niekomu páči či nie.....


A ešte raz zopakujem z mojej práce RIADENIE JE UMENIE NA KTORÉ TREBA KVALIFIKÁCIU , SCHOPNOSTI , SRDCE A PRAX !!! a vždy mám rád Logo v Národných farbách!


Jozef Zima

31. 7. 2012

Tajná zbraň opozície ? :-)

Tajná zbraň opozície ? :-)
Protest Ľuba Beláka, kandidáta na generálneho riaditeľa RTVS, voči priebehu verejného vypočutia v Národnej rade SR

Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky Pavol Paška,

obraciam sa na Vás so sťažnosťou týkajúcou sa verejného vypočutia kandidátov na generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska.

Ako riadne prihlásený a potvrdený kandidát na generálneho riaditeľa RTVS som sa 30.7.2012 dostavil do historickej budovy Národnej rady SR, kde som na základe žrebu (a nie losu, ako bolo uvedené v pozvánke predsedu Dušana Jarjabka) mal predstúpiť pred Výbor pre kultúru a médiá v dobrej viere, že budú zachované pravidlá verejného vypočutia uvedené v prílohe k uzneseniu č.25 zo dňa 28. Júna 2012. Uvádza sa v ňom rovnosť podmienok pre všetkých kandidátov na generálneho riaditeľa RTVS. Už to, že som sa až v deň verejného vypočutia dozvedel o skrátení času na predstavenie svojho projektu na 10 minút, bolo aj z pohľadu všetkých kandidátov obmedzením, ktoré radikálne zmenilo možnosť plnohodnotne sa pripraviť a predstaviť v nezmyselne krátkom čase základné rysy projektov, ktoré Výbor dostal spolu s prihláškou a ostatnými dokumentmi potrebnými na splnenie zákonných podmienok voľby. Počet schválených kandidátov bol podľa všetkého známy už 18.7.2012 a tak o zmene podmienok mohol pán predseda Dušan Jarjabek informovať vopred. S vedomím, že každý kandidát po úprave podmienok mal 10 minút na predstavenie projektu a 15 minút na zodpovedanie otázok členov Výboru, som predstúpil pred verejnosť a v dobrej viere som predniesol svoj prejav, ktorý sa opieral najmä o základnú úvahu o verejnej službe a poslaní verejnoprávnej inštitúcie. Rátal som s tým, že sa členovia Výboru pre kultúru a médiá vopred zoznámili s mojim projektom a v čase vyhradenej pre otázky doplním to, čo je prípadne nejasné, či vyvoláva otázky.

Už pred verejným vypočutím kandidátov na generálneho riaditeľa sa v médiách objavila masívna podpora dvoch favorizovaných kandidátov. Určite všetci ostatní kandidáti, a medzi nimi aj ja som s nevôľou prijal tento mediálny tlak, ktorý vo verejnosti vzbudil dojem, akoby spomedzi jedenástich kandidátov len dvaja boli schopní a akceptovateľní vykonávať tak náročnú úlohu, akou je riadenie mediálnej inštitúcie. Žiaľ viem, aký je stav slovenských médií a tak som dúfal, že táto skutočnosť nijako nezasiahne do priebehu vypočutia. Opak bol pravdou. Ešte pred mojim vystúpením pred výborom jeden z favorizovaných kandidátov zrazu pri odpovediach na otázky dostal priestor vyše pol hodiny. Podobne to bolo aj s druhým favorizovaným adeptom, ktorý mal tiež počas takmer trištvrte hodiny možnosť podrobne objasniť svoj projekt. A tak verejnosť od oboch priamo pri ich vypočutí získala dostatok informácií, podľa ktorých si mohla o ich projektoch urobiť vlastný názor. U ostatných kandidátov, vrátane mňa, sa tento scenár neopakoval. Striktne dodržané časy prejavu a odpovedí na otázky obmedzili možnosť plnohodnotnej prezentácie. V mojom prípade vypočutie prebiehalo navyše s prekvapujúcim prerušovaním môjho prejavu predsedom Výboru pre kultúru a médiá. Najprv, ešte pred uplynutím desiatich minút, ma zastavil tesne pred dvoma poslednými vetami, ktorými som chcel ukončiť svoju časť prezentácie s poznámkou, že čas mi vypršal. Vzhľadom na vážnosť situácie som nechcel vyvolať otvorený spor a tak som iba požiadal o pár sekúnd na posledné slová, ktoré boli vlastne rámcom celého môjho vystúpenia. Nasledovalo 15 minút pre otázky a odpovede. Predpokladal som, že tak, ako u favorizovaného kandidáta budú členovia Výboru klásť zasvätené otázky, pri ktorých sa dostanem k možnosti detailnejšie oboznámiť prítomnú verejnosť, ale aj divákov, ktorí sledovali televízny prenos, s mojim projektom. Priam ma šokovali otázky, ktoré som od členov Výboru dostal. Týkali sa základných krokov, ktoré boli detailne popísané v projekte. Ihneď mi napadlo, že sú to otázky, ktoré mali vzbudiť dojem, že poslancom ide naozaj o hlbšie oboznámenie sa aj s mojim projektom. Nevedeli ani, že všetko si pokojne mohli vopred prečítať v mojom materiáli. Opäť som nechcel vyvolať polemiku protiotázkou na člena Výboru „či čítal môj projekt“ a tak som začal opäť čo najstručnejšie objasňovať jednotlivé fázy a kroky od prvých dní nástupu do funkcie aj s možnými výhľadmi do budúcnosti. Poslednú otázku mi dal predseda Dušan Jarjabek. Týkala sa mojich predstáv o legislatívnych zmenách v zákone o RTVS. Ide o rozsiahlu problematiku, v ktorej sa pohybujem dostatočne dlho a moje tézy sa objavili v dokumente Požiadavky kultúrnej obce na strategické partnerstvo v oblasti kultúry. Preto som začal všeobecne. Zbadal som však akýsi nepokoj v radoch členov Výboru a po prechode na detaily ma opäť pán predseda nekompromisne uprostred vety zastavil a poďakoval mi za moje vystúpenie. Viete si predstaviť moje pobúrenie, ktoré som opäť udržal v sebe a nedal som sa vtiahnuť do sporu. Keď som odchádzal z Národnej rady prebehlo mi hlavou pár myšlienok o fraške, ktorou jednoznačne bolo verejné vypočutie kandidátov na funkciu generálneho riaditeľa RTVS. Celý priebeh, ako aj akési „povinné“ otázky od členov Výboru jasne vyjadrovali účelovosť celého vypočutia a umelého vytvorenia predstavy, že Výboru pre kultúru a médiá ide o všetkých kandidátov. Nešo. Tento zámer zvýhodniť pri verejnom vypočutí oboch favoritov ostro odsudzujem. Opäť som sa presvedčil o tom, že verejnoprávne médiá nepatria do rúk politickým stranám, ale verejnosti a tá má rozhodovať o bytí a nebytí RTVS. Nebol som po prvý krát účastný výberového konania na funkcionára v médiách a tak mám v živej pamäti skutočnosť, že o víťazovi bolo vždy vopred rozhodnuté. Iste, v Rade Slovenskej televízie sa to presadzovalo ťažšie. V parlamente je to len hra počtu hlasujúcich a tak pravdepodobnosť vopred daného víťaza je oveľa istejšia, keď navyše ostatná časť poslancov bude hlasovať podľa pokynov svojich šéfov a nie na základe poznania jednotlivých kandidátov a ich projektov.


Podľa spomenutých udalostí dňa 30.7.2012 boli pri vypočúvaní porušené etické princípy rovnosti v súťaži a rovnakých podmienkach pre všetkých kandidátov, bolo porušené moje právo na celistvé slobodné vyjadrenie, právo na to, aby členovia výboru pred tým, ako sa zúčastnia vypočutia kandidátov si osobne preštudovali predložené projekty a vopred nefavorizovali tých, ktorých do budovy Národnej rady privial mediálny tlak. Navyše som sa nie mojim pričinením dostal na verejnosti do nezávideniahodnej pozície kandidáta, ktorý prišiel len s akousi vidinou riadenia a rozvoja RTVS, čo sa vo vzťahu k predloženému projektu nezakladá na pravde. Môj protest vychádza aj z môjho presvedčenia ako člena celosvetovej medzinárodnej organizácie PEN, ktorá bojuje za právo slobodného vyjadrovania a to právo mi bolo obmedzené.


Preto sa na Vás obraciam so:


- žiadosťou, aby ste moju sťažnosť postúpili Výboru pre kultúru a médiá s tým, že očakávam prerokovanie mojej sťažnosti a písomnú odpoveď s jasným vyjadrením,


- žiadosťou, aby som pred tajným hlasovaním pléna mohol v Národnej rade SR vystúpiť a objasniť môj projekt všetkým poslancom, ktorí sa zúčastnia na hlasovaní a o mojom projekte nič nevedia,


- žiadosťou, aby boli ešte pred tajnou voľbou všetci poslanci národnej rady plnohodnotne informovaní o mojom projekte a mojej sťažnosti,


Všetky moje požiadavky spolu s vašou odpoveďou na moju sťažnosť žiadam splniť ešte pred tajnou voľbou nového generálneho riaditeľa RTVS.


Dúfam, že prijmete moje slová ako vyjadrenie môjho oprávneného kritického postoja k úmyselným pochybeniam pri naplnení zákonom daných krokov pri voľbe. Som presvedčený, že sú to práve poslanci Národnej rady, ktorý majú byť vzorom pre verejnosť a nie obrazom porušovania etických princípov a zásad kultúrnosti na mieste, kde sa práve o kultúre vážne rokuje. Zo skúsenosti viem, že jediným sudcom môjho sporu s mocou bude verejnosť. Práve preto mi stojí za to, aby som sa nevzdával.


S úctou
Ľubomír Belák

kandidát na funkciu generálneho riaditeľa RTVS

V Bratislave, dňa 31.7.2012


SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWSO tri mesačné platy príde bývalý šéf Slovenskej televízie Štefan Nižňanský. V stanovenom termíne totiž nepodal majetkové priznanie. Nižňanský v liste vysvetľuje, že priznanie zaslal vtedajšiemu predsedovi Národnej rady SR Pavlovi Hrušovkému včas. Následne vraj zistil, že sa oznámenie s prílohami do výboru pre nezlučiteľnosť funkcií nedostali, aktualizoval teda dátum a poslal tlačivá do parlamentu. Tým považuje svoju povinnosť za splnenú.
Poslanec za SaS Peter Osuský uviedol, že sekretariát výboru si vyžiadal korešpondenciu niekdajšieho šéfa parlamentu a zistil, že jeho obsahom neboli oznámenia, ako uvádza Nižňanský, ale sťažnosť na tvrdosť zákona, diskrimináciu a poškodenia práv. Nižňanský sa tiež odvoláva na údajnú korešpondenciu medzi ním a výborom pre nezlučiteľnosť funkcií. "Avšak výbor žiadnu korešpondenciu tohto druhu neeviduje," uzavrel Osuský.V prvej polovici tohto roka odvysielali slovenské televízie o päť percent viac reklamy, ako v rovnakom období minulého roka. Reklama tak na obrazovkách zabrala takmer 2170 hodín. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti TNS Slovakia.
Rádiá odvysielali o tri percentá viac reklamy (975 hodín), naopak printové médiá obsadili inzerciou o dve percentá menej plochy ako vlani. Celkovo tak inzerovali na 25.071 stranách.
Ako ďalej vyplýva z údajov monitoringu, v prvej polovici tohto roka došlo k celkovému nárastu reklamných výdavkov o 12 percent. Tie tak dosiahli úroveň 451 miliónov eur. V porovnaní s prvou polovicou roka 2011 zrástol objem reklamy najviac v televíziách, a to o 17 percent. Najnižší nárast zaznamenal outdoor (2,8 percenta) a naopak pokles zaznamenali magazíny (-3,2 percenta).
Najviac komunikovanou komoditou boli osobné automobily. Na reklamách na ne minuli zadávatelia 33.818.328 eur. Nasledovali supermarkety (14.426.177 eur) a ponuka postpaid gsm služieb mobilných operátorov (12.967.675 eur). Na propagáciu desiatich najviac komunikovaných segmentov minuli zadávatelia 27 percent z celkového objemu výdavkov na reklamu v prvej polovici tohto roka.
TOP 10 zadávateľov investovalo do reklamy 22 percent celkových reklamných výdavkov. Najväčším zadávateľom reklamy bol Slovak Telekom, ktorý minul na reklame vyše 20 miliónov, za ním nasledoval Orange s vyše 15 miliónmi. Toto poradie bolo rovnaké aj vlani. Unilever vytlačil z tretej pozície Henkel. Kým minulý rok boli v TOP 10 dve banky – Tatra banka a Slovenská sporiteľňa, tento rok sa medzi najväčších zadávateľov dostala ako jediná banková inštitúcia Poštová banka.
TASR informovala Vladimíra Bunčáková zo spoločnosti TNS Slovakia.


Copyright © TASR 2012

MEDIA NEWS

MEDIA NEWSTvorkyňa obľúbeného seriálu Klinika Grace (2005) Shonda Rhimes má pre divákov v nadchádzajúcej deviatej sérii pripravených množstvo zvratov.
"Tento rok chystáme niečo skutočne zaujímavé. Prvý diel sa bude odohrávať dva až tri mesiace po tom, kde sme skončili," prezradila v rozhovore pre magazín The Hollywood Reporter.
Až v druhej epizóde sa dej vráti späť do lesa, kde protagonisti zranení pri leteckom nešťastí čakajú na pomoc.
"Pre mňa je to úplne iný spôsob vyrozprávania príbehu a budete sa pýtať sami seba, prečo sú ľudia takí, akí sú, no zistíte to až v druhej epizóde," opísala svoje plány.
K odchádzajúcim hercom Chyler Leigh (Lexie Grey), Kim Raver (Teddy Altman) a Ericovi Daneovi (Mark Sloane), s ktorými sa diváci budú musieť rozlúčiť, podľa nej môžu pokojne pribudnúť ďalší.
Ako však potvrdila, postavy Patricka Dempseyho (Derek Shepherd), Ellen Pompeo (Meredith Grey) a Sandry Oh (Cristina Yang) prežijú.
Rhimes tiež pripúšťa, že dej možno spestrí príbehmi z ďalších nemocníc, kam môžu odísť za prácou niektorí z doterajších rezidentov Seattle Grace Mercy West Hospital.
"S týmto sme vždy rátali - s nápadom, že niekto by bol niekde inde. Keď sa začne ďalšia séria, niektorí doktori v Seattle Grace už nebudú a až neskôr pochopíte, čo to znamená," uviedla tvorkyňa, ktorá ešte netuší, koľko sérií úspešný seriál čaká.
Po nedávnom oznámení, že z Kliniky Grace odchádza obľúbený Eric Dane alias Mark Sloane alebo McSteamy tiež hovorila o tom, ako sa s ním plánuje rozlúčiť.
"Som veľmi hrdá na to, ako spracujeme jeho odchod. Naozaj som bojovala za túto postavu, aby dostala svoj čas. Našli sme krásny a kreatívny spôsob, ako mu dať zbohom," vyjadrila sa.Prestížny americký denník New York Times (NYT) sa stal v nedeľu terčom hackerov.
Tí na svojom falošnom webe zverejnili vlastný úvodník podpísaný menom Bill Keller, ktorý je bývalým šéfredaktorom denníka.
Článok mal názov Wikileaks, Post Postcriptum a javil všetky známky, že ide skutočne o materiál NYT.
Úvodník bol dokonca napísaný tak vierohodne, že jeho nepravosť si všimol až hlavný editor novín Tim Bilton, ktorý o tom informoval prostredníctvom svojho konta na sociálnej sieti Twitter. Článok však v skutočnosti nebol publikovaný na portáli New York Times, ale na vlastnom webe hackerov.

©2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 Vláda v Tadžikistane zablokovala svojim obyvateľom prístup na internetové stránky britskej spravodajskej siete BBC a ruského televízneho kanála Vesti. Informovala o tom dnes agentúra RIA Novosti, ktorej to oznámili miestni prevádzkovatelia internetu.
"Rozhodnutie prijala Národná komunikačná služba," uviedol hovorca tadžickej spoločnosti prevádzkujúcej internet.
Užívatelia internetu zo stredoázijskej republiky tvrdia, že na stránku Vesti a BBC sa nemôžu dostať už od nedele 29. júla. Ešte predtým úrady zablokovali prístup na server YouTube.
Zahraničnopolitickí analytici upozorňujú, že blokovanie prístupu na niektoré internetové stránky súvisí so stretom medzi tadžickými vojakmi a ozbrojencami v blízkosti afganských hraníc, pri ktorom 24. júla zahynulo najmenej 12 príslušníkov tadžických bezpečnostných síl, ďalších 25 utrpelo zranenia.
Tadžické úrady tvrdia, že pri operácii zahynulo aj 30 povstalcov, zajatých bolo 40 ozbrojencov, vrátane ôsmich Afgancov a úrady preverujú ich prípadné kontakty s Talibanon, al-Káidou a ďalšími militantnými skupinami.
Armáda útočila na pozície nelegálnej ozbrojenej skupiny podozrivej z pašovania drog, tabaku a drahých kameňov. Jej vodca Tolib Ajombekov je tiež obviňovaný z vraždy tadžického generála Abdulla Nazarova, zabitého 21. júla.
Dušanbe odmieta správy o úmrtí civilistov pri svojej operácii. Predstavitelia opozície a niektoré im naklonené médiá informovali o vyše 200 mŕtvych vrátane tadžických vojakov, policajtov i civilistov.
Opoziční aktivisti tvrdia, že ofenzíva je pokusom prezidenta Emomali Rachmona potlačiť opozičné skupiny, ktoré sú práve v hornatom regióne na úpätí Pamíru najsilnejšie.

Copyright © TASR 2012

TOUR de GR RTVS 9

TOUR de GR RTVS 9 


Opoziční poslanci parlamentu sa v stredu (1.8.) zúčastnia schôdze, ktorej jediným bodom programu je voľba nového generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Plánujú na nej predložiť návrhy, ktorých obsah dnes poslanci nechceli presnejšie špecifikovať.

"To nie sú nijake tajnosti, to je postup, ktorý sme si vzájomne dohodli," povedal po stretnutí opozičných poslancov exminister kultúry Daniel Krajcer (SaS). Za seba a poslanecký klub liberálov zároveň deklaroval, že sa na samotnej voľbe šéfa RTVS nezúčastnia. Hoci, podľa neho, existuje opozičná dohoda na spoločnom postupe, či sa na voľbe nezúčastnia aj ďalšie strany, nechcel povedať.

"Na základe prednesených návrhov ich vyhodnotenia a toho, akým spôsobom to bude predstavené v pléne, potom vám budeme vedieť poskytnúť stanovisko," uviedol šéf poslaneckého klubu OľaNO Jozef Viskupič. Čo bude predmetom návrhov nechcel špecifikovať, poznamenal však, že ak budú schválené, k voľbe šéfa RTVS nedôjde.

Voľba nového generálneho riaditeľa RTVS by sa mala uskutočniť na samostatnej schôdzi, ktorá sa začne v stredu (1.8.) o 9.00 h a bude pravdepodobne tajná. Poslanci si môžu vybrať z 11 prihlásených uchádzačov. Hoci opozícia označuje za najväčšich kandidátov Václava Miku a Jaroslava Rezníka, sociálni demokrati zatiaľ oficiálne nevyjadrili podporu ani jednému z 11 uchádzačov.

Nový riaditeľ verejnoprávnej inštitúcie nahradí M. Zemkovú, ktorá bola odvolaná v júni. Dôvodom bolo presvedčenie vládnych poslancov, že sa dopustila porušenia zákona, keď neinformovala Radu RTVS o zámere zverejniť výzvu na predloženie ponúk na prenájom priestorov pre mediálny komplex. Zemková sa kvôli odvolaniu obrátila na Ústavný súd SR.

Copyright © TASR 2012