30. 7. 2012

TOUR de GR RTVS 6

TOUR de GR RTVS 6 


Obsah vysielania verejnoprávneho Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) by sa mal v nedeľu prispôsobovať aj záujmom rodiny. V praxi by to znamenalo napríklad aj to, že by sa politická diskusná relácia O 5 minút 12 presunula v programe do nočných hodín. Navrhol to dnes Marián Ostatník, ktorý sa o post šéfa RTVS uchádzal aj v roku 2011. Podľa jeho slov za ním vtedy prišiel vtedajší koaličný poslanec Tomáš Galbavý (SDKÚ-DS), ktorý ho mal informovať, že napriek kvalite jeho programu o obsadení postu už bolo rozhodnuté.
Podľa člena výboru Pavla Abrhana (KDH) to však nie je pravda a v prospech Miloslavy Zemkovej sa poslanci rozhodli až po vypočutí kandidátov. "Mám dnes pre vás dve správy - jednu dobrú a jednu zlú. Tá dobrá je, že ani teraz vládna strana (Smer-SD) sa nedohodla na kandidátovi. Tá zlá je o tom, že sa hovorí len o menách Mika a Rezník," reagoval Abrhan.
Ostatník pri prezentácii svojho projektu poukázal, že verejnoprávnym médiám v súčasnosti chýba vízia a kontinuita. Navrhnuté riešenia by podľa neho mali vychádzať z ekonomickej reality. "Ja som Ostatník, nie čarodejník a nič vám nesľubujem," poznamenal.
Redaktor motoristických relácií Pavel Jacz sa pri svojom vypočutí viac sústredil na kritiku predchádzajúceho vedenia ako na vlastné riešenia. Manažmentu Miloslavy Zemkovej vyčítal deformáciu spravodajstva, nízke platy redaktorov aj neefektívne vynakladanie finančných prostriedkov. Pripomenul napríklad, že RTVS nakúpil mikrofónové peny za 30.000 eur, z ktorých väčšinu nemôže využiť a platí desaťtisíce eur za web, kde má často neaktuálny archív. Jacz kritizoval aj račkujúcich a šušlavých redaktorov média. Z navrhovaných zmien spomenul napríklad rozdelenie rozhlasu a televízie či prevádzkovanie troch až štyroch televíznych okruhov. Dva neexistujúce by sa mali venovať športu a vysielaniu archívnych materiálov.
Marián Herdel, ktorý svoj projekt predstavil ako predposledný, si myslí, že RTVS by mal poskytovať väčší priestor vysielaniu pre deti. Svoj zámer zhrnul v idei informačného vysielania ráno, vzdelávania popoludní a zábavy v noci. Kým obsah Jednotky by mal mať podľa neho všeobecnejší charakter, Dvojka by sa mala zamerať na špecifickejšie publikum. Kým iní kandidáti hovorili o pevnej programovej štruktúre Dvojky, Herdel si myslí, že by mala vysielať kvalitné európske filmy, šport aj archívne snímky. Nevylúčil pritom ani ďalšie prepúšťanie v rámci média.
Kandidát Marcel Děkanovský je presvedčený, že Achillovou pätou RTVS je jeho financovanie. "Dvadsať rokov sa vzdychá, že je málo peňazí. Keby ich bolo dvakrát toľko, rovnako by sa vzdychalo, že je ich málo. V Česku majú asi trikrát toľko a hovoria, že majú málo," poukázal. Děkanovský chce v prípade úspechu presadzovať tzv. japonský model riadenia média, ktorý podľa neho ušetrí inštitúcii do 15 miliónov eur. Rovnako ako Jacz aj on podporuje úvahy o štyroch televíznych okruhoch. Pred ich spustením však treba podľa Děkanovského zlepšiť postavenie už existujúcich okruhov aj finančný stav RTVS.
Podrobnejší pri predstave svojho projektu nebol ani hudobník a dramaturg Ľubomír Belák. Ten pred poslancami hovoril o význame kultúry a jej vzťahu k verejnoprávnym médiám. RTVS zodpovedá za stav kultúry na Slovensku a kultúrnosť samotných občanov, poukázal Belák. Verejnoprávnu inštitúciu treba podľa neho programovo a technicky pripraviť na budúcnosť. Pri predstave vízie stručne spomenul rekonštrukciu spravodajstva, vytvorenie audiovizuálnej knižnice či medzinárodnú spoluprácu. "Podmienkou však je, aby sa rozhlas a televízia stali neoddeliteľnou súčasťou verejného života," podčiarkol Belák.
Televízia by podľa neho nemala vyrábať obsah pre "divákov, ale pre verejnosť" a od moderátorov očakáva, že budú pri prezentovaní informácií "moderovať a nie modelovať". Platný zákon o RTVS je podľa neho zlý a treba ho "celý prekopať" tak, ako aj ďalšiu legislatívu, ktorá upravuje fungovanie médií. "Ja si nemyslím, že by riaditeľa RTVS mala voliť Národná rada SR," doplnil kandidát.
Copyright © TASR 2012