16. 8. 2014

Festival del film Locarno

Festival del film Locarno


Päťapolhodinový filipínsky film režiséra Lava Diaza From What is Before získal dnes hlavnú cenu, Zlatého leoparda, na 67. ročníku Medzinárodného filmového festivalu vo švajčiarskom Locarne. Informovala o tom agentúra DPA.
Čiernobiela dráma s dĺžkou 338 minút porazila v súťaži 16 konkurenčných filmov. Opisuje brutálne udalosti, ku ktorým došlo v izolovanej dedine na Filipínach v roku 1972, počas vlády diktátora Ferdinanca Marcosa.
Festival v malebnom švajčiarskom meste Locarno, ktoré leží na brehu jazera Maggiore, sa tento rok konal už 67.-krát.
Osobitnú cenu poroty si odniesol americký režisér Alex Ross Perry za film Listen Up Philip. Cenu za najlepšiu réžiu získal Portugalčan Pedro Costa za snímku Cavalo Dinheiro (Konské peniaze).
Herecké ceny dostali Artem Bystrov za svoj výkon v ruskom filme Durak (Hlupák) a francúzska herečka gréckeho pôvodu Ariane Labed (nar. 1984) za film Fidelio, L'Odyssée d'Alice.
Cenu kritiky si odniesol poľsko-nemecký dokumentárny film 15 Corners of the World (15 strán sveta) režisérky Zuzanny Solakiewiczovej.

Copyright © TASR 2014

Aliancia za rodinu informuje

Aliancia za rodinu informuje

Alianciu za rodinu veľmi mrzí postoj niektorých médií, ktoré sústavne prekrúcajú jej aktivity, vyjadrenia a postoje. „Napriek našim ponukám k vyváženiu verejnej diskusie dezinformujú verejnosť bez pokusu o objektívne informovanie. Vždy budeme hovoriť o dôstojnosti každého človeka a potrebe detí mať otca a mamu. V súvislosti s neustálymi útokmi a prekrúcaním faktov zvažujeme právne kroky, aby sme chránili slobodu prejavu, “ povedala Anna Verešová, hovorkyňa Aliancie za rodinu.
Denník Pravda o pol jednej zaslal Antonovi Chromíkovi, hovorcovi Aliancie za rodinu, email s otázkami, na ktoré mal odpovedať do tretej hodiny, teda mal na odpoveď celých dve a pol hodiny. Nezaznamenal žiaden zmeškaný hovor od redaktora, jeho číslo je verejné a je v každej tlačovej správe. Otázky boli nekonkrétne, žiadnu vedomosť o vyzývaní na podpis petície v budovách obecných úradov sme nemali. Preto sme v odpovedi zopakovali, že naši dobrovoľníci zbierali iba na verejných priestranstvách obcí. Žiadna z odpovedí nie je citovaná. Nevieme, či zásada dať priestor každej strane je ešte stále jedným z princípov žurnalistiky a etiky.
„Ukazuje sa, že referendum je skutočne potrebné pre ochranu slobody. Pýtame sa, čo príde po pokusoch umlčať nás, zosmiešniť, zastrašiť, hroziť nevyhlásením referenda, podávať na nás podnety na Generálnu prokuratúru SR. Budeme trestne stíhaní za náš názor, ako to v niektorých krajinách homolobby už dosiahla? Sme presvedčení, že aj starosta a zamestnanci obcí sú občanmi tohto štátu a majú právo podpísať petíciu za referendum o ochrane rodiny,“ uviedol na margo „kauzy“ petície v obciach Anton Chromík, hovorca Aliancie za rodinu.TO JE TV !

TO JE TV !


15. 8. 2014

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Tvorcovia amerického seriálu American Horror Story (2011) obsadili do štvrtej sezóny s podnázvom Freak Show aj najnižšiu ženu sveta, Indku Jyoti Amge. Prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter o tom informoval scenárista Ryan Murphy. Amge sa v pripravovanej sezóne pripojí k herečkám Jessice Lange, Angele Bassett či hercovi Evanovi Petersovi.
Hoci má Amge dvadsať rokov, meria iba 62,8 centimetra, čím je podľa Guinnessových svetových rekordov najnižšou ženou sveta. Za jej nezvyčajnú výšku môže rastová anomália zvaná achondroplázia. Účinkovanie v seriáli nebude pre Amge prvou skúsenosťou pred kamerou. V minulosti sa objavila v talkšou Chelsea Lately či v jednej z epizód série dokumentov Bodyshock (2003).
Hororový seriál American Horror Story prinášajú na obrazovky americkej televízie FX scenáristi Ryan Murphy a Brad Falchuk. Každá sezóna pritom rozpráva iný samostatný príbeh. Pripravovaná štvrtá séria sa má zameriavať na obludárium na Floride v roku 1950.
Seriál si od svojho uvedenia pripísal na konto dve nominácie na Zlatý glóbus v kategóriách Najlepší dramatický seriál a Najlepší miniseriál alebo televízny film. Ďalšie tri nominácie si vyslúžila Jessica Lange, pričom hneď prvú z nich sa jej v roku 2012 podarilo premeniť na sošku. V tomto roku seriál jeho tvorcom a účinkujúcim priniesol až 17 nominácií na ceny Primetime Emmy. Štvrtá sezóna bude mať v USA premiéru v októbri.

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Ruský humanitárny konvoj určený pre obyvateľov východnej Ukrajiny dnes sprístupnila armáda na inšpekciu členom ruských a medzinárodných spravodajských médií. Oznámila to agentúra RIA Novosti.
Zástupcovia tlače si mohli náhodne vybrať ktorékoľvek z takmer 300 nabielo natretých nákladných vozidiel, naložených humanitárnou pomocou určenou pre východoukrajinské republiky, kde prebiehajú boje medzi separatistami a vládnymi silami.
Vozidlá sa nachádzajú na parkovacej ploche neďaleko ruského mesta Kamensk-Šachtinskij v Rostovskej oblasti.
Členovia spravodajských médií vrátane tlačových agentúr Reuters, Bloomberg, AP, AFP či stanice BBC si vybrali na obhliadku 20 rozličných vozidiel, ktorých náklad tvorili vrecia s obilím, prepravky s detskou výživou, pitnou vodou a prenosnými naftovými generátormi.
Ruský konvoj je už vyše týždňa predmetom intenzívnych diskusií. Západné štáty, ktoré odmietajú dôverovať zámerom Moskvy, tvrdia, že zásielka "bude neoprávnená a ilegálna", pokiaľ ju neschváli samotná vláda v Kyjeve.
Americký minister zahraničných vecí John Kerry sa minulý týždeň vyslovil, že Rusko by nemalo zasahovať do ukrajinskej krízy pod zámienkou poskytnutia humanitárnej pomoci či "mierotvorných" krokov.
Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen uviedol, že ruský konvoj by mohol byť s veľkou pravdepodobnosťou "vojenským vpádom" na Ukrajinu. Moskva tieto obvinenia odmietla a označila ich za absurdné.

Copyright © TASR 2014

Reakcia MF SR na článok s názvom Kažimírovo maslo uverejnenom v týždenníku Plus 7 dní

Reakcia MF SR na článok s názvom Kažimírovo 
maslo uverejnenom v týždenníku Plus 7 dní

Ministerstvo financií SR je hlboko znepokojené obsahom a závermi článku s názvom Kažimírovo maslo uverejnenom v týždenníku Plus 7 dní, č. 33. Viaceré publikované tvrdenia vrátane podtitulu sa nezakladajú na pravde, a to napriek tomu, že MF SR poskytlo autorovi článku stanovisko k jeho otázkam. Navyše, minister financií o všetkých skutočnostiach informoval už v máji za prítomnosti médií na Výbore NR SR pre európske záležitosti. MF SR teda informuje o uvedenej problematike čo najtransparentnejšie. Vydavateľ týždenníka Plus 7 dní nemá problém publikovať článok plný nepravdivých tvrdení od autora Lukáša Milana, ktorý počas bývalej vlády pracoval pre ministra odvolaného premiérkou Ivetou Radičovou pre kauzu odpočúvania novinárov. To zásadne spochybňuje autorovu nezaujatosť a nestrannosť, čo sú základné atribúty profesionality v žurnalistike. Paradoxne sa to deje práve v čase štyridsiateho výročia eskalácie aféry Watergate. Nie je pravda, že Brusel zastavil Slovensku eurofondy za "rozkrádanie". V správe EK / DG REGIO z auditu č. 2013/SK/REGIO/C4/1302/1 a 2013/SK/REGIO/C4/1269 (ďalej len „správa EK“) nie sú spomínané a ani naznačené podozrenia z trestnej činnosti v takej forme, ako to uvádza predmetný článok. Navyše dve z troch generálnych riaditeľstiev DG Employment ani DG Mare nenašli nezrovnalosti vo výkone auditu.
Nie je pravda, že audítori MF SR sú zodpovední za kontrolu projektov v čase ich obstarávania tak, ako to nepriamo naznačuje článok. Audit MF SR je vykonávaný až po zaslaní žiadosti o platbu na EK, teda v niektorých prípadoch s časovým rozdielom dvoch až troch rokov od ich obstarania. Zodpovednosť za výkon kontrol v jednotlivých fázach implementácie projektov je na Riadiacich orgánoch, čo je v súlade s Nariadením Rady 1083/2006.
Tvrdenie, že práve počas pôsobenia Ing. Turčanovej na MF SR za prvej vlády Roberta Fica, ukázali slovenskí úradníci najväčšiu slepotu, je zavádzajúce a klamlivé a súčasne poukazuje na autorovu absolútnu neznalosť v predmetnej problematike. Zistenia uvedené v správe EK z novembra 2013 sa dotýkajú len auditov vykonaných MF SR v druhej polovici roku 2012 a prvom polroku 2013 za výdavky deklarované EK v roku 2012. Kontrolovali sa teda aj projekty, ktoré sa realizovali aj počas pôsobenia bývalej vlády a v čase, keď Ing. Turčanová nepôsobila na MF SR. Navyše Ing. Turčanová pôsobila na MF SR od roku 2007 do roku 2011, pričom v uvedenom období nemala EK žiadne pochybnosti o funkčnosti auditu v Slovenskej republike. Nastavenie auditov EK v čase jej pôsobenia na MF SR akceptovala.
Ďalej tiež nie je pravda, že sa audítori MF SR nevenovali podozrivým akciám v rámci verejného obstarávania. Uvádzame, že po vykonaných auditoch MF SR napr. už v septembri 2013, pričom audit EK prebehol až v novembri 2013, postúpilo niektoré identifikované nedostatky s dokumentáciou príslušným orgánom kompetentným konať v danej veci.
MF SR dostalo od EK za úlohu prijať akčný plán, pričom od polovice mája tento plán aj plníme. MF SR postupuje podľa harmonogramu, ktorý odsúhlasila EK a z desiatich opatrení sme už 3 splnili, 4 sme čiastočne splnili a zvyšné plníme priebežne. Platby pri OP Vzdelávanie už napríklad boli odblokované aj v nadväznosti na závery MF SR po dodatočnom overení vybraných oblastí. Pozastavenie platieb je jedno z bežných riešení nápravy tak, ako tomu bolo už aj v minulosti, kedy boli operačné programy pozastavené a následne opätovne spustené. Napr. v priebehu roka 2012 boli prerušené platby pre 5 operačných programov. Vzhľadom na uvedené bude MF SR žiadať opravu publikovaných nepravdivých tvrdení a aj verejné ospravedlnenie sa.


Tlačový odbor Ministerstvo financií SR

RTVS NEWS

RTVS NEWS

Napriek tomu, že úprava koncesionárskych poplatkov je politickou otázkou, minister kultúry Marek Maďarič je naklonený ich primeranému zvýšeniu s tým, že by sa po istom čase valorizovali. Uviedol to v rozhovore pre TASR.
K takémuto názoru ho priviedlo skvalitnenie ponuky Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). "Získal úplne iný imidž mienkotvorného a kvalitného verejnoprávneho média," poznamenal.
Ďalším dôvodom je fakt, že tieto úhrady za služby verejnosti poskytované RTVS, v minulosti známe ako koncesionárske poplatky, sa 11 rokov nevalorizovali. Považuje ich za najoverenejší a najštandardnejší spôsob financovania verejnoprávnych médií. "Dnes je cítiť prítomnosť kvalitného verejnoprávneho média, a preto by nám malo záležať na tom, aby sme ho dokázali spolufinancovať tak, aby mohlo byť ešte kvalitnejšie a poskytovalo ešte lepší servis," priblížil minister.
Ako pripomenul, dnes sú nízke úhrady za služby verejnosti kompenzované zmluvou so štátom, pričom po ich zvýšení by tento príspevok od štátu klesol.
Priznal však, že zmena v koncesionárskych poplatkoch je politické rozhodnutie, pričom nevie, ako by sa k tejto otázke postavili poslanci parlamentu. Preto je podľa neho dôležité, aby súčasne s týmto krokom RTVS zagarantovala aj zriadenie tretieho kanála, ktorý by bol zameraný na šport a životný štýl.
Je presvedčený o tom, že nový kanál umožní súčasným dvom udržať si svoju stabilnú programovú štruktúru, ktorá sa upravuje podľa prenosov veľkých športových podujatí. "Navyše, ak by mnohé športové odvetia či už najpopulárnejších športov, alebo aj menej populárnych mali garantované vysielanie na celoplošnom kanáli, tak by tieto športové odvetvia a športové zväzy mali ľahšiu situáciu v získavaní sponzorov. Jeho zriadenie by tiež znamenalo veľkú podporu pre šport ako takého," ozrejmil Maďarič.
Upozornil, že ak by nedošlo k zmene koncesií, tak sa musí rozhodne zvýšiť objem prostriedkov poskytnutých cez zmluvu so štátom. "Inak si neviem predstaviť pokračovanie v pozitívnych trendoch vo vysielaní RTVS. Treba si uvedomiť, že kým RTVS má rozpočet približne 100 miliónov eur, Česká televízia a Český rozhlas pracujú dohromady s rozpočtom okolo 350 miliónov eur," dodal minister.
S predstavou zvýšenia koncesionárskych poplatkov od začiatku roka 2015 prišiel koncom mája generálny riaditeľ RTVS Václav Mika, ktorý otvoril odbornú diskusiu na túto tému. V súčasnosti platia fyzické osoby 4,64 eura mesačne a zamestnávatelia od 4,64 do 464,71 eura v závislosti od počtu zamestnancov.
Ročný rozpočet RTVS, ktorý je v súčasnosti na úrovni 97 miliónov eur, by sa podľa Miku mohol vďaka nárastu koncesionárskych poplatkov zvýšiť na zhruba 120 miliónov eur, ak by sa nezmenili iné príjmy inštitúcie. Dodal, že by tak bol zabezpečený rozvoj inštitúcie, v opačnom prípade sa RTVS dostane v roku 2015 do krízovej situácie.

Copyright © TASR 2014

VÝROKY TÝŽDŇA

VÝROKY TÝŽDŇA

"Táto spoločenská filozofia a politika nahromadila množstvo takmer neriešiteľných problémov.redseda parlamentu. Predstavitelia liberálnej demokracie na jednej strane farizejským spôsobom hlásajú neobmedzenú slobodu, na druhej strane však rôznymi metódami aplikujú morálny teror voči inak zmýšľajúcim.“
László Kövér,predseda maďarského parlamentu14. 8. 2014

Zomrela Arlene Martel

Zomrela Arlene Martel

Vo veku 78 rokov zomrela americká herečka Arlene Martel. Predstaviteľka T’Pring, priateľky Spocka, v pôvodnom seriáli Star Trek (1966 - 1969) skonala v utorok 12. augusta na komplikácie v dôsledku nedávneho infarktu. "Lúčim sa s T’Pring, Arlene Martel. Nádherný talent," reagoval na správu predstaviteľ Spocka, Leonard Nimoy.
Arlene Martel, ktorú často uvádzali ako Arline Sax, Arlene Sax či Tasha Martel, si okrem Star Treku zahrala aj v seriáloch Perry Mason (1957 - 1966), The Twilight Zone (1959 - 1964), Hogan's Heroes (1965 - 1971), Bewitched (1964 - 1972), Columbo (1971 - 2003) alebo Battlestar Galactica (1978 - 1979). Objavila sa aj vo filmoch ako napríklad The Glass Cage (1964) alebo Angels From Hell (1968).

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Americká herečka Mary McCormack a herec Josh Randall sa objavia v seriáli Škandál (2012). Informoval o tom magazín The Hollywood Reporter. Štyridsaťpäťročná predstaviteľka Justine Appleton z televízneho projektu Vražda prvého stupňa (1995 - 1997) a 42-ročný rodák z Kalifornie stvárnia pár. Na obrazovkách by sa mali objaviť začiatkom októbra v jednej z epizód štvrtej série.
V najnovšej sezóne, ktorú chce televízia ABC začať vysielať 25. septembra, sa okrem spomínanej dvojice predstavia aj 30-ročná americká herečka Kelen Coleman a o 11 rokov staršia austrálsko-americká herečka a modelka Portia de Rossi.
Mary Catherine McCormack sa narodila 8. februára v meste Plainfield v New Jersey. Zahrala si napríklad v komédii Súkromné neresti (1997), kriminálnej dráme Pravda zabíja (1999) alebo akčnej komédii Zlodeji a vydieračky (2001). V rokoch 2004 až 2006 sa predstavila ako Kate Harper v seriáli Západné krídlo (1999 - 2006).
Josh Randall je známy predovšetkým ako Mike Burton zo sitkomu Ed (2000 - 2004). Objavil sa tiež v niekoľkých epizódach seriálov Scrubs (2001 - 2010), Ako dvoriť Alex (2006), Muži na stromoch (2006 - 2008), Povedz, kto ťa zabil (2007 - 2009) alebo Newyorskí právnici (2008 - 2009).

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Britská spravodajská stanica BBC príde o novinársku akreditáciu na pokrývanie udalostí v Iráne. Oznámila to dnes agentúra ITAR-TASS s odvolaním sa na tamojšiu tlačovú agentúru IRNA.
Podľa iránskeho ministra kultúry Alího Džannatího stanica porušovala vo svojom spravodajstve zásady profesionálnej neutrality, pričom jej žurnalisti sa kontaktovali aj so "skupinami, ktoré sú v opozícii voči iránskej vláde".
"BBC na príkaz britského ministerstva zahraničných vecí vyvíja propagačnú činnosť v prospech vlád západných štátov," povedal šéf iránskeho rezortu kultúry, dodávajúc, že táto korporácia zavádza svetovú verejnú mienku zatajovaním očividných porušovaní ľudských práv zo strany západných mocností.
"Stanica vo svojich príspevkoch prekrúca realitu a západnú spoločnosť vykresľuje ako raj," tvrdí Džannatí.

Copyright © TASR 2014

RTVS NEWS

RTVS NEWS


"Superhrdinskú jeseň" pripravila pre svojich divákov verejnoprávna RTVS. Jesennú programovú štruktúru predstavili jej zástupcovia na stretnutí s médiami v stredu večer (13. 8.) na lodi Adyho Hajdu na Tyršovom nábreží v Bratislave. Ťahákom jesennej programovej ponuky Jednotky bude nový 12-dielny rodinný seriál Superhrdinovia. "Ambícia priniesť pôvodný seriál takéhoto typu do primetimu je ambíciou, ktorú môže naplniť iba RTVS. Som nesmierne rád, že sme našli tvorcov, partnerov, producentov, režiséra, ktorí mali pre nás veľmi pekný projekt, ktorý chceme priniesť verejnosti," uviedol generálny riaditeľ RTVS Václav Mika k seriálu, v ktorom hrajú deti spolu s dospelými hereckými hviezdami ako je Táňa Pauhofová, Zuzana Kanócz, Ľubo Roman, Vladimír Kobielsky, Pavol Višňovský, Milan Ondrík, Marek Majeský a ďalší. Diváci sa s nimi stretnú od septembra každý piatok večer.
Režisérom nového seriálu komponovaného filmovo je Peter Begányi. Na castingu si detských hercov vyberal z viac ako 2000 detí. Nakrúcalo sa vo všetkých kútoch Slovenska. "Ten seriál je uzavretý, príbehy sa neprepájajú, každý príbeh je samostatný, vypointovaný, prepájajú sa len postavami, ktoré sú v ďalších častiach epizódne," povedal pre TASR Begányi k pôvodnému 30-minútovému formátu, ktorý vymyslel s mladým tímom. "My sme všetci konškoláci s VŠMU, stretli sme sa vekovo veľmi približne rovnaká skupina ľudí, ktorá vytvorila tento seriál."
Podľa riaditeľa programových služieb RTVS Tibora Búzu bude jeseň na verejnoprávnej Jednotke mixom osvedčených programov a niekoľkých vydarených noviniek. Z klasických programov sa diváci môžu tešiť na piatkovú šou Milujem Slovensko vybavenou novou scénou. Medzi novinkami figuruje neskorovečerná Talkshow Petra Marcina. "Budeme ju vysielať každú sobotu po osvedčených formátoch Pošta pre teba a Katkine tajomstvá," doplnil k novému zábavnému formátu, ktorý sa na obrazovky dostane zhruba v čase o 21.50 h, premiéru bude mať v sobotu 6. septembra. V prvých dvoch epizódach sa v úlohe hostí objavia Marián Gáborík a Jozef Vajda.
Vo víkendových programových novinkách figuruje tiež šou Krotitelia dlhov. "Tím finančných poradcov bude pracovať a zachraňovať rodinné finančné rozpočty ľudí, ktorí sa dostali do problémov, pomôže im odraziť sa z dna," vysvetlil Búza k novej relácii, ktorú bude moderovať Katarína "Katika" Žitniaková každú sobotu od 20. septembra. Ako ďalej potvrdil, pokračovať bude každý utorok o 20.20 aj šou Nikto nie je dokonalý s novými osvedčenými moderátormi, navyše vybavená novou scénou.
S akvizičných programov Tibor Búza upriamil pozornosť na poľský seriál Recept na život. "Máme pomerne veľké očakávania, v Poľsku sa teší mimoriadnej obľube a dúfame, že taký istý úspech bude mať aj u nás," doplnil k pôvodnej poľskej sérii, ktorú RTVS prináša na svoje obrazovky po viac ako 20 rokoch. Diváci sa rovnako môžu tešiť na finálnu sériu Poirota či ďalšie seriálové počiny ako Muž s poslaním (A Gifted Man), Toskánska vášeň, Grand Hotel. "To sú osvedčené veci, ktoré nám fungovali aj v uplynulej sezóne." Z filmových titulov, ktoré v jesennej štruktúre ponúkne Jednotka sú snímky Atlas mrakov, Jana Eyrová, Süskind či Zázračné deti.
Medzi novinkami, ktoré na jeseň odvysiela Dvojka, sa objaví tiež jazyková relácia v podobe zábavno-vzdelávacieho cyklu Nebojme sa slovenčiny s moderátormi Kristínou Grepelovou a Tomášom Palonderom. "Bude mať čo povedať aj mladým divákom. Nie je to nudné rozoberanie jazykových problémov," dodal k seriálu Tibor Búza a ďalej priblížil reláciu Dielo z depozitára - krátky formát o objavovaní zaujímavých výtvarných diel v depozitároch slovenských galérií.
Diváci Dvojky sa budú môcť vychutnať aj dokumentárne filmy Moje rómske deti, Felvidék, Lyrik, spoločný projekt s Divadelnou Nitrou Paralelné životy, dokument Slová, ktoré zmienili svet či časozberný film Deti milénia. "Budeme pokračovať aj v preberaní divadelných predstavení. Hneď v septembri to bude predstavenie Kukura, slovenským divákom ponúkneme českú verziu z Činoherného klubu," dodal Tibor Búza k cyklu Divadlo nás baví, ktorý predstaví aj inscenáciu Gazdova krv Divadla Astorka a rozprávku Princ a Večernica z produkcie Novej scény.

Copyright © TASR 2014

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS

Kapitán hokejových majstrov sveta 2002 Miroslav Šatan nakrúcal v priebehu pár dní už druhý seriál. Tridsaťdeväťročný útočník, ktorý po majstrovstvách sveta 2014 v Minsku oznámil koniec kariéry, si zahral sám seba v pripravovanom seriáli RTVS Superhrdinovia. Potom si počas nakrúcania šesťdielneho dokumentu Moje Povstanie obliekol partizánsky odev, do rúk zobral samopal a lekársku tašku.
"Hrám doktora Zoltána. Som členom partizánskeho oddielu, ktorý má tábor v horách na strednom Slovensku," prezradil o svojej úlohe v jednej z epizód nového seriálu pre Nový Čas Miroslav Šatan. Tvorcovia projektu ho chceli mať v dokumente za každú cenu, prvý raz ho oslovili počas jeho pobytu v New Yorku. "Povedal som im, že neviem, kedy sa vrátim na Slovensko. Oni na to, že počkajú, že chcú, aby som v tomto dokumente účinkoval. Tak som prikývol. Poslali mi aj scenár, takže som vedel, čo ma počas nakrúcania čaká," pokračoval Šatan.
Seriál pripravujú pri príležitosti 70. výročia SNP. Prvý diel odvysiela RTVS už 30. augusta. Okrem úspešného hokejistu sa v dokumente objavia aj tenistka Dominika Cibulková či boxer Tomi Kid Kovács. Šatanova rodina má z jeho účinkovania v seriáli veľkú zábavu. "Smejú sa najmä z mena Zoltán, ktoré som vyfasoval," doplnil pre Nový Čas Šatan.

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

13. 8. 2014

Zomrel Ivan Dubnička

Zomrel Ivan Dubnička

V piatok 8. augusta 2014 nás nečakane navždy opustil docent Ivan Dubnička, vysokoškolský pedagóg, kulturológ, politológ a publicista.
Autor piatich monografií, desiatok odborných a vedeckých štúdií, recenzií, komentárov a článkov popularizujúcich vedu, spoluautor učebníc pre základné, stredné a vysoké školy. Za publikácie dostal niekoľko ocenení. V druhej polovici deväťdesiatych rokov sa podieľal na formovaní environmentálnej výchovy na slovenských školách. V politologickom priestore sa zaoberá environmentálnou krízou, jej genézou, ktorú skúma antropologickými metódami a jej dopadmi na kultúru a geopolitiku. Kulturologicky sa orientuje na politické osobnosti novších slovenských dejín. Z týchto oblastí prednáša na akademickom aj verejnom fóre, vystúpil na viac ako päťdesiatich domácich a zahraničných vedeckých konferenciách, pravidelne hosťuje na viacerých slovenských a českých univerzitách. Je riešiteľom a spoluriešiteľom niekoľkých vedeckých úloh, členom Vedeckej rady Ústavu politických vied SAV a členom Vedeckej rady Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave, členom redakčných rád viacerých odborných a vedeckých periodík a šéfredaktor periodika CIVITAS.!
Pohreb bude vo štvrtok 14. 8. 2014 o 15.00 v Krematóriu v Bratislave.

Monitoring priemerného tlačeného a predaného nákladu.OPRAVA

Monitoring priemerného tlačeného a predaného nákladu. 
OPRAVA
Aj v júni 2014 klesal predaj najčítanejších slovenských tlačených titulov. Ukázal to monitoring priemerného tlačeného a predaného nákladu titulov, ktorého výsledky zverejnila spoločnosť ABC SR.
Z celoštátnych denníkov sa pod hranicu 100.000 predaných kusov dostal denník Nový Čas. Jeho priemerný denný predaj predstavoval 98.815 kusov (medziročný pokles o 11,6 percenta). Denník Sme klesol pod hranicu 40.000 predaných kusov s predajom 39.636 výtlačkov (pokles o 14,1 percenta)." Pre obidva denníky ide o ich nové minimá predajnosti.
Najmenší prepad - o jedno percento zaznamenal Plus jeden deň. V júni si ho denne kúpilo v priemere 45.660 ľudí. O 12,7 percenta oproti vlaňajšiemu júnu poklesli Hospodárske noviny s priemerným predajom 11.916 kusov. Klesal predaj aj regionálnych denníkov. Új Szó o 2,4 percenta (19.146 predaných kusov) a Korzár o 8,1 percenta (13.456 predaných kusov).
Medzi celoštátnymi týždenníkmi bol tradične najpredávanejší Plus 7 dní s predajom 121.049 výtlačkov, čo oproti júnu 2013 znamená pokles o 3 percentá. Najviac - až o 17,8 percenta sa prepadol Nový Čas pre ženy, ktorého sa predalo v priemere 95.669 kusov. Báječná žena s tretím najlepším predajom 83.723 kusov poklesla medziročne o 14,7 percenta.
Monitoring ABC SR ukázal, že spoločensko-politický Týždeň zaznamenal v júni predaj 12.786 výtlačkov (pokles o 1,4 percenta) a ekonomický týždenník Trend 11.716 kusov (pokles o 7,9 percenta). Sieť Regionálnych novín MY dosiahla pred prázdninami súhrnný priemerný predaj 90.359 kusov (pokles o 6,3 percenta).
V červených číslach neskončil mesačník Nový čas Krížovky. Jeho predaj vzrástol medziročne o 1,7 percenta na 84.909 výtlačkov. Najpredávanejším mesačníkom bol Záhradkár s predanými 88.541 kusmi (pokles o 3,1 percenta). Tretí najpredávanejší mesačník Zdravie si kúpilo v júni 64.402 ľudí (pokles o 7,7 percenta).

Copyright © TASR 2014

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Videoreportér americkej tlačovej agentúry AP z Talianska zahynul dnes spolu s tlmočníkom pri explózii nevybuchnutej munície v pásme Gazy.
Podľa správy agentúry AP 35-ročný videoreportér Simone Camilli prišiel o život, keď sledoval prácu palestínskeho policajného tímu, ktorý neutralizoval nevybuchnutú muníciu v meste Bajt Lahíja v severnej časti pásma. Camilli pracoval pre AP od roku 2005.
Pri výbuchu zahynuli aj traja príslušníci polície a ďalšie štyri osoby - vrátane fotografa AP Hátima Músu - utrpeli vážne zranenia. Explóziu spôsobila nálož, ktorá zostala v meste po bojoch medzi Izraelom a palestínskymi militantmi.
Podľa oznámenia palestínskej polície prišiel o život vedúci tímu na zneškodňovanie výbušnín, jeho zástupca a jeden ďalší príslušník.
Podľa ministerstva zdravotníctva v Gaze výbuch usmrtil až šesť ľudí, medzi nimi talianskeho a palestínskeho novinára. Tragédiu zavinila nevybuchnutá izraelská raketa, ktorú sa bezpečnostné sily Hamasu pokúšali dostať z obývanej oblasti, uviedlo ministerstvo.

Copyright © TASR 2014


Americký herec Michael C. Hall si zahrá v miniseriáli God Fearing Man. Príbeh novinky sa bude odvíjať od predlohy, ktorej autorom je už zosnulý režisér Stanley Kubrick. Dej miniseriálu bude sledovať osud kanadského duchovného a bankového lupiča Herberta Emersona Wilsona, ktorého stvárni práve Hall. Štyridsaťtriročný rodák z mesta Raleigh v Severnej Karolíne, známy najmä zo seriálu Dexter (2006 - 2013), sa bude na projekte podieľať aj ako výkonný producent. S produkciou pomôže, okrem iných aj Philip Hobbs, ktorý s Kubrickom pracoval napríklad na vojnovej dráme Olovená vesta (1987).
Michael Carlyle Hall sa narodil 1. februára 1971. V rokoch 2001 až 2005 účinkoval v seriáli Odpočívaj v pokoji (Six Feet Under). Vďaka spomínanému televíznemu hitu Dexter ho päť ráz nominovali na Zlatý glóbus, pričom raz sa mu podarilo cenu aj získať. Vďaka tomuto seriálu mu udelili aj niekoľko ďalších cien a na konto si pripísal tiež množstvo nominácií. Diváci a diváčky ho môžu poznať aj z filmov ako napríklad Výplata (2003), Gamer (2009) alebo Zbav sa svojich miláčikov (2013).

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Zomrela Lauren Bacall

Zomrela Lauren Bacall


Legendárna americká herečka Lauren Bacall, ktorá si podmanila srdce kolegu Humphreyho Bogarta na striebornom plátne aj v súkromí, zomrela v utorok vo veku 89 rokov. Informovala o tom rodina Bogartovcov na sociálnej sieti Twitter.
"S hlbokým žiaľom, ale aj s veľkou vďakou za jej úžasný život potvrdzujeme, že Lauren Bacall nás opustila," napísala rodina, ktorú citovala tlačová agentúra Reuters. Herečka, prezývaná The Look vďaka typicky sklonenej brade a dohora uprenému pohľadu, zomrela doma v New Yorku.
Posledná hviezda "starého dobrého Hollywoodu" bola dvakrát nominovaná na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied, získala dve divadelné ceny Tony a v roku 2009 dostala čestného Oscara, pripomenula agentúra AP.
Bola prvostupňovou sesternicou bývalého izraelského prezidenta Šimona Peresa.
Očarujúca herečka bola za Bogarta vydatá od roku 1945 až do jeho smrti v roku 1957. Mali dve deti.
Verejnosť ju poznala ako Lauren a toto filmové meno jej vybral režisér Howard Hawks, ale priatelia ju volali jej pravým krstným menom Betty. Bogart ju oslovoval jednoducho "Baby". Ich príbeh lásky predčasne ukončila jeho smrť na rakovinu v roku 1957.
Narodila sa ako Betty Joan Perske 16. septembra 1924 v New Yorku a bola jediným dieťaťom svojich rodičov, prisťahovalcov. Jej matka emigrovala z Rumunska, otec pochádzal z Poľska.
Po rozvode svojich rodičov prijala obmenu dievčenského mena svojej matky, ktoré bolo Bacal.
Lauren Bacall bola odhodlaná stať sa hviezdou na Broadwayi. Hrala malé úlohy v divadlách a robila tiež modelku pre časopis Harper's Bazaar. Ten zverejnil jej fotografiu, ktorú videla Hawksova manželka.
Herečka mala iba 19 rokov, keď ju Hawks obsadil do jej prvého filmu Mať a nemať (z roku 1944) - prepisu románu amerického spisovateľa Ernesta Hemingwaya. V úlohe zlodejky poblázni rybára v podaní Bogarta.
Bacall a Bogart sa vzali nasledujúci rok, keď herec ukončil svoje búrlivé manželstvo s herečkou Mayo Methot. Obaja manželia potom spolu hrali aj vo filmoch Hlboký spánok (1946), Dark Passage (1947) a Key Largo (1948).
Herečka sa objavila vo vyše 30 ďalších snímkach, vrátane Young Man With a Horn (1950), Ako sa vydať za milionára (1953, s Marilyn Monroe) a Vražda v Orient exprese (1974).
Herečkina filmová kariéra však bola vratká, dostala niekoľko veľmi podobných rolí. Uznanie jej priniesla komediálna odbočka vo filme Ako sa vydať za milionára, ale nezabudnuteľných je len zopár jej ďalších snímok. Sama vyhlásila, že je hlavne matkou svojich dvoch detí Stephena a Leslie.
Jej čaro spočívalo predovšetkým v jej pohľade: bol sexi, ale nežný.
Po Bogartovej smrti mala Lauren Bacall značne medializovaný vzťah s Frankom Sinatrom a búrlivé osemročné manželstvo s hercom Jasonom Robardsom, z ktorého sa narodil syn Sam. Stal sa tiež hercom.
Herečka v 60. a 70. rokoch minulého storočia príležitostne nakrúcala filmy - napríklad Harper (1966) po boku Paula Newmana, hviezdami nabitý kinohit podľa detektívky Agathy Christie Vražda v Orient exprese (1974) a The Shootist (1976), ktorý bol posledným filmom Johna Wayna.
Kariéra v 80. a 90. rokoch vyvrcholila jej prvou nomináciou na Oscara za vedľajšiu úlohu tyranskej matky Barbry Streisand vo filme Dve tváre lásky.
Keď jej filmová dráha ochabla, vrátila sa k divadlu, kde si vyslúžila uznávané ceny Tony.
Raz o svojej kariére a živote povedala: "Viezla som sa na horskej dráhe. Jej výšky boli také vysoké, že v také nikto ani len nedúfa. A hĺbky boli hlbšie, než kam by sa ľudia vôbec mohli dostať - desať stupňov pod peklom."

Copyright © TASR 2014

Stanovisko prokurátora J. Čentéša k vyhláseniu GP zo dňa 12. 8. 2014

Stanovisko prokurátora J. Čentéša 
k vyhláseniu GP zo dňa 12. 8. 2014


K mediálnym vyhláseniam pána generálneho prokurátora, publikovaným dňa 12. augusta 2014, si dovoľujem uviesť nasledovné stanovisko:

Predmetom môjho stanoviska pre médiá zo dňa 8. augusta 2014, na ktoré dnes reagoval pán generálny prokurátor, boli zavádzajúce informácie ohľadom mojej osoby zverejnené konkrétnym periodikom v konkrétnom článku, a nie postupy generálnej prokuratúry ani mojich nadriadených. Je to zrejmé aj zo zverejneného obsahu tohto môjho stanoviska. V minulosti, a ani v uvedenom stanovisku pre médiá som nijako nekomentoval prácu a postupy prokuratúry ani mojich nadriadených.
Kontrole mojej práce zo strany mojich nadriadených som sa nikdy nebránil, a nikdy, ani v tomto prípade, som ju verejne nehodnotil, ani tak robiť nebudem. Moji nadriadení pri kontrole mojej práce dosiaľ nekonštatovali prieťahy v mojom postupe.
Ku konkrétnym skutočnostiam zo spisu sa vyjadriť touto formou nemôžem vzhľadom na moju povinnosť mlčanlivosti.

Jozef Čentéš

Vyjadrenie GP k stanovisku J. Čentéša k tzv. kauze odpočúvania novinárov

Vyjadrenie GP k stanovisku J. Čentéša 
k tzv. kauze odpočúvania novinárov


"Generálny prokurátor Slovenskej republiky JUDr. Jaromír Čižnár v súvislosti s medializovaným stanoviskom doc. JUDr. Jozefa Čentéša PhD. v tzv. kauze odpočúvania novinárov považuje za potrebné uviesť, že toto stanovisko v časti týkajúcej sa údajnej diskriminácie menovaného je nekorektné a úmyselne zavádzajúce.
Previerka spisového materiálu v uvedenej veci bola vykonaná aj na základe nepravdivých informácií, ktoré priniesli niektoré médiá, že prokuratúra sa snaží "zamiesť celú vec pod koberec." O tomto dôvode previerky bol doc. JUDr. Čentéš PhD. ako prvý osobne informovaný generálnym prokurátorom (minimálne týždeň pred rozhodnutím Ústavného súdu Slovenskej republiky o prijatí jeho sťažností na ďalšie konanie). Závery previerky mediálne prezentované Generálnou prokuratúrou Slovenskej republiky považuje generálny prokurátor za korektné a zodpovedajúce skutkovej analýze veci.
Nie je pravdou, že doc. JUDr. Čentéš PhD. niekedy procesne relevantným spôsobom oznámil svoju zaujatosť. Naopak, jeho postup a dôvody, ktoré písomne oznámil svojim priamym nadriadeným, evokujú dojem zbaviť sa veci po tom, ako sa s ňou oboznámil.
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár považuje za neprípustné, aby pán doc. JUDr. Čentéš PhD. zneužíval prostriedky riadenia a kontroly zo strany svojich nadriadených, ktoré sú uplatňované voči každému prokurátorovi rovnako na vyvodenie zdania o akejsi diskriminácii v súvislosti s jeho ústavnou sťažnosťou. K takýmto krokom nové vedenie Generálnej prokuratúry SR nikdy nepristúpilo, a ani nepristúpi."

Vietor, ktorý sa strhne na Oskára, potrvá štyri dni.

Vietor, ktorý sa strhne na Oskára, 
potrvá štyri dni

Jednotka nič moc
Dvojka slabo. 
Spolu nedobre- 11.30 % .

Markíza  dobre.
TV Doma dobre.
DAJTO  dobre.
Spolu - 28.50%

JOJ nič moc.
JOJ PLUS dobre.
WAU slušne
SENZI slušne.
Spolu - 21.40%

TA 3 veľmi slušne. 

Jednotka - 8.30 % ;
Dvojka - 3.00 % ;
Markíza - 19.20 % ;
TV DOMA - 5.40% ;
DAJTO- 3.90%
TV JOJ – 14.90 % ;
JOJ PLUS- 4.30 % ;
WAU -2.20 % ;
SENZI- 0.30 %
TA 3 - 2.20 %

12. 8. 2014

Zomrel J. J. Murphy

Zomrel J. J. Murphy

V piatok 8. augusta zomrel vo veku 86 rokov írsky herec J. J. Murphy, ktorého len nedávno obsadili do seriálu Hra o tróny (2011). Naposledy vydýchol vo svojom dome v Belfaste. Posledná rozlúčka s ním sa uskutoční v stredu v spomínanom meste, ktoré bolo zároveň aj jeho rodiskom.
Murphyho postava, člen Nočnej hliadky Ser Denys Mallister, sa mala objaviť v piatej sezóne televízneho projektu Hra o tróny. Herec stihol nakrútiť iba niekoľko scén a pred kameru sa mal opäť postaviť ešte v priebehu tohto leta. Zatiaľ nie je známe, či ho v úlohe Mallistera nahradí niekto iný alebo tvorcovia seriálu pristúpia k úprave scenára.
J. J. Murphy bol členom divadla The Lyric, ktoré vzniklo v roku 1951 v Belfaste. V roku 1980 na jeho doskách stvárnil Van Helsinga v produkcii The Death of Dracula. Okrem toho sa predstavil napríklad v trileri Cal (1984) alebo dráme Angelin popol (1999). Zahral si aj vo fantasy Dracula: Neznáma legenda, ktoré by sa malo do slovenských kín dostať 16. októbra.

©2014, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

TO JE TV !

TO JE TV !10. 8. 2014