Trnkova žiadosť
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka dnes požiadal novinárov, aby zvážili na ktorú stranu sa v boji proti mafii pridajú. Forma a spôsob, akým médiá informujú o prípade údajného bossa banskobystrického podsvetia Mikuláša Č., nasvedčujú podľa neho tomu, že média robia kampaň človeku, obžalovanému v jednom z najzávažnejších prípadov v Slovenskej republike, zavádzajú verejnosť a majú spochybniť svedkov, ktorí vypovedajú proti obvinenému. V tomto duchu sa dnes vyjadril generálny prokurátor Dobroslav Trnka na tlačovej besede, na ktorej hovoril o vplyve médií na vyšetrovanie prípadu Mikuláša Č. Podľa generálneho prokurátora by v tomto prípade mala mať novinárska etika svoju mieru. Trnka poukázal na články v istom slovenskom týždenníku a denníku.
"Média svojím konaním navodzujú negatívnu atmosféru vo verejnosti na vnímanie tejto kauzy a ovplyvňujú nám svedkov, ktorých v tejto kauze máme," povedal Trnka. Podľa neho médiá zároveň vytvárajú prostredie, ktoré ohrozuje zdravie a životy policajtov a prokurátorov, ktorí na prípade Mikuláša Č., pracujú. Podľa Trnku médiá tiež vytvárajú negatívne prostredie, ktoré má tendenciu ovplyvňovať sudcov pri rozhodovaní či už o väzobných otázkach alebo o rozhodovaniach o sťažnostiach proti jednotlivým úkonom. Trnka so svojím rezortom si nie je istý, či tým tlakom odolávajú sudcovia tak, ako prokurátori a policajti. "Nech sa verejnosť nečuduje, ak je masírovaná takýmto spôsobom zo strany médií, keď niektoré rozhodnutia, ktoré sú v týchto kauzách vydávané, sú minimálne pre verejnosť. ale aj pre médiá diskutabilné," povedal Trnka.
Všetky vyšetrovacie úkony v prípade Mikuláša Č. sú podľa Trnku procesne v poriadku a nenapadnuteľné. "Nedopustíme sa tých chýb, ktorých sme sa dopúšťali pri riešení týchto káuz v minulosti," povedal Trnka, podľa ktorého vyšetrovanie prípadu trestnej činnosti Mikuláša Č. ide normálnym spôsobom. Medializované veci okolo prípadu však majú podľa Trnku slúžiť tomu, aby svedkovia, ktorí v deviatich kauzách svedčia v neprospech obvineného, boli akýmkoľvek spôsobom spochybnení. "Za posledné dva roky špeciálny policajný tím, za účasti dvoch špeciálne vyčlenených prokurátorov Generálnej prokuratúry SR a ďalších 6 z ostatných krajských prokuratúr, vykonal niekoľko rekonštrukcií a konfrontácií v jednotlivých kauzách, zabezpečil také množstvo dôkazov, že prokuratúra bude môcť v najbližšom čase pristúpiť k oboznamovaniu sa s výsledkami vyšetrovania," sumarizoval Trnka. Podľa neho boli do týchto káuz zapojené aj orgány Českej a Maďarskej republiky, ako aj orgány Špeciálneho súdu a špeciálnej prokuratúry. Podľa Trnku sú títo ľudia denne vystavení ohrozeniu zo strany skupín, ktorých sa vyšetrovanie týka. Trnka dnes ubezpečil novinárov, že forma mediálneho nátlaku ani iného neovplyvní ani postoj prokuratúry, ani postoj polície a vôbec žiadnym spôsobom sa nemení ani postavenie svedkov, ktorí sú v medializovaných článkoch o Mikulášovi Č. spomínaní.
Mikuláš Č. podľa Trnku podnietil médiá tým, keď 1. augusta 2007 písomne požiadal prokuratúru, aby v spolupráci s políciou začali tzv. dohadovacie konanie. "Menovaný sa chcel dohodnúť na uznaní viny a trestu," povedal Trnka. Ako ďalej Trnka informoval, na základe týchto skutočností, ktoré odovzdali príslušnému prokurátorovi, vykonali príslušníci policajného tímu za účasti prokurátorov výsluch obvineného Mikuláša Č., kde vypovedal k niektorým skutkom. "Toto konanie bolo ukončené 9. októbra, opätovne na jeho vlastnú žiadosť pri rekonštrukcii vraždy Filipa," povedal Trnka. Konanie Mikuláša Č., ktorý sa údajne priznal k vražde, je podľa generálneho prokurátora účelové. A to preto, lebo Mikuláš Č., ktorý priznal svoju účasť na trestných činoch za ktoré je stíhaný, mal vo svojich výpovediach tendenciu postaviť žijúcich svedkov, ktorí vypovedajú proti nemu, do takej pozície, aby boli ako svedkovia z konania proti nemu vylúčení.