SLOVAK DIGITAL NEWS
Na informačnú kampaň k digitalizácii televízneho a rozhlasového vysielania by mal štát vynaložiť v rokoch 2008 až 2012 minimálne 125 miliónov korún.
Ako uvádza ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií v koncepcii, ktorá bola predložená na pripomienkové konanie, táto suma tvorí len 45 percent celkových nákladov. Na zvyšku sa budú podieľať verejnoprávne médiá, súkromní televízni a rozhlasoví vysielatelia, prípadne prevádzkovatelia multiplexov.
Začiatok prvej etapy kampane, týkajúcej sa prechodu na pozemné digitálne televízne vysielanie (DVB-T), je naplánovaný do konca budúceho roka. Celá by sa mala ukončiť v decembri 2012. "Mala by vytvoriť dostatočnú bázu základných technických informácií o samotnom procese, schopných cielene vyplniť existujúce informačné vákuum a uviesť na pravú mieru ďmýtyď, ktoré o digitálnom vysielaní kolujú na verejnosti," píše sa v materiáli.
Jej cieľom bude vysvetliť dôvody zmeny, podstatu prechodu na DVB-T, informovať o technických možnostiach príjmu tohto vysielania, ako aj o jeho spúšťaní v jednotlivých oblastiach. Informačná kampaň pokryje celú verejnosť, ale zameria sa predovšetkým na problematickú skupinu obyvateľstva, ktorými sú podľa ministerstva starší ľudia, menej vzdelaná či vidiecka časť populácie.
V súčasnosti slovenská verejnosť prijíma televízne signály rôznym spôsobom, ale až u 60 percent domácností je to prostredníctvom spoločných, prípadne individuálnych antén zo siete pozemných analógových vysielačov. Tí si po prechode na DVB-T budú musieť vyriešiť príjem sami.
Najväčším pokrytím obyvateľstva v SR z pozemných vysielačov disponuje STV, konkrétne Jednotka má 95,8-percentné pokrytie, Dvojka 88,7 percent, nasleduje TV Markíza (85,7), TV JOJ (61) a TA3 (7,8 percenta).
Predpokladá sa, že pozemné digitálne vysielanie vo väčšine oblastí spustia už spomínané televízie - minimálne programové služby, ktoré sa dnes v príslušnej oblasti vysielajú analógovo. Tieto služby sa umiestnia do prvého terestriálneho multiplexu a budú vysielať najmä na televíznych kanáloch v súčasnosti neobsadených analógovým vysielaním. Istý čas bude paralelná prevádzka DVB-T aj analógového vysielania. To sa potom začne vypínať, čím sa vytvoria predpoklady na spúšťanie druhého terestriálneho a verejnoprávneho terestriálneho multiplexu, do ktorých sa presunú programové služby z prvého multiplexu.