6. 2. 2025

Pozvánka: Za otvorenú knižnú kultúru

Pozvánka: Za otvorenú knižnú kultúru



 𝐏𝐫𝐨𝐭𝐞𝐬𝐭 𝐩𝐫𝐞𝐝 𝐒𝐋𝐂 6.2. o 17.00

Martinou Šimkovičovou dosadené vedenie Slovenského literárneho centra a Bibiany má deštrukčné dôsledky na prevádzku oboch inštitúcií, literatúru, medzinárodné spolupráce a kľúčové projekty.


8. januára 2025 sa stal dočasne povereným riaditeľom Slovenského literárneho centra Gustáv Murín, známy autor konšpiračnej literatúry, ktorý pôsobí aj ako bloger a videobloger a na svojich kanáloch šíri konšpiračné naratívy.


Ani nie mesiac po jeho nastúpení do funkcie zamestnanci a zamestnankyne SLC zverejnili sťažnosť, v ktorej popisujú jeho chaotické riadenie inštitúcie, nereálne požiadavky, zastrašovanie, rušenie platných zmlúv a záväzkov napriek vyplateným honorárom. Gustav Murín podľa nich vytvára v inštitúcii nepriateľské prostredie, správa sa vulgárne a jednu zamestnankyňu dokonca obvinil z kybernetického útoku na jeho počítač. V súčasnosti sú proti zamestnanectvu zo strany vedenia smerované právne kroky.


Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana utrpel v priebehu minulého roka masívny odchod odborného zamestnanectva a rozpočtové škrty. Desiatky vydavateľstiev sa zaviazali bojkotovať aktuálne ohlásený ročník súťaže Najkrajšie knihy Slovenska vzhľadom na neodborné riadenie inštitúcie a to, že ministerkou dosadená a neskôr v netransparentom výberovom konaní zvolená riaditeľka Petra Flach podpísala nový štatút súťaže. Začiatkom februára tiež oznámila bojkot Bienále Ilustrácií Bratislava organizácia Asociácie ilustrátorov – ASIL ako aj Illustrators Ireland.


Odmietame ideologickú cenzúru literatúry a nekompetentnosť Šimkovičovej nominantov!


Odmietame šikanovanie zamestnanectva a paralýzu inštitúcií, ktoré majú podporovať kvalitnú knižnú produkciu a propagáciu slovenskej literatúry doma aj v zahraničí!


Príďte spolu s nami vyjadriť podporu zamestnanectvu SLC, vydavateľstvám a nezávislej literatúre.


Žiadame:
🔴 odvolanie Gustava Murína a vymenovanie kvalifikovaného nástupcu alebo nástupkyne na základe výberového konania s účasťou odbornej verejnosti a verejným vypočutím
🔴 odvolanie Petry Flach a vymenovanie kvalifikovaného nástupcu alebo nástupkyne na základe výberového konania s účasťou odbornej verejnosti a verejným vypočutím


Naďalej žiadame:
🔴 zabezpečenie odborného a kompetentného riadenia rezortu kultúry a bezodkladné zastavenie účelových a deštruktívnych zmien v tomto rezorte
🔴 okamžité zastavenie ideologicky motivovanej cenzúry s ekonomickými dopadmi, ktoré sú dôsledkami novelizácie Zákona o AVF, Zákona o FPU, Zákona o múzeách a galériách a Zákona o STVR.
🔴 okamžitú finančnú stabilizáciu sektora s dôrazom na zlepšenie finančného ohodnotenia pracujúcich a ich sociálneho zabezpečenia, a to naprieč škálou zriaďovaných, nezriaďovaných inštitúcií i jednotlivcov*kýň, či už majú status zamestnancov a zamestnankýň, alebo SZČO.


Literatúra patrí všetkým. Pridajte sa k nám!


Program:
Príhovory: - Zamestnanectvo SLC - organizátori protestu a bojkotu súťaže Najkrajšia kniha Slovenska: František Malík, Jana Hoffstädter a Zuzana Bujačková
ASOS: Asociácia spisovateľov Slovenska
Daniel Pastirčák
spisovateľka Jana Juráňová
knihovníčka Eva Lavríková
vydavateľ Koloman Kertész Bagala
kníhkupec Vladimír Michal
prekladateľka a bývalá riaditeľka SLC Miroslava Vallová


Autorské čítanie: - Mirka Ábelová - Ivan Štrpka - Jana Beňová - Dominika Moravčíková - Viliam Klimáček - Katarína Kucbelová - Daniel Pastirčák


K rečníkom aj účinkujúcim autorkám a autorom sa stále pridávajú ďalší.


Protest moderuje Marek Hudec.

5. 2. 2025

Neonacisti reagujú

 Neonacisti reagujú




„List v tomto či podobnom znení, list ,pobúrených‘ zamestnancov je už známy modus operandi istých skupín, ktorý má slúžiť ako nátlak na vedenie rezortu kultúry. Všetko z opisovaných údajných praktík G. Murína je to isté, čo sme už čítali, či počuli aj zo SND, SNG, či SNM. Rovnako tak sa opakuje aj slovník o nekompetentnom vedení, či už rezortu kultúry alebo nominanta rezortu. Zdá sa, že toto je univerzálna formulka na akékoľvek personálne zmeny, ktoré vedenie ministerstva kultúry realizuje,“

Petra Bačinská 

Reakcia povereného riaditeľa SLC Gustáva Murína

Reakcia povereného riaditeľa SLC



 Gustáva Murína

Po porade na MK SR: K tzv. Listu zamestnancov SLC uvádzame, že obsahuje dávno už aj inde vyskúšané nekonkrétne, obecné frázy, ktoré treba porovnať so skutočnosťou, že:

Dr. Gustáv Murín, PhD. má najvyššiu kvalifikáciu v prezentácii slovenskej literatúry v zahraničí a aj jej vydávaní doma spomedzi nielen všetkých zamestnancov SLC, ako sa môže každý presvedčiť priamo na stránke SLC v skrátenom C.V., ktorý má v úplnosti 24 strán jednotkovým riadkovaním (viď). Za mnohé hovorí aj fakt, že jeho menovanie privítali gratulačnými listami Veľvyslanci Srbska, Číny a Egypta, Veľvyslankyňa Indie osobným pozvaním na konzultácie, rovnako ako J.E. Veľvyslanec Cypru. Ponuky na spoluprácu s ním vedeným SLC vzápätí prišli z Írska, Albánska, Švajčiarska, Estónska, Poľska, Slovinska, Malty, Talianska, Turecka a ďalších krajín. Jeho menovanie privítala aj najstaršia a najväčšia spisovateľská organizácia, Spolok slovenských spisovateľov, ako aj Svetové združenie Slovákov v zahraničí (to s poukazom na doteraz vykonanú záslužnú činnosť dr. G. Murína v prospech šírenia slovenskej literatúry medzi krajanmi, viac v jeho C.V.).

Svoje manažérske schopnosti okrem iného potvrdil ako trojnásobne zvolený predseda Slovenského PEN centra, ktoré v priebehu šiestich rokov vyzdvihol obetavou prácou (nie za plat!) na vo svete uznávanú úroveň. Nikto zo zamestnancov SLC neobetoval svoj voľný čas, získal financie a úspešne zorganizoval, aby zabezpečil slovenské knihy našim krajanom v Maďarsku, Chorvátsku, Srbsku a Kanade tak, ako to urobil on. Jeho projekt „Celosvetovej PEN knižnice“ slúži dodnes v Univerzitnej knižnici ponukou takmer 6 000 knižných titulov vo viac ako 50-tich cudzích jazykoch. Celý rozsah jeho manažérskych schopností len v tejto jednej oblasti dokumentuje kniha „Moja PEN misia“ v rozsahu 382 strán, ktorá je k dispozícii každému záujemcovi okamžite na príslušných e-shopoch.

Údajná nekoncepčnosť jeho riadenia SLC je priehľadnou frázou ignorujúcou fakt, že za len štyri týždne, čo je vo funkcii, je ťažké, ak nie nemožné budovať akúkoľvek koncepciu, keď dodnes nemá k dispozícii vitálne informácie o chode SLC, ktorých poskytnutie jednotlivými vedúcimi i radovými zamestnancami vyžaduje enormné úsilie pána riaditeľa a opakované urgencie. Komunikáciu v rámci SLC zabezpečil pán riaditeľ tak, že je výhradne riešená elektronickou poštou a teda kedykoľvek ľahko kontrolovateľná. Jeho základnou formou takejto komunikácie je prosba a následne poďakovania. Vzhľadom k vyššieuvedenému má Dr. Gustáv Murín, PhD. úplnú dôveru pani ministerky Šimkovičovej, ako aj širšieho vedenia Ministerstva kultúry SR.

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

                                         



Švédska spoločnosť Spotify Technology, ktorá prevádzkuje populárnu hudobnú aplikáciu, oznámila za 4. štvrťrok 2024 nárast tržieb, ktorý prekonal odhady analytikov, a poskytla optimistické prognózy na nový finančný rok 2025. TASR o tom informuje na základe správ Bloomberg a RTTNews.
Streamovací gigant vykázal za tri mesiace do konca decembra 2024 tržby vo výške 4,24 miliardy eur, čo predstavuje medziročný nárast o 16 %. Tento výsledok prekonal odhady analytikov, ktorí očakávali tržby 4,14 miliardy eur. Upravený zisk na akciu však dosiahol len 1,76 eura, čo bolo menej než zisk 2,03 eura/akcia, ktorý očakávali analytici.
Mesačný počet aktívnych užívateľov Spotify sa vo 4. kvartáli zvýšil medziročne o 12 % na 675 miliónov osôb. Zároveň počet prémiových odberateľov, ktorí generujú väčšinu príjmov spoločnosti, stúpol o 11 % na 263 miliónov ľudí.
Hrubá marža spoločnosti v sledovanom období vzrástla medziročne až o 555 bázických bodov na 32,2 %.
Čo sa týka budúcnosti, Spotify je optimistický a v 1. štvrťroku 2025 predpokladá tržby 4,2 miliardy eur. Predpovedá tiež, že v 1. štvrťroku mu pribudnú približne 3 milióny čistých nových aktívnych užívateľov a počet predplatiteľov sa zvýši o 2 milióny osôb.



                                      


Výbor na ochranu novinárov (CPJ) so sídlom v USA v utorok vyjadril znepokojenie z toho, že ukrajinské bezpečnostné zložky vyšetrujú nezávislý denník Ukrajinska pravda pre údajné vyzradenie štátneho tajomstva. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
Ukrajinska pravda koncom januára oznámila, že je predmetom trestného konania po zverejnení vyjadrení náčelníka vojenskej rozviedky (HUR) Kyryla Budanova, ktoré údajne odzneli na neverejnom zasadnutí parlamentu.
Podľa zdroja Ukrajinskej pravdy, ktorý sa na zasadnutí zúčastnil, Budanov varoval, že ak sa do leta nezačnú vážne rokovania o ukončení vojny s Ruskom, Ukrajina sa dostane do existenčného ohrozenia. HUR tieto tvrdenia zverejnené v Ukrajinskej pravde poprela.
"CPJ je znepokojený tým, že Ukrajina začala trestné konanie za 'vyzradenie štátneho tajomstva' v spravodajstve denníka Ukrajinska pravda," uviedla koordinátorka programu CPJ pre Európu a Strednú Áziu Gulnoza Saidová. Vyzvala ukrajinské úrady, aby sa zaviazali rešpektovať dôvernosť novinárskych zdrojov a zdržali sa nátlaku na nezávislú žurnalistiku.
Šéfredaktorka Ukrajinskej pravdy Sevgiľ Musajevová poprela akékoľvek pochybenie s tým, že denník pracuje v súlade so zákonom a novinárskymi štandardmi.
"Sloboda prejavu a prístup verejnosti k informáciám sú kľúčovými hodnotami demokratickej spoločnosti. Ukrajinska pravda zostáva verná svojim zásadám a bude naďalej vykonávať svoju prácu čestne a zodpovedne," uviedla šéfredaktorka.
Tento prípad podľa AFP zjavne súvisí s dlhodobým sporom medzi Ukrajinskou pravdou a prezidentskou kanceláriou, ktorá denníku v minulosti vyčítala kritické spravodajstvo voči vláde.


                                 

Predstavitelia afganského vládneho hnutia Taliban v utorok vykonali raziu v rozhlasovej stanici pre ženy - Begum - a zadržali dvoch jej zamestnancov. Ministerstvo informácií uviedlo, že pre porušenie pravidiel vysielania pozastavilo tejto rozhlasovej stanici činnosť. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
"Príslušníci Generálneho riaditeľstva spravodajských služieb za asistencie zástupcov ministerstva informácií a kultúry dnes vykonali raziu v sídle Begum v Kábule," uviedla vo vyhlásení rozhlasová stanica a žiadala okamžité prepustenie svojich zamestnancov.
Rozhlas tvrdí, že Taliban pri prehliadke zhabal počítače, pevné disky, telefóny a zadržal dvoch zamestnancov-mužov, ktorí nezastávajú žiadnu vyššiu riadiacu funkciu.
Stanica uviedla, že nebude poskytovať ďalšie informácie z dôvodu obáv o bezpečnosť zadržaných zamestnancov, a požiadala príslušné orgány, aby sa "postarali o našich kolegov a čo najskôr ich prepustili".
Talibanské ministerstvo informácií na sieti X oznámilo, že vysielanie stanice bolo pozastavené. "Okrem viacerých porušení poskytovala materiály a programy televíznej stanici so sídlom v zahraničí," uviedlo ministerstvo. Stanica podľa ministerstva porušila pravidlá vysielania a nesprávne využívala licenciu od ministerstva. Vysielanie pozastavilo, "aby bolo možné dôkladne posúdiť súvisiace dokumenty a prijať konečné rozhodnutie".
Stanica Begum tvrdí, že sa nikdy nezapojila do žiadnej politickej aktivity a že je oddaná službe "afganskému ľudu, konkrétne afganským ženám".
Spomínaná stanica bola založená 8. marca 2021, na Medzinárodný deň žien, päť mesiacov pred tým, ako sa k moci vrátil Taliban a zosadil vládu podporovanú Spojenými štátmi.
Talibanské orgány zaviedli pre ženy rozsiahle obmedzenia a de facto ich vytlačili z verejného života na základe zákonov, ktoré OSN nazvala "rodový apartheid", píše AFP.




                                        

Európska komisia (EK) vyzvala v pondelok organizácie v rámci EÚ, aby predkladali návrhy na podporu nezávislých novinárov a médií z Ruska a Bieloruska, ktorí pracujú v exile na území EÚ. Ide už o druhý takýto apel od roku 2023, informuje TASR na základe oficiálneho vyhlásenia EK.
Komisia ponúka na takýto projekt takmer tri milióny eur. Jej hlavným zámerom je zriadenie celoeurópskej platformy alebo siete mediálnych centier, ktoré podporujú pluralitné prostredie a zabezpečenie, aby mohli exiloví novinári zo zmienených krajín
naďalej vytvárať a šíriť obsah bez redakčných zásahov.
Len za vlaňajší rok podľa odhadov utieklo alebo sa presťahovalo do krajín EÚ zruba 1500 nezávislých novinárov a médií z Ruska či Bieloruska.
Komisia zdôrazňuje, že podpora slobodných, nezávislých a pluralitných médií má pre ňu zásadný význam a aj do budúcna bude súčasťou jej politickej agendy. Medzinárodné či mimovládne organizácie, ako aj výskumné centrá a iné inštitúcie môžu na výzvu reagovať do 14. marca 2025.




                                      

Dvanásť krajín Európskej únie vyzvalo Európsku komisiu, aby prijala opatrenia proti zasahovaniu do volieb v členských štátoch a urýchlila prebiehajúce vyšetrovania v súvislosti s porušeniami Nariadenia o digitálnych službách (DSA). TASR o tom píše podľa piatkovej správy portálu Euractiv.com.
Pod výzvu sa podpísali predstavitelia Francúzska, Nemecka, Holandska, Belgicka, Cypru, Chorvátska, Českej republiky, Dánska, Grécka, Rumunska, Slovinska a Španielska. Komisiu žiadajú, aby v plnej miere využila právomoci udelené na základe DSA, ktorého cieľom je vybudovať bezpečnejšie prostredie na internete a bojovať proti dezinformáciám.
Hovorca Komisie pre Euractiv uviedol, že odpoveď na list bude zaslaná v primeranom čase, ale vyšetrovania prebiehajúce na základe DSA budú pokračovať súčasným tempom v súlade s riadnym postupom.
V rámci DSA je otvorených niekoľko vyšetrovaní proti najväčším online spoločnostiam ako Meta, TikTok a X. Výzva prichádza len necelý mesiac pred voľbami v Nemecku (23. februára), pričom krajina varuje pred nárastom hybridných hrozieb a miliardár a majiteľ sociálnej siete X Elon Musk podporuje krajne pravicovú Alternatívu pre Nemecko (AfD), píše agentúra STA.



Copyright © TASR 2024


Vám Musí Jebať

 Vám Musí Jebať 




Nadácia otvorenej spoločnosti vyhlasuje 21. ročník Novinárskej ceny


Nadácia otvorenej spoločnosti vyhlasuje 


21. ročník Novinárskej ceny





Nadácia otvorenej spoločnosti dnes oficiálne otvára prihlasovanie príspevkov do 21. ročníka Novinárskej ceny.Redakcie, autori a autorky, ale aj verejnosť môžu prihlásiť príspevky do 10 kategórií prostredníctvom webu Novinárskej ceny do 20. marca 2025. Prihlásené príspevky bude opäť hodnotiť takmer 50 osobností z novinárskeho, kultúrneho, vedeckého a spoločenského života.

Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční 20. mája 2025 v Starej tržnici v Bratislave za účasti špeciálnych hostí.

Novinársku cenu bude sprevádzať komunikačná kampaň s heslom Bez faktov to nemá cenu, ktorá vzniká v spolupráci s kreatívnou agentúrou Mayer/McCann Erickson a výskumnou agentúrou NMS.

„Pri sledovaní správ zo Slovenska mám občas pocit, ako keby nás vládna moc unášala do sveta románu Georga Orwella 1984, v ktorom čierne je biele, pokojný protest je štátny prevrat, vojnový agresor je obeť atď. V tejto súvislosti máme pred sebou viaceré úlohy. Jednou z nich bude udržať slobodu a nezávislosť médií, druhou bude udržať ich vplyv na verejnú mienku. A práve tu je priestor pre Novinársku cenu a jej príspevok k posilňovaniu prestíže celej brandže tradičných médií. Verím preto, že nás v tom ani tento rok tradičné a mienkotvorné médiá nenechajú samých a prihlásia to najlepšie z ich minuloročnej produkcie, aby sme 20. mája opäť vyzdvihli tradičnú rolu tradičných médií v demokratickej spoločnosti a spoločne oslávili kvalitnú žurnalistiku,“ povedal riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti Fedor Blaščák.

Zmenou v prihlasovacích kategóriách 21. ročníka je zlúčenie kategórií písanej a audiovizuálnej investigatívnej žurnalistiky s cieľom preniesť hlavný dôraz z formálneho prevedenia na samotný obsah. Praktickým dôvodom zlúčenia kategórií bol kontinuálne klesajúci počet prihlášok v oblasti audiovizuálnej investigatívy v minulých rokoch. Jednotná kategória je určená pre príspevky, ktoré vyhľadávajú, vyšetrujú, skúmajú, analyzujú a odhaľujú zločiny, korupciu, porušovanie ľudských či občianskych práv a zverejňujú informácie a ich súvislosti s cieľom chrániť verejný záujem.

Ročník zachová tradíciu udeľovania špeciálnych cien, Rada Novinárskej ceny bude aj tento rok vyberať laureáta či laureátku Ceny otvorenej spoločnosti a Ceny za inovatívnu žurnalistiku.

Počet povolených prihlásených príspevkov na autora/autorku ostáva rovnaký: do jednej kategórie môže autor/ka poslať maximálne dve prihlášky, príspevky od jedného autora/autorky môžu byť prihlásené do maximálne dvoch kategórií. Maximálny počet prác jedného autora/autorky v celej súťaži je obmedzený na tri. Prihlásiť je možné buď jednotlivý príspevok alebo sériu. Sériu maximálne troch príspevkov je možné prihlásiť len v prípade, že ide o príspevky na pokračovanie, ktoré na seba úzko tematicky nadväzujú.

Do všetkých súťažných kategórií je možné prihlásiť aj práce publikované v maďarčine, rómčine, ukrajinčine, angličtine alebo inom cudzom jazyku. Podmienkou je, aby tieto príspevky boli uverejnené alebo odvysielané na Slovensku v období roka 2024. K príspevkom v inom ako slovenskom alebo českom jazyku je však potrebné priložiť preklad do slovenčiny.

Viac informácií o podmienkach súťaže nájdete na www.novinarskacena.sk


Hlavným partnerom Novinárskej ceny je Nadácia Slovenskej sporiteľne.

Partnermi súťaže sú Slovenská sporiteľňa, Nadácia ESET, Nadácia Zastavme korupciu, MEMO 98, Človek v ohrození, Veľvyslanectvo Spolkovej republiky Nemecko, NMS Market Research Slovakia a agentúra Mayer/McCann Erickson.
 
 

Kde sa kotia tieto národné obludy?

Kde sa kotia tieto národné obludy?




PROGRESÍVCI, KONČÍTE VŠADE VO SVETE. DAJTE POKOJ NOVÝM LÍDROM KULTÚRY❗️
Najnovšia vlna kritiky vo svetle snahy o destabilizáciu nových vedení v kultúrnych inštitúciách zasiahla pána Gustáva Murína, riaditeľa Slovenského literárneho centra.
Pán Murín je odborník, s dlhoročnou praxou, ktorý priniesol do literárnej scény významnú hodnotu. Jeho skúsenosti, tvorba a ocenenia v kultúrnej sfére hovoria za všetko.
Preto je absurdné, že sa stáva terčom útokov zo strany zamestnancov, ktorí za sebou zďaleka nemajú to, čo on. Podobne, ako pri SNG tu máme opäť snahu zo strany zamestnancov z ideologických dôvodov odstrániť aj riaditeľa Slovenského literárneho centra. Je drzosť, že zamestnanci, ktorí by mali rešpektovať autoritu, sa rozhodli otvorene vykrikovať na svojho nadriadeného, namiesto toho, aby sa sústredili na svoju prácu a podporovali inštitúciu, ktorá im poskytuje príležitosti.
Keď som mala možnosť osobne sa stretnúť s pánom Murínom, jeho správanie bolo príkladom profesionality a slušnosti. Útoky na jeho osobu sú znova raz len súčasťou širšej agendy, ktorou sa nespokojní progresívci usilujú len o svoje záujmy, a nie o hodnotu kultúry a umenia. Kritika voči nemu rozhodne nie je otázkou jeho profesionality. O osobnej animozite a ideologickom konflikte svedčí to, že ho poniektorí radi nazývajú konšpirátorom či dezolátom – čo jasne ukazuje, že skutočný problém nie je v jeho schopnostiach, ale v tom, že sa im nepáčia jeho názory na svet, ktoré istá skupina ľudí doteraz nevie začať rešpektovať.
Pán Murín, držím palce vo Vašej práci. S agresívnymi progresívcami to nebudete mať ľahké. Vedzte však, že oni kopú z posledného a my za Vami a za očistením kultúry od bahna pseudoumelcov stojíme!



4. 2. 2025

Otvorený list Českého výboru Medzinárodného tlačového inštitútu slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi


Otvorený list Českého výboru Medzinárodného tlačového



 inštitútu slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi


Robert Fico,

Úrad vlády SR
Námestie slobody 1
813 70 Bratislava

Praha, 4. februára 2025

Vážený pán premiér,

Obraciame sa na Vás v reakcii na Vaše vyjadrenia pre české médiá, v ktorých ste okrem iného kritizovali obraz, ktorý si údajne vytvárajú o Vás a Vašej vláde.

Medzinárodný tlačový inštitút je medzinárodná novinárska organizácia, ktorá sa už sedemdesiatpäť rokov angažuje v ochrane slobody médií. Založilo ju na Kolumbijskej univerzite v USA v roku 1950 celkovo 34 novinárov z rôznych krajín. Dnes pôsobí globálne s pobočkami v mnohých krajinách.

V roku 2018 vznikol Český národný výbor Medzinárodného tlačového inštitútu (CZ IPI), ktorý si dal za cieľ monitorovať porušovanie princípov slobody médií a útoky na nezávislosť novinárov v Českej republike. A tiež reagovať na tieto situácie.

Teraz ako členovia predstavenstva CZ IPI považujeme za dôležité reagovať na vaše opakované vyjadrenia o českých médiách. Okrem iného nie je vhodné, aby médiá v susednej krajine informovali o postojoch a názoroch na dianie na Slovensku a aby neznesiteľne opisovali vašu vládu. Tieto vyhlásenia považujeme za prinajmenšom nešťastné a apelujeme na našich kolegov v českých redakciách, aby sa nimi nenechali nijako ovplyvniť.

Slobodné médiá sú tie, ktoré informujú svojich čitateľov, divákov alebo poslucháčov podľa najlepšieho svedomia. Rešpektujú etické a profesionálne normy, ale nenechajú sa diktovať, čo majú alebo nemali nahlasovať. To platí pre domáce aj zahraničné témy.

Slobodné médiá posudzujú význam a prioritu udalostí samy o sebe, bez ohľadu na to, či sa to páči držiteľom moci, ktorých činy opisujú a komentujú. Určite to platí aj pre postoje k vládam a premiérom iných krajín. Ak médiá informujú o politických udalostiach v iných krajinách, v žiadnom prípade to nemožno opísať ako zasahovanie do vnútorných záležitostí. Takéto obvinenia proti slobodným médiám vždy najčastejšie vznášali predstavitelia rôznych autokratických režimov. Veríme, že v Slovenskej republike to tak rozhodne nie je a nebude.

V tejto súvislosti vnímame vaše vyjadrenia ako snahu vykresliť české médiá ako nepriateľa a zatiahnuť ich do vlastnej politickej agendy. Považujeme to za úplne neprijateľné.

Vážený pán premiér,

Žiadame vás, aby ste rešpektovali zásady slobody prejavu, ktoré sú jedným zo základných pilierov demokratického sveta. To platí nielen vo vzťahu k českým médiám, ale aj voči médiám na Slovensku, ktoré sa tiež často stávajú terčom silných verbálnych útokov zo strany vás osobne aj od vašich kolegov a spojencov. Vykresľovať niektoré redakcie ako "nepriateľov národa" je nielen nezodpovedné, ale aj potenciálne nebezpečné. Sami veľmi dobre viete, ako ďaleko môže viesť nadmerná radikalizácia. Preto, pokiaľ ide o našich slovenských kolegov, vyzývame vás, aby ste sa takýchto obvinení zdržali.

Veríme, že zodpovedný politik na čele vlády demokratickej krajiny je schopný uznať a rešpektovať základné princípy slobody médií. Budeme radi, ak nás o tom presvedčíte svojimi ďalšími krokmi.

V mene predstavenstva CZ IPI

Robert Čásenský, predseda predstavenstva

Cenu Ferdinanda Peroutku za rok 2024 získali Marie Bastlová a slovenský novinár Marek Vagovič


Cenu Ferdinanda Peroutku za rok 2024 získali Marie Bastlová 

a slovenský novinár Marek Vagovič



Spoločnosť Ferdinanda Peroutku v utorok 4. februára udelila prestížne novinárske ceny Ferdinanda Peroutku za rok 2024. V Centre súčasného umenia DOX ich prijala redaktorka a moderátorka Seznamu Zprávy Marie Bastlová a slovenský investigatívny novinár, komentátor a moderátor Marek Vagovič.

Mária Bastlová je absolventkou práva, žurnalistiky a mediálnych štúdií na Karlovej univerzite. Na Zoznam Zprávách pripravuje rozhovory pre podcast Ptám se já, ktoré sú zamerané na aktuálne novinárske témy s dôrazom na politiku. Rozhovorom sa venuje od roku 2017 – najprv ako moderátorka relácie Dvadsať minút Rádia žurnál, krátko moderovala reláciu K vec na CNN Prima News. Pôsobila aj v Hospodárskych novinách, kde sa venovala financovaniu politických kampaní, mapovaniu majetku politikov a samozrejme politike a jej zákulisia. "Želám Márii Bastlovej, aby jej hostia v budúcnosti váhali, či jej pozvanie prijmú, pretože ide o veľmi prestížne podujatie vyhradené len pre skutočne významné osobnosti. Alebo či by mali radšej odmietnuť, pretože to je najťažší boj, aký môžete v českých médiách zažiť a nie každý v ňom môže uspieť," píše vo svojej chvále Jindřich Šídlo.

Marek Vagovič vyštudoval históriu na Trnavskej univerzite. V médiách pôsobí od roku 2000 a zameriava sa najmä na prepojenie politiky a biznisu. Pracoval pre SITA, denníky Pravda a SME, týždenníky Domino fórum a Týždeň. Od jesene 2015 sedem rokov vedie investigatívny tím portálu Aktuality.sk. Na jar 2022 začal pracovať ako komentátor denníka Postoj. V roku 2016 vydal knihu Vlastnou hlavou: Ako dostal Fico odovzdal krajinu oligarchom. O dva roky neskôr napísal s kolegami z redakcie Aktuality.sk knihu Ticho: Príbeh Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. V roku 2020 vyšlo pokračovanie Vlastnou hlavou 2.

"Keby Československo ešte existovalo, Marek Vagovič by túto cenu dostal už dávno. Tajné nahrávky, uniknuté spisy nepatria do štýlu tohtoročného laureáta. Tieto metódy používala prvá generácia slovenských investigatívnych novinárov od 90. rokov, zatiaľ čo druhá generácia – ktorej najvýraznejšou osobnosťou je Marek Vagovič – vie hovoriť s ľuďmi, overovať a nakoniec jasne prezentovať výsledok. Jednoducho povedané, tento vyšetrovateľ nie je lenivý. Často sa tejto téme venoval ešte predtým, ako sa stala módnou – písal napríklad o zvláštnom rozhodovaní vplyvného šéfa Špeciálnej prokuratúry Dušana Kováčika desať rokov predtým, ako bol Kováčík odsúdený za korupciu a odsúdený za ňu," hovorí Tomáš Němeček vo svojom pochvalnom príhovore.

Novinárske ceny Ferdinanda Peroutku udeľuje Spoločnosť Ferdinanda Peroutku od roku 1995, vždy pri príležitosti výročia narodenia slávneho prvorepublikového novinára a v exile prvého šéfa československého vysielania Rádia Slobodná Európa v exile. Ocenení by mali vykazovať vlastnosti, ktoré zdobili Ferdinanda Peroutku, a to absolútnu integritu pred zákonom a vlastným svedomím a vysokú morálnu integritu, ktorá vylučuje rozpor medzi slovami a skutkami. Musia byť tiež osobne zodpovední za sociálne dôsledky svojej novinárskej činnosti. Ich profesionálna práca má byť na mimoriadnej úrovni, znásobenej presnosťou ich výrazových prostriedkov a krásou ich jazyka. Musí byť založená na demokratickej orientácii, ktorá je absolútne a vždy nekompromisná voči všetkým prejavom totality a kultúrnej, národnej a politickej neznášanlivosti.

Partnermi Spoločnosti Ferdinanda Peroutku sú Centrum súčasného umenia DOX, Vzdelávacia nadácia Jana Husa a ďalší darcovia.

Baránek is back

 Baránek is back



 "Vedenie Sekcie spravodajstva STVR a moderátor Matej Baránek sa po konštruktívnej a vecnej komunikácii dohodli na pokračovaní spolupráce pri moderovaní relácie Sobotné dialógy,. Sme radi, že Matej Baránek nakoniec zmenil svoje rozhodnutie a že relácia bude mať aj naďalej skúseného a profesionálneho moderátora, akým pán Baránek nepochybne je."

STVR s Dotykom života cez víkend valcovala sledovanosť, seriál sledovalo viac ako pol milióna divákov


STVR s Dotykom života cez víkend valcovala sledovanosť,



 seriál sledovalo viac ako pol milióna divákov


Slovenská televízia má za sebou mimoriadne úspešný víkend. Jej programová ponuka nespravodajských relácií jednoznačne pokorila konkurenčné stanice. V piatok sa celkovo najsledovanejším programom celého dňa stala súťažno-zábavná šou Milujem Slovensko, ktorá baví divákov už 15 televíznych sezón a aj naďalej sa teší neutíchajúcej diváckej priazni. Sobotňajší večer patril overeným súťažno-zábavným formátom – Záhady tela a talkšou Petra Marcina Neskoro večer sa stali najsledovanejšími nespravodajskými programami dňa. Absolútne prvenstvo v sledovanosti počas celého víkendu dosiahol seriál z pôrodníckeho prostredia Dotyk života, ktorý po prvýkrát pokoril hranicu pol milióna divákov. Divácky záujem vzbudila v nedeľu na obed aj diskusná relácia O 5 minút 12.

Piatkový večer ovládla súťažno-zábavná šou Milujem Slovensko, ktorá baví divákov už 15 televíznych sezón a opakovane sa teší neutíchajúcemu záujmu. Relácia sa stala absolútne najsledovanejším programom celého dňa a získala si 448.000 divákov pri trhovom podiele 25,1 % v univerzálnej cieľovej skupine. Vynikajúce výsledky dosiahla aj v mladšej cieľovej skupine od 14 do 56 rokov s trhovým podielom na úrovni 22,3 %. Neskôr večer si diváci nenechali ujsť aj premiérovú epizódu talkšou Trochu inak s Adelou, ktorú videlo 89.000 divákov pri trhovom podiele 6,9 % cieľovej skupine 12+.

Sobotňajší večer patril overeným súťažno-zábavným formátom, ktoré Jednotke rovnako priniesli vedúce postavenie na trhu. Najsledovanejším nespravodajským programom dňa sa stala šou Záhady tela. Premiérová epizóda prilákala k televíznym obrazovkám 431.000 divákov pri trhovom podiele 22,4 % v univerzálnej cieľovej skupine. Hneď druhú priečku obsadila talkšou Petra Marcina Neskoro večer, ktorá oslovila 380.000 divákov pri trhovom podiele 23,4 % v cieľovej skupine 12+.

Absolútne najsledovanejším programom nedele, ako aj celého víkendu sa stal seriál Dotyk života, ktorý po prvýkrát pokoril hranicu pol milióna divákov. Poslednú epizódu sledovalo 514.000 divákov pri trhovom podiele 25,7 % v univerzálnej cieľovej skupine.Zabodoval aj u mladších divákov v cieľovej skupine od 14 do 56 rokov s podielom na trhu na úrovni 17,3 %. Diváci následne ocenili dokumentárny cyklus Opri sa o mňa, v ktorom sa o svoj životný príbeh podelila Kristína Svarinská. Relácia zaujala 234.000 divákov pri trhovom podiele 14,6 % v cieľovej skupine 12+.

Slovenská televízia vzbudila divácky záujem aj v nedeľu na obed, kedy sa relácia O 5 minút 12 stala celkovo najsledovanejšou politickou diskusnou reláciou. Na Jednotke a spravodajskom okruhu :24 ju sledovalo spolu 412.000. Na Jednotke si ju videlo 339.000 divákov s vynikajúcim trhovým podielom na úrovni 27 % v cieľovej skupine 12+. Na spravodajskom okruhu :24 si reláciu pozrelo ďalších 73.000 divákov pri trhovom podiele 5,8 % v univerzálnej cieľovej skupine.

Zdroj dát: PMT/KANTAR SLOVAKIA

Normalizácia pokračuje

Normalizácia pokračuje

                                    

Priatelia, oznamujem vám, že končím na poste zahraničného spravodajcu v Prahe. Robil som to vyše 18 rokov, teda som zažil Slovenský rozhlas, RTVS i STVR. Vedenie STVR mi vypovedalo zmluvu, bez poďakovania, bez zdôvodnenia...
Takto sa lúčia s človekom, ktorý pre Slovenský rozhlas celkovo odpracoval takmer 30 rokov. Od roku 1993 s krátkou prestávkou až dodnes...
Boris Kršňák




G. Murín: Vyjadrenia v liste zamestnancov SLC nemajú nič spoločné s realitou

G. Murín: Vyjadrenia v liste zamestnancov SLC



 nemajú nič spoločné s realitou




Predseda Slovenského literárneho centra (SLC) Gustáv Murín odmieta obvinenia zamestnancov, ktorí sa v otvorenom liste Ministerstvu kultúry SR posťažovali na jeho nekoncepčné riadenie a zlé správanie voči podriadeným. "List obsahuje notorické floskuly, ktoré sa používajú už roky a ani v tomto prípade nemajú nič spoločné s realitou," uviedol v reakcii Murín pre TASR.
Kritiku o nekoncepčnom riadení považuje za neopodstatnenú, o to viac, ak doposiaľ nedostal od zamestnancov niektoré požadované informácie, týkajúce sa projektov SLC. V sťažnostiach podriadených preto vníma aj strach z odhalení, ktoré sa týkajú doterajšej činnosti centra. Mrzí ho, že signatári listu si nevážia ani jeho kroky k zvýšeniu ich príjmov. "Napriek tomu budem aj naďalej pracovať v prospech toho, aby SLC slúžilo všetkým tvorcom aj čitateľom a nielen niekoľkým záujmovým skupinkám," dodal Murín, pripomínajúc i svoje doterajšie aktivity a skúsenosti v oblasti propagácie slovenskej literatúry.
Zamestnanci Slovenského literárneho centra adresovali v pondelok (3. 2.) list vedeniu ministerstva kultúry, v ktorom obviňujú Murína z nekoncepčného a deštruktívneho riadenia SLC a vytvárania nepriateľského pracovného prostredia. Od rezortu žiadajú okamžité riešenie situácie. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) si za svojou nomináciou stojí a list považuje za opakovaný prostriedok nátlaku, ktorým sa oponenti snažia spochybňovať personálne zmeny, realizované rezortom.



Zdroj: TASR

SFTA zverejnila nominácie na Slnko v sieti, najviac nominácií majú Vlny

SFTA zverejnila nominácie na Slnko v sieti,



 najviac nominácií majú Vlny

Najviac nominácií na cenu Slnko v sieti za rok 2024 získali filmy Vlny a Ema a smrtihlav. Členovia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) udelili dobovej dráme Jiřího Mádla Vlny 14 nominácií. Ema a smrtihlav od režisérky Ivety Grófovej má spolu 12 nominácií. Do prestížnej kategórie Najlepší hraný film bolo prihlásených 14 titulov. TASR o tom informovala PR manažérka Perla Žinčíková.
Národné filmové ceny sa podľa organizátorov tešia stúpajúcemu záujmu, ktorý zrkadlí nárast filmovej a televíznej tvorby a jej kvality. "Celkovo bolo prihlásených rekordných 49 filmových a televíznych diel," uvádzajú organizátori Slnka v sieti. Do kategórie Najlepší dokumentárny film bolo prihlásených 15 diel, do kategórie Najlepší animovaný film päť titulov a do kategórie Najlepší televízny film/miniséria/seriál osem audiovizuálnych diel.
Novinkou je kategória Najlepší krátkometrážny hraný alebo dokumentárny film, do ktorej tvorcovia prihlásili sedem titulov.
O titul Najlepší hraný film spolu so snímkami Vlny, Ema a smrtihlav zabojuje aj film režiséra Miloslava Luthera Spiaci účet, ktorému akademici udelili sedem nominácií. "Aj táto snímka sa vyrovnáva s našou minulosťou. Slovenská súčasná kinematografia, a teda aj filmy nominovaná na Slnko v sieti, tak intenzívne reagujú práve na naše viac či menej vzdialené doby a vyrovnávajú sa s traumami, ktoré v nich vznikli," poznamenáva SFTA.
Ako príklad uvádza aj filmy s politickou tematikou nedávnej slovenskej histórie, ktoré rozvírili spoločenské diskusie. Konkrétne politický triler Vojna policajtov získal dve nominácie, má ich v kategórii Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej aj vedľajšej úlohe. Kontroverzná snímka Miki zabojuje tiež v dvoch kategóriách - Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe a Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe.
Organizátor ocenenia upozorňuje aj na nárast počtu prác prihlásených do kategórie Najlepší dokumentárny film, kde akademici vyberali z 15 projektov. Nominácie získali snímky Architektúra ČSSR 58-89, Prezidentka a Wishing on a Star, ktorému patria nominácie v ďalších štyroch kategóriách - Najlepšia filmová réžia, scenár, kamera a strih. Film Prezidentka zabojuje aj v kategórii Najlepší filmový strih.
Slávnostné vyhlásenie národných filmových cien Slnko v sieti za rok 2024 sa uskutoční 16. apríla v priestoroch Slovenského rozhlasu.

Zdroj: TASR

Prieskum: Markíza, Expres a Nový Čas sú naďalej najpopulárnejšie slovenské médiá

Prieskum: Markíza, Expres a Nový Čas sú



 naďalej najpopulárnejšie slovenské médiá

Denník Nový Čas, týždenník Plus 7 dní, dvojtýždenník TV Max, mesačník Doma v záhrade, Rádio Expres a televízia Markíza patrili v druhom a treťom kvartáli 2024 medzi najpreferovanejšie slovenské médiá. Vyplýva to z výsledkov národného prieskumu spotreby, médií a životného štýlu Market & Media & Lifestyle, ktorý realizuje spoločnosť Median SK. TASR ich poskytla zástupkyňa spoločnosti Linda Kleinertová. Zber dát sa uskutočnil od 24. júna 2024 do 15. decembra 2024 na vzorke 4125 respondentov.
Celková čítanosť celoštátnych denníkov dosiahla hodnotu 22 percent opýtaných - pri metodike "čítal posledné vydanie". Pri metodike "čítal posledných 14 dní" dosiahla čítanosť hodnotu 43,8 percenta. Prvú pozíciu si udržal Nový Čas s 9,3 percenta. Nasledujú denníky Šport a Pravda (oba po 4,7 percenta) a denník Plus jeden deň (4,6 percenta). Denník Sme mal čítanosť 4,5 percenta, Hospodárske noviny 3,3 percenta a Denník N 2,7 percenta.
Posledné vydanie týždenníka si aspoň prelistovalo 24,4 percenta opýtaných. Najčítanejším bol týždenník Plus 7 dní (6 percent). Týždenníky Život a Eurotelevízia mali po 3,9 percenta čítanosti a Rytmus života 2,8 percenta. Nasledujú týždenníky Báječná žena (2,6 percenta), Šarm a Chvíľka pre teba (oba po 2,4 percenta). Sieť týždenníkov Regionálne noviny (RegionPRESS) dosiahla 7,3 percenta a sieť Petit Press MY noviny 3,2 percenta.
Čítanosť pri dvojtýždenníkoch predstavuje 10,6 percenta populácie vo veku od 14 do 79 rokov. Najčítanejším bol TV Max (4,5 percenta). Nasleduje Relax s 2,7 percenta, Tele plus s dvoma percentami, 100+1 s 1,6 percenta, Žena a život s jedným percentom a Môj okamih šťastia s čítanosťou 0,5 percenta. Sieť titulov ECHO Dvojtýždenníky má čítanosť 1,8 percenta.
Celková čítanosť mesačníkov bola v sledovanom období na úrovni 39,3 percenta. Najviac (5,2 percenta) mal časopis Doma v záhrade. Nasleduje Záhradkár so 4,8 percenta, Emma (4,4 percenta), Zdravie (4,2 percenta). Časopis Nový Čas krížovky eviduje 3,9 percenta, Napínavé krížovky 3,6 percenta a Auto motor a šport 3,5 percenta.
Celková počúvanosť rádií v parametri "počúval včera" predstavovala 51,8 percenta populácie. Prvú pozíciu si udržalo Rádio Expres s 15,1 percenta. Nasledujú Rádio Slovensko (11,7 percenta) a Fun rádio (9,7 percenta). Rádio Európa 2 dosiahlo 9,1 percenta, Rádio Vlna 7,7 percenta. Rádio Melody si zaplo 5,6 percenta a Rádio Regina 3,9 percenta respondentov.
Celková počúvanosť rádií v parametri "počúval posledný týždeň" predstavuje 88,2 percenta. Prvé miesto obsadilo opäť Rádio Expres (34,8 percenta), nasleduje Rádio Slovensko (23,4 percenta) a Fun rádio (23,2 percenta). Rádio Európa 2 počúva aspoň raz za týždeň 21,4 percenta, Rádio Vlna 18 percent a Rádio Melody 13,7 percenta. Na siedmej priečke skončilo Rádio Regina so 7,7 percenta.
Sledovanosť všetkých televízií podľa parametru "sledovali včera" dosahovala 74 percent, čo predstavuje viac ako 3,2 milióna divákov. Najsledovanejšou bola TV Markíza s 32,4 percenta, druhá TV Joj zaznamenala 23,5 percenta a tretia verejnoprávna Jednotka dosiahla sledovanosť na úrovni 20,3 percenta.


Zdroj: TASR


 

Úryvky z konferencie vo Wannsee

 Úryvky z konferencie vo Wannsee 


Zamestnanci Slovenského literárneho centra sa vedeniu ministerstva kultúry sťažujú na riaditeľa Gustáva Murína

Zamestnanci Slovenského literárneho centra sa vedeniu



 ministerstva kultúry sťažujú na riaditeľa Gustáva Murína




Vážená pani ministerka kultúry SR, Mgr., PaedDr. Šimkovičová,
Vážený pán generálny tajomník služobného úradu MK SR, JUDr. Machala,
Vážený pán štátny tajomník MK SR JUDr. Bernaťák,

my, dolupodpísaní zamestnanci a zamestnankyne Slovenského literárneho centra (SLC), sa na Vás obraciame so sťažnosťou na súčasného riaditeľa inštitúcie, Gustáva Murína, a žiadame okamžité riešenie situácie, ktorá ohrozuje jej normálne fungovanie. Od nástupu dočasne menovaného riaditeľa, pána Gustáva Murína, vládne v SLC chaos a pracovné podmienky sa stali neudržateľnými.

Menovanie pána Murína vyvolalo pobúrenie v spisovateľskej obci, medzi vydavateľmi vrátane ZVKS, ktorých diela má SLC propagovať, a takisto medzi mnohými zahraničnými partnerskými organizáciami a inštitúciami, ktoré sú kľúčové pre vydávanie a propagáciu prekladov slovenskej literatúry.

Pán Murín od začiatku svojho pôsobenia riadi SLC nekoncepčne a deštruktívne:

• Zavádza chaotické riadenie bez odbornej diskusie a konzultácií,
• zahlcuje zamestnancov nereálnymi požiadavkami a zastrašuje ich disciplinárnymi hrozbami,
• zasahuje do už rozbehnutých projektov a ruší platné zmluvy bez jasného odôvodnenia,
• ignoruje kontinuitu práce napriek existujúcim záväzkom a vyplateným honorárom,
• mení rozhodnutia zo dňa na deň bez vysvetlenia,
• svojimi nekompetentnými a nevhodnými vyjadreniami poškodzuje dobré meno inštitúcie v online priestore.

Zároveň svojím správaním vytvára nepriateľské pracovné prostredie:

• Prejavuje hrubú neúctu k zamestnancom a zamestnankyniam, iracionálne argumenty (kybernetický útok zo strany pani Dany Podrackej) používa na vyhrážky a zastrašovanie,
• správa sa vulgárne a agresívne, čím znemožňuje odbornú prácu a paralyzuje chod inštitúcie.

Pán Murín nemá odborné ani manažérske predpoklady na vedenie inštitúcie.
Preto žiadame, aby ste ho neodkladne odvolali a do vypísania riadneho výberového konania poverili vedením inštitúcie kompetentnú osobu zvnútra inštitúcie, ktorá dokáže zabezpečiť stabilitu a kontinuitu.

Prílohu tohto listu tvoria e-maily, ktoré si Gustáv Murín vymenil so zamestnankyňami SLC.

Vo fyzickom liste sa nachádzajú podpisy zamestnancov a zamestnankýň prítomných na pracovisku SLC 31. 1. 2025, ostatní svoj súhlas s podpisom potvrdili e-mailom. Na vyžiadanie doložíme.

Veríme, že ministerstvo kultúry podnikne potrebné kroky na záchranu Slovenského literárneho centra.

S úctou,

Daniela Balážová
Soňa Púček Balážová
Miroslava Bilačičová
Brigita Drábová
Lucia Galdíková
Nataša Juračková
Lucia Kvasňovská
Magdaléna Lörinczová
Lenka Macsaliová
Michal Mazák
Mária Modrovich
Dado Nagy
Monika Nagyová
Dana Podracká
Vojtech Ruman
Kristína Soboň
Ľubomíra Šimeková
Marek Vadas
Mária Vargová

3. 2. 2025

MEČIAROVA KURVIČK PÍŠE GUARDIANU

 MEČIAROVA KURVIČKA 



PÍŠE GUARDIANU
LIST MICHALA ZOLDYHO ŠÉFREDAKTOROVI DENNÍKA THE GUARDIAN
(slovenský preklad)

List bol zaslaný 30. januára elektronickou cestou do londýnskej redakcie denníka THE GUARDIAN ako reakcia na článok z 29. januára pod titulkom "Na Slovensku prebieha šialené potláčanie kultúry, vraciame sa do sovietskych čias"

Vážený pán šéfredaktor,

V dnešnom svete moderných komunikačných kanálov 21. storočia a okamžitého prístupu k širokému spektru informačných zdrojov, dostupných v priebehu milisekúnd, niet ospravedlnenia pre to, ak sa významné médium nedokáže skontaktovať a urobiť rozhovor nie s jediným, ale ideálne s viacerými nezávislými komentátormi, pozorovateľmi a ďalšími intelektuálmi, aby čitateľovi predstavilo vyvážený obraz situácie v ktorejkoľvek krajine, vrátane Slovenska. Váš včerajší komentár od Moniky Kompaníkovej pod titulkom "Na Slovensku prebieha šialené potláčanie kultúry, vraciame sa do sovietskych čias" v zarážajúcej miere zaostáva za dlhodobo rešpektovaným štandardom seriózneho mediálneho informovania The Guardian.

Skôr než sa pustím do polemiky s obsahom tohto politicky zaujatého článku o situácii kultúry na dnešnom Slovensku, považujem za užitočné upozorniť na jedno z mnohých škandalózne kontroverzných vyjadrení šéfredaktora pani Kompaníkovej, pána Martina Šimečku, ktorý považuje slovenský jazyk, teda oficiálny štátny a zároveň materinský jazyk všetkých Slovákov, za "drevenú fialovú reč obesenca." Myslím, že po takom extrémne dehonestujúcom vyjadrení by človek radšej mal okamžite skončiť a už sa ďalej neunúvať vyvracaním zavádzajúcich tvrdení pani Kompaníkovej v jej článku o kultúre na Slovensku. Ten článok si však predsa len žiada niekoľko poznámok, ak pre nič iné, tak aspoň z úcty k serióznej žurnalistike, usilujúcej sa nielen hľadať, ale aj nájsť pravdu.

Vedia napríklad medzinárodní čitatelia novín The Guardian, že slovenský premiér Robert Fico nie je populista, ktorý by chcel so svojou vládou ťahať Slovensko kamsi na východ, ale naopak, že je známy ako dlhoročný oddaný podporovateľ celoeurópskej jednoty a pôvodných demokratických princípov otcov zakladateľov EÚ? Bol oprávnene hrdý na dobré výsledky Slovenska pod jeho vedením počas druhej dekády tohto tisícročia do takej miery, že s nadšením verejne nabádal, aby Slovensko patrilo medzi kľúčových členov samotného jadra EÚ. Pod jeho vedením sa preto Slovensko v žiadnom prípade nezberá nasledovať tragický príklad Londýna a dať Európskej únii zbohom ako Veľká Británia.

Vedia vaši čitatelia, že ak existuje potenciálna hrozba násilného prevratu na Slovensku je to preto, že drvivá väčšina občanov Slovenska je mimoriadne znepokojená súčasným militantným nerešpektovaním výsledkov parlamentných volieb 2023 opozíciou? Áno, stovky tisíc občanov Slovenska sa skutočne cítia ohrození, lenže nie politikou premiéra Fica. Sú čoraz viac znepokojení tým, k čomu môže viesť zúrivé baženie opozície po moci, najmä po minuloročnom atentáte fanatickým podporovateľom opozície, ktorý vystrelil svojím revolverom päť nábojov z takmer bezprostrednej blízkosti na pána Fica, keď vyšiel von na ulicu podať ruku menšiemu davu po skončení zasadnutia svojej vlády v stredoslovenskom meste Handlová. Zabudli redaktori The Guardian na túto takmer tragickú udalosť, ktorá otriasla celým svetom, alebo radšej ignorujú minuloročné hrozivé správy zo Slovenska, o ktorých informovali všetky svetové médiá? Pamäť v našich končinách krátka nebýva, rozhodne nie pokiaľ ide o Slovensko.

Ak existuje hrozba prevratu, alebo presnejšie povedané, násilného zvrhnutia legitímnej vlády krajiny, mnohí sa obávajú, že je to kvôli politike, počínaniu a zámerom opozície, jej mediálnym excesom a jej politickým aktivistom. Viacerí pozorovatelia miestnej situácie, vrátane mňa, však tieto obavy nezdieľame hlavne preto, lebo veríme, že stovky tisíc Slovákov - takzvaná tichá, mierumilovná, nemilitantná a demokratická väčšina - výrazne prevyšujú tých pár desiatok tisíc, ktoré sú piatok čo piatok verbované do ulíc v zúrivej snahe vyvíjať verejný tlak na vládu, aby odstúpila a odovzdala moc opozícii.
V žiadnom prípade sa tak nestane, pán šéfredaktor The Guardian a pani Kompaníková.

Hoci je Slovensko relatívne malé, menej známe a vcelku nenápadné, Slováci sú civilizovaný a zodpovedný národ, v ktorom  zdravý rozum, múdrosť a sebaúcta ľudí vždy zvíťazí nad blúznením hŕstky mocichtivých dobrodruhov, ktorých nafúknuté egá, ambície a sny sú v ostrom nepomere k ich počtu a marginálnemu významu.

Dovolím si teraz venovať pár chvíľ niekoľkým kľúčovým nesporným faktom, ak by niekto chcel vedieť viac o súčasnej situácii na Slovensku. Počas tri a pol ročného obdobia pod vedením až troch po sebe nasledujúcich neúspešných vlád, od marca 2020 do októbra 2023, Slovensko zažilo alarmujúce zneužívanie policajných síl a ďalších orgánov právneho a justičného systému, ktoré podkopalo piliere právneho systému štátu a nakoniec premenili právny štát na pokrivenú karikatúru, ktorá sa začala podobať obávanému obdobiu začiatku päťdesiatych  rokov minulého storočia, neslávne známeho celou sériou politických čistiek, ktoré viedli k stíhaniu, vykonštruovaným procesom a popravám kohokoľvek, kto bol označený za politického nepriateľa.

Počas svojho pôsobenia vo funkcii neurobila žiaľ prezidentka Čaputová nič pre zastavenie znepokojivých známok zneužívania moci, zatiaľ čo národ so zdesením  sledoval, ako je pán  Fico a niektorí jeho spolustranníci šikanovaný a kriminalizovaný na základe najrôznejších vykonštruovaných obvinení len preto, aby bolo možné zbaviť sa raz a navždy opozície v presvedčení, že Západ dá zelenú a zatvorí oči pred akýmikoľvek neprípustnými praktikami bez ohľadu na čokoľvek. Je doslova smiešne a absurdné obviňovať premiéra Fica z nedemokratického pomstychtivého populizmu najmä po tom, čo len tesne unikol smrti z rúk  extrémistického atentátnika s väzbami na kruhy, blízke podporovateľom súčasnej opozície. Naopak tí, a je ich u nás mnoho, ktorí nemajú zrak zastretý politickými klapkami, volajú po nanajvýš potrebnom zúčtovaní, najmä pokiaľ ide o sily, ktoré takmer dokonale zruinovali nielen prosperujúcu slovenskú ekonomiku, ale, čo je ešte horšie, obrátili celú krajinu hore nohami a priviedli ju nebezpečne blízko k mrazivej priepasti, hroziacej fatálnym kolapsom právneho štátu.

Aktér s hviezdnou výkonnosťou pred necelými piatimi rokmi, Slovensko začalo po februárových voľbách 2020 zaznamenávať dramatické zhoršovanie všetkých kľúčových parametrov a ukazovateľov, vďaka ktorým sa krajina ešte koncom druhej dekády 21. storočia radila medzi premiantov EÚ.

Nič, ani výmena členov kabinetu a premiérov nefungovalo, a situácia sa ďalej zhoršovala. Napokon sa vládna koalícia Eduarda Hegera a Igora Matoviča začala rozpadať, až sa napokon  celkom zosypala a definitívne stroskotala uprostred prudkých vnútorných bojov, bezohľadného vzájomného očierňovania, politického chaosu a ekonomickej recesie, ktorá vyústila do prepadu Slovenska medzi najmenej úspešné krajiny EÚ.

Žiaľ nebola to len ekonomika, politická kultúra, inflácia, životná úroveň a alarmujúca sociálna situácia, ktoré sa zhoršili doslova na nepoznanie. Ruka v ruke s celkovou nestabilitou a chaosom začal dostávať jeden vážny úder za druhým aj právny štát, keď sa na dennej báze prijímali policajné opatrenia a prebiehali pokusy kriminalizovať opozíciu a zadržať a obviňovať jej predstaviteľov z najrôznejších vymyslených trestných činov. Obvykle to robila kontroverzná Národná kriminálna agentúra (NAKA), ktorej  preferovanou metódou bolo vtrhnúť do dvorov a domovov údajných podozrivých z trestných činov, aby ich zadržali na neurčité obdobie, často bez toho, aby zadržané osoby vôbec vedeli, z čoho sú obvinené. Miestne médiá dostávali pravidelne echo, aby boli v skorých ranných hodinách ešte za tmy  pri tom a mohli v živých záberoch prinášať o takých policajných akciách detailné šoty. Napokon to viedlo k nespočetným prípadom porušovania ľudských práv, čo neskôr potvrdili aj nálezy Ústavného súdu krajiny a následne aj Európskeho súdu pre ľudské práva.   Niekoľko zadržaných ľudí vo väzbe zomrelo za okolností, ktoré naďalej volajú po dôslednom vyšetrení. 2
Všetko toto, spolu s ďalšími vecami,  neuniklo pozornosti Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorá vydala hlboko znepokojujúcu tajnú správu o neprípustných policajných praktikách v celom rade prípadov, ako aj o temnom počínaní policajného aparátu, snažiaceho sa trestne stíhať a napokon odsúdiť osoby, akýmkoľvek spôsobom spájané s opozíciou. Musel by človek byť naozaj slepý, hluchý a v bezvedomí, aby nebol videl, že zámerom bolo celú opozíciu ochromiť a podľa možnosti ju nakoniec úplne zničiť a definitívne sa jej  v politickej súťaži zbaviť. V dôsledku toho by sa nakoniec politická mapa Slovenska zmenila na polopúšť. Parlamentné voľby v septembri 2023 tomu našťastie urobili v posednej chvíli koniec.

Úrad špeciálnej prokuratúry, vedený bývalým známym politikom, ktorý na prechode pre chodcov svojím autom zrazil a pripravil o život staršieho človeka, sa zákonite ocitol pod paľbou kritiky, pretože sa na uvedených neprípustných praktikách podieľal, respektíve bol pri nich policajným zložkám štátu nápomocný. Únosný rozsah tohto listu denníku The Guardian by samozrejme ďaleko prekročilo ak by som išiel do mnohých desivých detailov počínania NAKA a Úradu špeciálnej prokuratúry. Postačí preto konštatovať, že vnímavá slovenská verejnosť bola tým všetkým mimoriadne znepokojená. Jej hnev postupne vzrástol natoľko, že napokon dosiahol až bod varu a Slováci svoje rozhorčenie demonštrovali v parlamentných voľbách v septembri 2023.

V súlade s Ústavou štátu je demokracia na Slovensku pevne zakorenená v úcte národa k ľudským právam, kresťanským hodnotám, slobode, sociálnej spravodlivosti, vláde zákona a v principiálnom rešpektovaní slobody prejavu a ničím neobmedzovanej slobody tlače, kultúry a umenia. Nie v akejkoľvek svojvoľnej možnosti či snahe kohokoľvek podkopať princípy právneho štátu alebo uniesť moc v záujme presadzovania straníckych cieľov. Novú vládu Roberta Fica, ktorá samozrejme nemusí nevyhnutne byť dokonalá, lebo žiadna vláda na svete nemôže o sebe tvrdiť, že by bola dokonalá, si občania  v dôvere zvolili predovšetkým na to, aby Slovensko vrátila späť do želaných koľají pokiaľ ide o samotnú demokraciu, slobodu, ľudské a občianske práva a normálne fungovanie zásad a princípov vlády zákona.  Presne to sa teraz v Slovenskej republike deje.

Všetci slovenskí umelci - všetci hudobníci, divadelní, televízni a filmoví herci, spolu s  predstaviteľmi a nadšencami umenia a kultúry v celej krajine, tak profesionálni ako aj amatérski, majú ničím nehatenú slobodu venovať sa svojim kreatívnym aktivitám a tvorbe tak, ako si to sami želajú.

Odporúčam preto denníku The Guardian - britským novinám tešiacim sa dôvere verejnosti a sledovaným čitateľmi  nielen v Británii, ale aj v zahraničí - venovať väčšiu pozornosť tomu, čo sa v Slovenskej republike naozaj deje. Prosím zvážte vždy radšej dva razy, kým zverejníte nejaké ďalšie jednostranné informácie o Slovensku.

Michal Zoldy
Prekladateľ vedeckej literatúry, novinár a politický komentátor

[Autor je bývalý štipendista britskej vlády, dlhoročný prekladateľ a politický komentátor s komentármi o Slovensku vo WALL STREET JOURNAL,  Cambridge Evening News, Prognosis, Slovak Spectator a Europa Vincet ] 

2. 2. 2025

NEDEĽNÉ RAŇAJKY A REZNE S KÁVOU

 NEDEĽNÉ RAŇAJKY A REZNE S KÁVOU 




Prvé vydanie relácie Politika 24 uvidia diváci prvýkrát v nedeľu 2. februára, priestor dostane obrazovke spravodajskej televízie JOJ 24. Moderovať ju bude naživo moderátorka a dlhoročná politická redaktorka Lenka Ježová. Divákov čaká diskusia vždy s jedným politikom o aktuálnych témach rezonujúcich v spoločnosti.
Pozvanie do prvého živého vysielania relácie Politika 24 prijal predseda vlády SR a predseda strany Smer-SD Robert Fico.



TA3 V politike o 11 hodine

Hosťami Braňa Krála budú:

  • Robert Kaliňák, minister obrany SR, podpredseda vlády SR, strana Smer-SD
  • Tomáš Valášek, poslanec NR SR, podpredseda hnutia Progresívne Slovensko




STVR O 5 minút 
12  

  • Michal Bartek, poslanec Národnej rady SR, Hlas-SD
  • Roman Michelko, poslanec NR SR, Slovenská národná strana;
  • Ján Horecký, poslanec NR SR, člen predsedníctva Kresťanskodemokratického hnutia;
  • Marián Viskupič, poslanec NR SR, podpredseda strany Sloboda a Solidarita




V diskusii sa budeme venovať aktuálnej politickej situácii, vrátane vývoja v strane Hlas-SD a posunu v rokovaniach s Rudolfom Huliakom. Témou budú aj otázky spojené s podporou vlády pred nadchádzajúcou schôdzou parlamentu. 

 

Naďalej pokračujú rokovania o dodávkach plynu, pričom jednou z možností je azerbajdžanský plyn. Čaká Slovensko a Európsku úniu vážna plynová kríza? 

 

O týchto témach sa bude moderátorka Karolína Lacová už túto nedeľu 2. februára 2025 v relácii Na telo rozprávať s ministerkou hospodárstva Denisou Sakovou (Hlas-SD) a poslancom NR SR Jozefom Hajkom (KDH).

 

Relácia Na telo sa tradične začína v nedeľu o 13:00 hod. na obrazovkách TV Markíza.

 

1. 2. 2025

K najlepšiemu českému hokeju sa pridáva aj futbal


K najlepšiemu českému hokeju sa

 pridáva aj futbal


Streamovacia platforma Voyo neustále obohacuje svoju ponuku o ďalší atraktívny obsah, od 1. februára 2025 prinesie v rámci predplatného Voyo maximum po najvyššej českej hokejovej súťaži aj tú futbalovú – Chance Ligu.


Športoví fanúšikovia sa môžu tešiť na ďalšiu novinku v ponuke predplatného Voyo maximum. Streamovacia platforma od 1. februára 2025 prinesie po najvyššej českej hokejovej súťaži aj tú futbalovú – Chance Ligu.

„Sme radi, že popri kontinuálnom náraste počtu predplatiteľov Voyo sa nám darí rozširovať aj okruh zákazníkov predplatného Voyo maximum. Športový obsah, ktorý sme v rámci neho pre divákov pripravili, potvrdil veľký potenciál. Fanúšikovia tak s nami mohli sledovať púť futbalového Slovana v Lige majstrov, dramatickú sezónu F1 s obhajobou titulu Maxa Verstappena či počínanie Juraja Slafkovského a ďalších našich hokejistov v prestížnej NHL. Aj v tomto roku pokračujeme s vysielaním obľúbených športov a ponuku navyše rozširujeme,“ povedal Peter Gažík, generálny riaditeľ skupiny Markíza.

Voyo maximum už od najbližšieho kola Chance Ligy prinesie fanúšikom najlepšieho českého futbalu každý víkend až štyri priame prenosy. Futbaloví priaznivci sa tak môžu tešiť na tradične napínavé súboje Sparty, Slavie, Plzne, Ostravy a ďalších tímov bojujúcich o majstrovský titul a miestenky v európskych pohárových súťažiach.

„Našu nabitú futbalovú ponuku dopĺňame o ďalšiu atraktívnu súťaž. Česká futbalová liga prináša množstvo kvalitných zápasov vrátane tradičného vrcholu – veľkého derby pražských ‚S‘. Z pohľadu slovenského fanúšika je zaujímavá aj vzhľadom na veľký počet našich futbalistov v jednotlivých tímoch. Prenosy z Chance Ligy ponúkneme futbalovým fanúšikom počas celého víkendu a veríme, že si ich diváci užijú,“ doplnil Martin Lisý, šéfredaktor športu TV Markíza.

Už počas najbližšieho víkendu odštartuje na štadiónoch za riekou Morava jarná časť. Po zimnej prestávke je na programe kompletné 20. kolo, Voyo maximum z neho prinesie regionálne derby FC Hradec Králové – FK Pardubice (1. 2. o 19:00 hod.) a tiež duely top favoritov ligy: 1. FC Slovácko – AC Sparta Praha (2. 2. o 13:00 hod.), SK Slavia Praha – FK Mladá Boleslav (2. 2. o 18.30 hod.) a SK Sigma Olomouc – FC Viktoria Plzeň (3. 2. o 18:00 hod.).

Po odohraní všetkých 30 kôl základnej časti bude pokračovať najvyššia česká futbalová súťaž tradične päťkolovou nadstavbou, v ktorej sa tímy rozdelia na skupinu o titul, play-off o umiestnenie a skupinu o záchranu. O definitívnom poradí tímov a držiteľovi majstrovského titulu sa rozhodne koncom mája.

Na Voyo maximum tak športoví priaznivci už od februára nájdu unikátnu kombináciu najvyššej slovenskej a českej futbalovej súťaže s najlepším českým ligovým hokejom. Chýbať nebudú ani zápasy prestížnych európskych top súťaží – Ligy majstrov UEFA, Premier League, LaLigy, Bundesligy či Ligue 1.




Voyo je streamovacia služba, ktorú na Slovensku prevádzkuje skupina Markíza. Koncom roka 2020 prešla kompletným vizuálnym aj obsahovým reštartom. Odvtedy zaznamenáva výrazný nárast počtu predplatiteľov, aktuálne je ich na Slovensku a v Česku už viac než 950 000. Voyo zároveň patrí ku kľúčovým projektom digitálnej transformácie mediálnej skupiny CME na všetkých trhoch, kde pôsobí. Okrem obľúbených televíznych programov v predstihu ponúka používateľom prístup ku knižnici plnej filmov a seriálov z lokálnej i zahraničnej produkcie, populárnym športovým prenosom, či ďalšiemu prémiovému obsahu. Neustále prináša nové vylepšenia a funkcionality, pričom každý rok plánuje rozvíjať aj tvorbu exkluzívnych titulov.