12. 4. 2005
Komu niet Rady...
Komu niet Rady...
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelanie, vedu, šport a mládež, kultúru a médiá prijal v súvislosti s prerokovaním sťažností a podnetov voči Rade STV a STV niekoľko uznesení.
Ich približné znmemie Vám prinášame.
1.Uznesenie
Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre vzdelanie, vedu, šport a mládež, kultúru a médiá prerokoval sťažnosti a podnety smerujúce voči činnosti Rady Slovenskej televízie a Slovenskej televízii
A. žiada predsedu Národnej rady Slovenskej republiky, aby zaradil na najbližšiu schôdzu národnej rady do programu rozpravu, v ktorej by sa poslanci vyjadrili k:
1. plneniu povinností Rady Slovenskej televízie ustanovených zákonom č. 16/2004 Z.z.,
2. plneniu povinností Slovenskej televízie ustanovených zákonom č. 16/2004 Z.z. a zákonom č. 308/2000 Z.z..
2.Uznesenie
A. žiada predsedu Rady Slovenskej televízie,
1. predložiť komplexnú analýzu a hodnotenie plnenia programovej služby Slovenskej televízie za rok 2004 s prihliadnutím na plnenie povinností vyplývajúcich zo zákona o Slovenskej televízii, ďalej s prihliadnutím na plnenie osobitných povinností vysielateľa na základe zákona zákona č. 308/2000 Z.z. vrátane analýzy a hodnotenia vysielania programov vo verejnom záujme.
3.Uznesenie
Výbor prerokoval sťažnosť Únie slovenských televíznych tvorcov smerujúcu voči činnosti Rady Slovenskej televízie a Slovenskej televízii
A. výbor uznal sťažnosť Únie slovenských televíznych tvorcov a konštatuje, že v súvislosti prerokovaním generálny riaditeľ STV svojim rozhodnutím zo 17. mája 2004 a následným konaním porušil ustanovenia § 3, ods. 2, zákona č. 16/2004 Z.z. o Slovenskej televízii a súčasne sa tým dopustil porušenia Čl. 3, Programového kódexu STV a Čl. 2, ods. 3, písm. a), Komplexných pravidiel programového riadenia STV – Vysielacej smernice STV, nakoľko neoprávnene, t. j. bez legitímneho dôvodu nerešpektoval a porušil redakčnú nezávislosť programových pracovníkov a slobodu výkonu televíznych tvorcov.
B. žiada Radu Slovenskej televízie, aby bezodkladne navrhla a prijala opatrenia, ktorými zabezpečí riadny výkon povinností a úloh Rady STV vyplývajúcich zo zákona vo väzbe na bod A. tohto uznesenia.
4.Uznesenie
Výbor prerokoval sťažnosť odborových a profesijných organizácií smerujúcu voči činnosti Rady Slovenskej televízie a Slovenskej televízii
A. výbor uznal sťažnosť odborových a profesijných organizácií za opodstatnenú a konštatuje, že v súvislosti prerokovaním a schválením návrh Štatútu programových pracovníkov a spolupracovníkov STV generálny riaditeľ a Rada Slovenskej televízie nepostupovali v súlade s ustanovením § 4 ods. 2 zákona č. 16/2004 Z.z. o Slovenskej televízii a § 15 zákona č. 81/1966 Zb. o periodickej tlači a ostatných hromadných informačných prostriedkoch.
B. žiada Radu Slovenskej televízie,
1. aby bezodkladne prijala opatrenia, ktorými zabezpečí riadne prerokovanie návrhu Štatútu programových pracovníkov a spolupracovníkov STV v súčinnosti s odborovými a profesijnými organizáciami z oblasti audiovízie a hromadných informačných prostriedkov.
2. aby schválený návrh štatút predstavoval základnú normu, ktorá bude vytvárať predpoklad pre záruku nezávislosti, samostatnosti a slobody výkonu povolania programových pracovníkov a spolupracovníkov, ich zodpovednosti v procese programovej tvorby verejnoprávnej inštitúcie, ako aj upravovať ich spoluúčasť na vecnom rozhodovaní, ktoré sa ich dotýka.
5. Uznesenie
Výbor schválil poslanecký prieskum, ktorý by sa mal uskutočniť do začiatku schôdze – 10. mája.
V súvislosti s uzneseniami výboru NR SR sa vyjadrilo aj vedenie STV, ktoré je presvedčené, že siahlo na záujmy vplyvných lobistických skupín, ktoré mali vo verejnoprávnej televízii zákazky. STV Branislav Zahradník uviedol, že , "sa nebránia sa poslaneckému prieskumu a nemajú problém s tým, aby poslanci preskúmali hospodárenie a ďalšiu činnosť. Boli by sme však veľmi radi, keby sa poslanci pred tým, než sa oboznámia so situáciou, zdržali vyhlásení, že STV porušuje zákon," .
Branislav Zahradník nemá pravdu.
Zákon o STV hovorí aj o možnom odvolaní GR ST : "ak rada počas šiestich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov svojím uznesením najmenej dvakrát konštatuje, že Slovenská televízia neplní úlohy a povinnosti ustanovené týmto zákonom alebo tiež povinnosti stanovené osobitným predpisom," na čo bola opakovane upozornená Radou pre vysielanie a retransmisiu,
K tomu je potrebné dodať, že aj predsedníčka Rady pre vysielanie a retransmisiu Valéria Agócs, sa vyjadrila, že vedenie televízie ignoruje rozhodnutia rady a nerešpektuje ani jej požiadavky. "Vysielateľ si musí uvedomiť svoje povinnostiSTV je najviac pokutovanou televíziou.,"
Rada STV sa nedokázala jasne postaviť k neustálemu porušovaniu Zákona o vysielaní a retransmisii, napriek tomu , že Radou pre vysielanie a retransmisiu na to bola upozornená.
Časť členov rady STV čast blokuje návrhy uznesení, ktoré by mali
napomôcť ku dodržiavaniu Zákona o STV
Treba si znovu uvedomiť, že Rada STV je ustanovená z Zákona STV opredovšetkým na to , aby dohliada na dodržiavanie tohto zákona a plnenie úloh, ktoré Slovenskej televízii vyplývajú z osobitných predpisov .
Preto zaráža, že Rada STV tolerovala, alebo nezaujala jasné stanovisko ku týmto problémom :
-Predchádzajúca Rada STV / aspoň jej väčšina / vôbec nečítala alebo nepochopila / Projekt riadenia Richarda Rybníčka
-Predchádzajúca Rada STV umožnila vedeniu STV právne neexistujúci krízový režim , vedený právne neexistujúcim krízovým manažmentom, čo spôsobuje, že tento stav prakticky pretrváva dodnes
-Rada STV umožnila nerešpektovanie Typovej vysielacej štruktúry na rok 2004
-Rada STV pripustila nedostatočnú kontrolu investícií ešte podľa starého Zákona o STV
- Rada STV neriešila účelový výpadok pamäte Richarda Rybníčka o podpise zmluvy na zakúpenie virtuálneho štúdia
-Rada prijala neprehľadný Organizačný poriadok STV
-Rada pijala neprijateľný Štatút STV
-Rada dopustila príliš váhavé stanovisko ku jednoznačne politickej kauze dokumentárneho filmu Miluj blížneho svojho , čo sa prejavuje dodnes / kauza Životy Ježiša/
-Rada nevyriešila nepredložené podmienky a zásady spolupráce obchodných spoločností STV s STV
-Rada STV neriešila nedodržiavania zákonného podielu programov vo verejnom záujme a programovej služby zo strany STV
K tomu sa pridružilo aj bezprecedentné ignorovanie a podkopávanie základov právneho štátu Slovenskej republiky zo strany štatutárneho zástupcu STV, Marcela Paru, a jeho vyjadrenia , že majetkové priznanie ani nemieni výboru zaslať, lebo vraj podľa zákona o konflikte záujmov vyhlásenie podávať nemusí."
Pevne dúfam, že členovia Rady STV si uvedomia, prečo vlastne v rade sú ,a že Zákon o STV si ctia a nevykladajú si ho podľa potreby manažmentu.
Inak sa zákony na Slovensku stabú trhacími kalendármi.