SLOVAK RADIO NEWS
Vedenie Slovenského rozhlasu pripravuje redukciu Symfonického orchestra SRo , na dnešnej tlačovej besede o tom informovala generálna riaditeľka SRo Miloslava Zemková. Orchester čakajú organizačné zmeny a aj zmeny v odmeňovaní. Peniaze, ktoré sa ušetria redukciou v súčasnosti 92-členného telesa by sa mali investovať do zvyšovania platov zostávajúcich hráčov. Šéfka SRo upozornila, že dramaturgický plán SOSR na tento rok počíta s vyše 60 hráčmi a nahrávací plán ešte s menším počtom. Ak by orchester potreboval v budúcnosti viac členov, pozval by si ich z externého prostredia. SRo podľa Zemkovej v súčasnosti dopláca za frekvencie, ktoré SOSR použil na komerčné nahrávanie. Podľa nej to nie je chybou orchestra či dirigenta, ale zle nastaveného systému. Riešiť by to mal nový cenník SOSR, tiež zmeny kolektívnej zmluvy a viacerých predpisov, na ktorých sa pracuje. Zemková upozornila, že rozpočet SOSR pre minulý rok dosiahol 20 miliónov korún, z čoho sa pokryli mzdy a odvody. Rovnaký rozpočet je plánovaný na tento rok. O definitívnom počte prepustených hráčov vedenie SRo rokuje s odbormi, na budúci týždeň by sa malo stretnúť aj so šéfdirigentom SOSR Oliverom Dohnányim.
Podľa dirigenta SOSR Mária Košíka je toto riešenie garanciou ďalšieho prežitia symfonického orchestra. Zároveň pripustil, že chcel, aby sa orchester rozširoval o ďalších hráčov, z ekonomických dôvodov to však nie je možné. Matej Drlička, ktorý je od 1. februára manažérom SOSR, upozornil, že orchester má na Slovensku svoje opodstatnenie. Svoju prácu chce investovať do jeho zviditeľnenia.
S tvrdeniami vedenia rozhlasu nesúhlasia odbory. "Sme presvedčení o tom, že táto cesta, ktorou sa teraz vydáva vedenie rozhlasu, možno bez uváženia, smeruje k likvidácii tohto najstaršieho telesa na Slovensku," povedal pre médiá šéf odborov SOSR, huslista Stanislav Beňo. Podľa Beňa chcú presvedčiť generálnu riaditeľku SRo o tom, že súčasné personálne obsadenia SOSR, je natoľko oklieštené, že ak by sa prepustili dvaja - traja ľudia, orchester už nebude spĺňať kritéria symfonického orchestra. Rozhlasové symfonické orchestre v Prahe, Viedni či v Nemecku majú nad 100 hráčov, SOSR ich má už dnes 92. Ak sa ich počet ešte zredukuje, nebude môcť hrať operné diela, vrcholné diela romantizmu a ďalšiu symfonickú tvorbu. Už súčasná dramaturgia bola podľa Beňa postavená pre rozšírený komorný orchester a nie pre symfonické teleso. Objednávať si hráčov podľa potrieb je podľa Beňa drahé a navyše sa takíto hráči ťažko zohrajú s orchestrom.
Beňove tvrdenia potvrdil aj člen Rozhlasovej rady, popredný slovenský huslista Peter Michalica. Ako povedal pre médiá, vyjadrenia M. Zemkovej o pripravovanom znižovaní počtu členov orchestra sú absurdné tvrdenia, ktoré poškodzujú úroveň slovenskej hudobnej kultúry. Podľa Michalicu "oklieštený orchester o 50 ľuďoch to už vôbec nie je symfonický orchester, to je rozšírený komorný orchester". "Je to vec nesprávnej koncepcie súčasného vedenia," konštatoval a upozornil na nízke platy členov SOSR. Dodal, že Rozhlasová rada o pripravovaných redukciách členov SOSR informovaná nie je a určite sa ním bude zaoberať. Podľa Michalicu má problém i širší, kultúrno - politický aspekt.