Opustili nás
V roku 2008 svet prišiel aj o hercov Heatha Ledgera, Paula Newmana a o režisérsku legendu Sydneyho Pollacka.
Prvé šokujúce úmrtie vo svete šoubiznisu prišlo v januári, keď médiá zaplavili správy o tragickej strate austrálskeho filmového lámača sŕdc. Dvadsaťosemročný Heath Ledger zomrel 22. januára v dôsledku prudkej otravy skombinovaním rôznych druhov liekov. V Hollywoode zažiaril najmä po nominácii na Oscara za stvárnenie homosexuálneho kovboja vo filme Skrotená hora (2005). Jedna z jeho posledných rolí, šialený zločinec Joker v pokračovaní "batmanoviek" s názvom Temný rytier (2008), získala množstvo pozitívnych ohlasov aj u filmovej kritiky. Už od premiéry sa ozývajú hlasy za udelenie posmrtného Oscara, čo potvrdzujú aj ocenenia severoamerických filmových kritikov, ktorých už získal vyše 20. Okrem toho je nominovaný na cenu Združenia londýnskych filmových kritikov a Zlatý glóbus. Zanechal po sebe dcéru Matildu, ktorá koncom októbra oslávila tretie narodeniny. Jej matkou je herečka Michelle Williams.
Vo veku 75 rokov skonal 10. februára herec Roy Scheider, známy najmä úlohou policajného šéfa v snímke Čeľuste. V roku 1971 získal nomináciu na Oscara za vedľajšiu úlohu vo filme Francúzska spojka (1971), kde hral partnera známeho herca Gena Hackmana. Druhú šancu na zisk ceny Akadémie dostal za snímku All That Jazz (1979). Okrem filmového priemyslu bol aktívny aj politicky. Zúčastňoval sa na protestoch proti invázii do Iraku, vrátane veľkej demonštrácie v marci 2003 v New Yorku. Britský režisér Anthony Minghella zomrel na následky krvácania do mozgu 18. marca. Držiteľ Oscara, ktorý stál napríklad za filmami Truly, Madly, Deeply (1991) a Návrat do Cold Mountain (2003), bol od roku 2003 predsedom Britského filmového inštitútu. V roku 1997 získal Oscara za réžiu snímky Anglický pacient (1998) v hlavných úlohách s Ralphom Fiennesom a Juliette Binoche. Nomináciu na Cenu americkej filmovej Akadémie si vyslúžil aj scenárom kriminálneho trileru Talentovaný pán Ripley (1999). V roku 2005 režíroval svoju prvú operu Madame Butterfly. Jeho posledným titulom bol pilotný film televíznej seriálovej adaptácie knižnej série The No 1 Ladies' Detective Agency.
Ďalšou legendou strieborného plátna, za ktorou smúti nielen Hollywood, je oscarový herec Charlton Heston. Držiteľ zlatej sošky za výkon v epickom filme Ben Hur (1959) zomrel 5. apríla vo veku 84 rokov po dlhom boji s Alzheimerovou chorobou. Okrem účinkovania v snímkach ako Planéta opíc (1968), Julius Caesar (1970), či Bitka o Midway (1976), sa preslávil aj obhajobou práv držiteľov zbraní. Ako prezident Národnej streleckej asociácie vyhlásil, že ak mu vezmú zbraň, tak až "z mojich chladných, mŕtvych rúk". George W. Bush ho označil za veľkého zástancu slobody a jedného z najúspešnejších filmových hercov v histórii. V roku 2003 mu udelil Prezidentskú medailu slobody, najvyššie civilné ocenenie v Spojených štátoch amerických.
Oscarový režisér Sydney Pollack, ktorý si vyslúžil komerčný úspech i uznanie kritikov, zomrel 26. mája vo veku 73 rokov na rakovinu. Jeden z jeho najúspešnejších filmov, Spomienky na Afriku (1986), získal sedem Oscarov, a to aj za najlepší film a najlepšiu réžiu. Nominované boli aj jeho snímky Kone sa tiež strieľajú (1969) a Tootsie (1982). Ďalšie filmy: Takí sme boli (1973), Tri dni Kondora (1975), Bez zlého úmyslu (1981), Firma (1993), Tlmočníčka (2005). Ako herec sa objavil napríklad vo filme Woodyho Allena Manželia a manželky (1992), v Hráčovi (1992) Roberta Altmana či v čiernej komédii Roberta Zemeckisa Smrť jej pristane (1992). Posledný raz si zahral v romantickej komédii Ako ukradnúť nevestu (2008). Všestranný Sydney Pollack bol aj producentom - stál za filmami Talentovaný pán Ripley (1999), Návrat do Cold Mountain (2003) a Michael Clayton (2007).
Päťdesiatdvaročný džez-funk-rockový gitarista Hiram Bullock 25. júla podľahol zhubnému krčnému nádoru. Jeho zrejme posledným vystúpením bol koncert Richarda Müllera na slovenskom festivale Pohoda v Trenčíne 19. júla. Hudbu vyštudoval v americkom Miami, kde medzi jeho spolužiakov patrili renomovaní inštrumentalisti - gitarista Pat Metheny a zosnulá legenda hry na basgitaru Jaco Pastorius. Venoval sa najmä sólovej kariére, no preslávil sa spoluprácou s viacerými hudobnými hviezdami ako spevákom a basgitaristom Stingom, slávnym členom dvojice Simon a Garfunkel Paulom Simonom, saxofonistom Davidom Sanbornom či funkovou legendou Jamesom Brownom.
Zápal pľúc si 9. augusta vyžiadal život známeho amerického komika Bernieho Maca. Herec, celým menom Bernard Jeffrey McCullough, by 5. októbra oslávil 51. narodeniny. Kariéru komika odštartoval v kluboch a prerazil v roku 1989 po víťazstve v národnej súťaži komikov. V televízii mal v rokoch 2000 až 2006 vlastnú šou s názvom The Bernie Mac Show. V roku 2001 spolupracoval s Bradom Pittom a Georgeom Clooneym na snímke Dannyho jedenástka a zahral si aj v jej dvoch pokračovaniach. Ďalej hral vo filmoch Transformers (2007), Charlieho anjeli: Na plný plyn (2003) a v snímke Old Dogs, ktorá sa ešte len dostane do kín.
Rovnaký mesiac sa stal osudným aj pre amerického soulového speváka Isaaca Hayesa, ktorý zomrel 10. augusta na následky mozgovej príhody. V roku 1972 získal za soundtrack k filmu Shaft (1971) Oscara, tri hudobné ceny Grammy a Zlatý glóbus. Po tomto úspechu spolupracoval na viacerých ďalších filmoch a seriáloch. Na začiatku deväťdesiatych rokov založil Nadáciu Isaaca Hayesa, ktorej cieľom je podpora afrických krajín. V roku 1997 prepožičal hlas kuchárovi z úspešného amerického televízneho seriálu Mestečko South Park (1997). O päť rokov neskôr sa Hayes zaradil medzi hudobné legendy, keď ho slávnostne uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy.
Legenda filmového neba Paul Newman tento rok prehral boj s rakovinou. Osudným sa pre herca, ktorý patril k najúspešnejším viac ako šesť desaťročí, stal 26. september. Mal 83 rokov a na filmovom plátne sa po prvý raz objavil v romantickej dráme The Silver Chalice (1954). Slávnym sa stal po účinkovaní v snímke Mačka na rozpálenej plechovej streche (1958), kde si zahral po boku Elizabeth Taylor. V šesťdesiatych rokoch minulého storočia hral napríklad vo filmoch Exodus (1960), Hud (1963), Hombre (1967) či Butch Cassidy a Sundance Kid (1969). Prvého Oscara získal milovník rýchlych áut v roku 1987 za film Farba peňazí. Okrem toho bol nominovaný na ďalších deväť sošiek Akadémie a dostal dvoch čestných Oscarov. Počas svojho života ho ocenili aj na MFF v Cannes a v Berlíne. Newmanovou celoživotnou láskou bola oscarová herečka Joanne Woodward, ktorá stála po jeho boku od roku Vo veku 66 rokov zomrel 4. novembra tvorca televízneho seriálu Pohotovosť a autor Jurského parku Michael Crichton. Príčinou bola podľa jeho rodiny rakovina. Vyštudovaný doktor medicíny predal na celom svete viac ako 150 miliónov kníh. Najznámejšou bol príbeh o Jurskom parku, na základe ktorého nakrútil režisér Steven Spielberg rovnomenný film. Okrem diela s motívom pretrvávajúceho života dinosaurov napísal v roku 1969 knihu Smrť Andromeda. Išlo o jeho vôbec prvý bestseller rozprávajúci príbeh o mikróboch nekontrolovateľne sa šíriacich po planéte Zem. Na Slovensku vyšli tiež diela Vychádzajúce slnko (1993), Sféra (1996), Drak (1998) či Hranica času (2001). Z filmov sú známe napríklad Kongo (1995) a Tornádo (1996).
Juhoafrická speváčka Miriam Makeba, známa ako Mama Africa, skonala 10. novembra. Umelkyňa sa stala prvou čiernou speváčkou z Juhoafrickej republiky, ktorá si získala medzinárodné uznanie. Z rodnej krajiny musela odísť v roku 1959. V roku 1960 sa pokúsila vrátiť na pohreb matky, no úrady jej nepovolili vstup do krajiny. V exile žila 31 rokov. Po návrate v roku 1990 povedala: "Nikdy som nechápala, prečo sa nemôžem vrátiť domov. Nikdy som nespáchala žiadny zločin." V roku 1976 hovorila pred Organizáciou Spojených národov o politike apartheidu a rasovej segregácii. Vláda Juhoafrickej republiky zareagovala tým, že televízia ani rozhlas nesmeli až do roku 1989 vysielať jej piesne. Jej kariéru v USA pomohol naštartovať Steve Allen. V šesťdesiatych rokoch často vystupovala s Harrym Belafontem a v roku 1987 spievala s Paulom Simonom na jeho turné Graceland.
Scenárista John Michael Hayes, ktorý často spolupracoval so slávnym režisérom Alfredom Hitchcockom, zomrel 19. novembra prirodzenou smrťou. Scenárista získal nominácie na Oscara za scenáre k filmom Okno do dvora (1954) a Peyton Place (1957). Na konte má tri ceny Americkej asociácie scenáristov (Writers Guild of America) - okrem spomínaných dvoch filmov aj za Hitchcockovu snímku Chyťte zlodeja (1955). Pre Alfreda Hitchcocka napísal scenár aj k filmom Problémy s Harrym (1955) a Muž, ktorý vedel priveľa (1956).
Okrem spomínaných hviezd v januári zomrel po predávkovaní drogami 25-ročný herec Brad Renfro. Marec sa stal osudným pre nevidiaceho kanadského rockera Jeffa Healyho, slávneho tenora Giuseppeho Di Stefana, oscarového skladateľa Leonarda Rosenmana, britského herca Paula Scofielda, známeho sci-fi autora Arthura C. Clarka i oscarového scenáristu Abbyho Manna. Operná diva známa ako La Diva Turca Leyla Gencer a priekopník americkej fotožurnalistiky Cornell Capa naposledy vydýchli v máji. V júni svet hudby opustila rock'n'rollová legenda Bo Diddley a huslista s jednou rukou Ángel Tavira. Úspešný producent Jerry Finn zomrel po masívnom krvácaní do mozgu v auguste. V septembri zastihla smrť amerického animátora, autora postavičky menom Snoopy Billa Meléndeza, hviezdu nemých filmov Anitu Page, francúzsku vojnovú fotografku Francoise Demulder, speváka s jedinečným hlasom Dona LaFontiana, klávesáka kapely Pink Floyd Richarda Wrighta, bubeníka Earla Palmera a autora scenárov k seriálu Star Trek (1966) Olivera Kaufmana Crawforda. Skladateľ filmovej hudby a trubkár Neal Hefti a taliansky tenor Gianni Raimondi zomreli v októbri. V novembri prišiel šoubiznis o mená ako Richard Hickox - známy dirigent a riaditeľ Austrálskej opery, Michael Lee - bubeník Jimmyho Pagea a Roberta Planta, Mitch Mitchell - člen formácie The Jimi Hendrix Experience a John Daly - producent 13 oscarových filmov. V decembri zomrel herec Robert Prosky, režisér Bob Spiers, speváčka Odetta Holmes, predstaviteľ detektíva Derricka Horst Tappert, americký režisér Robert Mulligan a britský dramatik a laureát Nobelovej ceny za literatúru Harold Pinter.
© 2008, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.