Nebude vôbec.
Aspoň nie v pôvodnej podobe.
Referendum o zrušení takzvaných koncesionárskych poplatkov či obmedzení poslaneckej imunity bude zrejme až v závere roka. Organizátori petície dnes oznámili, že odovzdanie podpisov potrebných na vypísanie referenda načasujú tak, aby plebiscit prebehol súbežne s plánovanými komunálnymi voľbami. Členmi petičného výboru sú zástupcovia mimoparlamentnej strany Sloboda a Solidarita (SaS).
Pôvodne petičný výbor chcel, aby referendum bolo v deň parlamentných volieb 12. júna. Zástupcovia SaS sa však obávajú, že vyhlásenie ľudového hlasovania by pribrzdil prezident Ivan Gašparovič.
"Vnímame to tak, že sa plánuje obrátiť na Ústavný súd," povedal o postoji Gašparoviča predseda SaS Richard Sulík. Hlava štátu tento týždeň ohlásila, že vopred neoznámi, či požiada o posúdenie referendových otázok ústavných sudcov. SaS ho už skôr požiadala, aby prezident ešte pred odovzdaním petičných hárkov povedal, aký postoj zaujme.
Prezidenta podporuje aj najsilnejšia vládna strana Smer-SD, ktorú SaS kritizuje. Sulík Gašparoviča obvinil z toho, že svojim nejednoznačným vyjadrením vyhovel predstaviteľom Smeru-SD. Podpredseda strany a šéf parlamentu Pavol Paška v minulosti vyhlásil, že nepovažuje za správne, aby sa parlamentné voľby spájali s referendom.
"To, čo predseda mimoparlamentnej strany prezentuje v médiách, je fabulácia a taktizovanie so snahou zaujať potenciálnych voličov pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami," reagoval na Sulíkovu výhradu Gašparovičov hovorca Marek Trubač. Prezident sa rozhodne, či požiada o posúdenie otázok určených na referendum, po doručení petičných hárkov, dodal.
Organizátori petície vyzbierali takmer 400.000 podpisov, pričom na vypísanie referenda je potrebných 350.000 podpisov.
Copyright © ČTK 2010