Zomrel Josef Škvorecký
Český spisovateľ a nakladateľ Josef Škvorecký, ktorý po Pražskej jari 1968 emigroval do Kanady, podľahol dnes ráno miestneho času rakovine v Nemocnici princeznej Margaréty v Toronte. Mal 87 rokov, oznámil na svojej stránke kanadský denník The Globe and Mail.
Podľa novín mal Škvorecký dlhodobé zdravotné problémy. Škvoreckého spolupracovník Václav Krištof Českej televízii potvrdil informáciu, že pohreb sa neplánuje a o dva až tri mesiace sa uskutoční v Toronte smútočná rozlúčka.
Jeden z najvýznamnejších českých povojnových prozaikov, autor Tankového praporu (1971), žil od roku 1969 v Kanade. V Toronte spolu s manželkou, spisovateľkou a herečkou Zdenou Salivarovou založil v roku 1971 exilové nakladateľstvo '68 Publishers. Počas nasledujúcich 20 rokov sa bolo významným západným vydavateľstvom pre knihy českých a slovenských autorov, ktorým režim znemožnil publikovať v Československu, vrátane Václava Havla a Milana Kunderu.
Škvorecký bol plodným autorom prózy i poézie, niekoľkých filmových scenárov, článkov, štúdií a esejí. Jeho práce však boli v Československu zakázané. Napriek tomu sa počas 60. rokov stal jedným z najčítanejších českých spisovateľov. Keď sa dočasne uvoľnili politické pomery, vyšli jeho knihy Legenda Emöke (1963), Konec nylonového věku (1968), Hořkej svět (1969) či Lvíče (1969). Nesmrteľnosť Škvoreckému priniesol román Zbabělci (1948/49), ktorý tak ako iné práce písal do šuplíka, vyšiel až o desať rokov. Kanadské noviny z jeho prozaickej tvorby vyzdvihli aj román Příběh inženýra lidských duší (1977), za ktorý získal v roku 1984 cenu kanadského generálneho guvernéra Kanady, a Bassaxofon (1967).
Podľa jeho kníh a scenárov vznikol rad filmov. Okrem už spomínaného Tankového praporu to boli Flirt se slečnou Stříbrnou, Zločin v šantánu či séria televíznych detektívok - napríklad Hříchy pro pátera Knoxe.
Detektívnemu žánru sa venoval aj v knižnej trilógii, ktorej hlavnou postavou je poručík Borůvka (Smutek poručíka Borůvky, Konec poručíka Borůvky a Návrat poručíka Borůvky).
Josef Škvorecký ako profesor americkej a modernej anglickej literatúry viedol na Torontskej univerzite dlhé roky kurzy tvorivého písania a prekladal.
Po roku 1989 dostal za svoju literárnu tvorbu v Česku viacero ocenení. Svoju vlasť navštívil rodák z Náchoda naposledy v roku 2004, keď prevzal Cenu Jaroslava Seiferta, informovala Česká televízia.
Copyright © TASR 2011