MEDIA NEWS
Francúzsko posmrtne vyznamenalo Radom čestnej légie novinára francúzskej tlačovej agentúry AFP Armana Soldina, ktorý zomrel pri raketovom útoku na Ukrajine. V piatok o tom informoval francúzsky vládny vestník. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Soldin je držiteľom tohto najvyššieho francúzskeho štátneho vyznamenania in memoriam od 28. júna na základe prezidentského dekrétu.
Videokoordinátor agentúry AFP Arman Soldin (32) prišiel o život na začiatku mája pri raketovom útoku pri meste Časiv Jar neďaleko Bachmutu, ktorý je už niekoľko mesiacov dejiskom ťažkých bojov. Novinári AFP boli so skupinou ukrajinských vojakov, keď sa dostali pod paľbu rakiet typu Grad.
Francúzska justícia v máji tiež oznámila, že začala Soldinove úmrtie vyšetrovať ako vojnový zločin. Vyšetrovanie vedie francúzsky úrad OCLCH, ktorý sa špecializuje na zločiny proti ľudskosti a zločiny z nenávisti.
Spolu so Soldinom zomrelo na Ukrajine od začiatku ruskej invázie už najmenej 17 novinárov či iných členov mediálnych tímov, uvádza AFP s odvolaním sa na záujmové organizácie.
Európska komisia v piatok odmietla prehodnotiť nomináciu Američanky Scott Fiony Mortonovej do kľúčovej funkcie zaoberajúcej sa reguláciou amerických technologických gigantov. Voči jej nominácii namietalo Francúzsko, ktoré poukazovalo na možný konflikt záujmov. TASR informuje na základe správy AFP.
"Rozhodnutie už padlo. Nevidíme dôvod na jeho prehodnotenie," vyhlásila hovorkyňa Komisie Dana Spinantová.
Scott Mortonová, ktorá je bývalou lobistkou a v súčasnosti profesorkou ekonómie na Univerzite v Yale, v minulosti pôsobila aj ako konzultantka pre spoločnosti Amazon, Apple či Microsoft. Od septembra sa má stať hlavnou ekonómkou protimonopolného oddelenia spadajúceho pod komisárku pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovú.
Úlohou tohto oddelenia bude zabezpečiť konkurencieschopnosť trhov EÚ a dohliadať na to, aby americkí technologickí giganti nezneužívali svoje dominantné postavenie na trhu v Európe, za čo dostali v minulosti vysoké pokuty.
Proti nominácii Mortonovej sa vyslovili nielen členovia francúzskej vlády, ale aj viacero poslancov Európskeho parlamentu. Lídri štyroch zoskupení od ľavice po pravý stred v liste adresovanom komisárke Vestagerovej napísali, že "nechápu, prečo sa na takú vysokú a strategickú pozíciu môžu uchádzať kandidáti z krajín mimo EÚ."
Agentúra AFP pripomína, že predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá predtým pôsobila v Nemecku ako ministerka obrany, nadviazala so Spojenými štátmi užšie vzťahy, odkedy sa tam funkcie prezidenta v januári 2021 ujal po Donaldovi Trumpovi Joe Biden.
Copyright © TASR 2023
Odbory zastupujúce filmových a televíznych hercov a herečky nedosiahli dohodu so štúdiami a streamovacími službami. Ich vedenie tak bude ešte vo štvrtok hlasovať o tom, či vstúpia do štrajku.
Odborový zväz Screen Actors Guild - American Federation of Television and Radio Artists (SAG - AFTRA) vo štvrtok informoval, že jeho vedenie na dnešnom zasadnutí zváži, či sa pridá k už štrajkujúcim scenáristom.
Ak sa tak stane, bude to prvý raz od roku 1960, čo štrajkujú herci a scenáristi pracujúci na filmových a televíznych produkciách.
Herecká asociácia vydala vo štvrtok v skorých ranných hodinách vyhlásenie, v ktorom oznámila, že lehota na ukončenie rokovaní sa skončila bez uzavretia zmluvy. Vyhlásenie pritom prišlo len niekoľko hodín po vyhlásení tohtoročných nominácií na televízne ceny Emmy.
„Spoločnosti sa odmietli zmysluplne angažovať v niektorých témach a v iných nás úplne zablokovali. Kým nebudú rokovať v dobrej viere, nemôžeme sa dohodnúť,“ vyjadrila sa Fran Drescher, ktorá je prezidentkou hereckého združenia.
Skupina zastupujúca štúdiá, Aliancia filmových a televíznych producentov (AMPTP), uviedla, že je sklamaná z toho, že sa nepodarilo dosiahnuť dohodu.
<p>Ak herci začnú štrajkovať, oficiálne sa pridajú k scenáristom pred štúdiami a miestami nakrúcania v snahe dosiahnuť lepšie podmienky od štúdií a streamovacích gigantov ako sú Netflix a Amazon. Asociácia už predtým schválila štrajk takmer 98 percentami hlasov.
Členovia asociácie amerických scenáristov (Writers Guild of America - WGA) štrajkujú od začiatku mája, čím spomalili výrobu filmov a televíznych seriálov na oboch amerických pobrežiach a produkčných centrách.
Medzi otázky, o ktorých rokujú, patrí neregulované využívanie umelej inteligencie a tiež vplyv na zvyšné odmeny, ktoré priniesol ekosystém streamovania, ktorý sa rozšíril v posledných rokoch.trajk hercov by zabránil umelcom pracovať a tiež propagovať už dokončené projekty.
Matt Damon sa zase na stredajšom podujatí vyjadril, že i keď všetci dúfajú, že sa štrajku podarí zabrániť, mnohí herci potrebujú spravodlivé zmluvy, aby prežili. „Mali by sme chrániť ľudí, ktorí sú tak trochu na okraji,“ povedal pre AP.
V roku 2007 stál 100-dňový štrajk scenáristov odvetvie približne dve miliardy dolárov. Tentoraz sú scenáristi v spore s Alianciou filmových a televíznych producentov (AMPTP), ktorá zastupuje veľké štúdiá vrátane Disney a Netflixu, pretože požadujú vyššie platy a väčší podiel zo ziskov z moderného streamovacieho boomu. WGA tiež kritizovala filmové štúdiá za vytváranie takzvanej „zákazkovej ekonomiky“, ktorej cieľom je zmeniť písanie na „slobodné povolanie“.
SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.