MEDIA NEWS
Škótska vláda prestane používať aplikáciu WhatsApp v oficiálnych telefónoch svojich predstaviteľov. Ako referuje web Politico, zákaz sa dotkne všetkých aplikácií na odosielanie správ, ktoré sa nepoužívajú na oficiálnu vládnu komunikáciu, vrátane WhatsApp, Signal a Facebook Messenger.
Škótski politici predtým čelili kontrole za používanie aplikácie WhatsApp počas pandémie COVID-19. Vyšetrovanie odhalilo sériu trápnych a často neslušných správ.
Vláda v Škótsku sa preto rozhodla, že v dôsledku revízie vládnej politiky týkajúcej sa používania aplikácií budú všetky „nekorporátne mobilné aplikácie na odosielanie správ“ od jari budúceho roka odstránené z oficiálnych zariadení.
Albánsky premiér Edi Rama v sobotu povedal, že vláda na jeden rok vypne videoslužbu TikTok, ktorú obviňuje z podnecovania násilia a šikanovania, najmä medzi deťmi.
Albánske úrady zorganizovali 1 300 stretnutí s učiteľmi a rodičmi po tom, ako v polovici novembra po hádke, ktorá sa začala na TikToku, tínedžerku pobodal iný tínedžer.
„TikTok bude úplne nedostupný pre všetkých. V Albánskej republike nebude TikTok,“ povedal Rama na stretnutí s učiteľmi a rodičmi. Podotkol, že odstávka sa začne niekedy na budúci rok. Spoločnosť okamžite neodpovedala na e-mailovú žiadosť o vyjadrenie.
Albánske deti tvoria podľa domácich prieskumov najväčšiu skupinu používateľov siete TikTok v krajine. U albánskych rodičov narastajú obavy po správach o deťoch, ktoré si do školy brali nože a iné predmety na použitie v hádkach alebo prípadoch šikanovania, ktoré propagovali príbehy, ktoré vidia na TikToku.
Operácie spoločnosti TikTok v Číne, kde sídli jej materská spoločnosť, sú podľa Ramu odlišné a „podporujú, ako lepšie študovať, ako chrániť prírodu... a tak ďalej“.
Rama povedal, že Albánsko bude sledovať, ako spoločnosť a ďalšie krajiny zareagujú na jednoročné odstavenie, a až potom sa rozhodne, či umožní spoločnosti obnoviť prevádzku v Albánsku.
©2024, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Rumunský súd vo štvrtok vyhovel odvolaniu influencera Andrewa Tatea a jeho prípad vrátil späť prokuratúre. Spolu s bratom Tristanom sú obvinení z vytvorenia siete organizovaného zločinu a vykorisťovania ľudí. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.
Podľa prokuratúry Andrew Tate (38), jeho brat (36) a dve ženy založili zločineckú organizáciu a sexuálne vykorisťovali niekoľko obetí. Rumunský súd v polovici novembra zistil "nezrovnalosti" v obžalobe a nariadil prokurátorom, aby ich napravili. Vo štvrtok sa odvolací súd v Bukurešti rozhodol "vrátiť prokuratúre... prípad, v ktorom bola vznesená obžaloba a obvinení boli poslaní pred súd", uvádza sa vo vyhlásení.
"Uvrhli ma do väzenia, zobrali mi peniaze, autá a každý kúsok mojej slobody. Urobili zo mňa najväčšieho nepriateľa na uliciach, pošpinili moje meno obvineniami z tých najnižších a najodpornejších činov," povedal Andrew Tate v prvej reakcii.
Jeho brat Tristan uviedol, že "rozhodnutie o zamietnutí prípadu prokuratúry podčiarkuje základné chyby v predložených dôkazoch".
Bratia Tateovcov do skončenia súdu nesmú opustiť Rumunsko. Následne sa očakáva ich vydanie do Veľkej Británie. Tam čelia obvineniam zo znásilnenia a napadnutia v samostatných prípadoch a boli obvinení aj z daňových únikov.
Začiatkom tohto týždňa v samostatnom prípade voči nim uspela britská polícia. Komplikovaný systém účtov v Spojenom kráľovstve podľa sudcu jednoznačne slúžil na vyhýbanie sa plateniu daní. Polícia im preto môže zabaviť viac ako 2 milióny libier na vyrovnanie nezaplatených daní.
Bývalý kickboxer a úspešný influencer Andrew Tate má pre svoje mizogýnne názory zakázaný prístup na sociálne siete Tiktok, Facebook a YouTube. V roku 2016 ho vylúčili z britskej reality show "Big Brother", keď sa objavilo video, na ktorom útočil na ženu.
Stále má funkčný účet "Cobratate" na platforme X, kde mu po nástupe Elona Muska do čela spoločnosti podobný zákaz zrušili. Teraz tam má približne 10,4 milióna sledovateľov.
Holandský úrad na ochranu osobných údajov (AP) v stredu oznámil, že v reakcii na sťažnosť z Rakúska uložil streamovacej platforme Netflix pokutu vo výške 4,75 milióna eur. Zdôvodnil to tým, že Netflix medzi rokmi 2018 a 2020 poskytoval neúplné informácie svojim používateľom ohľadom využitia ich osobných dát, TASR píše podľa správ agentúr Reuters a AFP.
"Netflix svojich užívateľov vo vyhláseniach o ochrane súkromia nedostatočne informoval, na čo presne tieto dáta využíva," uviedol úrad AP. "Údaje, ktoré spoločnosť k tejto problematike poskytla, boli v niekoľkých prípadoch nejasné," dodal.
Tieto nejasnosti sa týkali napríklad dôvodov, prečo a na ako dlho dáta Netflix zbieral, ktoré z nich poskytoval tretím stranám a ako zabezpečuje bezpečnosť dát pri ich prenose mimo Európy, píše agentúra AFP.
Denník NL Times vysvetlil, že európske sídlo spoločnosti Netflix sa nachádza v Holandsku, preto bol za riešenie sťažnosti podanej rakúskou neziskovou organizáciou NOYB pred piatimi rokmi zodpovedný holandský dozorný orgán.
"Takáto spoločnosť s miliardovým obratom a miliónmi zákazníkov po celom svete musí svojim zákazníkom riadne vysvetliť, ako nakladá s ich osobnými údajmi," povedal riaditeľ úradu AP Aleid Wolfsen.
Holandský dozorný úrad podľa NL Times uviedol, že na prípade spolupracoval s ďalšími európskymi orgánmi na ochranu údajov.
Od roku 2020 platforma Netflix svoje vyhlásenia o ochrane súkromia aktualizovala a poskytuje používateľom podrobnejšie informácie o tom, ako nakladá s ich údajmi.
Netflix sa proti rozhodnutiu odvolal, vyhlásil holandský AP. Podľa agentúry Reuters spoločnosť na žiadosť o vyjadrenie nereagovala.
Vo Švajčiarsku sa začala registrácia pre nákup lístkov na pesničkovú súťaž Eurovízie v roku 2025. Bude sa konať vo švajčiarskom meste Bazilej od 12. do 17. mája, TASR informuje podľa webu švajčiarskeho rozhlasu swissinfo.
Registrácia pre kúpu vstupeniek na Eurovision Song Contest (ESC) 2025 má priekupníkom zabrániť v ďalšom rozpredávaní vstupeniek. Podľa organizátorov tak dostane čo najviac fanúšikov možnosť sledovať živé vystúpenia priamo v hľadisku.
Registrácia na webovej stránke ticketcorner.ch sa končí o polnoci 10. januára. "Registrácia však nezaručuje (automatický nákup) vstupenky, keďže sa očakáva vysoký dopyt," uvádzajú organizátori. Lístky sa po registrácii začnú predávať 29. januára a budú stáť od 40 do 350 CHF (42,5 do 372 eur).
Pre vizuálnu identitu súťaže v bazilejskej Halle Saint-Jacques umelecký riaditeľ Artur Deyneuve vybral ako tému "Jednota tvaruje lásku" a bude inšpirovaná horami. Na prepravu návštevníkov bude nasadených 85 mimoriadnych vlakov.
Mesto Bazilej v auguste uspelo pri organizovaní ESC na úkor Ženevy a miestna radnica náklady odhadla na 30 až 35 miliónov CHF. Vďaka tomu sa ocitne v centre pozornosti množstva ľudí: počas troch televíznych prenosov zo švédskeho Malmö v roku 2024 sledovalo súťaž 163 miliónov ľudí.
ESC sa vracia do Švajčiarska po 36 rokoch, keď v minulom roku v Malmö prekvapivo zvíťazil spevák Nemo s piesňou "The Code". V roku 1988 súťaž pre Švajčiarsko vyhrala Céline Dion s piesňou "Ne partez pas sans moi" v írskom Dubline a v nasledujúcom roku sa konala v Lausanne v Palais de Beaulieu.
Prvá "Grand Prix Eurovision de la Chanson", ako znel pôvodný názov súťaže, sa konala 24. mája 1956 v Teatro Kursaal vo švajčiarskom Lugane a vyhrala ju domáca speváčka Lys Assia s piesňou "Refrains".
Francúzsko má dôkazy o tom, že Rusko sa snaží ovplyvňovať tzv. influencerov na sociálnych sieťach vo Francúzsku aj v iných európskych krajinách. Povedal to v stredu francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot, informuje TASR podľa agentúr AFP a Reuters.
"Máme dôkazy, ktoré potvrdzujú, že Rusko sa snaží manipulovať aj s influencermi v európskych krajinách vrátane Francúzska," povedal Barrot v parlamentnom výbore pre zahraničné veci. Dodal, že vo veci prebieha vyšetrovanie. Tvorcov obsahu na internete aj ich odberateľov vyzval, aby boli ostražití voči takýmto hrozbám pre verejnú diskusiu.
Barrot spresnil, že Francúzsko je terčom "viacerých druhov" internetových zásahov zo zahraničia. "Nasadené operačné metódy sú rôzne a často sa vyvíjajú," uviedol. Poukázal na nedávne voľby v Moldavsku či Rumunsku, ktoré boli podľa jeho slov narušené prostredníctvom masívneho využívania influencerov na sociálnych sieťach najmä na platforme X.
Francúzsky denník Le Monde v stredu informoval, že osoby blízke Kremľu kontaktovali na internete viac ako 2000 tvorcov obsahu a žiadali ich, aby šírili proruskú propagandu. Súhlasiť malo 20 influencerov vrátane deviatich Francúzov. Noviny sa vo svojej správe odvolávali na informácie od nemenovaného zdroja z prostredia francúzskych tajných služieb.
Najvyšší súd USA v stredu súhlasil s tým, že sa bude zaoberať odvolaním spoločnosti TikTok proti zákonu, ktorý by jej čínskeho vlastníka - spoločnosť ByteDance - prinútil predať túto platformu na zdieľanie videí alebo ju zatvoriť. Informovala o tom agentúra AFP, píše TASR.
Najvyšší súd naplánoval ústne vyjadrenia v tejto veci na 10. januára, teda deväť dní pred tým, ako bude TikTok čeliť zákazu, ak sa spoločnosť ByteDance populárnej aplikácie nezbaví.
Zákon, ktorý v apríli podpísal prezident Joe Biden, by v USA zablokoval TikTok v obchodoch s aplikáciami a vo webových hostingových službách v prípade, ak by spoločnosť ByteDance nepredala svoj podiel do 19. januára.
TikTok tvrdí, že zákon Protecting Americans from Foreign Adversary Controlled Applications Act porušuje jeho práva na slobodu prejavu podľa prvého dodatku Ústavy USA.
Ak by zákon nadobudol účinnosť, zrušil by jednu z najpopulárnejších amerických platforiem, a to deň pred prezidentskou inauguráciou, upozornila spoločnosť TikTok a varovala, že to následne "umlčí" mnohých Američanov, ktorí platformu využívajú na komunikáciu o politike, obchode, umení a iných veciach verejného záujmu. TikTok tiež upozornil, že ho využíva "nespočetné množstvo malých podnikov", ktorí v takom prípade "tiež utrpia značné a nenapraviteľné peňažné škody" a ich konkurencia získa výhodu.
Hovorca TikToku uviedol, že spoločnosť potešilo rozhodnutie Najvyššieho súdu. Vyjadril nádej, že súd uzná zákaz TikToku za protiústavný, takže viac ako 170 miliónov používateľov platformy v USA bude môcť pokračovať v jej využívaní.
Potenciálny zákaz by mohol vyostriť vzťahy medzi USA a Čínou práve v čase, keď sa Donald Trump pripravuje na nástup do funkcie prezidenta 20. januára 2025.
Trump v pondelok na tlačovej konferencii povedal, že má pre TikTok "teplé miesto" a že jeho administratíva sa touto aplikáciou a jej potenciálnym zákazom bude zaoberať.
Trump sa nechtiac stal spojencom TikToku v súvislosti s obavami, že zákaz tejto aplikácie by prospel najmä spoločnosti Meta, materskej spoločnosti Facebooku, ktorú vlastní Mark Zuckerberg a ktorá zvolenému prezidentovi svojho času zablokovala FB konto.
AFP konštatuje, že Trumpova podpora TikToku znamená obrat oproti jeho prvému funkčnému obdobiu, keď sa pokúsil aplikáciu zakázať pre podobné bezpečnostné obavy.
Súčasná americká vláda tvrdí, že TikTok umožňuje Pekingu zhromažďovať údaje a špehovať svojich používateľov. Panuje aj podozrenie, že táto služba slúži na šírenie propagandy - Čína a spoločnosť ByteDance však tieto tvrdenia dôrazne popierajú.
Trojčlenný senát amerického odvolacieho súdu začiatkom decembra jednomyseľne potvrdil predpoklad vyplývajúci zo zákona, že odpredaj TikToku z čínskeho vlastníctva "je nevyhnutný na ochranu našej národnej bezpečnosti".
Copyright © TASR 2024
Britská polícia môže britsko-americkému influencerovi Andrewovi Tateovi a jeho bratovi Tristanovi zhabať viac ako 2,6 milióna libier. Súrodenci sa v Británii dlhodobo vyhýbali plateniu daní.
O peniaze zmrazené na siedmich bankových účtoch sa na súde prihlásila polícia z Devonu a Cornwallu. Popri bratoch Tateovcoch obvinila aj jednu ženu. Všetci traja obvinenia popierajú.
Podľa obžaloby dlhuje trojica štátnemu rozpočtu dane z celkového príjmu zo svojho internetového podnikania z rokov 2014 až 2022. Ten dosiahol 21 miliónov libier.
Tate v reakcii na rozsudok obvinil britskú vládu z „otvorenej krádeže“. „To nie je spravodlivosť. Je to koordinovaný útok na kohokoľvek, kto sa odváži spochybniť systém,“ tvrdil vo vyhlásení. „Vyvoláva to vážne otázky, kam až sú úrady schopné zájsť, aby umlčali nesúhlas,“ dodal.
Tate má milióny sledujúcich na sociálnych sieťach, kde propaguje luxusný životný štýl. Tvrdí, že k bohatstvu prišiel vďaka investíciám, okrem iného do pornografie. Preslávil sa aj mizogýnnymi výrokmi, pre ktoré mu bol zakázaný prístup na všetky hlavné sociálne siete, niekdajší Twitter mu ho však po nástupe Elona Muska a premenovaní na X obnovil. Má tam podľa agentúry AP viac ako 10 miliónov sledujúcich.
Bratia Tateovci, bývalí kickboxeri s britsko-americkým občianstvom, čelia v súčasnosti aj inému obvineniu v Rumunsku. Spolu s dvoma Rumunkami sú obvinení z obchodovania s ľuďmi, zo znásilnenia a z vytvorenia zločineckej skupiny s cieľom sexuálne vykorisťovať ženy.
Podľa prokuratúry prinútili sedem žien vytvárať pornografické snímky určené na spoplatnené webové stránky. Štvorica vinu odmiet
Trump žaluje noviny v súvislosti s prieskumom, ktorý odhadoval jeho prehru v Iowe. Denník Des Moines Register a uznávaná bývalá autorka prieskumov Anne Selzer prieskum zverejnili tri dni pred voľbami 5. novembra.
Prieskum predpovedal, že Trump prehrá v Iowe o zhruba tri až štyri percentuálne body. Republikán však nakoniec demokratku Kamalu Harrisovú porazil o 13 percentuálnych bodov a teraz tvrdí, že cieľom prieskumu bolo pred voľbami ovplyvniť verejnú mienku.
Výsledok prieskumu vtedy mnohých prekvapil a hojne o ňom informovali nielen americké, ale aj zahraničné médiá.
Podľa The Washington Post (WP) terajšia žaloba spomína materskú spoločnosť novín Gannett a Selzerovú, ktorá po voľbách oznámila, že s prieskumami končí a bude sa venovať iným oblastiam.
V utorok Selzer, ktorá bola dlhodobo veľmi uznávanou autorkou prieskumov a ktorej odhady patrili k najpresnejším, WP oznámila, že žalobu nevidela a že vec nebude komentovať.
Copyright © ČTK 2024