MEDIA NEWS
Britský princ Harry a vydavateľská skupina News Group Newspapers (NGN) dosiahli na súde v Londýne dohodu v právnom spore týkajúcom sa nezákonného zhromažďovania informácií. Vydavateľstvo sa mladšiemu synovi kráľa Karola III. oficiálne ospravedlnilo a súhlasilo s tým, že mu zaplatí "značnú" kompenzáciu. V Londýne to v stredu oznámil Harryho právnik David Sherborne, informuje TASR na základe správ svetových agentúr.
NGN sa vojvodovi zo Sussexu "plne a bez výhrad" ospravedlnilo za "vážne narušenie jeho súkromia“ i súkromia jeho zosnulej matky Diany, princeznej z Walesu, vrátane prípadov nezákonných praktík používaných súkromnými detektívmi pracujúcimi pre bulvárne noviny The Sun v rokoch 1996 — 2011.
Harry a jeho spolužalobca, bývalý labouristický politik Tom Watson, obvinili novinárov z The Sun, že ich špehovali, okrem iného odpočúvaním telefonátov či inými nelegálnymi postupmi. Hoci sa vydavateľstvo obom ospravedlnilo, priamu účasť novinárov z denníka The Sun na týchto aktivitách nepriznalo.
Sherborne napriek tomu označil krok NGN za "veľké víťazstvo" Harryho a Watsona. Povedal, že The Sun bol riadený ako "zločinecký podnik". Jeho klienti teraz požadujú, aby jeho metódy vyšetrovala polícia aj parlament.
Dohoda na poslednú chvíľu je vo všeobecnosti veľkým prekvapením. Harry totiž oznámil, že v krajnom prípade sa v spore bude angažovať osobne aj v mene ostatných poškodených a bol ochotný vypovedať i ako svedok.
Škandál s odpočúvaním vyvrcholil v roku 2011. Jedným z dôsledkov bolo zastavenie vydávania týždenníka News of the World, ktorý patril NGN.
Vydavateľstvo NGN patrí americkému mediálnemu magnátovi Rupertovi Murdochovi. Princ Harry predtým z veľkej časti uspel v podobnom spore s vydavateľom bulvárneho denníka Daily Mirror. Čaká ho ešte konanie proti vydavateľovi novín Daily Mail.
Harry sa opakovane povedal, že za smrť jeho matky princeznej Diany v Paríži v roku 1997 sú vinní paparazzovia, ktorí ju v tom čase prenasledovali. Viackrát naznačil, že sa obáva, že podobný osud by mohol postihnúť aj jeho manželku Meghan. Vinu za odchod ich oboch z Británie do USA a nezhody so zvyškom kráľovskej rodiny čiastočne tiež pripisuje bulvárnym médiám, ktoré ho od detstva sledujú na každom kroku.
Americký streamovací gigant Netflix vykázal za 4. štvrťrok 2024 nárast zisku, ktorý prekonal odhady analytikov. A zaznamenal tiež najväčší prírastok nových predplatiteľov v histórii, pričom ťažil z prvých živých prenosov veľkých športových podujatí a návratu Squid Game. TASR o tom informuje na základe správ Bloomberg a RTTNews.
Čistý zisk spoločnosti sa za tri mesiace do konca decembra 2024 zvýšil na 1,869 miliardy USD (1,80 miliardy eur) alebo 4,27 USD na akciu z 938 miliónov USD alebo 2,11 USD na akciu. Analytici v priemere očakávali, že spoločnosť zarobí 4,20 USD na akciu.
Tržby v sledovanom období vzrástli o 16 % na 10,247 miliardy USD z 8,833 miliardy USD v minulom roku.
Netflix uzavrel rok 2024 s najväčším štvrťročným prírastkom predplatiteľov v histórii. Podľa listu akcionárom spoločnosť vo 4. štvrťroku získala 18,9 milióna nových zákazníkov. To bol viac ako dvojnásobok odhadov Wall Street. Doterajšie maximum bolo 15 miliónov nových predplatiteľov v 1. štvrťroku 2020, keď sa začala pandémia nového koronavírusu.
Počet globálnych predplatiteľov tak prekročil hranicu 300 miliónov. Uplynulý štvrťrok bol posledný, kedy Netflix oznámil kvartálne údaje o náraste predplatiteľov. Manažment sa snaží prinútiť investorov, aby uprednostňovali finančné metriky, ako sú tržby a zisk.
Spoločnosť v stredu uviedla, že v tomto roku očakáva rýchlejší rast tržieb, než pôvodne predpokladala, keďže zvyšuje ceny na viacerých trhoch. Najobľúbenejší balík v USA tak zdražie o 2,50 USD na 17,99 USD mesačne.
Na tento rok tak Netflix predpovedá tržby 44,5 miliardy USD, čo predstavuje nárast o 14 % v porovnaní s práve skončeným rokom 2024.
Galavečer výročných ocenení americkej Akadémie filmových umení a vied sa tento rok bude konať 2. marca, pričom nominácie na Oscary oznámia v noci na piatok (SEČ). Pôvodný termín hlasovania 17. januára pre rozsiahle požiare v Los Angeles organizátori presunuli najprv na 19. januára a následne na štvrtok 23. januára. TASR v tejto súvislosti prináša stručný pohľad do histórie udeľovania zlatých sošiek.
Prvé udeľovanie oscarových sošiek sa konalo 16. mája 1929. Približne 270 hostí vrátane významných filmových hviezd, režisérov a vplyvných producentov sa zišlo v hoteli Hollywood Roosevelt Hotel na ulici Hollywood Boulevard v Los Angeles na slávnostnom ceremoniáli a sprievodnom bankete. Samotné odovzdávanie cien trvalo iba 15 minút, cena vstupenky bola (vtedajších) päť dolárov. Zúčastnení sa potom venovali večeri a nezáväznej spoločenskej konverzácii. Tohtoročný, už 97. ročník sa odohrá v losangeleskom Dolby Theatre, moderátorom galavečera bude americký komik Conan O'Brien.
Historicky prvým držiteľom Oscara sa stal nemecký herec Emil Jannings, ktorý získal cenu za najlepší mužský herecký výkon za úlohy v dvoch nemých filmoch - "Posledný príkaz" (1928) a "Veľké pokánie" (1927). Janningsovo víťazstvo nebolo prekvapením, keďže laureáti boli ohlásení už niekoľko mesiacov vopred. Film "Krídla" (1927), ktorý režíroval William Wellmen a ktorého dej sa odohráva počas prvej svetovej vojny, si odniesol prvého Oscara v kategórii najlepší film.
Nikto vtedy netušil, že krátky ceremoniál sa stane základom najvýznamnejšej filmovej ceny na svete. Dnes je oscarový galavečer celosvetovou mediálnou udalosťou, ktorá sa koná každý rok ku koncu februára alebo na začiatku marca. Keď sa Oscary odovzdávali prvýkrát, existovalo len 12 kategórií. Od roku 1929 nadobudla ceremónia na rozmeroch, noblese a globálnej prestíži.
Oscar je vrcholným úspechom kariéry každého režiséra, herca, herečky, skladateľa alebo kohokoľvek iného, kto sa podieľa na tvorbe filmu. Táto prestížna trofej je vysoká 34 centimetrov. Je potiahnutá tenkou vrstvou 24-karátového zlata, pričom jej hmotnosť 3,8 kg pochádza zo samotného vnútra sošky, ktoré je z masívneho bronzu.
"Oscar" sa stal oficiálnou prezývkou pre túto zlatú sošku v roku 1939. Označenie je od roku 1979 ochrannou známkou. Prostredníctvom vizuálnych reprodukcií sošiek Oscar a súvisiacej reklamy sa každoročne dosahujú miliónové zisky.
Akadémia filmových umení a vied (AMPAS), organizácia, ktorá stojí za udeľovaním Oscarov, presadzuje technologický pokrok vo filmovom priemysle. Bola založená v roku 1927 a pôvodne ju tvorili vedúci predstavitelia najväčších hollywoodskych štúdií na podnet Louisa Mayera, vplyvného šéfa hollywoodskej filmovej produkčnej spoločnosti Metro-Goldwyn-Mayer (MGM). Priviedol do nej i ďalšie hollywoodske osobnosti a zorganizoval prvý slávnostný ceremoniál udeľovania cien. Prvým prezidentom akadémie bol populárny herec nemého filmu Douglas Fairbanks.
AMPAS má v súčasnosti približne 7000 členov, ktorí rozhodujú o víťazoch v jednotlivých kategóriách. Ide výlučne o profesionálov z filmového priemyslu. Zmenil sa aj postup udeľovania cien. Mnoho rokov boli médiá vopred informované o tom, kto bude víťaz - pod podmienkou zachovania mlčanlivosti. Táto prax sa však zmenila po tom, ako isté noviny oznámili mená víťazov a názvy filmov ešte pred slávnostným odovzdávaním cien. Od roku 1941 používajú zapečatené obálky a tie sa otvárajú počas verejného udeľovania cien.
V roku 1989 sa zmenila aj fráza pri vyhlasovaní víťazov. Namiesto výroku "A víťazom sa stáva..." sa už používa fráza "A Oscara získava...", čo je považované za menej diskriminačné a politicky korektnejšie.
Ikonický červený koberec sa v 60. rokoch stal synonymom pre odovzdávanie Oscarov. Účastníci galavečera predtým jednoducho vošli na miesto konania bez veľkých fanfár. Červený koberec zmenil vstup na toto predstavenie a hviezdy strieborného plátna na ňom pózujú pre fotografov a predvádzajú svoje značkové róby a smokingy.
Držitelia Oscara nemôžu svoje sošky predať. Predtým, ako si víťazi cenu odnesú domov, musia podpísať zmluvu, v ktorej sa zaviažu, že sošku nepredajú, ani s ňou nebudú nijako nakladať. Jedinou možnosťou je ponúknuť ju späť akadémii za symbolický jeden dolár. Toto pravidlo platí aj po smrti laureáta, čím sa zachováva prestíž Oscara.
Shirley Templeová získala v roku 1935 vo veku iba šesť rokov Oscara v dnes už zrušenej kategórii Cena akadémie pre mladistvých. Tatum O'Nealová sa v roku 1974 stala vo veku desať rokov najmladšou držiteľkou súťažného Oscara v kategórii najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Naopak, najstarším recipientom sošky sa v roku 2021 vo veku 83 rokov stal Anthony Hopkins v kategórii najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe.
Dosiaľ najvyšší počet Oscarov pre jednu snímku (11) získali tri filmy: "Ben Hur" (1959) režiséra Williama Wylera, "Titanic" (1997) režiséra Jamesa Camerona a "Pán prsteňov: Návrat kráľa" (2003) režiséra Petra Jacksona. Cenu za najlepšiu réžiu získala zatiaľ iba jediná žena. Kathryn Bigelowová v roku 2010 snímkou "Smrť číha všade" porazila svojho bývalého manžela Jamesa Camerona, ktorý bol nominovaný za film "Avatar".
Od roku 2026 bude v rámci udeľovania Oscarov zavedená nová kategória, Cena Akadémie za najlepší kasting, teda výber účinkujúcich na obsadenie úloh vo filme. Pôjde o prvú novú súťažnú kategóriu od roku 2002, keď bolo pridané ocenenie za najlepší animovaný film. Šéfovia AMPAS uviedli, že kastingoví režiséri "zohrávajú pri tvorbe filmov zásadnú úlohu".
Udeľovanie Oscarov neobišli ani kontroverzie. V roku 2017 omylom vyhlásili za najlepší film "La La Land", ale v skutočnosti ocenenie získala snímka "Moonlight". Zámenu spôsobila nepozorná pracovníčka z poverenej spoločnosti, ktorá odovzdala moderátorom nesprávnu obálku. V priamom prenose podujatia v roku 1974 počas príhovoru herca Davida Nivena prebehol po pódiu nahý muž.
Oscarový lesk má aj česko-slovenská kinematografia. V kategórii najlepší medzinárodný hraný film túto cenu získali tri snímky - "Obchod na korze" (1965, réžia Ján Kadár a Elmar Klos), "Ostro sledované vlaky" (1966, réžia Jiří Menzel) a "Kolja" (1996, réžia Jan Svěrák). Oscara za najlepšiu filmovú pieseň pre snímku "Once" (2007) získala česká speváčka Markéta Irglová spolu s Írom Glenom Hansardom.
Europoslanci vo štvrtok na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu prijali uznesenie, v ktorom odsudzujú systematické falšovanie historických argumentov ruským režimom na ospravedlnenie jeho nezákonnej agresie proti Ukrajine. TASR informuje podľa tlačovej správy Európskeho parlamentu (EP).
Podľa uznesenia Moskva podkopáva históriu a národnú identitu Ukrajiny v snahe ospravedlniť pokračujúcu vojnu. EP vyzval Úniu a jej členské štáty, aby efektívne bojovali proti ruským dezinformáciám, zahraničnej informačnej manipulácii a zasahovaniu. To je podľa neho nevyhnutné na ochranu demokratických procesov a posilnenie odolnosti európskych spoločností.
Európska únia by podľa uznesenia mala rozšíriť sankcie proti ruským médiám, ktoré vedú dezinformačné kampane na podporu agresie na Ukrajine. Mala by tiež zintenzívniť svoju podporu exilovým nezávislým ruským médiám.
EP v súvislosti s touto problematikou odsúdil nedávne rozhodnutia sociálnych médií o uvoľnení pravidiel o overovaní faktov a moderovaní. Podľa neho to umožní šíriť ruskú dezinformačnú kampaň po celom svete.
Uznesenie bolo prijaté 480 hlasmi za, 58 europoslancov bolo proti a 48 sa zdržalo hlasovania, uvádza oficiálna stránka EP.
Copyright © TASR 2025
Eurokomisia žiada od Muskovej siete X informácie o fungovaní algoritmov a ďalšie interné dokumenty. Brusel preveruje, či firma amerického miliardára neporušila európske pravidlá, ktoré sa týkajú kontroly obsahu.
Prebiehajúce vyšetrovanie súvisí s tým, ako sociálna sieť X rieši šírenie nezákonného obsahu a manipuláciu s informáciami. Elon Musk hovorí o cenzúre.
Čo žiadajú úrady EÚ:
Do 15. februára vydať interné dokumenty o systémoch, ktoré odporúčajú používateľom obsah a o všetkých nedávnych zmenách, ktoré v nich vykonala.
Do konca roka uchovať dokumenty a informácie, ktoré sa týkajú budúcich zmien vo svojom fungovaní, pokiaľ sa vyšetrovanie EK neukončí skôr.
Prístup k niektorým technickým rozhraniam, aby mohla EK preskúmať, ako X kontroluje obsah a ako sa na sieti šíria informácie.
Milióny amerických klientov zažalovali sociálnu sieť LinkedIn, ktorá patrí Microsoftu. Dôvodom je, že bez súhlasu sprístupnila ich súkromné správy tretím stranám s cieľom trénovania generatívnej AI.
Žaloba žiada nespresnenú náhradu škody a tisíc dolárov na osobu za porušenie federálneho zákona o uloženej komunikácii.
Americká televízia CNN prepustí stovky zamestnancov, chce sa preorientovať na svetové digitálne publikum. Prepúšťanie plánuje aj televízia NBC News, počet ľudí, ktorých by sa malo týkať, nie je známy.
CNN aktuálne celosvetovo zamestnáva približne 3500 ľudí. Znižovanie počtu pracovných miest podľa CNBC, ktorá o ňom informovala ako prvá, prichádza v čase, keď sa CNN pokúša o prechod z doterajšej lineárnej televíznej ponuky na produkty digitálneho predplatného s tým, že znižovanie stavov televízii pomôže ušetriť na výrobných nákladoch a konsolidovať tímy.
Časť programov vyrábaných v New Yorku alebo vo Washingtone by sa tiež mohla presunúť do Atlanty, kde je podľa zdrojov CNBC výroba lacnejšia.
Obe spravodajské organizácie čakali s oznámením o prepúšťaní do pondelkovej prezidentskej inaugurácie, píše CNBC. Dodala, že čoraz menej ľudí sleduje lineárnu televíziu a čoraz viac ich konzumuje spravodajstvo prostredníctvom streamovacích služieb a sociálnych médií
Copyright © ČTK 2025
Žaloba žiada nespresnenú náhradu škody a tisíc dolárov na osobu za porušenie federálneho zákona o uloženej komunikácii.
Americká televízia CNN prepustí stovky zamestnancov, chce sa preorientovať na svetové digitálne publikum. Prepúšťanie plánuje aj televízia NBC News, počet ľudí, ktorých by sa malo týkať, nie je známy.
CNN aktuálne celosvetovo zamestnáva približne 3500 ľudí. Znižovanie počtu pracovných miest podľa CNBC, ktorá o ňom informovala ako prvá, prichádza v čase, keď sa CNN pokúša o prechod z doterajšej lineárnej televíznej ponuky na produkty digitálneho predplatného s tým, že znižovanie stavov televízii pomôže ušetriť na výrobných nákladoch a konsolidovať tímy.
Časť programov vyrábaných v New Yorku alebo vo Washingtone by sa tiež mohla presunúť do Atlanty, kde je podľa zdrojov CNBC výroba lacnejšia.
Obe spravodajské organizácie čakali s oznámením o prepúšťaní do pondelkovej prezidentskej inaugurácie, píše CNBC. Dodala, že čoraz menej ľudí sleduje lineárnu televíziu a čoraz viac ich konzumuje spravodajstvo prostredníctvom streamovacích služieb a sociálnych médií
Copyright © ČTK 2025