MEDIA NEWS
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) budú najbližšiu stredu v Štrasburgu diskutovať o vývoji slobody médií a stave právneho štátu na Slovensku. Stane sa tak zhruba sedem rokov po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, informuje TASR.
Europoslanci spolu s Radou EÚ a Európskou komisiou najprv plánujú posúdiť stav slobody médií v celej Únii so zameraním na možné opatrenie pre ochranu novinárov. EP sa v tejto súvislosti chystá upozorniť na výzvy súvisiace s nedávno prijatou európskou legislatívou - nariadenie o slobode médií (EMFA), smernica proti strategickým žalobám na obmedzenie verejnej účasti (SLAPP) a nariadenie o digitálnych službách (DSA).
Poslanci sa "pravdepodobne zamerajú aj na nedávne ohrozenie hodnôt Európskej únie vo všeobecnosti a na vývoj na Slovensku zvlášť po tom, čo v januári 2024 vyjadrili vážne obavy o stav právneho štátu v krajine," píše sa na oficiálnej stránke EP. Rozprava o tejto téme je naplánovaná na stredu 12. februára v poobedných hodinách.
V Bruseli na konci januára zasadala Monitorovacia skupina pre demokraciu, právny štát a základné práva (DRFMG), ktorá sa venovala aktuálnemu vývoju udalostí v SR v oblasti právneho štátu. Najväčšie frakcie EP podľa informácií TASR navrhujú, aby prvá monitorovacia misia europoslancov z Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) smerovala práve na Slovensko.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiSsJmswGJ0lb7w8qJSNvXT6Gbyac3k5A_2PiVvEcP36h0bEHHqdJbn7T4_tuj6SUa1j9OKFUTjksa6IaLMCV83jharC47Wjefsy3OKJajgQtkMmSao6vwxQ2M4wj9DXJdmdCLe6Px5BuD3KBZ5pbxFrrgE1mykUY6GETk3UUDcAopNoEi023phXg/s320/Serie-de-Ana-Wintour.jpg)
Dlhoročnej šéfredaktorke módneho časopisu Vogue a expertke na štýl Anne Wintourovej udelili Rad spoločníkov cti (Order of the Companions of Honour). O slávnostnej ceremónii v Buckinghamskom paláci v Londýne informuje TASR podľa tlačovej agentúry DPA.
Wintourová (75) si vyznamenanie prevzala z rúk britského kráľa Karola III. Módna novinárka sa tak pridala k herečke Judy Denchovej, popovej hviezde Eltonovi Johnovi, maliarovi Davidovi Hockneymu alebo ex-beatlovi Paulovi McCartneymu, ktorí sú aktuálne laureátmi tohto ocenenia. Jeho držiteľmi môže byť naraz maximálne 65 ľudí.
Wintourová je šéfredaktorkou tohto vplyvného módneho časopisu od roku 1988. Ppri odovzdávaní vyznamenania zložila svoje charakteristické slnečné okuliare. "Gratulujeme dáme Anne Wintourovej. Kráľ dnes v Buckinghamskom paláci udelil legendárnej šéfredaktorke časopisu Vogue Rad Spoločníkov cti za zásluhy v oblasti módy," napísala na sociálnej sieti X kráľovská rodina. "Je úžasné byť opäť v Buckinghamskom paláci. Som ohromená, že sa mi dostalo takejto veľkej pocty," uviedla Wintourová po slávnostnom ceremoniáli.
Za laureátov Radu spoločníkov cti sú menovaní ľudia, ktorí dlhodobo prispievajú k rozvoju umenia, vedy, medicíny alebo štátnej správy. V roku 2017 ju kráľovná Alžbeta II. povýšila do šľachtického stavu a udelila jej titul dáma za prínos v oblasti módy a žurnalistiky, pripomína stanica BBC News.
"Keď som tu bola naposledy, kráľovná (Alžbeta II.) mi dala medailu a obe sme sa zhodli na tom, že svoju prácu robíme už veľmi dlho, a dnes sa ma kráľ spýtal, či to znamená, že prestanem pracovať, a ja som mu rázne odvetila, že nie," vyhlásila Wintourová.
V januári sa tiež objavila bez svojich slnečných okuliarov, keď jej bývalý americký prezident Joe Biden v Bielom dome odovzdával Prezidentskú medailu slobody (Presidential Medal of Freedom), najvyššie americké civilné vyznamenanie.
Francúzska prokuratúra začala vyšetrovať sociálnu sieť X Elona Muska z dôvodu podozrenia na používanie "predpojatých algoritmov", ktoré mohli narušiť funkciu systému spracovania údajov a manipulovať diskusie na sociálnej sieti. Informuje o tom TASR podľa správ agentúr DPA a Reuters.
Predpojaté algoritmy sociálnej siete mohli podľa NBC News dopomáhať k manipulácií diskusii na platforme alebo pre užívateľov uprednostňovať určitý typ obsahu.
Vyšetrovanie začalo po tom, ako francúzsky poslanec Eric Bothorel 12. januára nahlásil na parížsku prokuratúru, že sieť X môže takéto algoritmy používať.
Prokuratúra v piatok oznámila, že v súčasnosti špecialisti vykonávajú počiatočnú technickú inšpekciu. Viac informácii k prípadu neuviedla.
Noviny Libération priniesli správu, že okrem nahlásenia Bothorela zaslali ešte v januári iní dvaja poslanci sťažnosť ohľadom funkcie systému odporúčaní siete X na francúzsky národný digitálny úrad Arcom.
Sociálnu sieť X v súčasnosti vyšetruje aj Európska únia, ktorá má podozrenia z porušovania Nariadenia o digitálnych službách.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgAc3sx4zxw4qIhfqgsbH1m7d4Pu2Hgq947cLUTC63rGmS0v3D4xfJ3ZmnAlHWE6FDnxso9FrdUq-kbvU4VT_gQALbelQ4Hc68_TVMIglsEJYMGxOrxdr3ZTLDgIPgfhJOK1Xxdz6VuJxEYhEEtAiGSgrVMM-toa27mGqoDv8suk68NEe_tiKZUiQ/s320/18993392.jpg)
Americký miliardár Elon Musk podporil návrh, aby americká vláda prestala financovať rozhlasové stanice Rádio Sloboda (RFE/RL) a Hlas Ameriky (VoA). Na svojom webe o tom v pondelok informovala stanica RFE/RL.
Musk reagoval na kritiku vyslanca Spojených štátov pre osobitné misie Richarda Grenella, že v prípade RFE/RL a VoA americkí daňovníci financujú médiá, ktoré zamestnávajú "krajne ľavicových aktivistov". Dodal, že takéto médiá sú reliktom z minulosti. "Nepotrebujeme štátom platené médiá," napísal Grenell.
Musk s Grenellom súhlasí a argumentoval, že "Európa je teraz slobodná (nepočítajúc dusiacu byrokraciu)" a tieto stanice "už nikto nepočúva".
"Sú to len blázniví radikálni ľavičiari, ktorí sa rozprávajú sami so sebou, pričom ročne spália miliardu dolárov z peňazí amerických daňových poplatníkov," napísal Musk v statuse na sieti X.
Musk v novej administratíve USA vedie úrad pre efektivitu štátnej správy (DOGE). Očakáva sa, že tento rezort do roka a pol zvýši efektivitu americkej vlády a úradov. Hneď na úvod svojho pôsobenia DOGE získal prístup k vládnym platobným systémom a podieľal sa aj na likvidácii Agentúry Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj (USAID).
Hlas Ameriky vznikol v roku 1942 ako protiváha nacistickej propagandy. Začal vysielať v nemčine, neskôr sa pridalo vysielanie v angličtine, francúzštine a taliančine. Do konca druhej svetovej vojny vysielal Hlas Ameriky v 50 jazykoch.
Rádio Sloboda spustilo vysielanie v západnom Nemecku v lete 1950 ako protiváha sovietskej propagandy. V súčasnosti sídli v Prahe a poskytuje nezávislé spravodajstvo v regiónoch s obmedzenou slobodou tlače. V Rusku podobne ako VoA patrí od roku 2017 na zozname tzv. zahraničných agentov.
Copyright © TASR 2024
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhXINK0K-lpejcoJvnNO-OPHWtqapXwiQayTYayti5rn9xpNjV21r6Qe85kcD8w5j0UfFZB6-fdaRQeU1O__WcMrgzzq3jVKQK6M3Ri3AtkefiRVuZQclIG4l54eAbW1xhiik4hvgX1C2O__ll-CGjbRpBc2xscEdctxKunBdMqK8ttoS4tzGc-Ug/s320/588427818.jpg)
Viktor Orbán vyhlásil, že v Maďarsku odstránia nevládne organizácie a médiá, ktoré majú financovanie z USA a ďalších medzinárodných zdrojov. Maďarský premiér dlhodobo obviňuje politických oponentov či médiá zo služby zahraničným záujmom.
„Všetky peniaze pochádzajúce z Ameriky by mali byť odhalené a tí, ktorí ich obdržia, by mali byť sankcionovaní. Peniaze zo zahraničia nemožno prijímať s cieľom ovplyvnenia maďarskej politiky,“ vyhlásil maďarský premiér, ktorého považujú za jedného z najbližších spojencov amerického prezidenta Donalda Trumpa v EÚ.
Podľa agentúry sa Orbán inšpiroval práve Trumpom a jeho krokmi zameranými proti zahraničnej pomoci, preto sa rozhodol podniknúť podobné právne kroky v Maďarsku.
Agentúra AFP dodáva, že Maďarsko pod vedením Orbána čelí obvineniam z úpadku demokracie. Orbánova vláda už roky napríklad prijíma zákony, ktoré podľa kritikov majú za cieľ stigmatizovať a brzdiť zoskupenia, ktoré poskytujú ochranu ženám či menšinám, ponúkajú podporu v oblasti ľudských práv či odhaľujú korupciu na úradoch.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEglHZtQ22CIu06p4d1CUnE68LCL7iDgLMlaJeBNVqeKdtW_AwFi5ZbHBP6-VP0xs5WuOhNgd3tMdcIC8HMwj2LSB9lRikIHrnkdLqAz7t6bQ-daQQam9SnsRogG4FEvBh4FSgmw9FFYVg7s-usmK1oU4PSdYk1EQEAepP_Z3z-ezX3M7sgyEUYZRA/s320/WhatsApp-Image-2023-07-10-at-163739jpeg.jpg)
Rusko požiadalo Česko o vydanie ruskej opozičnej novinárky Faridy Kurbangalejevovej. Rozhodovať bude mestský súd v Prahe. Novinárku v Rusku stíhajú pre údajné schvaľovanie terorizmu a šírenie lživých informácií o ruskej armáde.
Bývalá moderátorka a spravodajkyňa ruskej štátnej televízie, ktorú opustila po ruskej anexii Krymu v roku 2014 a ktorá dlhodobo už žije v Česku, na Facebooku zverejnila list českých úradov týkajúci sa jej prípadu.
„Je to pre mňa nepochybne veľká česť, pretože týmto spôsobom Rusko uznáva môj prínos v boji proti zločinnému Putinovmu režimu,“ napísala. „V liste nie je uvedené, čo presne bolo dôvodom žiadosti o moje vydanie, ale predpokladám, že ide o dve trestné kauzy, ktoré proti mne zahájili minulý rok.“ Ruské úrady ju vlani zaradili do zoznamu teroristov a extrémistov.
Novinárka obe obvinenia odmietla ako úplne vykonštruované a vyjadrila presvedčenie, že Česko ju nevydá
Copyright © ČTK 2024