12. 7. 2025

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

 Mezinárodní filmový festival

 Karlovy Vary


 

Grand Prix v hlavnej súťaži karlovarského filmového festivalu získal film Radšej sa zblázniť v divočine. Režisér Miro Remo prevzal Krištáľový glóbus za dokument o dvoch neustále sa hádajúcich dvojčatách žijúcich výstredne na schátranej farme mimo civilizácie od výkonného riaditeľa festivalu Kryštofa Muchu, umeleckého riaditeľa Karla Ocha a švédskeho herca Stellana Skarsgaarda. Grand Prix hlavnej súťaže prináša cenu 25 000 dolárov (asi 600 000 korún) a patrí rovnakým dielom režisérovi a producentovi filmu.

Moderátor Marek Eben včera vo svojom úvodnom príhovore pripomenul zosnulého prezidenta festivalu Jiřího Bartošku. "Veta, ktorú som počul najčastejšie, bola: Bude to smutné kvôli Jirkovi Bartoškovi. Musím povedať, že to nebolo smutné kvôli Jiřímu Bartoškovi. Každý by po ňom rád zanechal nejaké dedičstvo. Ak by to bolo také, že by sa pri spomienke vkradol úsmev, bol by to dar," povedal Eben. Prítomných potom dojala plánovaná festivalová znelka venovaná Bartoškovi. Následné slávnostné odovzdávanie cien bolo tiež v duchu jeho odkazu. Už tretí rok po sebe bol medzi divákmi na tribúnach prezident Petr Pavel.

V hlavnej súťaži porota hodnotila 12 filmov. Cena za najlepšiu réžiu bola udelená súčasne dvom filmom reprezentujúcim opačné prístupy k remeslu. Francúzsky režisér Nathan Ambrosioni podľa poroty vo svojej dráme Z lásky demonštruje zrelosť, súcit a kultivovanosť, čo v jeho veku nie je bežné. Podľa poroty litovský filmár Vytautas Katkus naplno využíva tvorivú slobodu, ktorú si režisér môže dovoliť vo svojom prvom filme vo svojom celovečernom debute Návštevník.

Zvláštnu cenu poroty s cenou 15 000 dolárov (cca 360 000 korún) získal film Nespravodlivosť. Film iránskeho režiséra a scenáristu Soheila Beiraghiho je podľa poroty odvážnym úspechom, ktorého dej odráža odvahu, ktorá bola potrebná pri jeho natáčaní v samotnom Iráne. Riaditeľ vyzval prítomných, aby tlieskali všetkým statočným iránskym ženám.

Výkon nórskej herečky Pie Tjelty vo filme Don't Call Me Mommy jej vyniesol cenu za najlepšiu herečku. Cenu za najlepšieho herca získal Alex Brendemühl za úlohu otca mladej ženy, ktorá bola sexuálne napadnutá v španielskom filme Keď sa rieka stane morom.

Osobitné uznanie získala Kateřina Falbrová za subtílny herecký výkon vo filme Zbormajster režiséra Ondřeja Provazníka. Cenu divákov Právo získal otvárací film festivalu, ktorým bol dokument o Jiřím Bartoškovi Divided We Have to Frame!.

V súťaži Proxima získala Grand Prix a finančnú odmenu 15 000 dolárov bangladéšsky film Sand City režiséra Mahde Hasana. Špeciálnu cenu poroty súťaže Proxima a 10 000 dolárov získal film Mapy zmiznutých, v ktorom kolumbijský režisér Federico Atehortúa Arteaga ukazuje cynickú latinskoamerickú ekonomiku postavenú na utrpení, smrti a miznutí ľudí.

Zvláštne uznanie súťaže Proxima získal belgický road movie Before and After režiséra Manoëla Duponta, ktorý rozpráva príbeh o ceste do Turecka na transplantáciu vlasov.

Okrem hlavnej súťaže je Proxima druhou festivalovou súťažnou sekciou. Je to priestor pre filmárov, ktorí čakajú na objavenie, ako aj pre renomovaných autorov, ktorí hľadajú nové definície svojej tvorby.

Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii prevzal na záver festivalu švédsky filmový a divadelný herec Stellan Skarsgaard. Cenu prezidenta Karlovarského filmového festivalu za mimoriadny prínos českej kinematografii získal strihač Jiří Brožek.

Tohtoročný 59. ročník Medzinárodného filmového festivalu sa začal 4. júla prvýkrát po tridsiatich rokoch bez Jiřího Bartošku. V preplnenej Veľkej sále hotela Thermal sa vernisáž niesla v duchu spomienky na dlhoročného prezidenta festivalu, ktorý zomrel 8. mája. Mal 78 rokov, niekoľko rokov bojoval s rakovinou.

Počas festivalu si Ceny prezidenta MFF Karlovy Vary osobne prevzali americký herec Peter Sarsgaard, luxemburská herečka Vicky Krieps a americká herečka Dakota Johnson. Organizátori sa zaoberajú budúcou podobou tohto ocenenia.

Filmový festival Karlovy Vary tento rok ponúkol viac ako 130 hraných a dokumentárnych hraných a krátkych filmov. Budúci rok sa 60. ročník festivalu uskutoční od 3. do 11. júla.

Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos prevzal Stellan Skarsgaard

Krištáľový glóbus za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii bol odovzdaný Stellanovi Skarsgaardovi na záver karlovarského festivalu. Švédsky filmový a divadelný herec, ktorý vo štvrtok pricestoval do Karlových Varov, predstavil na festivale svoj film Emocionálna hodnota. Film režiséra Joachima Triera, v ktorom Skarsgaard hrá hlavnú úlohu kedysi slávneho režiséra Gustava, získal Grand Prix na tohtoročnom filmovom festivale v Cannes a je považovaný za vážneho kandidáta na Oscara. Podľa filmových kritikov v ňom sedemdesiatštyriročný Skarsgaard podáva jeden zo svojich najlepších výkonov.

Po českej premiére v Karlových Varoch zamieri film do širokej distribúcie. Skarsgaard bol hosťom aj na festivale v Karlových Varoch v roku 2002, kde sprevádzal premietanie filmu Istvána Szabóa Na váhach. Rodák z Göteborgu, ktorý si zahral vo viacerých filmoch režiséra Larsa von Triera, si zahral hlavnú úlohu maliara Goyu vo filme Duchovia Miloša Formana. S režisérom Václavom Marhoulom nakrútil filmovú adaptáciu románu Jerzyho Kosińského Pomaľované vtáčik, ktorá bola uvedená na filmovom festivale v Benátkach. V Českej republike nakrútil aj športový film Borg/McEnroe. Predtým sa objavil v jednej z vedľajších úloh vo filmovej adaptácii románu Milana Kunderu Neznesiteľná ľahkosť bytia režiséra Philipa Kaufmana.

Skarsgaard, jeden z najvýznamnejších európskych filmových a divadelných umelcov, hral desiatky úloh v európskych a hollywoodskych filmoch a spolupracoval aj s režisérmi Denisom Villeneuveom (Duna) a Davidom Fincherom (Dievča s dračím tetovaním). Diváci ho poznajú aj z diváckych hitov Mamma Mia! alebo marvelovské trháky Thor a Avengers. Stvárnil veliteľa sovietskej ponorky v dráme Lov ponoriek a profesora matematiky v psychologickom filme Dobrý Will Hunting. Objavil sa aj v dvoch častiach Pirátov z Karibiku a v minisérii HBO Černobyľ.

Skarsgaard je známy svojimi otvorenými sociálnymi názormi. Verejne napríklad kritizuje náboženský extrémizmus a nie je spokojný s minuloročným vstupom svojej krajiny do NATO. "Svet nás vnímal ako veľmi bohatú krajinu so šťastnými obyvateľmi. A, samozrejme, ako neutrálny štát. Odkedy sme v Aliancii, zdvojnásobili sme zbrojný rozpočet podľa príkladu celej Európy. Všetci kričia, že musíme zabíjať, zabíjať, zabíjať," povedal otec ôsmich detí pre The Guardian.

Cenu prezidenta MFF za mimoriadny prínos českej kinematografii získal Jiří Brožek

Cenu prezidenta Karlovarského filmového festivalu za mimoriadny prínos českej kinematografii získal strihač Jiří Brožek za veľký potlesk prítomných. Na festivale uviedol film Smrť krásneho jeleňa, na ktorom dnes už sedemdesiatosemročný Brožek spolupracoval s režisérom Karlom Kachyňom.

"Chcel by som pozdraviť všetkých režisérov za spoluprácu so mnou. A na záver za ocenenie Jirkovi Bartoškovi," povedal Brožek v krátkom ďakovnom prejave, ktorý adresoval aj zosnulému prezidentovi karlovarského festivalu Jiřímu Bartoškovi.

Oceňovaný Brožek počas svojho pôsobenia na Barrandove prepožičal svoje strihacie schopnosti viacerým významným filmom českej kinematografie a spolupracoval s poprednými domácimi režisérmi. Medzi nimi bol napríklad Jiří Menzel, ktorý okrem filmov Strihanie skrátený, Festival snežienok, Koniec starých čias a Slúžil som anglickému kráľovi strihal komédiu Moja malá dedinka, ktorá bola nominovaná na Oscara. Spolupracoval aj s Věrou Chytilou, Dušanom Kleinom a Jaroslavom Soukupom.

"Keď sme sa o sebe rozprávali, povedal, že sú dve veci, ktoré sa mu nikdy v živote nestanú. Prvá, že bude dekanom FAMU, sa splnila. Druhým je, že sa nikdy nestane legendou... má smolu, je to legenda, či chce alebo nie," povedal pre časopis Reflex režisér Vladimír Michálek, s ktorým Brožek spolupracoval na filme Sekal musí byť zabitý.

Absolvent pražskej FAMU je deväťnásobným držiteľom Ceny českého leva, ktorú prvýkrát získal v roku 1994 za Krvavý román. Má podpísanú zmluvu s viac ako stovkou českých filmov, televíznych produkcií a seriálov. Je absolútnym rekordmanom v počte výročných ocenení Českej filmovej a televíznej akadémie za jednu profesiu vo všetkých kategóriách. Jeho prvou samostatnou strihovou prácou bol film Konecnám se se se, režiséra Jaroslava Papouška.

Prehľad ocenení 59. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary:

Hlavná súťaž


Grand Prix - Krištáľový glóbus

Radšej sa zblázni v divočine

Réžia: Miro Remo

Česká republika, Slovenská republika, 2025



Zvláštna cena poroty

Nespravodlivosť

Réžia: Soheil Beiraghi

Irán, 2025



Cena za najlepšiu réžiu

Vytautas Katkus za film Návštevník

Litva, Nórsko, Švédsko, 2025

Nathan Ambrosioni za najlepšiu réžiu filmu Láska

Francúzsko, 2025



Cena za najlepší ženský herecký výkon

Pia Tjelta za rolu vo filme Nevolaj ma mama

Réžia: Nina Knagová

Nórsko, 2025



Cena za najlepšieho herca

Alex Brendemühl za úlohu vo filme Keď sa rieka stane morom

Réžia: Pere Vila Barceló

Španielsko, 2025



Zvláštne uznanie

Kateřina Falbrová za úlohu vo filme Zbormajster

Réžia: Ondřej Provazník

Česká republika, Slovenská republika, 2025



Cena divákov Právo

Musíme to zarámovať! (rozhovor s Jiřím Bartoškom v júli 2021)

Režie: Milan Kuchynka, Jakub Jurásek

Česká republika, 2025


Soutěž Proxima

----------------------

Velká cena

Písečné město

Režie: Mahde Hasan

Bangladéš, 2025



Zvláštní cena poroty

Mapy zmizelých

Režie: Federico Atehortúa Arteaga

Kolumbie, 2025



Zvláštní uznání

Před a po

Režie: Manoel Dupont

Belgie, 2025


Ďalšie ceny udelené na festivale:
Krištáľový glóbus - cena za mimoriadny umelecký prínos svetovej kinematografii

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stellan Skarsgaard, Švédsko

Cena prezidenta MFF za mimoriadny prínos českej kinematografii

---------------------------------------------------------------------------------------

Jiří Brožek, Česká republika

Cena prezidenta MFF Karlovy Vary

----------------------------------------------

Vicky Krieps, Luxembursko

Dakota Johnsonová, TX, USA

Peter Sarsgaard, TX, USA


Nepovinné ceny:
Cena ekumenickej poroty

Od základov nahor

Réžia: Max Walker-Silverman

USA, 2025



Osobitné uznanie ekumenickej poroty

Kino Jazeera

Réžia: Gözde Kuralová

Turecko, Irán, Bulharsko, Rumunsko, 2025



Ocenenie Europa Cinemas Label

Zbormajster

Réžia: Ondřej Provazník

Česká republika, Slovenská republika, 2025



Cena FIPRESCI za najlepší film v hlavnej súťaži

Z lásky

Réžia: Nathan Ambrosioni

Francúzsko, 2025



Cena FIPRESCI za najlepší film v súťaži Proxima

Pred a po

Réžia: Manoel Dupont

Belgicko, 2025