SLOVAK RADIO NEWS
Generálna riaditeľka Slovenského rozhlasu Miloslava Zemková napadla dnešné uznesenie Rozhlasovej rady č.16/2007. Ako uviedla v stanovisku, k uzneseniu, ktoré inicioval člen rady Michal Dzurjanin, sa manažment rozhlasu nemal žiadnu možnosť vyjadriť. Zemková žiada uznesenie preskúmať a zrušiť. Považuje ho za zmätočné, nepravdivé, účelové a teda nezákonné. Cieľom prijímania takýchto uznesení je podľa riaditeľky odvolanie súčasného manažmentu Slovenského rozhlasu. Zemková dodala, že manažment využije všetky zákonné možnosti proti "manipulatívnym uzneseniam poškodzujúcim dobré meno Slovenského rozhlasu a pracovníkov jeho spravodajstva".
Z uznesenia, ktoré prijala Rozhlasová rada vyplýva, že zmeny vo vysielaní Slovenského rozhlasu, realizované od 29. januára, neboli dostatočne pripravené. Okrem toho rada v uznesení konštatovala nenaplnenie povinnosti vyváženosti v spravodajskom príspevku o chystaných zmenách v Symfonickom orchestri SRo a tiež požiadala generálnu riaditeľku SRo Miloslavu Zemkovú o predloženie koncepcie rozvoja programovej služby.
V Symfonickom orchestri Slovenského rozhlasu (SOSR) vyhlásili štrajkovú pohotovosť v reakcii na ohlásené prepustenie 38 jeho hudobníkov. Po skončení dnešného rokovania Rozhlasovej rady to potvrdil šéf odborovej organizácie SOSR, huslista Stanislav Beňo.
Základným dôvodom vyhlásenia štrajkovej pohotovosti, ku ktorému pristúpili v SOSR, je podľa Beňa avizované prepustenie 38 hráčov. "Ak by boli k 31. marcu prepustení, znamenalo by to de facto likvidáciu orchestra," povedal Beňo, ktorý sa spolu s koncertným majstrom Viktorom Šimčiskom zúčastnil na dnešnom rokovaní rady. "Boli sme šokovaní tým, čo dnes prezentoval na rokovaní rady šéfdirigent SOSR Oliver Dohnány a neviem si predstaviť, ako prebehne koncert, ktorý má s nami vo štvrtok oddirigovať," povedal Beňo s tým, že postoj Dohnányho i druhého dirigenta Mária Košíka považujú za zradu.
Dohnány pred Rozhlasovou radou povedal, že ho generálna riaditeľka SRo Miloslava Zemková presvedčila o správnosti prepustenia 38 hudobníkov, čo má umožniť zlepšenie ohodnotenia tých, ktorí zostanú a súčasne zvýšiť kvalitu orchestra, keďže slabší členovia orchestra odídu. "Ešte pred týždňom som bol zásadne proti, lebo by som to považoval za zničenie SOSR," povedal Dohnány s tým, že oslabený orchester bude so 67 kmeňovými členmi pôsobiť len do 1. septembra, keď by sa podľa Zemkovej garancií mal posilniť do pôvodných rozmerov.
Člen rady, husľový virtuóz Peter Michalica povedal, že chystané prepúšťanie v rozhlasovom orchestri vníma ako jeho amputáciu. "Podobne ako pri chirurgických zákrokoch, keď sa niečo amputuje a tvrdí sa, že sa to potom prišije nazad, tak to bude dosť obtiažne," povedal Michalica a dodal, že tento krok vedenia vníma v širšom kontexte a s obavami očakáva ďalšie. Predseda rady Vladimír Talian povedal, že je to plne v kompetencii generálnej riaditeľky a je rád, že sa tak deje v súlade so šéfdirigentom Dohnánym.
Generálna riaditeľka SRo Zemková vníma výhrady členov SOSR ako obranu tých, pre ktorých je doterajší systém činnosti orchestra pohodlný a výhodný. "Budem rokovať s odbormi, výstup bude na budúci týždeň, dovtedy žiadne zmeny neurobím," povedala Zemková s tým, že dramaturgický plán nepotrebuje 92 členov orchestra, ale len od 40 do 67 členov. Ďalším cieľom opatrenia je podľa nej zvyšovanie kvality a zlepšenie odmeňovania v orchestri. Zemková tiež potvrdila dočasnosť redukcie počtu členov orchestra i to, že má v rozpočte dosť financií na jeho riadny chod a posilnenie od 1. septembra.
Podpredseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek(Smer-SD), ktorý bol na dnešnom rokovaní Rozhlasovej rady, vyslovil názor, že súčasné vedenie SRo symfonický orchester nechce, nevie ako to má povedať čo najprijateľnejšie a zavádza verejnosť. "Situáciu budem sledovať, je to na odborovej organizácii Únie orchestrálnych hráčov," povedal Jarjabek.
Rozhlasová rada pre uplynutie rokovacieho času schôdze rozhodla zvolať na 28. februára mimoriadnu schôdzu, zameranú na situáciu v SOSR.