STV NEWS
Slovenská televízia každý rok pripraví aj niekoľko koprodukčných projektov. V rokoch 2007 a 2008 uvedie viaceré takéto tituly. Budú medzi nimi celovečerné hrané filmy i dokumenty. Jedným z celovečerných je avizovaný film režiséra Juraja Jakubiska, ktorý k nemu zároveň napísal aj scenár. Už teraz kontroverzná snímka Bathory pripomenie mimoriadnu osobnosť Alžbety Báthoryovej, ktorá zamestnáva historikov už storočia. Dej filmu zavedie diváka do Uhorska 16. a 17. storočia. Príbeh je o žene, ktorú Guinnessova kniha rekordov označuje za najkrvavejšiu vrahyňu všetkých čias, a ktorá sa paradoxne vlastného procesu nikdy nedočkala. Predpokladaný termín kinopremiéry je jeseň tohto roku. Diváci vo filme uvidia Annu Friel, Karla Rodena, Bolka Polívku, Marka Vašuta, Jiřího Mádla, Luciu Vondráčkovú, Moniku Hilmerovú, Andyho Hrica, Jiřího Korna, Marka Majeského, Franca Nera a iných.
Ďalším z pripravovaných filmov je Cinka Panna. Priblíži osud najslávnejšej cigánskej primášky, ktorá žila v Uhorsku v 18. storočí. Jej emocionálne vypätý život metaforicky poukazuje aj na všeobecne platnú tému, akou je boj o uznanie a miesto na svete. Film je historický, výpravný. Pripomína, že hoci sa vonkajšia tvár doby mení, ľudské problémy zostávajú. Talentovaná muzikantka sa túži stať husľovou sólistkou v prostredí, jednoznačne ovládanom mužmi. Zistí ako chutí sláva a blahobyt, spozná pokušenie i obeť. Aby sa vyhovelo tradičným zvykom tejto komunity, musí sa vydať. Autori filmu ním chcú diváka nielen pobaviť, ale aj citovo a eticky obohatiť, chcú im pomôcť pochopiť odlišnosti medzi Rómami a okolitým svetom, i tými, ktoré niekedy vyúsťujú do xenofóbneho myslenia. Režisérskej taktovky sa chopil Dušan Rapoš. Film, v ktorom účinkujú Vanesa Sarkozi, Lucia Gažiová, Martin Huba, Marián Slovák, Jozef Vajda, Zuzana Kronerová, Martin Dejdar a Krisztian Kolovrátník, hrá aj 20 členov súboru divadla Romatan z Košíc. Premiéru má mať v máji 2008. Autorom hudby k filmu je Ján Berky Mrenica ml.
Ďalším koprodukčným filmom STV je snímka Kvety sakury. Scenár k nemu obsadil v roku 2005 prvé miesto v scenáristickej súťaži Cena Tibora Vichtu. Jeho autorkou je Slavena Liptáková, autorom hudby zasa Michal Kaščák. Film režiséra Ivana Vojnára by mal mať premiéru koncom roka 2008. Začína sa príbehom Leony a Daniela. Príbehov, ktorých divák v rámci tohto filmu uvidí je viac, no všetky súvisia s osudom tohto manželského páru. "Príbeh rozvíja súčasne niekoľko motívov a necháva zaznieť ich mnohohlas. Nie je to melódia, je to hudba. Ale práve táto komplexnosť navodzuje pocit života. Vnímame, ako sú jednotlivé príbehy prepojené, ako v nich čosi koluje. Spolu tvoria atmosféru, ktorá odráža istý životný pocit," píše sa o filme v materiáloch STV. V snímke Kvety sakury sa predvedú Zdena Studenková, Martin Stropnický, Eva Bándor, Ľubomír Paulovič, Táňa Pauhofová, Anna Polívková, Lucia Vrablicová a iní.
Poetický názov má aj ďalší z celovečerných filmov. Marhuľový ostrov je o spolužití ľudí rôznych národností na území južného Slovenska. Je to spolužitie, ktoré sa "netvári bezkonfliktne" a zároveň je svedectvom o tom, že "nie je dôležitý náš etnický pôvod, ale dôležité je naše ľudské srdce". Na opustenej samote ukrytej v marhuľovom sade sa odohráva príbeh mladej ženy, ktorá rozpúta vášne medzi dvoma bratmi. Okolie netuší, čo sa deje, jediným svedkom ich lásky, ktorá ich ženie k tragickému koncu, je príroda. Film v réžii Petra Bebjaka, so scenárom Petra Lipovského a hudbou Petra Hapku vážne i veselo rozpráva o dvoch národoch a teda dvoch odlišných kultúrach. Predpokladaný termín kinopremiéry je v septembri 2008. Hrajú v ňom Szidi Tobias, Attila Mokos, Peter Nadaždi a iní.
V roku 2008 uvidia diváci aj nový film Nebo, peklo ... zem o mladej, sebavedomej baletke Kláre, ktorá dostala ponuku tancovať v jednom z najlepších baletných súborov na svete. V rovnakom období je svedkom nevery svojho partnera Tomáša. Vzťah sa rozpadá, situácia v rodine sa komplikuje, Klára sa po zranení nohy lúči so svojím snom. Vtedy stretne 54-ročného charizmatického chirurga Rudolfa, ktorému podľahne. Rudolf vychováva po rozchode s manželkou Martou 13-ročnú dcéru Júliu. Klára a Júlia sa spriatelia a kariéra pre niekdajšiu nádejnú baletku prestáva byť prioritou. Do idylky ale zasiahne Marta. Ponížená a sklamaná Klára musí opustiť Rudolfov dom. Návrat do života nie je jednoduchý, Klárino tanečné miesto už nie je voľné. Navyše do neho zasiahne ďalšia tragická udalosť. Film je o hľadaní vlastného šťastia a o tom, že kráčať za ním býva niekedy ťažké. Vznikol v réžii Laury Sivákovej, účinkujú Zuzana Kanócz, Bronislaw Wroclawski, Jiří Korn, Andrea Karnasová, Henrieta Jančišinová, Ema Tarageľová a iní.
Jedným z pripravovaných filmov je aj Nedodržaný sľub režiséra Jiřího Chlumského. Snímka je filmovou rekonštrukciou netypického vojnového príbehu slovenského Žida z Bánoviec nad Bebravou Martina Friedmanna-Petráška. Martin bol nadaný futbalista a so spoluhráčmi často behal zvoniť do miestneho kostola, kde pôsobil aj farár, istý Jozef Tiso. Keď mal chlapec 13 rokov, bol vyhlásený Slovenský štát. V Martinovej rodine všetci oslavovali, chlapec totiž práve vstupoval do dospelosti (bar micva - prechodový rituál). Táto oslava však bola u Friedmannovcov posledná. "Otec všetkých členov rodiny prosil, aby sľúbili, že sa tu o rok opäť zídu, ale ukáže sa to ako márny sľub. Mamička krátko nato šije žlté hviezdy na kabáty. Martina vylúčia z futbalového klubu a všetky židovské obchody sú zarizované," píše sa v materiáloch STV. Možnosť emigrovať do Palestíny hlava rodiny odmietne. Martinov brat so sestrou idú v prvých transportoch do Poľska. Bezmocnosť rodičov Martina prinúti konať. Preto odíde za svojím spoluhráčom Fredom Mahlerom do "židovského tábora" v Seredi, kde Fred vytvoril táborové futbalové mužstvo, poskytujúce svojim hráčom aspoň dočasné bezpečie. Miesto toho sa ale ocitol v pasci. Drámu, ktorá sa ďalej zamotáva, uvidia diváci pravdepodobne už na jeseň tohto roku. Účinkujú v nej Ondřej Vetchý, Ina Marojevič, Ľubo Bukový, Zuzana Porubjaková, Daniel Fisher, Samuel Spišák, Dušan Kaprálik, Ivan Romančík, Jozef Tkáč, Marian Slovák, Jaroslav Kadlec a iní.
Do súčasnosti divákov zavedie tragikomédia odohrávajúca sa v Bratislave - Polčas rozpadu. Je príbehom o rozpade vzťahov a hodnôt, o miznutí elementárnej slušnosti zo života, sympatických a úspešných štyridsiatnikoch, ktorí sa s ľahkosťou im vlastnou "mimovoľne" dopúšťajú klamstiev a nevier. Režisér Vlado Fischer im necháva priestor na konfrontáciu. Predpokladaný termín premiéry je avizovaný na december 2007. V Polčase rozpadu sa stretnú Ján Kroner, Klára Trojanová - Pollertová, Iva Janžurová, Táňa Pauhofová, Diana Mórová, Matej Landl, Ady Hajdu, Slávka Heribanová-Halčáková a Marek Geišberg.
Slovenská televízia aktuálne koprodukčne spolupracuje na výrobe niekoľkých dokumentárnych filmov. Jedným z nich je dokument Eduard Schreiber - filmár, filantrop a vyhnanec. Tento priekopník slovenského filmu vstúpil do kinematografie ako kameraman - režisér roku 1907. Tento rok si preto slovenská kinematografia pripomína sté výročie prvého dochovného fragmentu filmovania na Slovensku. Režisér Ján Šuda vo svojom dokumente odkrýva, že Schreiber nebol v skutočnosti tým, za akého ho mnohí považujú. Nebol rozmarným synom veľkostatkára a majiteľa sklární v Lednickom Rovnom, čo mu umožnilo kúpiť kameru a nakrúcať panstvo a prácu na ňom. To, čo sa po Schreiberovi dochovalo, svedčí o tom, že mal vycibrený vkus a bol skutočne talentovaný. Schreiber je navyše autorom prvého hraného slovenského filmu. Pod názvom Únos ho vytvoril v roku 1910. Predpokladaný termín premiéry je jeseň 2008.
Ďalší dokument, ktorý STV uvedie, je Posledná maringotka režiséra Petra Beňovského. Ako z názvu plynie, film zachytáva osudy posledných autentických komediantov v strednej Európe. Diváci by ho mali v premiére uvidieť v januári 2008. Film vykresľuje osudy konkrétnych ľudí a priblíži ich remeslo. Divákom načrtne ich slobodu, lásku k povolaniu, ale i to, čo znamenala väzba na rodinnú tradíciu. Práve tá ich totiž zväzovala a obetovali pre ňu pocit trvalého domova. "Bola v nich istá dávka romantizmu i vzdoru voči politickej mašinérii, pre ktorú boli v období socializmu ako živnostníci neprijateľní, jednak preto, že boli medzi poslednými, ktorí odolávali zoštátneniu svojich "podnikov" a jednak preto, lebo boli v minulosti nositeľmi informácií a svojím neustálym pohybom boli ťažko kontrolovateľní," píše sa v materiáloch STV. Navyše komedianti spôsobom svojho života poburovali.
Slovenskí divák sa môže tešiť aj na 10-dielny televízny dokument Slovenský bigbít. Režisér Dušan Rapoš v ňom predstavuje obraz vznikajúcej beatovej scény na Slovensku resp. v bývalom Československu koncom 50. a v 60. rokoch 20. storočia. Moderátorom dokumentu je bývalý bigbiťák Marián Slovák. Vo filme sú použité staré fotografie, archívne obrazové a zvukové nahrávky skupín Tiene, Kometa, Jolana, Fantoms, Beatmen, The Buttons, The Players, Guľový dolník, Kabinet 112, Prúdy, Modus a ďalších. Ponúkne navyše aj rozprávanie manažéra bratislavských bigbiťákov Petra Tuchschera. Doplnia ho Peter Lipa, Ľubo Belák, Miroslav Žbirka, Pavol Hammel, Braňo Hronec, Janko Lehotský, Jožo Barina, Jano Baláž, Laco Lučenič, Vasko Velčický, Stano Herko, Marián Varga, Kamil Peteraj, Juraj Eperješi a ďalší.Dokument je obohatený aj o výpovede českých súčasníkov. Záver cyklu tvorí záznam koncertu z PKO Legendy '60. Predpokladaný termín premiéry je jeseň 2007.
Režisérom ďalšieho dokumentu je Pavol Barabáš. Pod názvom Tepuy - Brána do hlbín zeme sa do kín dostane 13. septembra 2007.Dobrodružno-dokumentárny film ponúkne príbeh odohrávajúci sa hlboko uprostred orinockého pralesa vo Venezuele. Vďaka jeho nedostupnosti sa tu zachovali prehistorické formy života staré milióny rokov. "V gigantickom labyrinte najstarších hornín sveta vyleptali kolónie bizarných organizmovnajväčšiu kremencovú jaskyňu na svete. Skupina slovenských a českých jaskyniarov a nadšencov sa vydala na nebezpečnú expedíciu do tohto trezoru času, kam človek doteraz neprenikol. V mohutnom podzemí odhaľujú stratený svet. Nájdu však viac otázok než odpovedí," uvádza sa v materiáloch STV.
Pripravujú sa aj snímky Prípad Cervanová, Leonardov antikrist, Slovenské kmene, História Tatier a Coburg.