MEDIA NEWS
Renomovaný ruský denník Kommersant poukázal včera nezvyčajným spôsobom na vážnosť finančnej krízy v Rusku. Noviny sa úplne zriekli redakčných článkov a na 36 stranách priniesli iba vyhlásenia o bankrote ruských podnikov.
Novinári kritickí voči Kremľu sa opakovane sťažovali na to, že kríza v štátnych médiách sa prikrášľuje a na reportérov je vyvíjaný nátlak. Ruský prezident Dmitrij Medvedev vyhlásil, že novinári sú spoluzodpovední za dôsledky krízy.Kommersant zároveň na titulnej strane dnešného vydania upozornil na zákon, ktorý predpisuje verejné oznámenie insolventnosti firiem.Rozhlasová stanica Echo Moskvy pripomenula, že denník už v minulosti podobným spôsobom vyjadril protest voči mediálnej politike v Rusku. V jednom z vydaní z januára 2005 boli viaceré novinové stĺpce prázdne.
V projekte ruskej štátnej televízie, nazvanom Meno Ruska, sa najvýznamnejšou historickou postavou stal stredoveký vodca, knieža Alexander Nevský.
Výsledok hlasovania televíznych divákov oznámili v noci nadnes. Tretie miesto získal Josif Vissarionovič Stalin, ktorý v 30. rokoch minulého storočia poslal na smrť milióny ľudí, uviedla agentúra AP.
Knieža Nevský dostal pri internetovom a SMS hlasovaní viac ako 524.000 hlasov a Stalin vyše 519.000 hlasov. Na druhom mieste bol s 523.000 hlasmi Peter Stolypin, predseda vlády zo začiatku 20. storočia, z obdobia vlády cára Mikuláša II.
Ochrancovia ľudských práv namietali proti zaradeniu Stalina do 90 dní trvajúceho projektu s tým, že ide o pokus prehliadať jeho ukrutnosti a glorifikovať tyraniu.
Medzi 12 osobnosťami záverečného hlasovania boli osobnosti rôzneho historického významu, od spisovateľov Alexandra Puškina a Fiodora Dostojevského až po Vladimira Iľjiča Lenina a Ivana Hrozného.
Pravidlá súťaže vylučovali akúkoľvek žijúcu osobnosť, vrátane populárneho vládneho tandemu - ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva a premiéra Vladimira Putina.
Copyright © TASR 2008