Cena je jasná- 600 miliónov
Taliansky premiér Silvio Berlusconi sa už čoskoro prihovorí Slovákom v Slovenskej televízii (STV), aby prehĺbil ich dôveru k schopnosti vlády prekonať hospodársku krízu, potvrdila dnes agentúre SITA hovorkyňa predsedu vlády Silvia Glendová. „Predseda vlády SR Robert Fico potvrdzuje zámer vystúpiť spoločne s talianskym partnerom Silviom Berlusconim v televízii, na čom sa obaja premiéri už dohodli. Predpokladáme, že k tomu dôjde v najbližšom čase,“ uviedla. STV však o pripravovanom vystúpení nevie. Jej hovorkyňa Želmíra Habánová o tom počula len z médií, Úrad vlády ich neoslovil.
Na spoločnom príhovore k občanom sa premiéri dohodli na rokovaní v Ríme 12. marca ako na jednom z opatrení na nápravu zlého vplyvu médií, umelo prehlbujúcich krízu. „Táto dohoda vznikla pri diskusii oboch predstaviteľov o obavách z umelého prehlbovania globálnej hospodárskej krízy médiami. Cieľom je prehĺbiť dôveru občanov v naše možnosti spoločne prichádzať s opatreniami na zmiernenie dopadov krízy a postupné opätovné "naštartovanie" oživenia Hospodárstva,“ zdôraznila Glendová.
Podľa nej vystúpenie Berlusconiho a Fica vo verejnoprávnej televízii nemá vytvoriť nerealistické očakávania, ale naopak, má prispieť k „vytvoreniu realistického pohľadu na hospodársku krízu a jej súvislosti“.
Ako uvádza oficiálna informácia MZV SR z rokovania v Ríme, vystúpenie Berlusconiho, ktorého strana sa koncom marca spojila s pôvodne neofašistickou Národnou alianciou, má byť tiež súčasťou boja proti zneužitiu krízy na rast extrémizmu. „Prípadnej aktivizácii extrémistických síl v Európe je možné zabrániť intenzívnou masmediálnou kampaňou s cieľom posilniť dôveru občanov v hospodárske a finančné opatrenia prijímané na úrovni EÚ. Konkrétnym krokom na bilaterálnej úrovni by v tomto smere mohlo byť vystúpenie talianskeho premiéra S. Berlusconiho v priamom vysielaní STV s posolstvom pre občanov SR,“ píše sa v správe. Premiér Fico sa obáva o osud demokracie. „K prehlbovaniu neistoty prispievajú aj médiá, ktoré majú tendenciu dramatizovať najmä vízie najbližšieho vývoja. Aj z tohto dôvodu je mimoriadne dôležité nedopustiť zneužitie krízy proti demokracii,“ povedal v Ríme. Preto treba komunikovať s občanmi tak, aby ocenili kroky, ktoré robí Európska únia (EÚ) „a ktoré sa nepodnikajú nikde inde vo svete. Toto by malo byť zdrojom udržiavania dôvery v systém,“ zaznamenalo ministerstvo zahraničných vecí (MZV SR).
© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.