MEDIA NEWS
Vietnamského spravodajcu prepustili noviny, v ktorých pracoval, pre písanie komentárov na svojom osobnom blogu o porušovaní ľudských práv v komunistickom Sovietskom zväze. Tran Cong Khanh, šéfredaktor novín Sai Gon Tiep Thi (Saigon Marketing), v piatok oznámil, že redakcia ukončila v utorok s Ducom Huyom pracovný pomer. Okrem svojej práce ako reportér Duc prispieval na populárny blog Osin.
Khanh povedal, že Ducovo prepustenie z práce súviselo s jeho príspevkom na blogu týkajúceho sa Berlínskeho múru z čias studenej vojny, ktorý oddeľoval komunistický a západný sektor nemeckého mesta, a ktoré Duc nazval "múrom hanby". V článku obviňoval Sovietsky zväz, bývalého komunistického spojenca Vietnamu, z toho, že vo východnej Európe zaviedol "režim, ktorý zbavil ľudí základných práv". "Neviem, či písal aj o ďalších citlivých veciach," uviedol šéfredaktor Khanh. Duc to v telefonickom rozhovore poprel. Ešte v stredajšom príspevku potvrdil, že "už nie je reportérom Sai Gon Tiep Thi", novín, v ktorých pracoval takmer štyri roky.
Po skončení vietnamskej vojny v roku 1975 sa Sovietsky zväz stal hlavným patrónom Vietnamu až do pádu sovietskeho režimu zväzu v roku 1991. Tak ako všetky médiá vo Vietname, aj všetky noviny sú prepojené so štátom. Ale podľa Duca aj napriek tomu tlač "musí byť miestom na sprostredkovanie poctivých článkov, analýz a kritiky... článkov, o ktorých novinári veria, že poslúžia spoločnosti". V iných príspevkoch Duc, skúsený novinár a bývalý vojak, kritizoval reakciu vlády na hlavné problémy spoločnosti vrátane korupcie, vzťahov s Čínou a zaobchádzania s médiami.
Americký veľvyslanec v krajine Michael Michalak tento týždeň pre novinárov uviedol, že ho stále znepokojuje stav ochrany ľudských práv vo Vietname ako aj snahy obmedzovať médiá a "kriminalizovať slobodu prejavu".
Irackému novinárovi Muntadarovi az-Zajdímu, ktorého odsúdili za hodenie topánok do bývalého amerického prezidenta Georgea W. Busha, skrátia trest o ďalšie tri mesiace a prepustia ho už v septembri. V sobotu to v Bagdade oznámil jeho obhajca Karím al-Šuďžajrí. Novinár, ktorý sa po svojom "topánkovom útoku" stal na Blízkom východe oslavovaným hrdinom, prepustia podľa al-Šuďžajrího 16. septembra. Oficiálne miesta zatiaľ tieto informácie nepotvrdili.
Az-Zajdímu v apríli po odvolaní zmiernili trest z troch na jeden rok odňatia slobody. Tridsaťročného televízneho reportéra usvedčili 12. marca z fyzického útoku na Busha, ktorý v decembri ešte ako prezident USA pricestoval na rozlúčkovú návštevu do Bagdadu. Tento pôvodný rozsudok vyvolal kritiku zo strany médií a viacerých irackých politikov, ktorí ho považovali za neprimeraný. Medzinárodná mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc ho vtedy označila za "trochu cynický v krajine, kde toľko páchateľov útokov na novinárov zostáva nepotrestaných".
Az-Zajdí, ktorý pracoval pre televíznu stanicu al-Baghdádíja so sídlom v Káhire, 14. decembra na tlačovej konferencii v Bagdade hodil do Busha dve topánky a zakričal: "Toto je bozk na rozlúčku, ty pes!". Úder podrážkou patrí v arabskej kultúre medzi najhrubšie urážky. Bush sa pred topánkami uhol a neutrpel žiadne zranenie. Ako neskôr vyhlásil, pri útoku sa necítil byť "ani trochu ohrozený".
Taliansky premiér Silvio Berlusconi podnikne právne kroky voči tlačeným médiám z niekoľkých európskych krajín. Informoval o tom v piatok jeho právnik. Kontroverzný taliansky líder tak reaguje na uverejňovanie informácií a publikovanie záberov z jeho súkromného života, ktoré v posledných týždňoch a mesiacoch prinášali médiá na starom kontinente. Podľa jeho právnikov išlo o netolerovateľnú kampaň ohovárania a urážok na cti voči Berlusconiho osobe a ten chce teraz médiám vrátiť úder.
Žalobu plánuje podať okrem iných na francúzsky týždenník Le Nouvel Observateur či španielsky denník El Pais. Samozrejme, neobíde ani domáce médiá. Ako taliansky premiér síce očakával kritiku zo strany domácich oznamovacích prostriedkov, no niektoré denníky vrátane novín La Repubblica prekročil hranice, uviedol v piatok Berlusconiho právny zástupca.
Informoval o tom portál britskej spravodajskej televízie BBC.
© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Taliansky premiér Silvio Berlusconi podal na súde v Ríme žalobu proti ľavicovoliberálnemu denníku La Repubblica a požaduje odškodné milión eur.
Dôvodom je v rímskom denníku každý deň zverejnených desať otázok adresovaných premiérovi, ktorý to pokladá za urážajúce. Denník o trestnom oznámení dnes sám informoval. La Repubblica v zozname otázok chcela vedieť, kedy Berlusconi spoznal mladú Noemi Letiziovú a či má kontakt aj s ďalšími neplnoletými. Čo ho viedlo k tomu, že niekoľko mesiacov "nepovedal pravdu a že podal štyri rôzne verzie v prípade Noemi".
Denník sa pýtal aj na stretnutie Berlusconiho s prostitútkou. Desiata otázka znela, ako sa má po tom všetkom zdravotne. "Po prvý raz v histórii talianskych médií sa dostali otázky uverejnené v denníku pred sudcu," uviedla La Repubblica ironicky. Berlusconi argumentuje tým, že otázky sú frázy, ktoré si nežiadajú odpoveď, ale chcú vsugerovať "skutočné okolnosti". Sedemdesiatdvaročný politik opakovane zopakoval, že síce nie je žiaden svätec, ale že nemá žiadne vzťahy s neplnoletými a nikdy za sex neplatil.
Ako dnes informoval Berlusconiho právnik Niccolo Ghedini, predseda vlády podnikol právne kroky proti médiám v Taliansku aj v zahraničí, vrátane Británie, Francúzska a Španielska za urážku na cti pri ich informovaní o jeho súkromnom živote.
Syn mediálneho magnáta Ruperta Murdocha, James Murdoch, označil britskú televíznu a rozhlasovú verejnoprávnu spoločnosť BBC za hrozbu pre nezávislú žurnalistiku.
James Murdoch ako jeden zo šéfov mediálnej spoločnosti News Corporation založenej jeho otcom takisto vyzval na radikálnu premenu a reorganizovanie vysielania v Británii.
James Murdoch tiež vyhlásil, že najvyšší orgán spoločnosti BBC - BBC Trust - a britský úrad pre kontrolu vysielania v elektronických médiách Ofcom konajú netransparentne, nikomu sa nezodpovedajú.
Murdoch, iba 36-ročný výkonný pracovník, ktorý má na starosti časti koncernu v Európe a Ázii, poskytol vyjadrenia v piatok večer na Medzinárodnom televíznom festivale v škótskom Edinburghu.
Podľa tohto kritika vysielacia politika nedokázala udržať krok so zmenami, nechá sa usmerňovať štátom a dovolí mu zasahovať do vysielania namiesto toho, aby skôr posilňovala spotrebiteľov.
Bývalý generálny riaditeľ BBC Greg Dyke povedal, že Murdochove tvrdenia sú mylné.
Súd rozhodol v prospech holandskej kráľovskej rodiny, ktorá podala žalobu za porušenie práva na súkromie proti tlačovej agentúre Associated Press (AP).
Súd vo verdikte vyhlásil, že fotografie korunného princa a jeho rodiny na dovolenke v Argentíne nemali spravodajskú hodnotu.
Sudca dnes vydal súdny zákaz ďalšieho rozširovania štyroch fotografií rodiny korunného princa Willema-Alexandra, ktoré boli minulý mesiac dostupné na celom svete.
Holandský súd dospel k záveru, že agentúra porušila súkromie rodiny.
AP sa obhajovala, že fotografie vznikli na verejnom priestranstve, zachytávali verejnú osobu a boli v súlade so zákonom.
Súd dodal, že na prípad so snímkami sa vzťahuje holandský zákon, aj keď boli urobené mimo Holandska.
Copyright © TASR 2009