Taliansky premiér Silvio Berlusconi ohrozuje podľa názoru Európskej federácie novinárov (EFJ) slobodu tlače a chystá vendettu (pomstu) médiám za ich spravodajstvo o svojom súkromnom živote. Vyplýva to z dnes zverejneného stanoviska tejto profesijnej organizácie. Podľa rovnakého zdroja predseda talianskej vlády opakovane využil svoju moc ako mediálny magnát a politický líder, aby zastrašil médiá a jednotlivých žurnalistov - teraz však "prekročil hranice pri pokuse potlačiť investigatívny, ale zákonný žurnalizmus". "Je pochopiteľné, že premiér Berlusconi chce svoj pestrý súkromný život dostať z headlinov," vyhlásil generálny tajomník EFJ a Medzinárodnej federácie novinárov (IFJ) Aidan White. "Ohrozuje však slobodu tlače, pretože sa pokúša využiť justíciu na zastrašenie novinárov a potlačenie spravodajstva," dodal. Silvio Berlusconi zažaloval 28. augusta rímsky denník La Repubblica, pretože mu toto periodikum položilo desať - zdá sa - nežiaducich otázok. Milánsky denník Il Giornale, ktorého vlastníkmi sú Berlusconiovci, súčasne zaútočil na katolícke noviny L'Avvenire. Taliansky premiér zároveň zažaloval aj francúzsky týždenník Le Nouvel Observateur, pričom podľa nepotvrdených informácií jeho advokáti momentálne skúmajú i možnosť žaloby na britské médiá kvôli ich spravodajstvu o Berlusconiho aférach so ženami. Útok predsedu talianskej vlády na médiá je neprijateľný, konštatuje sa v stanovisku EFJ. Podľa slov predsedu Národnej únie talianskych novinárov Franca Siddiho "je to, čo sa stalo, neuveriteľné". (Berlusconi) by mal vedieť, že v demokracii existujú hranice jeho moci".
Ruský Najvyšší súd nariadil nové vyšetrovanie vraždy investigatívnej novinárky a kritičky Kremľa Anny Politkovskej z roku 2006. Informovali o tom ruské tlačové agentúry. Najvyšší súd tak zvrátil rozhodnutie súdu nižšej inštancie, ktorý v auguste zamietol žiadosť Politkovskej príbuzných o ďalšie vyšetrovanie. Podľa nového verdiktu sa má prípad vrátiť prokuratúre. Na moskovskom súde sa začiatkom augusta začal druhý proces s trojicou podozrivých z účasti na zabití Politkovskej. Právnici príbuzných žiadali o vrátenie prípadu prokuratúre a jeho spojenie s prípadom hlavného podozrivého, ktorý zatiaľ uniká spravodlivosti. Prvý proces sa vo februári skončil oslobodzujúcim rozsudkom nad trojicou údajných komplicov - dvoma čečenskými bratmi a bývalým policajtom. Prokuratúra sa odvolala a najvyšší súd nariadil v júni opakovanie procesu s novým sudcom a porotou. Kritici označujú druhý proces za stratu času, pretože proti podozrivým neexistujú žiadne nové dôkazy. Podľa pozorovateľov ide len o politické gesto, ktoré má oslabiť medzinárodný tlak na potrestanie vinníkov. Neznámy páchateľ zastrelil 48-ročnú Politkovskú 7. októbra 2006 pred vchodom do jej bytu v centre Moskvy. Novinárka vyvolala hnev Kremľa svojimi reportážami o porušovaní ľudských práv v Čečensku. Kauza posilnila v zahraničí obavy o bezpečnosť ruských žurnalistov a oponentov oficiálnej politiky Moskvy. Záujem o prípad opäť oživilo júlové zavraždenie bývalej spolupracovníčky Politkovskej, aktivistky Natalie Estemirovovej. Zdroj: AP, Reuters, RIA NovostiV Salvádore zastrelili v stredu francúzskeho filmára Christiana Povedu, ktorého vlaňajší dokumentárny film zobrazuje bezútešný život členov tamojšieho notorického pouličného gangu Mara 18. Informovala o tom salvádorská polícia, ktorá z činu podozrieva príslušníkov gangu. Povedu (53) zabili na ceste severne od metropoly San Salvador po nakrúcaní na chudobnom predmestí La Campanera, bašte gangu Mara 18. Našli ho so strelnou ranou v hlave. Salvádorský prezident Mauricio Funes vo vyhlásení uviedol, že ho vražda francúzskeho režiséra a novinára šokovala, a nariadil dôkladné vyšetrovanie prípadu. Povedov fiml La Vida Loca (Bláznivý život) podrobne sleduje životy viacerých členov gangu, z ktorých niekoľkí počas nakrúcania skončili vo väzení alebo ich zabili. Poveda prišiel do Salvádora začiatkom 80. rokov písať správy o občianskej vojne v chudobnej stredoamerickej krajine, čo robil desať rokov. Po skončení konfliktu sa znova vrátil a tentoraz sa sústredil na pouličné gangy. Mara 18 a súperiaci gang Mara Salvatrucha tvoria obrovskú kriminálnu sieť, ktorá pôsobí od Los Angeles po veľké časti Strednej Ameriky. Salvádorské úrady odhadujú, že v malej krajine môže byť až 30.000 tzv. mareros, ktorí predávajú drogy, okrádajú nelegálnych imigrantov alebo vydierajú firmy.
Copyright © TASR 2009
Španielske mienkotvorné noviny sa stali terčom kritiky po tom, ako odhalili svoje plány zverejniť rozhovor s britským spisovateľom a známym popieračom holokaustu Davidom Irvingom. Historikova spoveď by mala vyjsť v stredopravom denníku El Mundo už v sobotu. Irving si v minulosti odpykal 13-mesačný trest odňatia slobody v rakúskej väznici po tom, ako ho v roku 2006 odsúdili za popieranie nacistických vrážd židov počas druhej svetovej vojny. El Mundo však tvrdí, že článok pri príležitosti 70. výročia začiatku najkrvavejšieho vojnového konfliktu v novodobých dejinách poskytne čitateľom "nové" pohľady. Denník odmietol aj protesty zo strany Izraela s tým, že prvoradá je preňho sloboda slova. Izraelský veľvyslanec v Španielsku Raphael Schutz tvrdí, že Brit je bezvýznamnou postavou a nezaslúži si priestor v mienkotvorných médiách. Irvinga obžalovali na základe rakúskeho zákona namiereného proti všetkým, ktorí "odmietajú genocídu národných socialistov alebo zločiny proti ľudskosti národných socialistov." Rakúsko patrí k jedenástim krajinám, ktoré majú zákony proti popieraniu holokaustu, počas ktorého nacisti vyvraždili asi šesť miliónov Židov najmä v posledných rokoch 2. svetovej vojny.
© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.