Tlačová rada NEWS
Tlačová rada (TR) SR dostala v prvom polroku 2009 sedem podnetov, čo je o štyri menej ako v rovnakom období vlani. Zaujímavosťou je, že v júli sa počet tohtoročných podnetov takmer zdvojnásobil, prišlo ďalších päť. V priebehu prvých šiestich mesiacov rada zasadala štyrikrát - v januári, marci, apríli a júni.
Ako TASR informoval tlačový tajomník TR SR Ferdinand Tisovič, počas prvých šiestich mesiacov išlo o sťažnosti občanov na niektoré denníky, predstavitelia inštitúcií, ako aj STV a TA3 sa sťažovali na články v tlači. Kritizovanými denníkmi boli Pravda, SME, Plus jeden deň a Nový čas.
V jednom prípade išlo o žiadosť polície týkajúcu sa dodržiavania Kódexu novinárskej etiky, konkrétne v súvislosti s článkom šéfredaktora týždenníka Plus 7 dní Miloša Luknára, ktorý sa okrajovo dotkol tragickej nehody lietadla so slovenskými vojakmi vracajúcimi sa z mierovej misie v Kosove. Ako pre TASR priblížila predsedníčka TR SR Zuzana Ďurišová, pre zmienku o zodpovednosti za tragédiu čelil Luknár trestnému oznámeniu vo veci prečinu ohovárania a polícia si od TR SR vyžiadala odborné vyjadrenie k vplyvu periodika na verejnú mienku a analýzu článku. Rada sa vyjadrila len k povinnosti novinára preveriť si informácie, čo potvrdila, a v súvislosti s tým, či je článok v súlade s etickým kódexom novinárov, konštatovala, že nemá dostatok informácií k posúdeniu pravdivosti údajov o tom, či piloti lietadla pred nešťastím popíjali alkohol. To je totiž v rukách orgánov činných v trestnom konaní.
Rada rozhodla v štyroch ďalších veciach, pričom trikrát skonštatovala, že k porušeniu kódexu nedošlo a v jednom prípade použila sankciu vo forme vážneho znepokojenia. Išlo o sťažnosť predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Vladimíra Bajana na denník Nový čas za článok "Župa sponzorovala Miss Universe", v ktorom sa objavilo nepodložené tvrdenie o sponzoringu súťaže krajskou samosprávou, čo Bajan označil za hrubé klamstvo, ktoré sa dotýka dobrej povesti kraja.
Okrem toho TR SR prijala rozhodnutia k trom podnetom, ktoré prišli koncom roka 2008. Jeden prípad bol bez porušenia etického kódexu a ďalšie dva dostali od rady pokarhanie, čo je najprísnejší trest, aký môže uložiť. V prvom prípade sa sťažoval Slovenský syndikát novinárov na denníky Plus jeden deň a Nový čas v súvislosti s bulvárnymi informáciami o majetkoch a tajných dedičoch Michala Dočolomanského medializovanými tesne po smrti herca. "Konštatovali sme porušenie kódexu, javilo sa nám to ako hyenizmus doplnený o nevkusné fotografie," povedala Ďurišová. Druhou bola sťažnosť Petry Paroubkovej, manželky bývalého českého premiéra, na týždenník Plus 7 dní. Obsahom článku, voči ktorému sa ohradila, boli špekulácie o tom, s kým čaká dieťa. Rada dala za to týždenníku pokarhanie.
Členovia TR SR v prvom polroku 2009 tiež novelizovali svoj rokovací poriadok. Zmena spočíva v tom, že ak sa odporca k sťažnosti nevyjadrí, tak rada môže rozhodnúť iba na základe tvrdení sťažovateľa. "My nie sme vyhľadávací orgán. Ak niekto podá sťažnosť, nie je možné, aby sme overovali, či je tvrdenie pravdivé alebo nie. Je na dotknutej strane, aby nás presvedčila, že to pravda je, majú k tomu podklady a že je to v súlade s etickým kódexom," vysvetlila príčiny novelizácie Ďurišová.
Copyright © TASR 2009