Afganského novinára, ktorého odsúdili na smrť za rúhanie a následne mu zmiernili trest na 20 rokov väzenia, prepustili a žije v exile v nezverejnenej krajine. Informovala o tom dnes organizácia Reportéri bez hraníc (RSF). Parvíza Kámbachša (24), ktorý písal pre miestny denník, odsúdil na smrť súd v severoafganskom meste Mazáre Šaríf v januári 2008. Zatkli a uväznili ho za stiahnutie a šírenie iránskeho článku z internetu, podľa ktorého prorok Mohamed prehliadal práva žien. Na základe islamského práva, zakotveného v afganskej ústave, je rúhačstvo trestateľné smrťou. Reportéri bez hraníc vo vyhlásení na svojej internetovej stránke privítali prepustenie novinára. "Je dôležité, aby mu teraz umožnili znovu si vybudovať život po takmer dvoch rokoch vo väzbe. Pre obavy z pomsty ho prijala iná krajina," uviedli RSF. Podľa oznámenia prepustenie Kámbachša organizácii dnes potvrdil jeho právnik, pričom afganský prezident Hamíd Karzaj podpísal milosť pred niekoľkými týždňami. RSF tento rok varovali, že sloboda tlače v Afganistane sa môže zhoršiť a že ohrozenie afganských novinárov - najmä útokmi alebo únosmi zo strany Talibanu a zločineckých skupín - v uplynulých rokoch narástlo. Vlani zabili dvoch afganských žurnalistov a ďalších asi 50 ich bolo terčom vyhrážok alebo útokov. Zatknutie a odsúdenie Kámbachša, tiež univerzitného študenta, kritizovali mnohé západné krajiny, afganské médiá a skupiny pre ľudské práva. "Prípad Parvíza Kámbachša ostane justičným omylom poznačeným náboženskou netoleranciou, zlým zaobchádzaním zo strany polície a nespôsobilosťou niektorých sudcov," uviedol generálny tajomník RSF Jean-Francois Julliard.
Copyright © TASR 2009
Fínsky fotograf Markus Pentikäinen, ktorého v roku 2007 uznali vinným z neuposlúchnutia policajného zákazu, sa chce obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP). Informoval o tom v pondelok týždenník Suomen Kuvalehti, pre ktorý Pentikäinen pracuje. Ako pre Medzinárodný tlačový inštitút (IPI) uviedol jeho šéfredaktor Tapani Ruokanen, novinár sa tak rozhodol po tom, ako začiatkom septembra fínsky Najvyšší súd rozhodol o tom, že proti rozsudku sa nie je možné odvolať. Podľa Ruokanena však súd neobjasnil skutočnosti, na základe ktorých má polícia právo zakázať novinárovi vykonávať jeho prácu. Ako dodal, je neúnosné, aby štátne orgány disponovali právom brániť nezávislému zaznamenávaniu spoločensky závažných udalostí a porušovať tak slobodu prejavu. Pentikäinen v septembri roku 2006 ignoroval policajné výzvy na opustenie miesta konania demonštrácie voči Ázijsko-európskemu stretnutiu (ASEM) v Helsinkách. Fotografa následne aj napriek preukázaniu totožnosti a novinárskeho preukazu zatkli a zadržiavali 18 hodín. V roku 2007 ho fínsky okresný súd uznal vinným z neuposlúchnutia policajného príkazu a aj napriek tomu, že mu neudelili žiadny trest, záznamu v registri trestov sa nevyhol. Novinár sa však odvolal, keďže považuje kategorizovanie výkonu svojho povolania ako zločin za porušenie fínskej ústavy, práva na slobodu prejavu a taktiež Európskeho dohovoru o ľudských právach.
Sudánsku novinárku, ktorú začiatkom júla zatkla polícia v jednej z chartúmskych reštaurácií za nevhodné obliekanie, za trest nezbičujú, ale bude musieť zaplatiť pokutu. Rozhodol o tom v pondelok súd v Chartúme. Lubná Ahmad al-Husajnovej z denníka al-Saháfa, ktorá sa previnila tým, že mala na sebe oblečené nohavice, hrozilo 40 rán bičom a väzenie. Novinárka krátko po rozhodnutí súdu vyhlásila, že pokutu nezaplatí a radšej pôjde do väzenia. Jej obhajcovia však médiám povedali, že sa ju ešte budú snažiť presvedčiť. V prípade, že novinárka pokutu nezaplatí, pôjde na mesiac za mreže. Al-Husajnovú, ktorá spolupracuje s mediálnym oddelením Misie OSN v Sudáne, zatkli 3. júla v Chartúme spolu s ďalšími 12 ženami, ktoré boli rovnako ako ona "nevhodne oblečené" - mali nohavice. Al-Husajnová pritom vždy nosí na hlave predpísaný hidžáb. Novinárka tvrdí, že niektoré zo zatknutých žien boli "južanky", teda obyvateľky sudánskeho animistického a kresťanského juhu, kde neplatí islamské právo ako na moslimskom severe. © 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.