
Kirgizský prezident Kurmanbek Bakijev stupňuje boj proti zahraničným médiám kritickým voči jeho režimu. Vysielanie rozhlasovej stanice Slobodná Európa, ktorá je financovaná americkým Kongresom a jej poslaním je šíriť necenzurované správy do krajín s obmedzenou mierou slobody slova, sa nedá na väčšine územia Kirgizska zachytiť už od minulej stredy. V pondelok štát zasiahol aj proti kirgizskému vysielaniu britskej BBC, ktoré je súčasťou vysielania štátneho rozhlasu. Miesto vopred avizovanej polhodinovej relácie BBC venovanej protestom proti zvyšovaniu cien energií odzneli v éteri nakoniec miesto nej pesničky. Kirgizský štátny rozhlas neskôr informoval, že zmena programu bola spôsobená technickými problémami. Podľa britskej BBC, ktorá o prípade informovala v utorok, to však bol jednoznačný zásah cenzúry. Kirgizské oficiálne médiá, na ktorých sledovanie sú miestni obyvatelia z väčšej časti odkázaní, o masových protestoch proti zvyšovaniu cien energií neinformovali a tvária sa, že žiadne ani neprebehli. Podľa agentúry AP v krajine už dlhšie nefunguje prístup na viaceré zahraničné spravodajské internetové stránky vrátane populárnych stredoázijských spravodajských portálov. Úrady okrem toho v pondelok skonfiškovali celý 7-tisícový náklad posledného čísla kritického týždenníka Forum a na polícii vypočúvali päť členov jeho redakcie a obviňovali ich z údajnej protiústavnej činnosti.
Pri fiktívnej reportáži o ruskej invázii do Gruzínska a zabití prezidenta Michaila Saakašviliho, ktorú v sobotu odvysielala gruzínska TV stanica Imedi, boli zneužité aj zábery českého veľvyslanca v Tbilisi Ivana Jestřába. V stredu to píše český denník Právo. V reportáži televízia použila jeho predchádzajúce vystúpenie a zaradila ho do kontextu správy o ruskej invázii. Jestřáb zatiaľ nevie, či a ako bude české veľvyslanectvo v Gruzínsku reagovať. Okrem záberov českého veľvyslanca TV stanica zneužila aj záznamy s britským veľvyslancom Danisom Keefom a francúzskym ambasádorom Erikom Fournierom. Vo fiktívnej reportáži novinári hovoria s diplomatmi, ktorí vychádzajú z budovy ministerstva zahraničia, kde údajne konzultovali ďalší postup po napadnutí krajiny. Diplomati pre novinárov vzniknutú situáciu akože komentujú. Zábery zrejme pochádzajú z obdobia rusko-gruzínskej vojny z augusta Britský veľvyslanec na odvysielanie svojich záberov už reagoval a televíziu Imedi vyzval, aby jeho "nedobrovoľné vystúpenie" uviedla na pravú mieru. Francúzsky veľvyslanec poslal TV stanici list, v ktorom vyjadruje údiv, že jeho archívne zábery použili v zavádzajúcom kontexte.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Copyright © TASR 2010