Americká internetová spoločnosť Google definitívne opúšťa Čínu. S odvolaním sa na predstaviteľov čínskeho úradu na kontrolu internetu to uvádzajú piatkové vydania čínskych denníkov. Google ešte tento krok definitívne nepotvrdil, podľa predstaviteľa spoločnosti, ktorého pod podmienkou anonymity denníky citujú, by mal toto rozhodnutie oficiálne oznámiť v pondelok. Google by podľa týchto informácií mal prestať fungovať na čínskom internete 10. apríla.
Americký denník Financial Times už minulý týždeň s odvolaním sa na svoje zdroje napísal, že odchod Googlu z Číny je "na 99,9 percenta istý". Rokovania medzi Googlom a Pekingom o tom, ako by mohla spoločnosť prevádzkovať v Číne necenzurovaný vyhľadávač a zároveň tým neporušila čínske zákony, sa totiž podľa predstaviteľov spoločnosti nikam nehýbali.
Google oznámil, že zvažuje odchod z čínskeho trhu v januári po kyberútokoch čínskych hackerov, podľa všetkého najatých pekinskou vládou, na svoje stránky. Spoločnosť oznámila, že chce prevádzkovať necenzurovaný vyhľadávač, inak sa z čínskeho internetu stiahne. V rámci Googlu údajne až donedávna nepanoval na otázku odchodu z Číny jednotný názor. Za to, aby firma pohrozila odchodom z krajiny, ak Peking nezruší cenzúru, bol spoluzakladateľ firmy Sergej Brin, ktorý zažil cenzúru na vlastnej koži ešte v bývalom Sovietskom zväze. Súčasný šéf Googlu Eric Schmidt bol podľa informácií denníka Wall Street Journal od začiatku proti takémuto kroku.
Čína na vyhlásenie Googlu reagovala chladne. Ministerstvo zahraničia iba vyhlásilo, že firmy, ktoré chcú v krajine podnikať, musia dodržiavať čínske zákony. Odchod Googlu, ktorý ovláda vo svojom segmente 36 percent čínskeho trhu, bude znamenať veľkú výhru pre jeho najväčšieho konkurenta, čínsky vyhľadávač Baidu.
Google až do januára filtroval svoje vyhľadávanie pre čínskych používateľov internetu podľa požiadaviek čínskych cenzorov. Tejto požiadavke Pekingu sa podvolili aj všetky ostatné veľké svetové internetové vyhľadávače. Číňania sa tak cez ne nemohli dostať ku stránkam, ktoré čínske komunistické vedenie z nejakého dôvodu považovalo za škodlivé. Od januárového oznámenia spoločnosti, že chce aj v Číne prevádzkovať necenzurovaný vyhľadávač, sa čínski používatelia internetu môžu cez Google dostať minimálne k niektorým stránkam, ktoré boli dovtedy blokované.
Organizácie bojujúce za ľudské práva neskrývajú svoje nadšenie nad počínaním Googlu a dúfajú, že jeho krok budú časom nasledovať aj ďalšie zahraničné spoločnosti.
Americké mediálne spoločnosti A&E Networks a Discovery Communications chcú údajne zrealizovať televízny projekt bývalej guvernérky Aljašky Sarah Palin zameraný na spoznávanie krajiny, v ktorej vyrástla. Palin bude robiť sprievodkyňu po najvýznamnejších miestach Aljašky. Výkonným producentom projektu s pracovným názvom Sarah Palin's Alaska je Mark Brunett.
A&E Networks zatiaľ nedalo oficiálnu ponuku, rôzne zdroje však uvádzajú, že sa spoločnosť o projekt zaujíma pre niekoľko svojich televíznych kanálov - A&E, History alebo Lifetime. Discovery Communications zas uvažuje o vysielaní na kanáli TLC. Niektoré zdroje uvádzajú, že Discovery Channel je už dlhšie "von z hry", iné zas tvrdia presný opak. Bývalá kandidátka na post viceprezidentky USA požaduje jeden až jeden a pol milióna amerických dolárov (asi 740-tisíc až 1,1 milióna eur) za epizódu počas prvého roka vysielania.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.