MEDIA NEWS
Americká televízna hviezda Oprah Winfrey šokovala svojich fanúšikov, ktorí prišli na nakrúcanie prvej časti poslednej - 25. série jej populárnej šou. Asi 300 ľudí sediacich v hľadisku pozvala na výlet do Austrálie. "Začala som premýšľať o tom, kam by som najradšej šla. Možno by som vás mala vziať na druhú stranu sveta. Ideme do Austrálie! Ideme do Austrálie! Ty a ty a ty a ty ideš do Austrálie," povedala. Do Sydney s ňou okrem fanúšikov v decembri poletí aj časť jej štábu. Zo slávnej Opery sa na nejaký čas stane miesto nakrúcania dvoch z The Oprah Winfrey Show. Slávna moderátorka je povestná štedrosťou k svojmu štábu a verným obdivovateľom. Raz celému publiku dokonca venovala autá.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Fyzickú likvidáciu novinára Georgija Gongadzeho nariadil niekdajší ukrajinský minister vnútra Jurij Kravčenko, ktorý v roku 2005 spáchal samovraždu. V Kyjeve o tom informoval hovorca ukrajinskej generálnej prokuratúry Jurij Bojčenko.
Vyšetrovanie zločinu spred desiatich rokov sa podľa rovnakého zdroja chýli ku koncu.
Definitívne rozhodnutie o povolaní na zodpovednosť niekdajšieho generála z rezortu vnútra Oleksija Pukača, ktorý mal investigatívneho novinára zaškrtiť, prijal úrad vyšetrovania generálnej prokuratúry v Kyjeve podľa tamojších médií 7. septembra.
Podľa materiálov prokuratúry Kravčenko ústne nariadil Pukačovi, aby Gongadzeho zavraždil. Spoluzakladateľ Ukrajinskej pravdy zmizol 16. septembra 2000. Jeho telo bez hlavy našli v lese v Kyjevskej oblasti o dva mesiace neskôr.
Niekdajšieho vysokopostaveného predstaviteľa ukrajinského ministerstva vnútra Oleksija Pukača zadržali iba v júli 2009, po šiestich rokoch pátrania po tom, čo sa mu najskôr podarilo ujsť do Izraela.
Za vraždu Gongadzeho už skôr odsúdili troch mužov na 12-13 rokov väzenia. Všetci z nich boli vysokopostavení úradníci ministerstva vnútra a priznali sa k účasti na únose novinára. Zatkli ich v roku 2005. Vypovedali, že vykonávali rozkazy od Pukača, ktorý osobne koordinoval sledovanie a únos Gongadzeho.
Turecké úrady zlyhali, keď nedokázali zabrániť vražde tureckého novinára arménskeho pôvodu Hranta Dinka v januára 2007, hoci vedeli, že ultranacionalisti plánujú jeho smrť.
Rozhodol o tom dnes Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu, ktorý zároveň nariadil vyplatiť odškodné vdove po Dinkovi a jeho dvom deťom v sume 100.000 eur.
Šéfredaktora novín Agis zastrelili pred jeho kanceláriou v Istanbule. Predchádzali tomu hrozby smrti od ultrapravicových skupín, ktoré rozhnevali jeho tvrdenia popisujúce masové zabíjanie Arménov v Turecku v roku 1915 ako genocídu.
Podľa štrasburského súdu úrady zlyhali, keď seriózne nevyšetrili hrozby smrti voči Dinkovi.
"Súd prijal stanovisko, že turecké bezpečnostné sily si mohli byť adekvátne vedomé intenzívneho nepriateľstva voči Hrantovi Dinkovi v nacionálnych kruhoch," konštatuje sa v rozsudku.
Pre svoje články o masovom zabíjaní Arménov dostal Dink pred smrťou v Turecku podmienečný trest za urážku "tureckosti". ESĽP uviedol, že tento trest porušil jeho slobodu vyjadrovania a spravil z neho terč extrémnych nacionalistov.
Copyright © TASR 2010