SLOVAK MEDIA NEWS
Chudobní Slováci budú môcť pri prechode na digitálne vysielanie v roku 2012 dostať príspevok od štátu. Takúto formu pomoci schválila Európska komisia.
Na základe pravidiel EÚ o štátnej pomoci Európska komisia v stredu schválila schému pomoci vo výške 11 miliónov eur pre sociálne znevýhodnené skupiny obyvateľstva na Slovensku, určenú na podporu nákupu koncových zariadení pre digitálnu televíziu.
Opatrenie v prípade Slovenska je zamerané na to, aby digitálna televízia bola prístupná pre občanov s nízkym príjmom, poberateľov starobného dôchodku (s príjmom do 158,89 eura) a hendikepované osoby.
Slovensko plánuje uskutočniť prechod z analógovej televízie na digitálnu do konca roka 2012, čo si vyžaduje získanie dekodérov a nových televíznych prijímačov. Bez uvedených zdokonalených zariadení by skupina občanov, ktorej sa štátna pomoc týka, nemohla prijímať televízny signál.
Na základe uvedenej schémy každá osoba, ktorá spĺňa kritériá sociálneho vylúčenia určené slovenskými orgánmi, bude oprávnená získať poukaz v maximálnej hodnote 20 eur na nákup vybavenia pre digitálnu televíziu.
Komisia rozhodla, že uvedené opatrenie je v súlade so Zmluvou o fungovaní EÚ, ktorá povoľuje pomoc sociálnej povahy. Uvedené opatrenie predovšetkým zachováva zásady neutrality a nediskriminácie medzi rôznymi typmi a technológiami, ako aj vo vzťahu k zemepisnému pôvodu dekodérov. Táto schéma štátnej pomoci bola schválená do 1. júla 2013.
Komisia zistila, že predmetná schéma je zameraná na individuálnych spotrebiteľov a je technologicky neutrálna, keďže neuprednostňuje žiadnu osobitnú prenosovú platformu. Pritom platí, že všetky účastnícke koncové zariadenia (set-top boxy) sú bez ohľadu na ich zemepisný pôvod oprávnené na podporu.
"Pozitívne hodnotím slovenské orgány za podporu prístupu pre sociálne znevýhodnené osoby k najmodernejšej televíznej technológii bez toho, aby došlo k nenáležitému narušeniu hospodárskej súťaže. Toto je ďalší krok k digitalizácii vysielania v Európe," uviedol podpredseda EK Joaquín Almunia, ktorý je zodpovedný za oblasť hospodárskej politiky.
Copyright © TASR 2010
O osude troch členov Rozhlasovej rady, ktorí kandidovali v parlamentných voľbách za politické strany, stále nie je rozhodnuté. Sú nimi Stanislav Háber a Alexander Koreň, ktorí sa objavili na kandidátke ĽS-HZDS a Eva Jaššová, ktorá sa chcela dostať do národnej rady na kandidátke SNS. Háber bol okrem toho aj šéfom odboru verejnej mienky ĽS-HZDS. Tento týždeň sa nimi zaoberal aj parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, no po diskusii a desaťminútovej prestávke na poradu nedošiel k žiadnemu záveru. Po tom ako sa poslanci nedokázali dohodnúť, prerušili rokovanie a budú v ňom pokračovať pri nasledujúcom stretnutí. Kým podľa koaličných zákonodarcov vo výbore by mala byť táto trojica z funkcií odvolaná, opoziční poslanci presadzujú názor, že zákon o rozhlase neporušili. Počas rokovania neuspel ani podpredseda výboru Kamil Krnáč (SaS) s návrhom, aby vo veci výkladu zákona oslovili ústavnoprávny výbor.
Predsedníčka výboru Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) označila snahu o odvolanie troch členov Rozhlasovej rady za „politickú vec.“ Podľa nej je to celé iba o snahe dostať z rady troch ľudí, ktorí patria opozícii. Zmajkovičová presadzuje názor, že Háber, Koreň a Jaššová neporušili žiadny zákon, iba využili svoje volebné právo. V prípade, že by vo voľbách uspeli, vyrovnali by si podľa nej veci tak, aby dodržali literu zákona. Keďže sa tak nestalo, v konflikte záujmov nie sú, je presvedčená. "Mňa zaráža to, že ak sa niečo podobné stalo v predchádzajúcich volebných obdobiach, neriešilo sa to," poznamenala. Ako príklad uviedla kandidatúru Jána Grešša za SDKÚ v čase keď bol aj členom Rady STV či Márie Hlucháňovej, ktorá bola v čase kandidatúry za KDH v Rozhlasovej rade. "Doteraz sa však na výbore neobjavil podobný podnet, tak je to iná vec," myslí si Štefan Kužma z SDKÚ-DS. Ako vyhlásil podpredseda výboru Krnáč, zákon jasne hovorí, že členovia rady nemôžu byť v strane, propagovať ju a konať v jej prospech, v prípade kandidatúry však v jej prospech jednoznačne konajú. "Zákon porušený bol," zdôraznil. Zmajkovičová na margo toho poznamenala, že kandidátov na členov rady navrhujú politické strany, tak o ich úplnej nezávislosti nemožno hovoriť.
Dotknutí členovia Rozhlasovej rady v stanoviskách, ktoré si výbor pre nezlučiteľnosť funkcií od nich vyžiadal, nepripúšťajú porušenie zákona. "Ich argumenty neobstoja," je presvedčená Jarmila Tkáčová z SDKÚ-DS. Ako poukázala, spoločným znakom ich stanovísk je odvolávanie sa na základné ľudské právo na zhromažďovanie s tým, že Ústava SR je nadradená zákonom. "Nie všetky základné práva sú absolútne a výkon práva z ústavy možno v niektorých prípadoch z objektívnych dôvodov obmedziť," pripomenula. Ani jeden z trojice nevyužil možnosť na začiatku konania voči nim odstúpiť z rady, čím by sa vyhli pokute. V prípade, že by sa nakoniec porušenie zákona preukázalo, prišli by o šesť mesačných platov verejného funkcionára.
Podnet na začatie konania vo veci ochrany verejného záujmu a zamedzenia rozporu záujmov voči Háberovi, Koreňovi a Jaššovej podala Aliancia Fair-Play. V praxi výboru ide podľa Zmajkovičovej o prvý prípad, keď sa navrhovateľ domáhal začatia konania pre porušenie iného zákona ako je ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov, aj keď v súvislosti s ním. Na poslednej schôdzi Národnej rady poslanci mali hlasovať o odvolaní trojice, no gestorský mediálny výbor neprijal k návrhu platné uznesenie, tak sa poslanci rozhodli preložiť túto tému na nasledujúcu schôdzu.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.