STV NEWS
Parlamentný výbor pre kultúru a médiá nie je spokojný s dnešným vysvetlením zástupcov Rady Slovenskej televízie (STV) o situácii vo verejnoprávnej televízii. Výbor sa na svojom rokovaní venoval len jedinému bodu programu - situácii v STV. Rokovanie sa skončilo bez prijatia uznesenia. Skutočný stav v STV sa chystá preveriť na poslaneckom prieskume, ktorý by mal byť začiatkom novembra. O tom, že televízia nie je v dobrej kondícii, svedčí aj očakávaná účtovná strata STV, o ktorej médiá informoval predseda Dozornej komisie STV Miroslav Galamboš, ku koncu roka by mala dosiahnuť 16 až 17 mil. eur.
Podľa predsedu Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Dušana Jarjabka (Smer-SD) informácie od vedenia Rady a Dozornej komisie STV potvrdili "naše chcenie urobiť v Slovenskej televízii poslanecký prieskum". Ako dodal pre médiá, výbor sa snaží riešiť situáciu v televízii tým, že sa domáha "informácií o tom stave, ktorý v súčasnosti v Slovenskej televízii je". Na prieskume chcú preveriť aj zmluvy, diskutovať o príčinách dlhu STV, zistiť skutočný stav, jeho príčiny a dohodnúť sa, čo ďalej a ako sa situácia dá riešiť, "no a hlavne potvrdiť si, alebo nepotvrdiť si tie riešenia, ktoré predkladá súčasný minister kultúry".
"Dozvedeli sme sa, že rada nevie, čo urobí", povedala k výsledku dnešného rokovania Výboru NR SR pre kultúru a médiá členka výboru, poslankyňa za SDKÚ-SD Magda Vášáryová. "Tie informácie, čo sme dostali, to sú informácie, ktoré my dávno máme. Nedozvedeli sme sa nič nového a nedostala som odpoveď na moju, podľa mňa zásadnú otázku, čo mieni rada urobiť v najbližšej budúcnosti," zdôvodnila pre médiá Vášáryová svoju nespokojnosť. Zároveň to bol dôvod, prečo koaliční poslanci nehlasovali za uznesenie o tom, že výbor sa oboznámil so situáciou v STV. Vášáryová tiež neprijíma tvrdenie prvého podpredsedu Rady STV Richarda Herrgotta, ktorý po odstúpení Martina Kákoša z postu predsedu dočasne vedie Radu STV, že sa nenaplnili všetky zákonné dôvody na odvolanie generálneho riaditeľa STV Štefana Nižňanského z funkcie. "Rada nemôže schvaľovať zmluvy, rada sa k nim nedostane, rada má ale jednu zásadnú právomoc - a to je, že volí a odvoláva generálneho riaditeľa televízie. Ja si myslím, že tie štyri kritéria - tri z nich minimálne už boli naplnené, možno už pred trištvrte rokom," dodala pre médiá.
"STV momentálne má záväzky vo výške približne 12 miliónov eur, z toho po lehote splatnosti je približne 9 miliónov eur," priblížil médiám predseda Dozornej komisie STV Miroslav Galamboš. V porovnaní s minulými rokmi je to nárast. "Tento nárast bol zaznamenaný hlavne od druhej polovice tohto roka. ...Dá sa povedať, že ide o nárast približne o 60 až 70 percent," doplnil Galamboš. Predpokladá, že koncom roka budú účtovné záväzky STV 16 - 17 miliónov eur. "Samozrejme, to sú veci, ktoré sa dajú v budúcom roku sanovať, ale na úkor výrazného obmedzenia kvality a rozsahu vysielania Slovenskej televízie," myslí si šéf Dozornej komisie STV.
Najväčšie záväzky podľa Galamboša vznikli zle naplánovanými príjmami z reklamy na tento rok. "Považujem to za najväčšiu subjektívnu príčinu," zdôraznil. Na dlhu sa podieľajú aj záväzky nezahrnuté priamo v účtovníctve vo výške 6 až 10 miliónov eur. Sú najmä z prehratých súdnych sporov, ale ide aj o poplatky právnikom za vyhraté súdy. Dozorná komisia a aj Rada STV na to vedenie pri schvaľovaní rozpočtu na tento rok upozorňovali. Pri schvaľovaní rozpočtu im tiež prekážalo, že vedenie televízie počíta aj s príjmov z kompenzácie za výpadok z tzv. koncesií za oslobodených a čiastočne oslobodených platcov. Kompenzáciu v minulých rokoch STV aj SRo síce dostali, tento rok im ju však nesľúbil ani predchádzajúci minister kultúry Marek Maďarič, ani súčasný Daniel Krajcer. Rada aj komisia pri schvaľovaní rozpočtu zaviazali vedenie STV, že ak sa príjmy nebudú do konca prvého polroka napĺňať podľa plánu, musí byť rozpočet prepracovaný, musia sa prijať úsporné opatrenia na zabezpečenie vyváženého hospodárenia. Manažment prepracovaný rozpočet predložil, oba kontrolné orgány STV ho však odmietli. Preto platí pôvodný rozpočet. "Nemôže Dozorná komisia určiť manažmentu, ako má prepracovať rozpočet. Môže buď schváliť, alebo neschváliť," dodal Galamboš s tým, že za relevantné riešenie považuje "dokázať premietnuť momentálny dlh STV, či už úplne alebo čiastočne do rozpočtu budúceho roka, čo by znamenalo rázne obmedzenie rozsahu a kvality vysielania STV. Inak sa dlh bude prehlbovať."
Katastrofálny stav v hospodárení STV je jedným z hlavných dôvodov rýchlej transformácie verejnoprávnych STV a SRo. Od budúceho roka sa majú zlúčiť do jednej verejnoprávnej inštitúcie - Slovenský rozhlas a televízia (SRTV), v utorok 12. októbra to avizoval minister kultúry Daniel Krajcer. Na tlačovej konferencii tiež konštatoval, že za situáciu v STV "má naozaj plnú zodpovednosť aj rada, ktorá dlhodobo nekonala. Podľa medializovaných informácií STV podpísala koncom minulého roka prakticky nevypovedateľnú zmluvu so spoločnosťou Towercom na vysielanie programových služieb STV v prvom a verejnoprávnom multiplexe. Zmluva na približne 200 mil. eur je na 15 rokov s možnosťou predĺženia o päť rokov. Nižňanský v príhovore 4. októbra v závere Správ STV odmietol informácie, podľa ktorých by STV hrozil kolaps. Priznal, že STV má vážne ekonomické problémy a odmietol, že by STV pod jeho vedením podpísala nevypovedateľnú zmluvu so spoločnosťou Towercom. TV v lete právoplatne prehrala súdny spor so spoločnosťou Omega Plus, ktorá ju žalovala pre vypovedanie zmluvy na výrobu predpovede počasia. Zmluvu podpísali v roku 1997 za riaditeľovania Igora Kubiša, vypovedaná bola za riaditeľa Milana Materáka. Podľa verdiktu má televízia zaplatiť firme priznanú istinu 2 826 584,88 eura a trovy konania 157 397,96 eura. Rozsudok nadobudol právoplatnosť 31. augusta.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.