SSN NEWS
Väčší vplyv občianskej spoločnosti na fungovanie verejnoprávnych médií požadujú účastníci snemu Slovenského syndikátu novinárov. Na predstaviteľov politického života sa obrátili s výzvou, aby prispeli k zvýšeniu reálneho vplyvu spoločnosti na to, ako sú tieto médiá spravované, ako hospodária a čo vysielajú. Vyplýva to z výzvy Stand up for Journalism, ktorú na sneme schválili. Časť výzvy adresovali občanom. „Privítame, ak odoláte populistickým heslám, ktoré vás zbavujú možnosti vplývať na verejnoprávne médiá“.
Okrem toho vo výzve žiadajú sudcov, aby dôsledne zvážili výšku finančných sankcií pre médiá, pretože „likvidačnými pokutami ohrozujú pluralitu zdrojov informácií, na ktoré majú občania právo.“ Politikov nabádajú, aby neriešili len návrh na opravu tlačového zákona, ale aby uznali novinárstvo ako profesiu. Od zamestnávateľov v oblasti médií chcú, aby si uvedomili, že novinárska práca má zabezpečiť novinárom dôstojné živobytie. „Preto je nevyhnutné výrazne zlepšiť ich odmeňovanie,“ uvádza sa vo výzve. Podľa syndikátu by mali zamestnávatelia ctiť právo verejnosti na pravdivé, objektívne a neskreslené informácie a nepodceňovali občanov žurnalistikou založenou na škandáloch a senzáciách. Novinársky syndikát ocení, ak spoločnosť bude venovať priazeň médiám, ktoré sa usilujú robiť kvalitnú žurnalistiku.
Slovenský syndikát novinárov dnes na sneme zaktualizoval svoj etický kódex, ktorý v pôvodnej podobe prežil 20 rokov. Dostali sa doň aj návrhy, ktoré priniesli nečlenovia syndikátu. Ide o trojicu novinárov, riaditeľku Centra spravodajstva Slovenského rozhlasu Annu Sámelovú, šéfredaktora spravodajstva TV Markíza Lukáša Dika a zástupcu šéfredaktora denníka Sme Lukáša Filu.
Kódex stanovuje pravidlá správania sa pre členov Slovenského syndikátu novinárov a iných profesijných organizácií z novinárskej oblasti, ktorí sa rozhodnú k nemu pristúpiť. Okrem toho má slúžiť ako návod pre ostatných profesionálnych aj amatérskych redaktorov, komentátorov, editorov, kameramanov, fotografov, grafikov, blogerov, či iných autorov v televízii, rozhlase, tlači alebo na internete.
Pre prácu novinára sú podľa kódexu prvoradé hodnoty osobnej slobody, spravodlivosti a slušnosti. Hlavnými zásadami, ktorými sa riadi, sú nestrannosť, vyváženosť, objektivita, poctivosť, čestnosť, pravdivosť, zodpovednosť a dôsledné overovanie faktov. Návrh dať medzi zásady aj profesionalitu neprešiel, podľa niektorých účastníkov snemu je vyjadrená sumárom ostatných zásad.
Etický kódex novinárovi predpisuje napríklad aj to, že rešpektuje prezumpciu neviny. Celé mená ľudí podozrivých z trestnej činnosti zverejňuje len v prípade, že zverejnenie ich mena predstavuje dôležitý verejný záujem.
Delegáti sa dohadovali aj na druhoch nenávisti a diskriminácie, ktoré podľa kódexu novinár nepodnecuje. Napokon sa zhodli na tých formách, ktoré sú založené na rase, náboženskom vyznaní, etnickom pôvode, veku, sociálnom postavení, sexuálnej orientácii, svetonázore a pohlaví.
Novinári mali v období vládnutia Roberta Fica sťaženú prácu, lebo predovšetkým expremiér vytváral vo verejnosti zlý obraz o novinároch. Upozornila na to šéfka Slovenského syndikátu novinárov Zuzana Krútka v prejave na 9. sneme syndikátu, ktorý je dnes v Bratislave. Podľa nej tak vznikla mimoriadne zlá klíma v spoločnosti. „Sami dobre viete, ako to aj vám zhoršovalo pozíciu pre prácu, keď ste sa stretávali nielen s neochotou poskytnúť odpovede na vaše oprávnené otázky, ale aj s urážkami a s podceňovaním,“ vyhlásila Krútka pred delegátmi snemu.
Pripustila, že aj medzi novinármi sa nájdu takí, ktorí nie sú práve príkladom profesionálneho prístupu k práci. „Ale to nie je dôvod, aby sme boli urážaní ako príslušníci profesie, ako stavu,“ myslí si Krútka a dodala, že napriek vyhláseniam syndikátu, jej listom premiérovi ani angažovaniu sa generálneho tajomníka Medzinárodnej federácie novinárov Aidana Whitea sa situácia v tomto smere nezlepšila.
Krútka, ktorá po dvoch volebných obdobiach vo funkcii šéfky syndikátu končí, priznala slabú podporu organizácie v novinárskej obci. Podľa nej medzi novinármi, ktorí nie sú členmi syndikátu, prevláda názor, že syndikát je slabý a nepotrebný. Problémom novinárskeho syndikátu je podľa jeho šéfky neexistencia sociálneho dialógu. „Nepraje nám legislatíva, my sa týmto nemôžeme dať učičíkať,“ uviedla a dodala, že ak nemôžu vydobyť novinárom dôstojné podmienky na živobytie, tak si neplnia jednu zo svojich základných úloh.
Aj novinársky stav postihla hospodárska kríza, zanikli stovky novinárskych miest a na tých, ktorí pracujú, sa podľa Krútkej vyvíja tlak na čoraz vyššiu kvantitu, expresnú rýchlosť a vysokú zodpovednosť. Upozornila aj na to, že novinári v médiách už spracúvajú všetky témy, vytráca sa
Na sneme dnes budú delegáti schvaľovať nový text etického kódexu syndikátu, ktorý mal 20 rokov nezmenenú podobu. Snem zvolí aj nového predsedu. Kandidátmi sú Zdenko Cho a Peter Kubínyi. Účastníci snemu budú hlasovať aj o výzve Stand up for Journalism.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.