Zomrel Cliff Robertson
V približne 60 filmoch, ale aj v televíznych a broadwayských produkciách, si zahral americký herec Cliff Robertson, ktorý zomrel v sobotu 10. septembra - iba deň po svojich 88. narodeninách - v jednej z newyorských nemocníc.
Smutnú informáciu o úmrtí laureáta Oscara za výkon vo filme Charly (1968) priniesol denník Los Angeles Times s odvolaním sa na umelcovu osobnú asistentku Evelyn Christelovú.
Rodák z kalifornskej La Jolly, ktorý uzrel svetlo sveta ako Clifford Parker Robertson III, začal filmovú kariéru v polovici 50. rokov minulého storočia. Bol renomovaným predstaviteľom ťažkých charakterových postáv, ktorý stvárnil nemálo hlavných hrdinov bez toho, aby sa zaradil medzi absolútne najväčšie hollywoodske hviezdy. Robertson si v prvej polovici 60. rokov zahral aj mladého Johna F. Kennedyho vo filmovom príbehu PT 109 o armádnych rokoch budúcej amerického prezidenta.
Z jeho bohatej filmografie možno spomenúť napríklad filmy ako drámu Autumn Leaves (1956), v ktorej sa objavil po boku Joan Crawfordovej a v réžii Roberta Aldricha, vojnový príbeh The Naked and the Dead (1958) režiséra Raoula Walsha alebo snímku The Best Man (1964), v ktorej si zahral jednu z hlavných postáv predlohy slávneho Gora Vidala - kandidáta na úrad prezidenta - spoločne s Henrym Fondom pod režijným vedením Franklina J. Schaffnera.
Zabudnúť však netreba ani na neskoršie práce zosnulého, napríklad na triler Sydneyho Pollacka Tri dni kondora (1975) s Robertom Redforom v hlavnej úlohe, vojnový epos Bitka o Midway (1976) režiséra Jacka Smighta, v ktorom si zahral vedno so stálicami strieborného plátna Charltonom Hestonom, Henrym Fondom alebo Jamesom Coburnom, či film Pilot (1980), v ktorom stvárnil hlavnú postavu a ujal sa i réžie.
Cliff Robertson nechýbal ani v poslednom filme slávneho režiséra Boba Fosseho Star 80 (1983), v Úteku z L.A. iného renomovaného režiséra Johna Carpentera (1994).
Poslednou Robertsonovou postavou bol Ben Parker v sérii filmov o Spidermanovi.
Kumšt umelca, ktorý si vyskúšal aj dokumentaristiku a prácu režiséra, ocenili nielen Oscarom, ale aj televíznou cenou Emmy, ktorú získal v roku 1966. Na Robertsonovom konte je aj viacero ďalších ocenení vrátane trofejí za celoživotné dielo z festivalov na Long Islande (1998), v Santa Clarite (2000) alebo San Diegu (2004).
Cliff Robertson, ktorý mal z dvoch manželstiev dve dcéry, hrával príležitostne tenis a bol vášnivým pilotom.
Copyright © TASR 2011