MFF Bratislava 2011
Snímka Polnoc v Paríži režiséra Woodyho Allena otvorí 13. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava, ktorý sa uskutoční od 4. do 9. novembra. Program ponúka tri súťažné sekcie s troma desiatkami filmov a osem nesúťažných sekcií, v ktorých premietnu viac ako 70 snímok.
Do súťaže hraných filmov pribudol koprodukčný česko-nemecký a minoritne aj slovenský film Alois Nebel. Pôsobivú adaptáciu rovnomenného komiksového románu nakrútil ako svoj celovečerný hraný debut český režisér Tomáš Luňák, ktorý príde svoj film osobne uviesť. K najvýznamnejším hosťom festivalu bude patriť scenárista a herec Zdeněk Svěrák, ktorý si prevezme na festivale Ocenenie za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii. Tvorbu Zdeňka Svěráka priblíži osobne ladený dokument Tatínek, ktorý o svojom otcovi nakrútil spoločne so svojím kolegom Martinom Dostálom oscarový režisér Jan Svěrák. Film bude na festivale uvedený v prítomnosti oboch tvorcov.
Filmy v Medzinárodnej súťaži prvých a druhých hraných filmov bude hodnotiť hlavná porota, ktorá udelí Grand Prix za najlepší film, Cenu pre najlepšieho režiséra, Cenu za najlepší ženský herecký výkon a Cenu za najlepší mužský herecký výkon. Jej predsedom bude americký scenárista, profesor filmu na Bostonskej univerzite John Bernstein.
Festival opäť privíta viacero atraktívnych hostí, ktorí prídu osobne predstaviť svoje filmy, medzi nimi argentínsky scenárista a režisér Santiago Amigorena, ktorý uvedie svoj film Iné ticho, turecký režisér Tolga Karacelik so snímkou Mýtnica či britský režisér Daniel Whitney, ktorý odprezentuje svoje dielo Kandahar Break, režisér a scenárista Peter Monro z USA uvedie film Spoločné chvíle. Do Bratislavy príde aj známy ruský filmový kritik Sergej Lavrentiev. Osobne bude uvádzať filmy zo sekcie Červené westerny, v ktorej premietnu známe snímky 60. rokov Limonádový Joe či Biele slnko púšte.
„Rád by som ľudí pozval na Fausta, ktorý vyhral v Benátkach, na Perfect Sense, ktorý je príbehovo veľmi zaujímavý. V sekcii Red Westerns by som pozval ľudí na klasické filmy z obdobia 60. a 70. rokov, ktoré môžu privodiť veľkú nostalgiu, či už je to Chingachgook Veľký had alebo Limonádový Joe, ktoré sú veľké klasiky. Samozrejme Woody Allen, ktorý bude otváracím filmom, ktorý treba vidieť. Polnoc v Paríži je príbehovo veľmi krásny, vizuálne pekný, veľmi príjemný film, dokonca pre páry, čo nie je vždy realitou na festivale,“ uviedol pre TASR výkonný riaditeľ festivalu Vojtech Kabát. Podľa jeho slov zobrali do programu v tomto roku menej filmov a každý bude premietnutý dvakrát, aby festivaloví diváci mali možnosť vidieť čo najviac filmov.
Súčasťou festivalového programu sú tradične aj sprievodné podujatia. Už v úvodný deň festivalu 4. novembra sa bude konať medzinárodný seminár pod vedením literárneho agenta Juliana Friedmanna: Ako predať svoj scenár. Chýbať nebude ani obľúbená Papučová noc (5. novembra), Master Class s Johnom Bernsteinom (7. novembra). Počas festivalu sa opäť bude udeľovať Cena Tibora Vichtu (7. novembra). Festival bude prebiehať v Multiplexe Cinema City Eurovea, Kine Mladosť, Kine Lumiére, Slovenskej národnej galérii a Mestskom divadle P.O. Hviezdoslava.
Copyright © TASR 2011