RVR NEWS
Televízie podľa Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) nerešpektujú potreby sluchovo postihnutých a nevidiacich. TASR o tom informovala Lucia Jelčová z odboru komunikácie a vzťahov s verejnosťou RVR.
"Napriek tomu, že povinnosť vysielať so zreteľom na potreby sluchovo a zrakovo postihnutých nadobudli televízie už pred štyrmi rokmi, stále nedosahujú zákonné podiely programov s multimodálnym prístupom," skonštatoval predseda RVR Miloš Mistrík. RVR tak podľa jeho slov vedie v tejto súvislosti voči vysielateľom štyri správne konania. "Dve voči Rozhlasu a televízii Slovenska a dve voči spoločnosti Markíza-Slovakia," priblížil Mistrík.
Vysielateľom, u ktorých sa potvrdí, že nedodržali stanovený podiel programov s multimodálnym prístupom, hrozí podľa Mistríka ako sankcia najskôr upozornenie na porušenie zákona. "V prípade opakovaného porušenia finančná pokuta vo výške od 3319 do 66.387 eur," dodal.
Od roku 2007 je totiž účinná nová zákonná úprava vysielania pre sluchovo a zrakovo postihnutých, takzvaný multimodálny prístup. V praxi znamená povinnosť televízií vysielať stanovené percento svojich programov so skrytými alebo otvorenými titulkami, v posunkovej reči nepočujúcich alebo s hlasovým komentárom pre nevidiacich.
Podľa zákona o vysielaní a retransmisii Slovenská televízia tak musí skrytými alebo otvorenými titulkami sprevádzať 50 percent všetkých programov na Jednotke aj Dvojke. V posunkovej reči musí vysielať alebo do nej tlmočiť 3 percentá všetkých svojich programov na oboch programových službách a 20 percent programov Jednotky aj Dvojky musí sprevádzať hlasovým komentovaním pre nevidiacich.
Súkromní vysielatelia, s výnimkou lokálnych, majú povinnosť vysielať 10 percent všetkých svojich programov so skrytými či otvorenými titulkami alebo v posunkovej reči či do nej tlmočených. Hlasovým komentovaním pre nevidiacich majú sprevádzať 3 percentá programov. Dodržiavanie týchto ustanovení monitoruje Rada pre vysielanie a retransmisiu.
Copyright © TASR 2011