Marek, bude šanca na reparát...
Bývalý minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) nevidí naplnenie dôvodov zlúčenia Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu tak, ako to bolo deklarované pred ich spojením. "Podstatné malo byť, že sa tým ušetrí. Nakoniec RTVS dostala veľkú dotáciu na zníženie dlhu, čiže tento hlavný cieľ sa nenaplnil," poznamenal v rozhovore pre TASR.
V novembri minulého roka vláda schválila vyše 24 miliónov eur na kompenzáciu výpadku, ktorý vznikol v dôsledku sociálneho dosahu zákona o úhradách za služby poskytované verejnosti. Verejnoprávna inštitúcia sa ich rozhodla použiť na vykrytie starých dlhov.
Podľa neho bolo legitímne tieto dve inštitúcie zlúčiť, čo mohlo relatívne rýchlo priniesť isté úspory, ale až po dôslednej príprave a postupnosti krokov. Dodal, že v prípade RTVS sa tak nestalo a až za chodu sa začali hľadať možné procesy šetrenia. "Čo je dosť komplikované a efekt sa doteraz nedostavil. A ani programový výsledok nie je zatiaľ badateľný," domnieva sa.
Za zlúčením vidí ako hlavnú motiváciu kompletné zrušenie kontrolných orgánov, teda Rady STV a Rozhlasovej rady, ako aj odchod vtedajšieho vedenia televízie. "Myslím si, že po istom čase nastala v koalícii nervozita, že vládne niekoľko mesiacov a na čele STV je stále Štefan Nižňanský. Dostali to tak pod jednu strechu, a tým pádom RTVS v zásade ovládli," poznamenal Maďarič. V tejto súvislosti pripomenul zvolenie manželky poslanca za Most-Híd Ildikó Nagy za členku Rady RTVS.
Je presvedčený o tom, že po týchto zmenách nie je tento verejnoprávny vysielateľ posilnený, pričom jeho plná závislosť od štátneho rozpočtu od roku 2013 ho ešte viac oslabí. "A to nielen kompetenčne, ale aj z finančného hľadiska," podčiarkol. Zrušenie koncesionárskych poplatkov označil za alibizmus zo strany ministra kultúry Daniela Krajcera (SaS). "Tento experiment si odchádzajúca vláda a pán minister mali vyskúšať na sebe, keďže to schvaľovali v okamihu, keď už vedeli, že sa ich rok 2013 týkať nebude," prízvukoval. Poslanci ich zrušenie odsúhlasili až po páde kabinetu Ivety Radičovej (SDKÚ-DS).
Maďarič je toho názoru, že minimálnych 90 miliónov eur garantovaných zákonom nebude na pokrytie vlastnej tvorby ani zďaleka stačiť. "V konečnom dôsledku to bude znamenať zabrzdenie trendu posledných rokov, keď sa Slovenský rozhlas vrátil k rôznym umeleckým programom, rozhlasovým hrám a Slovenská televízia k seriálom. Výroba seriálov a dokumentov pôjde do úpadku, čím ešte viac bude trpieť verejnoprávny vysielateľ," avizoval.
Copyright © TASR 2012