20. 7. 2017

Mimoriadny Výbor NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny.Kauza Tódová

Mimoriadny Výbor NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny.

Kauza Tódová

Mimoriadny Výbor NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny dnes nebol uznášaniaschopný a neprijal v súvislosti s minulotýždňovou návštevou terénneho pracovníka úradu práce u reportérky Denníka N Moniky Tódovej žiadne závery. Na mimoriadne rokovanie prišlo iba päť jeho členov, potrebných bolo sedem členov.
Na výbor prišli pozvaní zástupcovia Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorí boli ochotní s poslankyňami diskutovať i napriek tomu, že sa výbor nekonal. Avšak rozhovory ukončil generálny riaditeľ úradu práce Marián Valentovič predčasne, a to po kritike opozičnej poslankyne Natálie Blahovej (SaS), ktorá sa pýtala, či majú terénni pracovníci kontrolovať, na čo rodič minie rodičovský príspevok v mesačnej výške 23,50 eura. Valentovič prízvukoval, že terénni sociálni pracovníci v rámci národného projektu Podpora rozvoja sociálnej práce v rodinnom prostredí klientov v oblasti sociálnych vecí a rodiny navštevujú poberateľov dávok (vrátane prídavkov na dieťa, rodičovského príspevku, príspevkov na kompenzáciu ŤZP a pod.) priamo v rodinnom prostredí a ich úlohou je zistiť, či si tieto prostriedky plnia svoj účel. "Takýmto šetrením sa pomohlo už mnohým rodinám," povedal Valentovič s tým, že pracovník až pri priamom kontakte zistí, že klient je v núdzi. V projekte pracuje štyristo terénnych pracovníkov, ktorých úlohou v rámci projektu je pomáhať kmeňovým zamestnancom úradu práce zisťovať, či sú dávky vyplácané efektívne. V súvislosti s tým, že prišiel pracovník k redaktorke neohlásene, generálny riaditeľ povedal, že v prípade, ak by nebola doma, pracovník ju kontaktuje a dohodne si s ňou následne osobné stretnutie. Zároveň zdôraznil, že "nešlo o kontrolu ani o návštevu v rodine". Podľa neho pracovník môže vstúpiť do domu klienta iba v prípade, ak to rodina chce. Keďže do domu redaktorky pracovník nevstúpil, podľa Valentoviča terénny pracovník usúdil, že to nie je potrebné. Aj to je podľa Valentoviča dôkaz toho, že nešlo o žiadne šikanovanie redaktorky. Nešťastná bola podľa neho len komunikácia kolegu, ktorý zle vysvetlil, aký účel má návšteva.
Predsedníčka výboru Erika Jurinová (OĽaNO-NOVA) pripomenula, že na rokovanie pozvala aj ministra práce Jána Richtera, ten sa však nezúčastnil. Ako povedala, v celom prípade vníma dva problémy, a to otázku porušenia ľudských práv redaktorky a za závažnejšie vníma neefektívne nakladanie s európskymi peniazmi a zneužívanie financií z európskeho sociálneho fondu. "V projekte vynaložili 47 miliónov eur na skúmanie toho, či rodič dokáže využiť prídavok na dieťa 23,50 eura, to je smiešne," povedala po skončení diskusie Jurinová, podľa ktorej by si mal úrad práce základné informácie o tom, či sa rodič zdržuje na území Slovenskej republiky a ktorú škôlku navštevuje dieťa, zistiť v dostupných databázach. "Treba prehodnotiť národný projekt. Aj v uznesení, ktoré sme dnes neprijali, sme žiadali ministerstvo o analýzy," povedala Jurinová a dodala, že ich budú žiadať aj bez uznesenia. Zároveň oznámila, že mimoriadny výbor už nebude zasadať v súvislosti s týmto prípadom, no zaradí ho ako bod programu riadneho rokovania na 4. septembra.
Poslankyňa Anna Verešová je presvedčená, že takúto aktivitu nemohli realizovať v rámci tohto projektu. "Cieľovými skupinami, ktorým mala byť poskytnutá pomoc a podpora, majú byť osoby v nepriaznivej sociálnej a rodinnej situácii, osoby ohrozené chudobou, osoby v hmotnej núdzi, rodiny, v ktorých absentuje finančná gramotnosť, ako aj osoby, ktoré sa nedokážu orientovať v sociálnom systéme a preto nevyhnutne potrebujú pomoc terénneho sociálneho pracovníka. Pýtam sa, do ktorej skupiny patrí rodina pani Tódovej,“ povedala Verešová.
Jediný dôvod, prečo sa Valentovič podľa poslankyne Natálie Blahovej (SaS) postavil a z diskusie odišiel, je, že odpovede na otázky členov výboru nemá. "Nejde o celý plošný systém, ale o to, že ide o účelové zastrašovanie novinárov," povedala dnes Blahová, ktorá v tejto súvislosti zaslala aj podnet ombudsmanke Márii Patakyovej, pretože má podozrenie, že došlo k porušeniu zákona a ústavných práv manželov Tódových. Poslanci za hnutie OĽaNO-NOVA v tejto súvislosti žiadajú Európsku komisiu, aby preverila používanie eurofondov. Poslankyňa NR SR Veronika Remišová a europoslanec Branislav Škripek komisiu v liste upozorňujú na závažné nedostatky tohto eurofondového národného projektu. Zároveň Remišová informovala, že okrem komisárky zodpovednej za kontrolu Európskeho sociálneho fondu Marianne Thyssenovej listom upozorňujú aj komisárku zodpovednú za ľudské práva Věru Jourovú na porušenie článku 7 Charty základných práv Európskej únie, ktorý zakladá právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života, obydlia a komunikácie.



©2017, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.