9. 8. 2023

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS



Federálny súd v New Yorku v pondelok zamietol žalobu exprezidenta USA Donalda Trumpa, v ktorej tvrdil, že ho novinárka E. Jean Carrollová v súvislosti s prípadom týkajúcim sa sexuálneho napadnutia v amerických médiách ohovárala, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.
Carrollová v máji tohto roka v občianskoprávnom spore vysúdila od Trumpa odškodné vo výške päť miliónov dolárov za sexuálne napadnutie, ktorého sa mal dopustiť ešte v 90. rokoch minulého storočia. Trump to odmietol a voči verdiktu sa odvolal.
Exprezident USA podal na 79-ročnú bývalú publicistku časopisu Elle žalobu ešte v júni. Tvrdil v nej, že ho Carrollová ohovárala, keď americkým médiám aj po vynesení rozsudku tvrdila, že ju znásilnil.
Sudca newyorského okresného súdu Lewis Kaplan však v pondelkovom odôvodnení zamietnutia tejto žaloby uviedol, že Carrollovej tvrdenia o znásilnení sú "v podstate pravdivé", cituje AFP.
Carrollová počas svojej výpovede v predchádzajúcom procese uviedla, že Trump ju v 90. rokoch znásilnil v skúšobnej kabínke obchodného domu na Manhattane. V októbri 2022 Trump údajne poškodil jej dobré meno, keď na svojej sociálnej sieti Truth Social jej tvrdenia označil za klamstvá.




Iracká komisia pre komunikáciu a médiá (CMC) v utorok nariadila všetkým mediálnym spoločnostiam a sociálnym médiám v Iraku, aby nepoužívali výraz "homosexualita" a namiesto toho zvolili slovné spojenie "sexuálna deviácia". Hovorca vlády uviedol, že trest za porušenie nových pravidiel ešte nebol stanovený, ale mohol by údajne zahŕňať pokutu.
CMC vo svojom vyhlásení podľa agentúry Reuters uviedla aj to, že zakázané je aj používanie termínu "gender".
Tieto zákazy sa vzťahujú aj na všetky mobilné a internetové spoločnosti, ktoré majú licenciu od CMC, ako aj na mobilné aplikácie.
Agentúra Reuters pripomenula, že Irak výslovne nekriminalizuje homosexuálny pohlavný styk, ale voľne definované ustanovenia o morálke v jeho trestnom zákonníku sa využívajú i na útoky proti LGBT+ ľuďom.
Hlavné iracké politické strany v posledných dvoch mesiacoch zintenzívnili kritiku práv LGBT+ ľudí, pričom počas protestov šiitských moslimských frakcií proti nedávnemu páleniu Koránu vo Švédsku a Dánsku sa často pálili aj dúhové vlajky.
Podľa údajov Our World in Data homosexuálny pohlavný styk je trestný vo viac ako 60 krajinách, dodal Reuters.

 

 

Copyright © TASR 2021