18. 12. 2024

MEDIA NEWS


MEDIA NEWS







Európska komisia v utorok oznámila, že začala vyšetrovať sociálnu sieť TikTok v súvislosti s obvineniami, že Rusko využilo túto platformu na ovplyvnenie výsledkov prezidentských volieb v Rumunsku. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
Podľa Európskej komisie sa vyšetrovanie na základe Zákona o digitálnych službách (DSA) zameriava na podozrenie, že táto aplikácia, v ktorej používatelia zverejňujú videá, nedokázala "posúdiť a zmierniť systémové riziká" spojené s integritou volieb.
"Musíme chrániť demokraciu pred akýmikoľvek zahraničnými zásahmi. V prípade podozrenia z takéhoto zasahovania, najmä pri voľbách, musíme konať rýchlo a rázne," povedala šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová.
V prvom kole rumunských prezidentských volieb prekvapivo zvíťazil nezávislý kandidát Calin Georgescu, avšak výsledok anuloval ústavný súd po tom, čo tajné služby upozornili, že Georgesca podporovalo Rusko prostredníctvom tisícov účtov na platformách TikTok a Telegram.
EÚ tvrdí, že rozhodnutie spustiť vyšetrovanie súvisí aj s odtajnenými dokumentmi rumunských spravodajských služieb. Vyšetrovanie sa má sústrediť na systémy spoločnosti TikTok, ktoré navrhujú používateľom obsah, a na jej stratégie politickej reklamy.
Na ukončenie vyšetrovania nie je stanovený žiadny termín, píše AFP a dodáva, že ide o tretie vyšetrovanie TikToku v tomto roku zo strany eurokomisie.

                                       


Strážcovia súkromia z Európskej únie (EÚ) udelili v pondelok (16. 12.) americkej spoločnosti Meta, ktorej patrí sociálna sieť Facebook, pokuty v celkovej výške 251 miliónov eur. Vyšetrovanie odhalilo totiž porušenia pravidiel o ochrane údajov, ktoré sa týkalo miliónov užívateľských účtov. TASR správu prevzala z agentúry AP.
Írska komisia pre ochranu údajov udelila sankcie po ukončení vyšetrovania, ktoré odhalilo, že hackeri získali prístup k užívateľským účtom využívaním chýb v kóde platformy. Tie im umožnili ukradnúť digitálne kľúče, známe ako "prístupové tokeny".
Írsky dozorný orgán je hlavným regulátorom, pokiaľ ide o dohľad nad dodržiavaním prísnych pravidiel o ochrane osobných údajov v 27-člennom európskom bloku, keďže Meta má svoje európske sídlo v Dubline.
Úrad tak vydal napomenutia a "administratívne sankcie" v hodnote 251 miliónov eur po tom, čo zistil viaceré porušenia pravidiel, známych ako všeobecné nariadenie o ochrane údajov. Spoločnosť Meta sa plánuje odvolať proti rozhodnutiu.
"Toto rozhodnutie sa týka incidentu z roku 2018. Okamžite sme podnikli kroky na vyriešenie problému hneď, ako bol identifikovaný," uviedla Meta vo vyhlásení. A dodala, že "proaktívne informovala ľudí, ktorých sa to týka", ako aj írsky úrad.
Keď Facebook prvýkrát odhalil problém, uviedol, že zasiahol 50 miliónov užívateľských účtov. Skutočný počet bol však zhruba 29 miliónov vrátane troch miliónov v Európe, uviedol v utorok írsky úrad.
Meta pripomenula, že po objavení chyby upozornila FBI a regulačné orgány v USA a v Európe.


                                      

Európska aliancia tlačových agentúr (EANA) po smrti sýrskeho fotoreportéra agentúry DPA Anasa al-Charbútlího, ktorý prišiel o život pri nálete v Sýrii, vyzvala na väčšiu ochranu novinárov. Zároveň zdôraznila ich nenahraditeľnú úlohu vo vojnových zónach a pri poskytovaní presných informácií z oblastí, ktoré sú inak pre verejnosť nedostupné. Informuje o tom TASR.
Al-Charbútlí (32) sa k DPA pripojil v roku 2017. Pre nemeckú agentúru pokrýval najmä občiansku vojnu v Sýrii. Za svoju činnosť získal cenu pre mladého reportéra v prestížnej francúzskej súťaži Bayeux Award a zvíťazil i v športovej kategórii v súťaži Sony World Photography Awards.
Zahynul začiatkom decembra pri leteckom útoku neďaleko sýrskeho mesta Hamá počas ofenzívy povstalcov, ktorá viedla k pádu režimu prezidenta Bašára Asada.
"Vyjadrujeme hlbokú sústrasť rodine, priateľom a kolegom Anasa al-Charbútlího. Keď sa pozrieme okolo seba, svet čelí udalostiam, ktoré by sme pred niekoľkými rokmi považovali za takmer nemožné," uviedol vo vyhlásení generálny tajomník EANA Alexandru Giboi. Profesionálni novinári, ktorí poskytujú skutočné a dôveryhodné informácie, sú podľa Giboia každým dňom dôležitejší.
EANA vo svojom stanovisku takisto apeluje na všetky zainteresované strany, aby zaistili bezpečnosť novinárov v konfliktných zónach a uznali ich rozhodujúcu úlohu pri presadzovaní zásad slobodnej a nezávislej žurnalistiky, ktoré slúžia právu ľudí na prístup k dôveryhodným informáciám.
EANA, ktorej členom je aj TASR, je tradičná stavovská organizácia tlačových agentúr z Európy. Jej úlohou je formulovať, koordinovať a spoločnými silami riešiť výzvy agentúrnej žurnalistickej práce v dynamicky sa meniacich trhových, legislatívnych a technologických podmienkach a v otázkach autorských práv. Pozostáva z 33 členských agentúr.


                                               

Americká Akadémia filmových umení a vied udeľujúca prestížne filmové ocenenia Oscar v utorok zverejnila užší zoznam filmov nominovaných v jednotlivých kategóriách. V kategórii najlepší medzinárodný film sa spolu s 14 ďalšími dielami umiestnila aj česká snímka Vlny od režiséra Jiřího Mádla. Slovenskom nominovaný film Ema a smrtihlav sa do užšieho výberu nedostal, informuje TASR podľa televízie ČT24.
Akademici zverejnili užší zoznam zložený z 10 až 15 nominovaných filmov pre viacero kategórii. Okrem najlepšieho medzinárodného filmu zverejnili aj výber nominácii na najlepší dokumentárny film, animovaný film, najlepší zvuk, najlepšiu pôvodnú hudbu a pieseň, ako aj najlepšie vizuálne efekty a masky.
Užší výber ostatných kategórii 97. ročníka udeľovania Oscarov oznámia 17. januára. Odovzdávanie cien sa uskutoční 3. marca. Podujatie v Los Angeles bude moderovať komik Conan O´Brien.
Vlny sú tretím celovečerným filmom režiséra Jiřího Mádla, ktorý je aj autorom scenára. Príbeh vychádza zo skutočných udalostí z konca šesťdesiatych rokov v období Pražskej jari. Zameriava sa na dianie v medzinárodnej redakcii Československého rozhlasu, ktorá sa dostala do hľadáčika tajných služieb.
Vo filme si zahrali Vojtěch Vodochodský, Tatiana Pauhofová, Stanislav Majer, Vojtěch Kotek alebo Marika Šoposká. Koproducentom filmu je Česká televízia.
V ČR a SR sú Mádlove Vlny jedným z najúspešnejších filmov tohto roka. V českých a slovenských kinách ho videlo už milión divákov.



Copyright © TASR 2024