MEDIA NEWS
Mestský súd Bratislava III v celom rozsahu zamietol žalobu pôvodného prevádzkovateľa českého webu Parlamentní listy voči projektu Konšpirátori.sk vo veci ochrany dobrej povesti a nekalej súťaže. Súd zároveň zrušil neodkladné opatrenie Parlamentních listov vydané ešte v roku 2018 a uznal právo projektu Konšpirátori.sk na slobodu prejavu a vecnú kritiku. Súd tiež odmietol tvrdenie žalobcu, že činnosť projektu by mala byť nekalou súťažou. „Sme radi, že súd po siedmich rokoch konečne uznal, že naša kritika Parlamentních listov bola vecná, primeraná a vychádzala z relevantného skutkového základu. Je dôležité, že súd opätovne aj v tomto prípade potvrdil, že náš projekt nie je nekalosúťažným konaním a dal prednosť nášmu právu na slobodu prejavu pred právom žalobcu na možnosť nerušene šíriť zavádzajúci, propagandistický či nenávistne ladený obsah,” uviedol zakladateľ projektu Konšpirátori.sk Ján Urbančík.
Web parlamentnilisty.cz odborná komisia projektu Konšpirátori.sk momentálne nanovo prehodnocuje a rozhodne o jeho prípadnom vrátení na zoznam sporných webov. Aj keď neodkladné opatrenie bolo po celý čas nariadené len voči bývalému prevádzkovateľovi, spoločnosti NetSuccess, platilo až dodnes a Konšpirátori.sk ho v záujem korektnosti rešpektovali až do dnešného verdiktu. „Súd potvrdil aj to, že pôvodný prevádzkovateľ projektu Konšpirátori.sk nekonal voči webu parlamentnilisty.cz nekalosúťažne. Uznal, že medzi týmito subjektami neprebiehala žiadna hospodárska súťaž a projekt nebol motivovaný súťažným zámerom či snahou získať pre seba alebo tretiu osobu akýkoľvek prospech v hospodárskej súťaži,” povedal Tomáš Kamenec z advokátskej kancelárie, ktorá projekt Konšpirátori.sk právne zastupuje. Ako doplnil, žalobu voči občianskemu združeniu Konšpirátori.sk, ktoré projekt prevádzkuje od roku 2019, vzal žalobca späť už skôr a súd už voči nemu konanie zastavil. Obom žalovaným taktiež súd priznal náhradu trov konania v celom rozsahu. „Súd tiež poukázal na skutočnosť, že ani jeden zo žalovaných nemá z projektu žiadny zisk, že zoznam sporných webov má čisto odporúčací charakter a že žalovaní teda nikomu reklamu neobmedzujú, iba upozorňujú verejnosť na reputačné riziká spojené s prípadnou inzerciou na takýchto stránkach,” dodal Kamenec.
Projekt Konšpirátori.sk vznikol v roku 2016 a podporujú ho desiatky reklamných a mediálnych agentúr. Za deväť rokov fungovania ho navštívilo viac ako 600 000 unikátnych návštevníkov a na vyraďovanie dezinformačných webov zo svojich kampaní ho využíva viac ako 11 000 inzerentov na Slovensku a v Česku. Databázu Konšpirátorov využíva aj česká reklamná platforma Sklik a skóre webov na zozname Konšpirátorov zohľadňuje aj vyhľadávač Seznam.cz. Zoznam webov na stránke Konšpirátori.sk má iba odporúčací charakter. Rozhodnutie neinzerovať na týchto weboch je na slobodnom a dobrovoľnom rozhodnutí každého inzerenta.
©2025, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Turecká vláda udelila spoločnosti Meta pokutu za nerešpektovanie požiadaviek Ankary obmedziť obsah týkajúci sa väzneného starostu Istanbulu a predstaviteľa tureckej opozície Ekrema Imamoglua na platformách Facebook a Instagram. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AP.
„Odmietli sme žiadosť tureckej vlády na obmedzenie obsahu, ktorý je jednoznačne vo verejnom záujme, a v dôsledku toho sme od nej dostali pokutu,“ uviedla spoločnosť Meta v oficiálnom vyhlásení. „Vládne požiadavky na obmedzenie prejavu na internete spolu s hrozbami o zneprístupnení online služieb sú závažné a majú ochromujúci účinok na schopnosť ľudí vyjadrovať sa,“ dodala Meta.
Spoločnosť nezverejnila výšku „značnej“ pokuty a neposkytla ani žiadne ďalšie podrobnosti. Turecká vláda sa na žiadosť AP bezprostredne nevyjadrila.
Imamogla zadržali 19. marca v jeho dome na základe obvinení z korupcie a napojenia na teroristickú skupinu. Momentálne je vo väzbe v istanbulskej väznici Marmara s vysokým stupňom stráženia, všetky vznesené obvinenia odmieta. Masívne protesty po jeho zadržaní vyvolali represívnu reakciu vlády, ktorú ostro odsúdili skupiny na ochranu práv a ktorá si vyslúžila kritiku aj zo zahraničia.
Spravodajský web Politico pripomína, že platforma X, ktorú vlastní miliardár Elon Musk, od vypuknutia demonštrácií v Turecku pozastavila niekoľko účtov novinárov a opozičných predstaviteľov. Sociálna sieť napriek tomu tvrdí, že bojuje za ochranu slobody prejavu v krajine.
Americká spoločnosť Amazon údajne predložila ponuku na kúpu čínskej aplikácie TikTok. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na denník New York Times (NYT).
Gigant internetového obchodu predložil ponuku vo forme listu americkému viceprezidentovi J. D. Vanceovi a ministrovi obchodu Howardovi Lutnickovi, uviedol v stredu NYT s odvolaním sa na zdroje oboznámené s problematikou. V skorších správach sa ako najsľubnejší záujemca o kúpu platformy na zdieľanie krátkych videí spomínala americká technologická spoločnosť Oracle. Tomuto scenáru bol údajne naklonený vlastník TikToku, čínska spoločnosť Bytedance, ako aj americký prezident Donald Trump.
Z dôvodu možného ohrozenia národnej bezpečnosti americký Kongres veľkou väčšinou hlasov prijal zákon, ktorý zaviazal čínsku materskú spoločnosť predať svoj podnik v USA do 19. januára 2025. V opačnom prípade by bola platforma zablokovaná v celej krajine. Trump po návrate do Bieleho domu túto lehotu predĺžil do 5. apríla. USA sa obávajú, že Peking by mohol TikTok využívať na zhromažďovanie informácií o amerických používateľoch a na ovplyvňovanie verejnej mienky.
Nie je jasné, či čínska vláda predaj aplikácie povolí, keďže zakázala predaj algoritmov, ako je softvér TikToku, do zahraničia bez jej súhlasu. Tento softvér, ktorý je základom platformy, rozhoduje o tom, ktoré videá sa budú používateľovi zobrazovať.
Copyright © TASR 2025