Nový návrh zákona o audiovízii
Ministerstvo kultúry SR pripravilo nový návrh zákona o audiovízii, ktorý je do 10. januára v pripomienkovom konaní. Ako uviedla generálna riaditeľka sekcie médií a audiovízie Ministerstva kultúry SR Zuzana Mistríková, kľúčové v návrhu audiovizuálneho zákona je zapracovanie povinností, ktoré SR vyplývajú z Európskeho dohovoru o ochrane audiovizuálneho dedičstva. Rezort sa zároveň v návrhu snaží riešiť aktuálne problémy audiovízie na Slovensku. Výnimkou je podľa Mistríkovej financovanie audiovízie, ktorou sa MK SR chce zaoberať následne.
Návrh upravuje povinnosti fyzických osôb a právnických osôb pri výrobe, šírení a evidencii audiovizuálnych diel, zvukových záznamov umeleckých výkonov a multimediálnych diel. Vychádza z platného zákona a rozširuje ho najmä o povinnosti súvisiace s ochranou slovenského audiovizuálneho dedičstva. K ochrane by tak napríklad malo prispieť vytvorenie viacerých zoznamov - zoznamu slovenských audiovizuálnych diel, zoznamu slovenských zvukových záznamov umeleckých výkonov a zoznamu slovenských multimediálnych diel. Evidencia slovenských audiovizuálny diel vyplýva z Európskeho dohovoru o ochrane audiovizuálneho dedičstva a rovnako napríklad aj pravidlá depozitárov a depozitná povinnosť. Návrh pokrýva i šírenie audiovizuálneho, zvukového a prípadne multimediálneho diela aj cez internet, ak je prístup k nim platený.
MK SR chce návrhom nového audiovizuálneho zákona presadiť nový systém označovania programov vekovým logom. Chce tak odstrániť nedostatky súčasných pravidiel označovania programov hranicou vekovej prístupnosti. Podľa nich sú v SR maloletí právne chránení len vo vysielaní. Rezort kultúry však chce, aby "Jednotný systém označovania na ochranu maloletých" platil ako všeobecne záväzný právny predpis pre všetky subjekty pôsobiace v audiovízii a kinematografii, vrátane vysielateľov. Systém by mal informovať o neprístupnosti, nevhodnosti a vhodnosti audiovizuálnych diel, zvukových záznamov umeleckého výkonu, multimediálnych diel a televíznych programov pre vekové skupiny do 7, 12, 15 a 18 rokov. Zároveň by mala vzniknúť osobitná kategória diel určených dospelým s osobitnými podmienkami označovania a predaja.
Návrh sa tiež venuje podmienkam práce nezávislých producentov a ich registrácii. MK SR tiež chce upraviť postavenie a činnosť Slovenského filmového ústavu. Rezort filmovému ústavu upravuje aj úlohy a činnosti, ktoré už vykonáva a navrhuje mu aj nové činnosti. Napríklad ho určuje za národnú agentúru pre medzinárodné štandardné číslovanie audiovizuálnych diel (ISAN).
Plné znenie zákona