SLOVAK RADIO NEWS
Generálna riaditeľka Slovenského rozhlasu (SRo) Miloslava Zemková nechce ignorovať vyhlásenie bývalých pracovníkov a spolupracovníkov SRo k situácii v rozhlase. "S mnohými názormi vo vyhlásení súhlasím a podporujem ich," uvádza v reakcii na medializovanú výzvu. Bývalí pracovníci a spolupracovníci SRo v nej vyzývajú Rozhlasovú radu, ministerstvo kultúry a parlamentný výbor pre médiá a kultúru, aby sa zaoberal situáciou v SRo, pretože hrozí jeho degradácia. Problémy, ktoré rozhlas dnes má, vyplývajú podľa Zemkovej aj z nedostatočného zohľadňovania poslania inštitúcie a potrieb poslucháčov zo strany kompetentných štátnych orgánov.
Prepúšťanie, redukcie materiálnych a finančných zdrojov potrebných na tvorbu programu, znižovanie počtu hudobníkov symfonického orchestra a ďalšie šetriace opatrenia sú výsledkami niekoľkoročného vývoja SRo, ak sa vôbec o vývoji dá hovoriť, tvrdí Zemková. Kritiku signatárov výzvy berie vážne a bude sa ňou zaoberať do takej miery, akú jej dovolí rozpočet. "A preto sa nielen signatári výzvy, ale aj ja často obraciam na kompetentné orgány s ambíciou zastaviť finančnú podvýživu nášho spoločného média. A ak je cieľom výzvy pomôcť rozhlasu plnohodnotne plniť a rozvíjať jeho zákonnú verejnoprávnu funkciu, rada sa k nej pripájam," dodáva v reakcii M. Zemková.
Vyhlásenie bývalých pracovníkov a spolupracovníkov SRo podporilo vyše 70 ľudí, medzi ktorými sú herci Ladislav Chudík, Michal Dočolomanský, herečka Mária Kráľovičová, historik Vladimír Draxler, autor umeleckoslovesných relácií Július Farkaš, publicista Viliam Roth, hudobný skladateľ Ali Brezovský, muzikológ Ľudovít Vajdička, sociológ Pavel Haulík. K vyhláseniu sa pripojilo aj Kolégium predsedníčky Slovenského syndikátu novinárov. Vo vyhlásení okrem iného tvrdia, že kompetentné štátne orgány i vedenie SRo neriešia problémy tohto média. Podľa nich sa tak vážne narúša činnosť SRo. Myslia si, že SRo nasleduje Slovenskú televíziu, ktorá má podľa nich za sebou úsporné opatrenia označované za reformy.