Zomrel Jack Valenti
Vo veku 85 rokov vo štvrtok zomrel Jack Valenti, bývalý poradca Bieleho domu a filmový lobista, ktorý zaviedol moderný systém kategorizácie filmov podľa ich prístupnosti pre rôzne vekové skupiny a previedol Hollywood z obdobia cenzúry do digitálnej éry.
Valentiho v marci postihla mŕtvica a niekoľko týždňov bol hospitalizovaný na klinike v Baltimore. Zomrel vo svojom washingtonskom dome na následky komplikácii po mozgovej príhode.
Absolvent Harvardu v druhej svetovej vojne pilotoval bombardér B-25 .
Valenti bol špeciálnym asistentom a dôverníkom prezidenta Lyndona Johnsona. Z Bieleho domu ho v roku 1996 do Hollywoodu vylákali filmoví magnáti Lew Wasserman a Arthur Krim.
Jeho obľúbeným bol oscarový film z roku 1966 Človek do každého počasia s Paulom Scofieldom v úlohe sira Thomasa Mora, ktorý stál pri britskom kráľovi Henrichovi VII. keď odmietol rímskokatolícku cirkev, aby sa mohol rozviesť.
Po nástupe na post prezidenta Americkej filmovej asociácie sa ocitol medzi mlynskými kameňmi zastaraného systému hollywoodskej autocenzúry a liberálnej kultúrnej explózie, ktorá sa v USA odohrávala.
Valenti zrušil reštriktívne Haysove pravidlá, ktoré vo filmoch zakazovali zobrazovať násilie a otvorený prístup k sexu. V roku 1968 dohliadal na zavedenie súčasného, na písmenách založeného systému kategorizácie filmov podľa ich obsahu a prístupnosti pre rôzne vekové skupiny.
"Som presvedčený, že každý režisér, každé štúdio má právo robiť filmy, aké chcú. Všetci ostatní majú právo nepozerať ich," povedal Valenti v rozhovore pre agentúru AP v roku 2004, krátko pred odchodom do dôchodku. "Robíme len to, že vopred upozorňujeme a hovoríme, že v tomto filme je podľa nás toto," dodal.
Systém kategorizácie v priebehu desaťročí prešiel určitými zmenami. V 80. rokoch zaviedli skupinu "PG-13" - sprievod rodičov sa veľmi odporúča. Kategóriu "X" filmov pre dospelých v 90. rokoch zmenili na "NC-17". Valentim zavedený formát však v podstate zostal nedotknutý.