30. 5. 2007

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
O právach autorov a nelegálnom kopírovaní diel hovoria do štvrtka účastníci medzinárodnej konferencie Copyright Summit v Bruseli. Na diskusii o budúcnosti ochrany práv a šírenia diel v súčasnej digitálnej ére sa okrem iných zúčastňujú aj také hviezdy ako svetoznámy francúzsky šansoniér a herec Charles Aznavour, člen skupiny Bee Gees Robin Gibb, britský spevák Billy Bragg, americký filmár Taylor Hackford, francúzska herečka, scenáristka a režisérka Agnes Jaoui, či známy mexický režisér Alfonso Cuarón. Slovensko zastupujú reprezentanti Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA), ktorý chráni majetkové práva autorov a vydavateľov hudobných diel. Zúčastniť sa má na ňom aj slovenský eurokomisár Ján Figeľ. Ako ďalej agentúru SITA informovala Katarína Tomandlová z marketingu SOZA, po prvýkrát tak vzniklo fórum, na ktorom sa stretli lídri z IT a zábavného priemyslu, zástupcovia ochranných autorských spoločností aj samotní tvorcovia. Viac informácií je na internetovej adrese - http://www.copyrightsummit.com/newt/l/copyrightsummit.
Kontroverzný prezident Venezuely Hugo Chávez v utorok večer obhajoval svoje rozhodnutie neobnoviť licenciu súkromnej televíznej stanici RCTV a vyhrážal sa možným umlčaním ďalšieho, tiež opozícii nakloneného televízneho kanálu. Protivládne orientovanej stanici Globovision hrozia sankcie za to, že vraj v minulosti už viackrát otvorene nabádala ľudí na pokus o fyzickú likvidáciu Huga Cháveza. V prejave venovanom aktuálnym vnútropolitickým otázkam venezuelský prezident vo všeobecnosti obvinil značnú časť médií z podnecovania nepokojov s cieľom destabilizovať krajinu. V Caracase sa v utorok tisíce ľudí zúčastnili na separátnych protestných pochodoch odporcov a stúpencov Cháveza. Prívrženci opozície hlasito požadovali zachovanie slobody tlače a nezávislosti médií. Provládne orientovaní demonštranti však označovali za najväčších nepriateľov venezuelskej demokracie politické zoskupenia, podnecujúce násilie a chaos. V pondelok oslavovali Chávezovi prívrženci skončenie vysielania RCTV v uliciach vystreľovaním svetlíc. Celoštátnu RCTV nahradilo na jej frekvenciách logo novej stanice TVES, ktorá začala svoje vysielanie hudobným programom. Po ňom nasledoval štátom financovaný film o národnom hrdinovi Simónovi Bolívarovi. Vláda sa rozhodla neobnoviť licenciu tohto údajne protivládneho média po vyše 53 rokoch činnosti. Podľa nej RCTV podporovala neúspešný štátny prevrat proti Chávezovi v roku 2002 a podnecovala protivládne vzbury.
Viedenské ministerstvo spravodlivosti skúma už dnešnú oficiálnu žiadosť Kazachstanu o vydanie odvolaného veľvyslanca stredoázijskej republiky v Rakúsku Rachata Alijeva, vplyvného podnikateľa a zaťa kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva, ako aj ďalších siedmich osôb. Aj keď medzi oboma krajinami nejestvuje bilaterálna dohoda vhodná pre riešenie podobných prípadov, hovorca rezortu spravodlivosti uviedol, že principiálne nejestvujú prekážky vyhovieť tejto žiadosti. Na Rachata Alijeva, ktorý sa mal spolupodieľať na únose dvoch zamestnancov finančného inštitútu Nurbank a navyše je podozrivý i z prevádzkovania mafiánskej siete vo vlasti, vydali v Kazachstane v pondelok medzinárodný zatykač. Najvyšší kazašský predstaviteľ nariadil pred týždňom orgánom činným v trestnom konaní vyšetriť aktivity svojho zaťa, ktorého polícia obvinila z účasti na spomínanom únose. Miestne úrady pozastavili vysielanie televíznej stanice KTK a vydávanie denníka Karavan, ktoré sú súčasťou Alijevovho mediálneho holdingu. Polícia vykonala aj domovú prehliadku v rezidencii Nazarbajevovho zaťa v kazašskej finančnej metropole Alma-Ata. Krátko po januárovom únose zamieril Alijev do "luxusného exilu" na veľvyslanecký post do Rakúska. Z tejto funkcie ho kazašský prezident odvolal pred štyrmi dňami. Diplomat predtým obvinil Nursultana Nazarbajeva, že sa ho - ako potenciálneho súpera v budúcich prezidentských voľbách v roku 2012 - snaží umlčať a odstrániť z politického života. R. Alijev, ktorý na základe listu o odvolaní prišiel v utorok popoludní o diplomatickú imunitu, sa v súčasnosti zdržiava vo veľvyslaneckej rezidencii vo viedenskej štvrti Hietzing pod ostrým dohľadom rakúskych bezpečnostných zložiek.