The 64th Venice Film Festival
V stredu otvorí 75. ročník Benátskeho filmového festivalu britský film Atonement (2007) režiséra Joea Wrighta.
Adaptácia románu Iana McEwana, v ktorej si zahrali Keira Knightley Vanessa Redgrave a James McAvoy, sa bude uchádzať aj o najvyššiu cenu - Zlatého leva. Atonement je druhá vydaná snímka 35-ročného britského režiséra Joea Wrighta, ktorý s Knightley pracoval na dráme Pýcha a predsudok (2005). Svetová premiéra príbehu o láske a vojne sa bude konať 29. augusta v Benátkach. "Po prvý raz v histórii otvorí festival práca mladého režiséra," uviedol šéf festivalu Marco Muller.
O hlavnú cenu - Zlatého leva bude súťažiť 22 filmov, všetky sa predstavia vo svetovej premiére. Snímky režisérov Briana De Palmu, Paula Haggisa, Anga Leeho a Wesa Andersona sa na medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach budú v hlavnej súťaži uchádzať o Zlatého leva. Na prestížnu cenu ašpiruje aj režisér Kenneth Branagh so snímkou Sleuth, v hlavnej úlohe s Judeom Lawom a Michaelom Caineom, ďalej Ken Loach so snímkou It´s a Free World... a francúzsky veterán Eric Rohmer s filmom Les Amours d'Astree et Celadon.
Minimálne dve americké snímky zaradené do súťaže, sa dotýkajú vojny v Iraku - Redacted od De Palmu a In the Valley of Elah od režiséra Haggisa, ktorý získal Oscara za film Crash (2004). Lee opäť zavíta na pôdu festivalu ako pred dvoma rokmi, keď jeho film o homosexuálnom romániku Skrotená hora (2005) získal hlavnú cenu Zlatého leva a v roku 2006 mu vyniesol Oscara v kategórii najlepší režisér. Lee, pôvodom z Taiwanu, tentoraz predstaví špionážny triler v čínštine s názvom Se Jie o skupine vlasteneckých študentov, ktorí naplánujú atentát na šéfa spravodajskej služby čínskej pro-japonskej kolaborantskej vlády, počas druhej svetovej vojny.
Režisér snímky Taká zvláštna rodinka (2001) Anderson, sa bude uchádzať o hlavnú cenu komédiou The Darjeeling Limited o troch bratoch, cestujúcich po Indii, v hlavnej úlohe s Owenom Wilsonom, Adrienom Brodym a Jasonom Schwartzmanom.O ceny v sekcii Horizonty a Horizonty - dokumentárne filmy sa bude uchádzať ďalších 22 snímok. Trinásť filmov si diváci budú môcť pozrieť nesúťažne. Medzi nimi sa predstaví aj najnovší film Woodyho Allena Cassandra's Dream (2007) a komédia Kantoku Banzai! (2007) japonského režiséra Takeshiho Kitana alebo snímka La Fille Coupee en Deux (2007) francúzskeho režiséra Clauda Chabrola. Šesťdesiatštyričlennú porotu bude viesť čínsky režisér Yimou Zhang, ktorý získal Zlatého leva za filmy Qiu Ju da guan si (1992) a Yi ge dou bu neng shao (1999).
Za celoživotné dielo ocenia na Benátskom filmovom festivale režiséra filmu Batman (1989) Tima Burtona. Bernardo Bertolucci zasa získa zvláštne ocenenie k 75. výročiu festivalu, ktoré si prevezme na záverečnej ceremónii 8. septembra. Hostia oslávia 75. výročie festivalu, ale v skutočnosti sa festival uskutoční po 64. raz, pretože počas dlhej tradície mal niekoľko prestávok.
Čínsky režisér Yimou Zhang bude predsedať porote na medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach, ktorý tento rok slávi 75. výročie založenia, informujú organizátori. "Zhang je jediným svetovým režisérom, ktorý za posledných desať rokov vyhral všetky dôležité ceny na festivale v Benátkach," uvádza sa v správe festivalu. "Rovnako ako pri 50. výročí festivalu v roku 1982, keď stál na čele poroty Bernardo Bertolucci, tak aj pri 75. výročí bude porota zložená výhradne z režisérov," stojí v správe. Zhangov film Da hong deng long gao gao gua (1991), v hlavnej úlohe s herečkou Li Gong, zozbieral množstvo ocenení, vrátane Strieborného leva na Benátskom filmovom festivale. Snímka Qiu Ju da guan získala veľkú cenu Zlatého leva v roku 1992 a Yi ge dou bu neng shao v roku 1999. "Zo všetkých festivalov som bol najčastejšie na benátskom. Práve tam sa mi dostalo najväčšieho uznania a zažil som tam najsilnejšie okamihy," píše Zhang v liste režisérovi podujatia Marcovi Mullerovi. "Je to požehnaná zem," píše Zhang. Šesťdesiatyštvrtý ročník prestížneho filmového festivalu bude od trvať od zajtra 29. augusta do 8. septembra. Festival, ktorý založili v roku 1932, sa neuskutočnil počas druhej svetovej vojny a niekoľko ročníkov bolo nesúťažných.
Zhang sa narodil 14. novembra 1951 v Číne. Zo školy odišiel počas Kultúrnej revolúcie. Tri roky pracoval na farme a sedem rokov pri tkáčskom stroji. V roku 1978 začal po dlhších peripetiách, ktoré spôsobil jeho vyšší vek, študovať na Pekinskej ústrednej filmovej akadémii. Ako herec sa zaskvel vo filme Lao jing (1986), ktorý mu vyniesol ocenenie v kategórii najlepší herec na filmovom festivale v Tokiu. Ako režisér debutoval snímkou Červené pole (1987), v hlavnej úlohe s Li Gong, ktorá získala na festivale v Berlíne okrem iných ocenení aj Zlatého medveďa. Nasledovali ďalšie filmy ako Huozhe (1994), ocenený na festivale v Cannes a Hrdina (2002).
Oscarového režiséra Bernarda Bertolucciho ocenia Zlatým levom za celoživotné dielo na tohtoročnom medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach. Bertoluccimu, ktorý nakrútil také tituly ako Ultimo tango a Parigi (1972) a Posledný cisár (1987), odovzdajú ocenenie na záverečnom ceremoniáli 8. septembra. "Bertolucci je úžasný taliansky režisér, ktorý mal odvahu dať vlastnej inšpirácii kozmopolitný rozmer," uviedol prezident festivalu Davide Croff.
Šesťdesiatsedemročný Bertolucci patrí k najoceňovanejším talianskym režisérom. Jeho snímka Posledný cisár získala deviatich Oscarov, vrátane kategórie najlepší režisér. Od svojho prvého hraného filmu v roku 1962 až po svoje posledné dielo v roku 2003 Rojkovia Bertolucci často prezentoval svoje filmy na festivale v Benátkach. V rámci festivalu predstavia aj pôvodnú verziu filmu La Strategia del Ragno (1970).
Medzi snímkami, ktoré sa predstavia na Benátskom filmovom festivale, je 32 špagety westernov. O program retrospektívnej časti sa postará americký režisér Quentin Tarantino, podľa ktorého neznámi westernoví tvorcovia "teraz dostanú odmenu". Tarantino vo svojej sekcii uvedie film Sukiyaki Western Django (2007) priateľa Takashiho Miikeho, nazvaný aj suši western. Časť o špagety westernoch priblíži neznámu históriu talianskych kín. Predstaví westerny zo 60. a 70. rokov, ktoré sú v Taliansku len málo známe. V retrospektíve neuvedú najväčšieho zástupcu žánru Sergia Leoneho, hoci jeho film A Fistful of Dollars (1964) s Clintom Eastwoodom premietnu na festivale nesúťažne.
Festival potrvá od 29. augusta do 8. septembra.
© 2007, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.