6. 8. 2007

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa dostal počas dovolenky do konfliktu s fotografmi, ktorí sa ho pokúšali odfotiť. Informujú o tom v pondelok médiá. Prezident trávi dovolenku v rodinnom kruhu v Spojených štátoch v luxusnej vile vo Wolferboro na brehu jazera. Podľa svedectva fotografov agentúr SIPA a AP zverejneného denníkom Le Monde Sarkozy v nedeľu vstúpil na ich loď, vynadal im a jednému zobral fotoaparát. Ten vzápätí vrátil a odišiel na loď, kde ho čakali jeho deti. V nedeľu požiadal počas tlačovej konferencie médiá, aby ho počas prázdnin neotravovali. Prezidentovu dovolenku v dome za 20 000 dolárov na týždeň kritizovala v pondelok opozícia. Socialisti žiadajú, aby prezident vysvetlil, ako zaplatil svoj pobyt vzhľadom na to, že plat prezidenta je 6000 eur. Elyzejský palác oznámil ,že Sarkozyho rodina je v rezidencii na jazere Winnipesaukee na "návšteve u známych." Prezident by sa mal podľa pondelňajších médií stretnúť aj s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom, ktorého otec má letné sídlo len niekoľko kilometrov od miesta Sarkozyho pobytu.
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v pondelok kritizovala odsúdenie poľského novinára za údajné ohováranie sudcu a vyzvala Poľsko, aby nekriminalizovalo urážky na cti a ohováranie v médiách. Miklos Haraszti, predstaviteľ OBSE pre slobodu médií, povedal poľskému ministrovi spravodlivosti Zbigniewovi Ziobrovi, že nesúhlasí s jeho postupom v prípade novinára Jaceka Brzuszkiewicza z poľského denníka Gazeta Wyborcza. Brzuszkiewicza uznala poľská judikatúra vinným z hanobenia sudcu v článkoch, ktoré napísal pred viacerými rokmi, za čo dostal šesť mesiacov odňatia slobody podmienečne a finančnú pokutu. Novinár sa proti rozsudku odvolal. "Po udelení trestu odňatia slobody Brzuszkiewiczovi budú poľskí redaktori musieť porozmýšľať, či zverejnia kritický článok o funkcionároch štátu", napísal Haraszti v liste Ziobrovi. Spomínaný prípad, podobne ako ďalšie trestné stíhania žurnalistov v Poľsku podľa Harasztiho odrážajú neschopnosť poľskej vlády zmeniť "neadekvátne ustanovenia (trestného práva) o ohováraní a urážkach na cti". "Je najvyšší čas, aby Poľsko dekriminalizovalo slovné urážky a v budúcnosti sa tak vyhlo trápnym odsúdeniam novinárov za ohováranie a urážky na cti," dodal Haraszti v liste.
Programy pre prehrávanie hudby na osobných počítačoch majú vážne bezpečnostné slabiny, ktoré by mohli umožniť hackerom vložiť do počítača škodlivý kód. Vďaka tomu sa sťahovanie hudobných a video súborov z internetu môže stať digitálnou zbraňou. Hackeri môžu sťahovanie súborov zneužiť na ovládnutie cudzieho počítača. Uviedol to vo svojej prezentácií na hackerskej konferencii Black Hat bezpečnostný konzultant spoločnosti iSEC Partners David Thiel. Thiel objavil v komerčných prehrávačoch viaceré chyby. Odmietol však zverejniť mená programov. Zatiaľ rokuje so spoločnosťami, ktoré ich dodávajú na trh a dúfa, že objavené slabiny odstránia. "Takýto typ hackerského útoku má ohromný potenciál, pretože nikto sa netrápi nad tým, že si prehráva videá na stránke YouTube či púšťa hudbu na internete. Niekedy ani nemôžete zastaviť hrajúcu hudbu, pretože na niektorých stránkach sa púšťa automaticky. Myslím, že dopad môže byť obrovský," uviedol Thiel. Viceprezident pre oblasť výskumu spoločnosti Gartner Inc. Paul Proctor povedal, že Thielov objav by mohol vyvinúť tlak na firmy, aby skúmali chyby vo svojich prehrávačoch a snažili sa ich opraviť. Thiel predstavil nový program, využívajúci metódu "fuzzing" - úmyselné upravenie súborov aplikácií kontrolovaným spôsobom tak, aby sa objavili bezpečnostné nedostatky. Riaditeľ konferencie Black Hat Jeff Moss vysvetlil, že chcel aby Thiel prezentoval svoje zistenie na podujatí. Dôvodom je jeho aktuálnosť, pretože digitálne hudobné a video súbory sa stali mimoriadne populárne na stránkach typu YouTube či MySpace. "Toto je logicky nové miesto, ktoré sa stane obeťou útoku. Ľudia vedia, že nemajú nerozvážne otvárať neznáme súbory, ale na hudobné mp3 si bezstarostne klikajú celé dni," dodal Moss.
Medzinárodná televízia al-Džazíra nebude presadzovať moslimskú agendu. Jej cieľom je ponúkať alternatívne spravodajské vysielanie. Oznámil to dnes riaditeľ televízie Nigel Parsons. Arabský vysielateľ, ktorý minulý rok spustil 24-hodinové vysielanie aj v angličtine, chce podľa Parsonsa ponúkať serióznu žurnalistiku. "Naša práca nie je pretláčať moslimskú agendu. Pripravujeme veľa správ z oblasti Blízkeho východu, pretože tam sídlime a je to ohnisko diania," uviedol Parsons na obchodnom fóre v Singapure. Al-Džazíra má byť alternatívnym vysielaním k hlavným západným spravodajským televíznym staniciam ako je BBC a CNN. "Chceme, aby ste mali možnosť vidieť veci z iného uhla pohľadu," vysvetlil Parsons, ktorý v minulosti pracoval pre BBC. Vyhlásenie privítali viacerí novinári a vládni predstavitelia Ázie, pretože arabská televízia al-Džazíra vyvoláva kontroverzné reakcie. Do povedomia sa dostala najmä nahrávkami teroristického vodcu Usáma bin Ládina.
Irán zatvoril umiernený denník Šargh (Východ) za zverejnenie rozhovoru so ženou, ktorá sa hlási k homosexuálnej orientácii. "Povedali mi, že zákaz prišiel od úradu na kontrolu médií. Zatiaľ sme nedostali oficiálne oznámenie," informoval výkonný riaditeľ denníka Mahdí Rahmanian. Dodal, že denník nedávno uverejnil rozhovor s emigrantkou a spisovateľkou, ktorá je podľa kontrolného úradu lesbička a homosexualitu propaguje na svojej webovej stránke. Úrady túto informáciu oficiálne nepotvrdili, no agentúra Fars s odvolaním sa na zdroj z ministerstva kultúry uviedla, že úrad na kontrolu médií vydal dočasný zákaz denníka Šargh. Ide už o druhý zákaz tohto liberálneho denníka. Minulý rok ho úrady zatvorili na osem mesiacov za urážku prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda. Šargh v sobotu uverejnil celostránkový rozhovor s poetkou žijúcou v Kanade Saghi Ghahreman. Denník Kajhan rozhovor komentoval slovami, že Šargh si bol vedomý homosexuálnej orientácie respondentky. "Mediálni experti tvrdia, že Šargh si bol vedomý jej chorobnej sexuálnej orientácie aj disidentských názorov," napísal Kajhan. Homosexualita je v Iráne prísne zakázaná a sex u ľudí rovnakého pohlavia sa môže trestať smrťou. Šargh v pondelok zverejnil ospravedlnenie za rozhovor s tým, že nevedel o osobných stránkach respondentky a že v budúcnosti sa rozhovorov s podobnými ľuďmi vyvaruje.