DVB-T NEWS
Telekomunikačný úrad SR (TÚ) sa bude snažiť vyhlásiť výberové konanie na prevádzkovateľa prvého multiplexu terestriálneho digitálneho vysielania (DVB-T) v prvom kvartáli budúceho roka. Dnes o tom informoval predseda úradu Branislav Máčaj. Samotný štart komerčného digitálneho vysielania by tak podľa neho bol v prípade priaznivých podmienok možný už koncom budúceho roka. "Je možné, že na konci roka 2008 už môže byť odštartované regulárne digitálne vysielanie na komerčnej báze," povedal Máčaj.
Podmienkou vyhlásenia tendra je prijatie plánu prechodu z analógového na digitálne vysielanie. Plán už TÚ takmer dokončil a v krátkom čase ho posunie do legislatívneho procesu. Ako ďalej informoval Máčaj, podľa jeho názoru sa tendra na prevádzkovateľa digitálneho vysielania zúčastní viacero firiem. Medzi nimi pravdepodobne bude aj bývalý odštepný závod Slovak Telekomu - Rádiokomunikácie, ktoré nedávno kúpilo konzorcium TRI R. "Po zavŕšení transakcie Protimonopolným úradom SR sa okamžite sústredíme na zlepšenie pokrytia územia Slovenskej republiky kvalitným televíznym signálom, rozšírenie ponuky služieb a predovšetkým na prípravu prechodu na digitálne televízne vysielanie k čo najväčšej spokojnosti koncových užívateľov," informoval v auguste riaditeľ spoločnosti I.T.A. Telecom Slovakia, ktorá je členom konzorcia TRI R, Eric Vattier. Rádiokomunikácie totiž šírili televízny signál po celom území Slovenska aj doteraz.
TÚ má podľa zákona o digitálnom vysielaní programových služieb v prvej fáze uskutočniť výberové konanie na prevádzkovateľa multiplexu, ktorý bude zložený z kanálov, ktoré sa nevyužívajú na analógové vysielanie. Po uvoľnení analógových kanálov vysielateľmi uskutoční postupne výberové konanie na prevádzkovateľa multiplexu zloženého z uvoľnených kanálov a verejnoprávneho multiplexu. Uvedený zákon však ráta len s možnosťou jedného poskytovateľa multiplexu v prechodnom období, ktorý takto bude oproti iným zvýhodnený. Z tohto dôvodu šéf Telekomunikačného úradu predpokladá, že prevádzkovateľ prvého multiplexu bude poskytovať služby vysielateľom pravdepodobne za regulovanú cenu.
Termín prechodu na plnú prevádzku digitálneho vysielania je pritom stanovený na 31. decembra 2011. Po tomto dátume by mal byť signál analógového vysielania pravdepodobne vypnutý. Od stanoveného termínu bude musieť multiplex vysielať na celom území Slovenska. Frekvencie na štart digitálneho vysielania sú už pripravené, jediným problémom sa môžu stať lokality Popradu a Nitry, kde ešte nie sú frekvencie uvoľnené. Podľa šéfa úradu sa môže stať, že ak sa dovtedy nenájdu voľné frekvencie, budú tieto oblasti "digitálnymi bielymi miestami" na mape Slovenska.
Podľa vyjadrení TÚ z apríla tohto roka je ale nevyhnutné digitálny zákon novelizovať. Úrad už po jeho prijatí upozorňoval, že pozmeňujúcimi návrhmi zmenený a schválený zákon o digitálnom vysielaní neumožní, aby Slovenská republika stihla do začiatku roka 2012 vypnúť analógové televízne vysielanie. Zákon okrem toho nadlho neumožní vstup novým terestricky šíreným televíznym staniciam na trh, konštatoval vo svojom vyhlásení TÚ. Súkromní vysielatelia majú analógové licencie platné do roku 2019. Podľa TÚ to môže viesť k tomu, že tým "budú argumentovať po celý čas prechodného obdobia do konca roka 2011 pri uplatňovaní rôznych nárokov napríklad požiadavke na financovanie paralelného vysielanie kedykoľvek im to príde vhod a to bez ohľadu na uvedené prechodné obdobie." Podľa Máčaja z tohto hľadiska nie je prechodné obdobie do roku 2011 riešením vo vzťahu k licenciám vysielateľov, ale iba odsúvaním problému s výrazne negatívnymi dopadmi na celý proces digitalizácie. Podľa viacerých verejných vyjadrení vysielateľov je navyše možné, že televízie budú na duálne vysielanie digitálneho aj analógového vysielania žiadať od štátu dotácie. "Ak bude televízia vysielať v digitálnom vysielaní a uplatní si právo vysielať aj analógovo, vznikajú jej duplicitné náklady. Otázka, je, či si televízia nebude chcieť uplatniť nárok na preplatenie druhého šírenia signálu," komentoval možnú situáciu v budúcnosti Máčaj.
Podľa TÚ limitovaním počtu multiplexov stratili doterajší prevádzkovatelia takzvaného pilotného digitálneho vysielania motiváciu na jeho ďalšiu prevádzku. Firmy, ktoré šíria pilotné DVB-T kvôli zákonnej podmienke len jedného prevádzkovateľa multiplexu v prechodnom období, pohrozili, že prestanú šíriť tento signál nielen z finančného dôvodu, ale aj kvôli neumožneniu budovať náskok pred konkurenciou. Vláda však minulý týždeň na návrh ministra dopravy pôšt a telekomunikácií SR Ľubomíra Vážneho prerokovala a schválila návrh podpory pilotnej prevádzky digitálneho televízneho vysielania, na ktorý vyčlenila aj dotáciu. Pilotné vysielanie zatiaľ na území Slovenska realizujú už spomínané Rádiokomunikácie a vranovská firma Telecom Corp.