Magda , neblázni
Načo je nám verejnoprávna Slovenská televízia, ak sa jej sledovanosť pohybuje okolo 14-15 percent, čo je podobné ako úroveň sledovanosti Českej televízie v SR. Uviedla otázkou svoje vystúpenie na pôde medzinárodnej konferencie Forum 2000 v Prahe poslankyňa SDKÚ a bývalá slovenská diplomatka Magda Vášáryová.
Konferencia prebiehala od nedele do utorka na tému Sloboda a zodpovednosť a Vášáryová vystúpila počas panelu venovaného médiám. Podľa jej slov sa ukázalo, že aj súkromné médiá dokážu byť zodpovedné, čo sa na Slovenku potvrdilo na konci autoritárskeho režimu Vladimíra Mečiara, keď tieto médiá zohrali kľúčovú rolu. Napriek tomu Vášáryová podporuje zachovanie verejnoprávnych médií.
Veľmi dlho som o tom rozmýšľala, ale dnes som presvedčená, že (Slovensko) verejnoprávne médiá potrebuje. Aby sme udržali tú pluralitu majiteľov médií, verejnoprávne médiá - či už televíziu, jeden rozhlas a jednu, pravdepodobne aj agentúru - potrebujeme, konštatovala poslankyňa v rozhovore pre TASR.
Magda Vášáryová však zároveň volá po zmene spôsobu financovania verejnoprávnych médií na Slovensku, ako aj po zmene procedúry obsadzovania dozorných rád a menovania riaditeľov. Cieľom má byť väčšia nezávislosť týchto médií.
Nikdy to nemôžete dosiahnuť stopercentne, to snáď vieme všetci. Dôležité je, ako sa financujú a ako sa obsadzujú. A tretie, čo je veľmi dôležité, aká je atmosféra v spoločnosti, spresnila s tým, že jej materská SDKÚ-DS pripravuje návrh na nahradenie koncesionárskych poplatkov či tzv. zástrčkovej dane priamym financovaním týchto médií istým zákonom daným percentom zo štátneho rozpočtu.
Z prostredia strany expremiéra Mikuláša Dzurindu by mal vyjsť aj návrh na zmenu obsadzovania dozorných rád tak, aby tretinu členov rady menoval prezident, tretinu parlament a tretinu stavovská či mimovládna organizácia.
Bývalá československá veľvyslankyňa v Rakúsku (1990-93) a slovenská veľvyslankyňa v Poľsku (2000-2005) si na konferencii Forum 2000 vzala na mušku aj samotnú novinársku obec. Ako zdôraznila, snom slovenského novinára je stať sa hovorcom niektorej politickej strany. U nás nemáme generáciu skutočných novinárov. Najprv sa novinári zamilovali do Mečiara. A dnes sú naši novinári deti, poznamenala v panelovej diskusii. Na vine sú však aj konzumenti - diváci, ktorí od televízie neočakávajú objektivitu ale skôr rozprávky.