SLOVAK MEDIA NEWS
Minister kultúry Marek Maďarič predložil na rokovanie vlády návrh nového tlačového zákona. 23 inštitúcií a zástupcovia verejnosti vzniesli k návrhu v rámci pripomienkového konania celkovo 194 pripomienok, z toho 30 zásadných. Informuje o tom internetová stránka úradu vlády.
Predkladateľ akceptoval celkovo 72 pripomienok, z čoho bolo 12 zásadných. 122 pripomienok, z toho 18 zásadných, Ministerstvo kultúry (MK) SR neakceptovalo. Medzi neodstránenými rozpormi v zákone zostala napríklad aj pripomienka Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), ktorý namieta, že návrh zákona neobsahuje definíciu pojmu "informácia", ani definíciu pojmov "skutkové tvrdenie" a "hodnotiaci úsudok", s ktorými pracuje. Pripomienkové konanie k návrhu tlačového zákona bolo od 29. júna do 20. júla. Nový tlačový zákon by mal nahradiť zastaraný zákon z roku 1966, ktorý bol novelizovaný už deväťkrát, po roku 1989 šesťkrát.
Nový tlačový zákon by mal podľa MK zabezpečiť, aby každý občan, ktorý sa cíti dotknutý obsahom tlače, mal možnosť dosiahnuť nápravu. Nový tlačový zákon má podľa štátneho tajomníka MK Ivana Sečíka garantovať novinárom slobodný výkon ich profesie, ale zároveň musí občan popri tradičnom inštitúte práva na opravu dostať možnosť za presne stanovených podmienok uplatniť aj právo na odpoveď. Podľa Sečíka sa právo na odpoveď uplatňuje v tlačovom zákonodarstve viacerých európskych krajín, vrátane Českej republiky. Pôvodný text, predložený na pripomienkovanie, nehovoril o agentúrnom spravodajstve, o spravodajstve a publicistike v rozhlasovom a televíznom vysielaní. Návrh však za periodickú tlač po novom označil aj internetovú stránku, ktorá je elektronickou mutáciou rozširovanej periodickej tlače. V návrhu je v súčasnosti chýbajúca ochrana zdroja a obsahu informácie. Návrh zavádza úplne nový pojem - právo na bezodplatné uverejnenie odpovede. Právo na odpoveď nezasahuje do práva na opravu, o ktorom hovorí návrh i platný zákon. materiál však figuruje v kolonke Materiály nezaradené na rokovanie vlády .
Minister na rokovanie vlády predložil aj Návrh opatrení v oblasti štátneho jazyka, z ktorého by mali vyplynúť úlohy - predložiť do 31. 12. 2008 na rokovanie vlády návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon NR SR č. 270/1995 Z. z. o štátnom jazyku Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov a v spolupráci s ministrom hospodárstva zabezpečiť aktualizáciu a napĺňanie dohody o spolupráci pri dohľade nad dodržiavaním ustanovení zákonov upravujúcich používanie štátneho jazyka na území Slovenskej republiky uzavretej medzi Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a Slovenskou obchodnou inšpekciou.
Zároveň minister predložil aj Návrh stratégie rozvoja slovenského knihovníctva na roky 2008 – 2013.