SLOVAK FREE MEDIA
Je potrebné, aby v diskusii, ktorá sa vedie o tlačovom zákone na Slovensku, nezapadol jeho celkový kontext. Pred akademickou obcou Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku to dnes na odbornom seminári o dôsledkoch nového tlačového zákona na prácu novinárov a na život slovenskej spoločnosti uviedol český redaktor a moderátor Václav Moravec. "Ak sa vláda a jednotliví ministri rozhodnú viesť v mnohých ohľadoch hrubú a urážlivú polemiku s médiami, a potom predložia tlačový zákon na schválenie, tak verejnosť a médiá začnú byť ostražité, pretože už predtým majú nejaké skúsenosti ako politická reprezentácia komunikuje," zdôraznil. Poukázal na český príklad komunikácie bývalého premiéra Miloša Zemana s novinármi, ktorý od zvolenia do funkcie v roku 1998 začal viesť verejnú polemiku o médiách. "Váš premiér je Milošovi Zemanovi v tomto podobný. V mnohých pohľadoch sa to posunulo do roviny iracionality," dodal Moravec, ktorý predstavil vybrané aspekty premien normatívneho prostredia českej žurnalistiky po roku 1989.
Podľa generálnej riaditeľky Sekcie médií, audiovízie a autorského práva Ministerstva kultúry SR Nataše Slávikovej súčasní profesionálni novinári nemôžu mať problémy s návrhom nového tlačového zákona a jeho inštitútmi v praxi. Priblížila tiež práva a povinnosti, ktoré z neho vyplývajú a ďalšie ustanovenia. Predseda právnej komisie Predstavenstva Slovenského syndikátu novinárov Mikuláš Bugár tvrdí, že niektoré veci v zákone nezabezpečujú rovnováhu práv. Ak povýšime jedno právo nad druhé, narúšame tým ústavne garantované práva, podotkol. Pripomenul aj ustanovenie o imunizácii informácií, to, že sa do zákona vrátilo ustanovenie o ochrane zdroja informácií. Z pohľadu neziskovej Aliancie Fair-Play prezentoval ostrý pohľad na návrh zákona Peter Kunder. Podľa neho vypovedá návrh o tých, ktorí návrh pripravujú, ktorých sa to týka a vypovedá aj o spoločnosti. "Dôvodová správa veľmi malebne opisuje to, s čím sa môžem stotožniť. Napríklad právo na odpoveď - paragrafové znenie o tom taktne mlčí," povedal. Poukázal i na jeho ďalšie nedostatky a vágne formulácie.
Člen výboru pre kultúru a média a poslanec Národnej rady SR Ján Podmanický podotkol, že potreba prijatia nového tlačového zákona je potrebná. Mediálny vývoj podľa neho od roku 1966, od kedy platí súčasná platná legislatíva, postúpila značne dopredu. Nový návrh neohrozuje demokraciu, slobodu slova a prejavu, zdôraznil. Zameral sa najmä na vysvetlenie pojmov právo na odpoveď, právo na ochranu zdroja a sankčný mechanizmus. Právne a politické podmienky médií v Poľsku priblížil vysokoškolský učiteľ, katolícky kňaz a publicista zaoberajúci sa teóriou masmediálnej komunikácie Tadeusz Zasępa. Hlavný adresát médií a mediálneho práva podľa neho má byť vždy človek. Celá diskusia sa koná nie pre Úrad vlády SR, parlament či rôzne organizácie, ale pre človeka, uviedol. Problémom v Poľsku je, že žurnalisti, politici a verejnosť nespolupracovali pri tvorbe spoločného názoru na mediálne právo. "Chýba kontinuita vzdelávania, mladí konajú na základe starého, čo nie je dobré," dodal.
Tlačový zákon je v parlamente v druhom čítaní, kde sa očakávajú zmeny požadované Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Nový tlačový zákon ostro kritizuje opozícia, domáce i zahraničné medzinárodné inštitúcie.
© 2007, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.