Kongres Rodina a médiá
Rodina a médiá - ohrozenie alebo prínos? je téma 23. celosvetového kongresu rodiny, ktorý sa dnes začal na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku. Zúčastní sa na ňom vyše 400 účastníkov. Okolo 30 prednášajúcich zo 16 krajín ponúkne riešenia, ako využiť médiá na posilnenie rodiny. Vystúpi na ňom napríklad predseda medzinárodnej federácie žurnalistov Bernard Margueritte (Francúzsko) či predseda Pápežskej rady pre rodinu kardinál Ennio Antonelli (Vatikán). Okrem odborných prednášok sú na ňom pre účastníkov pripravené aj workshopy, koncerty, výstavy a premietanie filmov. Bližšie informácie o kongrese môžu záujemcovia nájsť na internetovej stránke www.rodinaamedia.sk.
Prvý európsky kongres rodiny sa uskutočnil pred 22 rokmi v Paríži. Zo svetových metropol sa po prvýkrát presťahoval na Slovensko, uviedol pre agentúru SITA jeho hovorca Lukáš Marťák. Poslednými hostiteľskými mestami boli Moskva, Lublin a Kyjev. Filozofická fakulta Katolíckej univerzity v Ružomberku pripravuje kongres na požiadanie World Organisation for the Family z Washingtonu a nadácie Familie de Demain so sídlom v Bruseli. Uskutočňuje sa pod záštitou predsedu Konferencie biskupov Slovenska Františka Tondru, prvej dámy SR Silvii Gašparovičovej a eurokomisára Jána Figeľa.
Ján Pavol II. upozorňoval, že médiá môžu predstavovať pre rodinu veľkú hrozbu, uviedol na svetovom kongrese rodiny, ktorý oddnes do nedele organizujú v Ružomberku, predseda Pápežskej rady pre rodinu Ennio Antonelli. „Môžu ukázať zvrátenú podobu života a morálnosti,“ vyhlásil. Náboženské témy sú podľa kardinála často predmetom diskusií a verejnej mienky v spoločnosti. Tým, že sa slovo dá skôr mediálnej hviezde ako odborníkovi, vzniká povrchnosť a to podnecuje relativizmus, podotkol Antonelli. „Keď Boh úplne absentuje v médiách, už nie je dôležitý (...), čo má závažný dopad na degradáciu morálky spoločnosti,“ povedal.
Antonelli pripomenul, že médiá skrývajú aj rôzne funkcie, ktoré sú pre užívateľa užitočné. „Môžu pomôcť,“ uviedol. Napríklad to môže byť tým, že o rodine a jej svetlých stránkach hovoria a informujú. „Komunikácia musí veriť pravde a dobru osôb, nesmie sa zakladať na klamstve,“ vyhlásil. Predseda Pápežskej rady pre rodinu zdôraznil, že tí, čo pracujú v médiách, musia rešpektovať etické pravidlá a požiadavky rodiny. „Politici zase musia vnímať rodinu ako spoločenský subjekt prostredníctvom rôznych rodinných politík,“ pripomenul.
Kardinál Antonelli je jedným z 30 prednášajúcich na svetovom kongrese rodiny, ktorý do nedele organizuje Filozofická fakulta Katolíckej univerzity v Ružomberku na požiadanie World Organisation for the Family z Washingtonu a nadácie Familie de Demain so sídlom v Bruseli. Jeho témou je Rodina a média – ohrozenie alebo prínos?
Kongresy rodiny pripravujú od roku 1981. Potom, ako sa prvé ročníky konali v Latinskej Amerike, zorganizovali prvý európsky v roku 1986 v Paríži. Zo svetových metropol sa po prvýkrát presťahoval na Slovensko tento rok, poslednými hostiteľskými mestami boli Moskva, Lublin a Kyjev.
Koncepcia mediálnej výchovy na Slovensku bude na rokovanie vlády predložená o dva roky. Na svetovom kongrese rodiny to dnes v Ružomberku vyhlásil podpredseda vlády Dušan Čaplovič. Vláda podľa neho spracuje koncepciu ako súčasť vzdelávacieho systému spoločnosti. Podporí zároveň aj vznik školiacich programov pre učiteľov, ktoré budú zamerané na využitie médií a nových komunikačných technológií vo vyučovacom procese. Do konca tohto roka by podľa Čaploviča mala vzniknúť medzirezortná komisia na ministerstve kultúry, ktorá by spolu s komisiou v Štátnom pedagogickom ústave (ŠPÚ) spracovávala podklady do koncepcie mediálnej výchovy v rámci celoživotného vzdelávania. Na základe projektu ŠPÚ bolo navrhnuté zaradiť mediálnu výchovu do záznamu nepovinných a voliteľných predmetov pre piaty až deviaty ročník základných škôl a prvý až štvrtý ročník osemročných gymnázií, povedal Čaplovič. “Overené učebné osnovy budú tiež východiskovým materiálom pre prípravu budúcich učiteľov mediálnej výchovy v rámci dvojročného kvalifikačného štúdiá,” dodal.
Narastajúca potreba mediálnej výchovy v spoločnosti je inšpiráciou aj pre organizátorov svetového kongresu rodiny. Filozofická fakulta Katolíckej univerzity v Ružomberku ho oddnes do nedele pripravuje na požiadanie World Organisation for the Family z Washingtonu a nadácie Familie de Demain so sídlom v Bruseli. “Kongres sa pokúsi nájsť odpoveď na otázku, či sú v súčasnosti médiá pre rodinu ohrozením, alebo prínosom a či možno vzťah týchto spoločenských inštitúcií nastaviť tak, aby smeroval k celospoločensky želateľnému prospechu,” uviedol pre agentúru SITA jeho hovorca Lukáš Marťák. Okolo 30 prednášajúcich zo 16 krajín sa bude tiež venovať vplyvu médií na členov rodiny a ich vzájomné vzťahy, vnútrorodinnú komunikáciu o médiách a ich obsahu, ponúknu tiež riešenia, ako využiť média na posilnenie rodiny. Témou 23. svetového kongresu je Rodina a médiá - ohrozenie alebo prínos?, zúčastňuje sa na ňom vyše 400 delegátov. Bližšie informácie o ňom môžu záujemcovia nájsť na internetovej stránke www.rodinaamedia.sk.
Kongresy rodiny pripravujú od roku 1981. Potom, ako sa prvé ročníky konali v Latinskej Amerike, zorganizovali prvý európsky v roku 1986 v Paríži. Zo svetových metropol sa po prvýkrát presťahoval na Slovensko tento rok, poslednými hostiteľskými mestami boli Moskva, Lublin a Kyjev.
© 2008, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.